علت پوسته شدن اطراف ناخن چیست؟ + درمان های خانگی

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت پوسته شدن اطراف ناخن چیست؟ + درمان های خانگی

علت پوسته شدن اطراف ناخن چیست؟ آیا زخم شدن اطراف ناخن نشانه یک مشکل جدی در سلامتی است، یا تنها با رعایت نکاتی ساده و یا ایجاد تغییر در رژیم غذایی رفع می‌شود؟ علت ریش شدن دور ناخن کودکان و پوسته شدن اطراف ناخن در کودکان چطور؟

آیا پاسخ سوال علت پوسته شدن اطراف ناخن چیست صرفا کمبود یک ویتامین در بدن است؟ در این صورت، کمبود کدام ویتامین باعث پوسته شدن اطراف ناخن میشود؟ کاشت ناخن تا چه اندازه در بروز عارضه پوسته شدن اطراف ناخن تاثیر دارد؟

در این مطلب قصد داریم به تمام این سوالات پاسخ دهیم و بررسی کنیم علت پوسته شدن اطراف ناخن چیست.

 

علت پوسته شدن اطراف ناخن چیست؟

 

مهمترین علت پوسته شدن اطراف ناخن چیست؟

1. عوامل بیرونی پوسته شدن اطراف ناخن در کودکان و بزرگسالان

   1-1. عوامل محیطی زخم شدن اطراف ناخن

   1-2. شستشوی زیاد و علت ریش شدن دور ناخن کودکان

   1-3: پوسته شدن اطراف ناخن در کودکان با مواد شیمیایی 

   1-4: آفتاب سوختگی علت ترک خوردن پوست کنار ناخن

   1-5: دلیل ریش ریش شدن اطراف ناخن نوزادان 

2. عوامل بیرونی: کمبود کدام ویتامین باعث پوسته شدن اطراف ناخن میشود

    2-1: کمبود ویتامین B3 یا نیاسین

   2-2. مصرف زیاد ویتامین A

   2-3: کمبود ویتامین B7 یا بیوتین

درمان ریش شدن پوست اطراف ناخن

 

علت ریش شدن دور ناخن کودکان و یا بزرگسالان معمولا کمبود آب برای عملکرد مناسب بیرونی ترین لایه پوست است. کمبود آب و چربی در این لایه باعث پوسته شدن اطراف ناخن در کودکان و سایر افراد می شود. بسته به پاسخ سوال علت پوسته شدن اطراف ناخن چیست؟، زخم شدن اطراف ناخن می تواند موجب خونریزی، خارش، پوسته شدن و یا ترک خوردن پوست اطراف آن شود.

 

مهمترین علت پوسته شدن اطراف ناخن چیست؟

پاسخ های احتمالی علت ترک خوردن پوست کنار ناخن و علت پوسته شدن اطراف ناخن چیست را می توان به 2 دسته اصلی تقسیم کرد: عوامل بیرونی و عوامل درونی که در ادامه آنها را بررسی می کنیم:

 

پوسته شدن اطراف ناخن در کودکان

 

1. عوامل بیرونی پوسته شدن اطراف ناخن در کودکان و بزرگسالان

در وهله اول، با مشاهده پوسته شدن اطراف ناخن در کودکان و زخم شدن اطراف ناخن نگران نشوید. گاهی با دقت در عادات روزانه می‌توانید پاسخ سوال علت پوسته شدن اطراف ناخن چیست را بیابید. علت ریش شدن دور ناخن کودکان و بزرگسالان بیشتر ریشه در عوامل محیطی داشته و از طریق آنها کنترل می‌شود.

 

1-1. عوامل محیطی زخم شدن اطراف ناخن

عوامل محیطی (مانند آب و هوا) می‌توانند علت ترک خوردن پوست کنار ناخن و ریش ریش شدن اطراف ناخن نوزادان باشند که قابل کنترل نیستند. برای مثال، واکنش به هوای خشک و دمای زمستان می‌تواند علت پوسته شدن اطراف ناخن چیست را مشخص کند. اگرچه نمی‌توان آب و هوا را تغییر داد، اما می‌توان کنترل کرد که تا چه حد در معرض آنها قرار گرفت.

 

1-2. شستشوی زیاد و علت ریش شدن دور ناخن کودکان

ممکن است پاسخ سوال علت پوسته شدن اطراف ناخن چیست، شستشوی بیش از حد دست ها باشد. شستن دست‌ها با صابون می‌تواند باعث از بین رفتن چربی روی پوست شود. در نتیجه ممکن است صابون جذب لایه های حساس پوست، زخم شدن اطراف ناخن و لایه برداری شود.

1-3: پوسته شدن اطراف ناخن در کودکان با مواد شیمیایی

برخی از مواد شیمیایی در مرطوب کننده‌ها، صابون‌ها، شامپوها و سایر محصولات آرایشی ممکن است باعث تحریک پوست و پوسته شدن اطراف ناخن در کودکان شود. موادی مانند عطرهای ضد باکتری، پماد نگهدارنده (فرمالدئید)، ایسوتیایزولینون و کوکامیدوپروپیل بتائین می توانند پاسخ علت پوسته شدن اطراف ناخن چیست؟ باشند.

 

1-4: آفتاب سوختگی علت ترک خوردن پوست کنار ناخن

آفتاب سوختگی باعث می‌شود پوست شما قرمز شده و به خارش تمایل داشته باشد. زخم شدن اطراف ناخن و پوسته شدن اطراف ناخن در کودکان و بزرگسالان بعد از چند روز از نشانه‌های شایع آفتاب سوختگی است که درمان آن ممکن است تا چند هفته طول بکشد. در این مدت استفاده از کمپرس سرد و نرم کننده را فراموش نکنید.

 

1-5: دلیل ریش ریش شدن اطراف ناخن نوزادان

مکیدن انگشت می‌تواند موجب علت ریش شدن دور ناخن کودکان، پوسته شدن اطراف ناخن در کودکان و ریش ریش شدن اطراف ناخن نوزادان باشد. این مسئله غیرعادی نیست. بسیاری از کودکان به طور طبیعی این عادت را ترک می کنند، در حالی که برخی به مداخله نیاز دارند.

 

زخم شدن اطراف ناخن

 

2. عوامل بیرونی: کمبود کدام ویتامین باعث پوسته شدن اطراف ناخن می‌شود؟

پوسته شدن اطراف ناخن در کودکان و بزرگسالان معمولا خطری جدی ندارد، اما این پوسته ها گاهی می‌توانند نشان مشکلی پنهان باشند که به چشم نمی آید، مثلا کمبود یک ویتامین. اما کمبود چه ویتامینی باعث پوسته شدن دور ناخن میشود؟

 

کمبود کدام ویتامین باعث پوسته شدن اطراف ناخن میشود

 

2-1: کمبود ویتامین B3 یا نیاسین

کمبود ویتامین پاسخ علت پوسته شدن اطراف ناخن چیست است. نیاسین برای سلامت پوست مهم بوده و کمبود آن می‌تواند منجر به بیماری پوستی پلاگر شود. علائم این بیماری شامل التهاب پوست، زخم شدن اطراف ناخن، و ترک پوست می‌شود. کمبود نیاسین یکی از پاسخ های احتمالی کمبود کدام ویتامین باعث پوسته شدن اطراف ناخن می‌شود، است. برای جلوگیری از این موضوع، مصرف با ماهی تن، مرغ، گوشت بره، بوقلمون، نخود سبز، بروکلی، کلم، اسفناج، بادمجان، کدو حلوایی و... را فراموش نکنید.

 

2-2. مصرف زیاد ویتامین A

گاهی علت پوسته شدن اطراف ناخن چیست را نباید با پرسیدن سوالاتی مانند کمبود کدام ویتامین باعث پوسته شدن اطراف ناخن میشود، یا کمبود چه ویتامینی باعث پوسته شدن دور ناخن میشود مشخص کرد. زیرا اوردوز آن یک ویتامین نیز می تواند علت ریش شدن دور ناخن کودکان و بزرگسالان باشد. ویتامین A مسئول نگهداری پوست، التیام زخم، و سلامت سیستم ایمنیست. اوردوز با ویتامین A با استفاده زیاد از کرم، ژل و مکمل های این ویتامین‌ و یا مصرف دوزهای بسیار بالای آن ایجاد می شود.

 

2-3: کمبود ویتامین B7 یا بیوتین

علاوه بر نیاسین، کمبود کدام ویتامین باعث پوسته شدن اطراف ناخن میشود و کمبود چه ویتامینی باعث پوسته شدن دور ناخن می‌شود؟ بیوتین یکی دیگر از پاسخ های احتمالیست. این ویتامین وظیفه حفظ سلامت پوست، مو و ناخن را به عهده دارد. کمبود بیوتین باعث خشکی پوست و علت ترک خوردن پوست کنار ناخن می‌شود. تشدید کمبود آن نیز موجب فلس های تیره رنگ و ریزش مو می شود. هویج، گوجه فرنگی، پیاز، تخم مرغ، بادام، گردو، پسته، کنجد، چغندر برگ و موز از این مورد در علت ترک خوردن پوست کنار ناخن جلوگیری می کند.

 

درمان ریش شدن پوست اطراف ناخن

 

درمان ریش شدن پوست اطراف ناخن

 

آشنایی با اینکه علت پوسته شدن اطراف ناخن چیست و کمبود کدام ویتامین باعث پوسته شدن اطراف ناخن می‌شود تا حد زیادی به شما در جلوگیری از زخم شدن اطراف ناخن کمک می‌کند. با این وجود، این موارد را نیز جهت درمان ریش شدن پوست اطراف ناخن به خاطر داشته باشید:

  • شستن دست‌ها با مواد ملایم و استفاده از مرطوب کننده پس از شستشو
  • استفاده از محصولات بهداشتی مخصوص پوست‌های حساس برای جلوگیری و درمان ریش شدن پوست اطراف ناخن
  • استفاده از محصولات طبیعی مانند ژل آلوئه ورا، روغن نارگیل، روغن زیتون و یا عسل خام
  • اجتناب از کاشت ناخن و ژل آکریلیک و پاک کردن لاک جهت اجتناب و درمان ریش شدن پوست اطراف ناخن

4.5 امتیاز از 1506 رای


ترمیم و کاشت ناخن بانوان
برای سرویس ترمیم و کاشت ناخن بانوان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین