مزایا و معایب کولر آبی پرتابل

ثبت درخواست " نصب کولر آبی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
مزایا و معایب کولر آبی پرتابل

با شروع فصل تابستان و گرم شدن هوا، همه مردم به فکر تهیه وسایل سرمایشی می‌افتند تا بتوانند هوای خنکی را در منازل خود تجربه کنند و خوشبختانه کولرهای آبی برای خنک شدن هوا در بیشتر استان‌های ایران کافی است.

کولرها در اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند و باید با توجه به متراژ منزل خود کولر مناسبی انتخاب کنید. برای خنک کردن فضاهای کوچک نیازی به استفاده از کولرهای بزرگ نیست.

در واقع پنکه‌ها هم می‌توانند اتاق‌های کوچک را خنک کنند اما وقتی هوا خیلی گرم باشد یا شما انسان گرمایی باشید دیگر خنکی ایجاد شده توسط پنکه برایتان کافی نیست. در چنین مواقعی کولرهای کوچک و قابل حمل، انتخاب ایده‌آلی محسوب می‌شوند. در این مقاله قصد داریم شما را به طور کامل با کولر آبی پرتابل و چگونگی راه اندازی و استفاده از آن آشنا کنیم.

کولر آبی پرتابل چیست؟

به کولر آبی‌هایی که بدون نیاز به کانال کشی و به صورت یکپارچه کار می‌کنند، کولر آبی پرتابل گفته می‌شود. حجم کوچک و وزن سبک این کولرها باعث می‌شود تا به راحتی قابل حمل باشند و بتوانید خیلی راحت آن‌ها را جابه‌جا کنید.

البته برای فضاهای بزرگ و وسیع نباید از کولر آبی پرتابل استفاده کنید چرا که این کولرها فضا‌های کوچکی مثل اتاق را می‌توانند خنک کنند. جالب است بدانید که این کولرها از پد پوشالی استفاده نمی‌کنند و در صورت نیاز باید برای آنها پد سلولزی تهیه کنید.

 

کولر آبی پرتابل

 

انواع کولر آبی پرتابل

برندهای تولید کولر همواره تلاش می‌کنند تا انواع مختلفی از کولرها را بسازند. کولر آبی پرتابل نوعی کولر پرطرفدار است که بیشتر برندهای تولید کولر چندین مدل از آن را تولید کرده‌اند:

 • مدل ایستاده مخزن دار
 • مدل ایستاده چرخ دار (متحرک)
 • مدل رومیزی یا بدون پایه

جابه‌جایی مکان کولرهای آبی پرتابل به دلیل حجم کم و وزن سبکی که دارند به طور کلی کار ساده‌ای است. با این حال شرکت‌های تولید کولر با قرار دادن چرخ در پایه‌های این کولرها، جابه‌جایی بعضی مدل‌های آن‌ها را ساده‌تر کرده‌اند.

البته برای بعضی کولرهای مدل رومیزی نیز پایه چرخ داری وجود دارد که برای راحت‌تر کردن جابه‌جایی تعبیه شده است. منتهی فرق مدل رومیزی و چرخ دار در این است که در مدل رومیزی، پایه چرخ دار بخشی کاملا جدا از بدنه اصلی کولر است و تنها برای آسان شدن جابه‌جایی انجام می‌گیرد.

 

مزایا و معایب کولر آبی پرتابل

کولرهای آبی پرتابل، مزایا و البته معایب زیادی دارند که با توجه به آن‌ها می‌توانید کولری که برای شما بهترین گزینه است را انتخاب کنید. در ادامه این مزایا و معایب را به طور مفصل برای شما شرح می‌دهیم:

 

مزایای کولر آبی پرتابل

به طور کلی مزایای کولرهای آبی پرتابل عبارتند از:

 1. این مدل کولرها همگی در اندازه‌های کوچکی تولید می‌شوند. به همین دلیل حجم و وزن آنها نسبت به سایر کولرها بسیار کمتر است. این مسئله باعث سهولت در جابجایی این کولرها می‌شود.
 2. مزیت دیگر حجم و وزن کم کولرهای آبی پرتابل این است که فضای زیادی برای قرار دادن این کولرها لازم ندارید و به راحتی می‌توانید در اتاق‌های کوچک آن را قرار دهید.
 3. فرآیند نصب این کولرها، فرآیند بسیار ساده‌ای است به گونه‌ای نیاز به متخصص و نصاب نیست و خودتان می‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید.
 4. مزیت دیگر این کولرها، صرفه جویی در مصرف آب است. در مدل‌های قدیمی‌تر آن‌ها پر کردن مخزن آب به صورت دستی بود و در مدل‌های جدید‌تر نیز می‌توانید شلنگی به کولر متصل کنید تا به صورت خودکار مخزن کولر پر شود.
 5. هنگام قطع شدن آب، کولرهای آبی معمولی دیگر باد خنک تولید نمی‌کردند اما کولرهای پرتابل چون می‌توانند آب را تا چندین ساعت در مخزن خود ذخیره کنند، با قطع شدن آب نیز می‌توانند تا چند ساعت باد خنک تولید کنند.
 6. کولرهای پرتابل مانند پنکه‌ها، امکان تنظیم جهت باد تولید شده را دارند. در بعضی مدل‌های آن‌ها این تغییر به صورت خودکار انجام می‌گیرد.
 7. مزیت دیگر این کولرها، وجود تایمر است. با این تایمر، افراد می‌توانند تعیین کنند کولر تا چه مدتی کار کند و بعد از آن خاموش شود. این مسئله به صرفه جویی در مصرف برق کمک بزرگی می‌کند. خصوصا هنگامی که کسی در منزل حضور ندارد.
 8. یکی دیگر از مزیت‌های کولرهای پرتابل، قیمت ارزان‌تر آن‌ها نسبت به کولرهای معمولی است.
 9. استفاده از پدهای سلولزی در این کولرها نیز مزیت محسوب می‌شود. پدهای سلولزی توانایی بیشتری در سرد کردن محیط نسبت به پدهای پوشالی دارند.

 

مزایا و معایب کولر آبی پرتابل

 

معایب کولر آبی پرتابل

همانطور که چندی پیش گفتیم، کولرهای آبی پرتابل مزیت‌های زیادی دارند اما مثل همه دستگاه‌ها، قطعا این کولرها نیز معایب و نکات منفی به همراه دارند. معایب کولر آبی پرتابل عبارتند از:

 1. اولین عیب این کولرها این است که چون درون فضای اتاق قرار می‌گیرند، سروصدای ایجاد شده توسط آنها در محیط پخش می‌شود. این مسئله در طولانی مدت کمی آزاردهنده می‌شود، خصوصا برای افرادی که به سروصدا حساسند.
 2. از آنجایی که کولرهای آبی معمولی در محیط خارج از فضای منزل قرار می‌گیرند، گرمای تولید شده توسط موتور آن‌ها نیز در محیط خارج از اتاق پخش می شود اما کولرهای پرتابل چنین امکانی ندارند. نبود تهویه هوا برای خارج کردن گرمای موتور، در طولانی مدت بر عملکرد کولر تاثیرگذار بوده و از خنکی محیط می‌کاهد. راه حل این مسئله استفاده از تهویه هوای مناسب است.
 3. اکثر مدل‌های این کولرها یک مخزن با ظرفیت محدود دارند که خیلی زود خالی می‌شود. به همین دلیل باید سریع‌تر مخزن خالی شده کولر را دوباره پر کنید. پر کردن مخزن کولر، می‌تواند کاری دشوار و زمان‌بر باشد.
 4. جنس بدنه این کولرها در اکثر برندها، پلاستیک و مواد پلیمری است. به همین دلیل از زمان شروع به کار کولر تا مدتی باد کولر بوی بدی به همراه دارد.
 5. عیب دیگر پلیمری بودن این کولرها، افزایش رطوبت محیط است. زیاد شدن بیش از حد رطوبت می‌تواند به شدت آزاردهنده باشد. این افزایش رطوبت محیط، به طور کلی یکی از معایب کولر سلولزی محسوب می‌شود.

 

قبل از خرید کولر آبی پرتابل به چه نکاتی توجه کنیم؟

قبل از خرید هر وسیله‌ای باید نکاتی را مدنظر قرار داد تا انتخابی مناسب صورت گیرد. خرید کولر آبی پرتابل نیز نکاتی دارد که باید قبل از خرید آنها را مورد توجه قرار دهید. با مطالعه کامل این نکات می‌توانید خریدی مطمئن و مناسب داشته باشید:

 • ابتدا نیازهای خود را بررسی کنید: ابتدا باید توجه کنید که چه نیازهایی دارید. متراژ فضایی که می‌خواهید کولر را آنجا قرار دهید، مدت زمان روشن بودن کولر و البته میزان پولی که می‌توانید برای خرید کولر هزینه کنید از جمله سوالاتی هستند که باید قبل از خرید کولر پرتابل از خود بپرسید. با پاسخ این سوالات می‌توانید مناسب ترین کولر را راحت‌تر پیدا کنید.
 • مقایسه کردن ویژگی‌ها و قیمت مدل‌های مختلف: برندهای مختلف فعال در این زمینه، انواع مختلفی از کولرهای آبی تولید کرده‌اند که هر کدام ویژگی‌های منحصر به‌فرد خودش را دارد. با مقایسه کردن این ویژگی‌ها و سپس قیمت‌های هر کولر، می‌توانید محصولی که بیشترین سازگاری را با شرایط و خواست شما دارد را بیابید.
 • مشورت کردن با متخصصین و استفاده از تجربه آنان: مشورت کردن با کسانی که قبلا کولر آبی خریده‌اند باعث می‌شود بتوانید اطلاعات جامعی درباره ویژگی‌ها و عملکرد کولر به دست آورید. اغلب سایت‌های فروش محصول قسمتی را برای نظرات کاربران در نظر گرفته‌اند، با مراجعه به آن قسمت می‌توانید نظرات کاربران واقعی را مطالعه کرده و بهتر تصمیم بگیرید.
 • خدمات پس از فروش: انتخاب کردن کولری که خدمات پس از فروش و ضمانت بهتری دارد، انتخاب عاقلانه‌ای است. وسیع بودن خدمات پس از فروش و پیگیری کردن شرکت‌های سازنده از کیفیت محصولاتشان، خیال خریداران را از داشتن خریدی مطمئن راحت می‌کند. در ضمن با داشتن خدمات پس از فروش می‌توانید در صورت بروز مشکلات فنی بهتر و راحت‌تر و از طریق سازنده محصول آن را تعمیر کنید.
 • ضمانت نامه و گارانتی: کولرها نیز مانند اغلب دستگاه‌های الکتریکی ضمانت نامه‌هایی دارند که هر کدام یک مسئله را گارانتی می‌کند. بهتر است هنگام خرید کولر، ضمانت نامه آن را به خوبی مطالعه کنید.

 

کولر آبی پرتابل رومیزی

 

نحوه راه اندازی و استفاده از کولر آبی پرتابل

کولرهای آبی پرتابل به راحتی قابل جابه‌جایی‌اند و نیازی به کانال کشی هم ندارند. البته باید دقت داشته باشید که محل نصب کولر از تهویه مناسبی برخوردار باشد تا هوا راحت در محیط به جریان بیافتد. می‌توانید کولر خود را در کنار پنجره یا درب ورودی بگذارید.

راه اندازی کردن این مدل کولرها همان طور که قبلا هم گفتیم، فرآیند پیچیده‌ای ندارد و خودتان هم می‌تواند آن را نصب کنیم. مراحل  و نحوه نصب کولر آبی پرتابل عبارتند از:

 • چه در مدل‌های رومیزی و چه در مدل‌های چرخ دار این کولرها، ابتدا باید مخزن کولر را پر از آب کنید. سپس می‌توانید کولر خود را به برق متصل کنید. توجه داشته باشید که هنگام پر کردن مخزن کولر آن را به برق متصل نکرده باشید. با این کار از آسیب دیدن سیم کشی کولر آبی خود جلوگیری می‌کنید.
 • اغلب کولرها حداقل سه دکمه برای روشن/خاموش کردن موتور، دور تند/کند کولر و روشن/خاموش کردن پمپ کولر دارند. با قرار دادن دکمه پمپ و موتور در حالت روشن، موتور کولر شروع به حرکت کرده و باد خنکی به جریان می‌افتد.
 • البته کلید این مدل کولرها تفاوت کمی با سایر کولرها دارد. در این کولرها دکمه‌ای وجود دارد که تعیین می‌کند، کولر در حالت فن باشد یا حالت کولر. توجه داشته باشید که برای حالت فن لازم نیست که حتما مخزن آب را پر کنید.
 • دکمه دیگری که روی کلید کولرهای پرتابل وجود دارد، جهت پرتاب شدن باد تولید شده در کولر را مشخص می‌کند. با تغییر حالت این دکمه می‌توانید وزش باد خنک را در جهتی که می‌خواهید تنظیم کنید.

نحوه راه اندازی کولر آبی پرتابل، به طور کلی پیچیده نیست و نیازی هم به آموزش ندارد. با این حال در نکات گفته شده شما را راهنمایی کرده‌ایم. راه اندازی کولرهای آبی رومیزی که عموما ابعاد کوچی دارند، معمولا راحت‌تر است و تنها با کلید روشن و خاموش می‌توان عملکرد آن‌ها را تنظیم کرد. اگر نیاز به نصب کلید کولر آبی دارید، این مطلب را از دست ندهید. 

کولر آبی پرتابل، نوعی کولر آبی است که وزن و اندازه کوچکی دارد و می‌تواند برای خنک کردن اتاق‌ها یا محیط‌های کوچک مورد استفاده قرار گیرد. این کولرها در مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند و مزیت‌ها و معایب زیادی هم دارند. کلیه مزایا و معایب کولر آبی پرتابل را در این مقاله برای شما توضیح داده‌ایم.

توصیه می‌کنیم قبل از خرید کولر حتما نکاتی که باید در نظر بگیرید را مطالعه و بررسی کنید تا بتوانید انتخابی درست داشته باشید. فرآیند نصب این کولرها به طور کلی پیچیده نیست و خودتان می‌توانید به راحتی آن را نصب کنید. با این حال در صورت نیاز به نصاب کولر آبی شیراز یا سایر شهرهای ایران می‌توانید به «خدمت از ما» اعتماد کنید.


نصب کولر آبی
برای سرویس نصب کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین