آموزش سیم کشی کولر آبی

ثبت درخواست " نصب کولر آبی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آموزش سیم کشی کولر آبی

سیم کشی کولر یکی از اقدامات تخصصی و ضروری برای راه اندازی و نصب کولر آبی و گازی است. آشنایی با کلیات نقشه سیم کشی موتور کولر آبی به شما در روند سیم کشی کولر، کمک زیادی می‌کند.

سیم کشی کولر آبی طبق رنگ بندی از سری اقداماتی بوده که بهتر است تحت نظارت افراد متخصص اجرا شود. برای بهره‌مندی از امکانات کولر در فصول گرم در وهله اول نیازمند سیم کشی کولر و راه اندازی صحیح آن می‌باشد.

اگر شما فردی فنی هستید و تمایل دارید که کار سیم کشی کولر آبی را خودتان انجام دهید با ما در این محتوا همراه باشید تا نحوه سیم کشی کردن برق کولر را بر اساس نقشه سیم کشی کولر آبی به صورت صفر تا صد آموزش دهیم.

 

ضرورت سیم کشی کولر آبی

سیم کشی کولر آبی بر اساس نقشه یکی از اقدامات ضروی برای کاربرد این وسیله سرمایشی در ساختمان است. استفاده زیاد از کولرهای آبی در فصول مختلف سال برای جریان هوای گرم و سرد در محیط منزل توجه و نیاز به انجام سیم کشی کولر آبی را ضرورت بخشیده است.

علاوه بر نصب اولیه این دستگاه، سیم کشی برق برای این دستگاه، از سری اقداماتی بوده که در مواقع بروز مشکل در سیستم عملکردی آن باید مورد بررسی قرار گیرد. این عوامل بطور کلی بر اهمیت این موضوع و سیم کشی اصولی هنگام نصب و تعمیر کولر آبی افزوده است.

 

سیم کشی کولر آبی

 

توضیح نقشه سیم کشی کولر آبی

اصولا نقشه سیم کشی برق کولر آبی، بر روی بدنه کولر و یا موتور آن ترسیم شده است، زیرا که هنگام بروز مشکل و ایراد، بررسی همین نقشه و توجه به موارد مشخص شده، به رفع مشکل کمک زیادی، می‌کند. در کل دو لوله برق در نقشه سیم کشی کولر وجود دارد که هر یک از لوله ها به شرح زیر است:

 • مطابق شکل زیر، یکی از لوله‌ها از جعبه تقسیم ساختمان، تا محل نصب کلید کولر آبی تعبیه شده است. در این لوله، سیمهای فاز، نول و ارت از جعبه تقسیم ساختمان وارد محل نصب کلید کولر می‌شود. 
 • لوله برق بعدی از محل نصب کلید کولر تا محل نصب کولر و جعبه تقسیم داخل کولر کشیده شده است. سیم های موجود در این لوله، سیم دور تند، سیم دورکند، سیم پمپ و سیم ارت می‌باشد، که سیم ارت مستقیما به کولر وصل می‌شود و وارد جعبه تقسیم نمی‌شود.

 

نقشه سیم کشی کولر آبی

 

آشنایی با سیم‌ها برای سیم کشی کولر آبی

سیم کشی کولر آبی یکی از مواردی است که مهندسین برق به آن تسلط دارند. برای سیم کشی کولر آبی، از جعبه فیوز گرفته تا کلید آن از سه رشته سیم 5/2 استفاده می کنیم. یکی از سیم ها برای فاز یکی برای نول یکی برای ارت تعبیه می‌شود. 

فاصله بین خود کولر تا کلید کولر، یک سیم 5/1 متر پنج مفتولی نیاز دارد. یکی برای نول، یکی برای دور تند، یکی برای دور کند، یکی برای پمپ و یکی برای ارت است. اگر سیستم برق ساختمان بدون ارت است ، سیستم برق کشی آن فرق می کند.

 

سیم کشی کولر ابی طبق رنگ بندی

 

سیم کشی کولر آبی بر اساس نوع موتورهایی که برای این وسایل سرمایشی در نظر گرفته شده صورت می‌گیرد. موتور کولر آبی تک فاز، موتور کولر آبی سه فاز، سیم کشی کولر آبی با خازن و بدون خازن نمونه‌ای از این موارد است. در این بخش به روش‌های اموزش و اجرای سیم کشی کولر آبی بر اساس هر کدام از این موارد، اشاره مختصری خواهیم داشت. 

 

نحوه سیم کشی کولر ابی

انتخاب تعداد سیم در سیم کشی کولر آبی، بستگی به این دارد که ساختمان دارای سیم ارت است یا خیر. در ادامه به بررسی این دو حالت پرداخته ایم:

 • اگر ساختمان سیم ارت نداشته باشد: از دو کابل 4 سیم و 2 سیم و 5 فیش استفاده می کنید؛ که کابل 4 سیم برای اتصال بین کلید کولر و جعبه تقسیم است و کابل دو سیم برای اتصال جعبه تقسیم ساختمان و کلید کولر است.
 • اگر ساختمان دارای سیم ارت باشد: در چنین شرایطی از یک کابل 5 سیم و یک کابل 3 سیم استفاده می کنید، که کابل 5 سیم برای اتصال بین کلید و جعبه تقسیم کولر و از کابل 3 سیم برای اتصال بین جعبه تقسیم ساختمان و کلید کولر استفاده می‌شود.

در ادامه با انواع رنگ سیمها و نحوه اتصال سیمها به یکدیگر آشنا می‌شوید که به ترتیب از مراحل مهم سیم کشی کولر آبی می‌باشد.

 

نحوه سیم کشی برق کولر آبی

 

آشنایی با انواع سیم‌ها در سیم کشی کولر

خب در ادامه باید بگوییم که شما در نقشه مربوط به سیم کشی کولر آبی، ممکن است سیم هایی با رنگ های مختلف ببنید که برایتان گیج کننده باشد، به همین دلیل در این بخش نحوه سیم کشی کولر ابی را طبق رنگ بندی سیم ها توضیح میدهیم، اینکه هر رنگ و سیم برای چه استفاده می‌شود.

روی جعبه تقسیم کولر، 3 کلمه انگلیسی نوشته شده است که راهنمای شما برای سیم کشی می‌باشد، در جدول زیر این 3 کلمه، معنی هر کدام و رنگ سیم آنها را به صورت تفکیک شده آورده ایم.

 

کلمه معنی رنگ سیم
کلمه HI دور زیاد سیم آن به رنگ مشکی است
کلمه COM  به معنی مشترک  سیم آبی رنگ
کلمه LO دور کند سیم قهوه ای رنگ

 

سیم ارت که به رنگ زرد می باشد هم، یکی از سیم‌هایی است که در سیم کشی کولر آبی استفاده می‌شود. کابل های 5 رشته ای شامل 2 عدد سیم مشکی، یک سیم قهوه ای، یک سیم آبی و سیم زرد رنگ یا همان ارت است و کابل 3 رشته ای شامل، یک سیم آبی رنگ (نول)، سیم مشکی رنگ (فاز) و سیم زرد رنگ که همان سیم ارت است می‌باشند.

 

نحوه سیم کشی موتور کولر آبی

حالا که با رنگ و نوع هر یک از سیمها آشنا شده ایم، باید بدانیم که هر سیم به کجا متصل می‌شود. برای اتصال کابل 4 رشته ای که برای اتصال سیمهای موتور کولر به جعبه تقسیم کولر است باید به صورت زیر عمل کنید:

 • پیچ HI (مشکی) به سیم دور زیاد
 • پیچ LO (قهوه ای) به سیم دور کم
 • پیچ COM به سیم نول (آبی )

حالا نویت اتصال کلیدها به کولر است که بهتر است، به شکل زیر نگاه کنید و ادامه توضیحات ما را بخوانید تا دقیقا بدانید که هر سیم به کجا متصل می‌شود. 

 • سیم فاز به ترمینال شماره 1 وصل شود.
 • سیم پمپ کولر به ترمینال شماره 2 وصل شود.
 • سیم نول به ترمینال شماره 6 متصل شود.
 • سیم دور تند هم به ترمینال شماره 7 وصل شود.

 

سیم کشی کولر

 

نقشه سیم کشی موتور کولر آبی با خازن

سیم کشی کولر آبی با برقراری ارتباط و اتصالات از کانکتور به موتور کولر، به هدایت جریان برق مورد نیاز برای راه اندازی کولر کمک می‌کند. نقشه سیم کشی کولر آبی با خازن جهت افزایش گشتاور موتور در لحظه عملکرد طراحی شده و اجرا می‌شود.

تجهیزات طراحی شده برای اجرای سیم کشی کولر، خازن بسته شده بصورت سری با سیم پیچ کمکی است. خازن بسته شده نوع الكترولیتی با ظرفیت بالا است. همین طور در مدار سیم پیچ از یک كلید گریز از مركز برای خارج كردن سیم پیچ كمكی و خازن پس از رسیدن به %75 دور نامی استفاده شده است.

 

نقشه سیم کشی کولر آبی با خازن

 

سیم کشی کولر ابی طبق رنگ بندی

در سیم کشی کولر آبی طبق رنگ بندی، باید توجه داشته باشید که رنگ زرد یا سبز را به عنوان سیم ارت در نظر گرفته می‌شود. در برخی مواقع رنگ سیم ارت متفاوت بوده و تنها رگه‌هایی از رنگ زرد و سبز بر بدنه آن مشخص می‌گردد.

امروزه یکی از روش‌های یادگیری سیم کشی کولر آبی بر اساس رنگ بندی سیم‌های حامل جریان برق برای برقراری اتصال بین کانکتور و دستگاه است.

از قسمت جعبه تقسیم ساختمان دو رنگ سیم مشکی و آبی به کلید کولر متصل می‌شود که یکی از آنها نول و دیگری فاز است. برای تشخیص این دو باید از فازمتر کمک بگیرید، اگر فازمتر بعد از تماس با نوک سیم روشن شد، یعنی این سیم فاز است. اما رنگ و مفهوم هر کدام از سیم‌هایی که درکلید کولر است به چه معناست؟ ما در جدول زیر هر کدام از این رنگ ها را توضیح داده ایم.

جدول سیم کشی کولر آبی طبق رنگ بندی

رنگ سیم نوع کلید
سیم آبی رنگ سیم آبی رنگ مربوط به پمپ آب است و شما باید آن را به پایه کلید پمپ وصل کنید.
سیم قرمز رنگ سیم رنگ قرمز باید به کلید موتور کولر وصل شود.
سیم قهوه ای و مشکی که مربوط به کلید دور تند و دور کند کولر می‌باشند.

 

انواع کلید در سیم کشی کولر آبی

سیم کشی انجام شده از کلید‌های مخصوص به قسمت‌های تعیین شده برای شروع فعالیت کولر بر اساس یک نقشه قابل انجام است. هر کدام از این کلید‌ها با سیم کشی مخصوص به خود با بخش‌های اصلی کولر در ارتباط بوده و جریان برق در قسمت‌های مختلف را هدایت می‌کنند. جهت نصب کلیدهای کولر لازم است ابتدا با انواع کلید آشنا شوید: 

 • یک کلید برای واتر پمپ
 • یک کلید برای موتور
 •  یک کلید برای تغیر دور تند و کند کولری

 

نقشه کلید کولر آبی

 

در این نوع کولر، آب به وسیله الکتروپمپ از تشک پایینی به سمت ناودان‌ها در بالای پوشال رانده می شود. در این هنگام روی پوشال می‌ریزد و پوشال‌ها را خیس می‌کند. الکتروفن هوارا از بین پوشال‌های خیس عبور می‌دهد و به سمت کانال کولر هدایت می‌کند. عبور هوا از روی پوشال‌ها باعث تبخیر شدن آب می‌شود. آب برای تبخیر شدن گرمای هوای جعبه بیرونی کولر را جذب می‌کند و باعث خنک شدن هوا می‌شود.

 

نکات مهم در خصوص سیم کشی کولر

بهبود عملکرد کولر، افزایش عمر مفید، عدم قطعی بی مورد، کاهش اتصالی و قطع شدگی فیوز از جمله مواردی بوده که تاثیر سیم کشی اصولی کولر آبی را بیان می‌کند. به طور کلی پیشنهاد ما این است که از افراد متخصص برای نصب کولر و سیم کشی آن در همان ابتدا کمک بگیرید.

امروزه بازار آنلاین "خدمت از ما" با فراهم آوری شرایط لازم، با ثبت سفارش رایگان از طریق سایت و اپلیکیشن دسترسی به بهترین متخصصین جهت نصب و سیم کشی کولر در محل را برای شهرهای مختلف سهولت بخشیده است. 

برآورد قیمت سیم کشی کولر آبی

هزینه های مربوط به سیم کشی کولر آبی بر حسب بر اساس موارد مختلفی تعیین می شود. برخی از عوامل موثر بر هزینه سیم کشی کولر آبی عبارتند از:

 • اندازه کولر و محل نصب آن
 • پیچیده بودن مسیر سیم کشی کولر
 • نوع سیم و تجهیزات مصرفی.

خارج از تمام این پارامتر های متغییر لازم به ذکر است که تعرفه سیم کشی ساختمان ، سیم کشی کولر آبی و همچنین برق ساختمان یک هزینه پایه ای و ثابت دارد که بر اساس متغییرهای گفته شده کم و زیاد می شود.

اندازه و محل نصب کولر آبی: اگر کولر آبی از ابعاد بزرگتری برخوردار باشد و نیاز به سیم کشی در مسافت‌های بلند داشته باشد، هزینه سیم کشی احتمالاً بیشتر خواهد بود. همچنین، نصب کولر آبی در مکان‌هایی که دسترسی به سیم کشی دشوار است (مانند طبقات بالای ساختمان) ممکن است هزینه را افزایش دهد.

 

سخن پایانی

در این محتوا به بررسی کامل سیم کشی کولر آبی بر اساس رنگبندی پرداختیم و توضیحاتی پیرامون نقشه سیم کشی کولر آبی دادیم. اگر شما تجربه ای در این زمینه ندارید، بهتر است که حتما از یک متخصص نصب کولر آبی کمک بگیرید. برای دسترسی سریع به نصابف کافی است که وارد سایت یا اپلیکیشن "خدمت از ما" شوید و در کوتاهترین زمان به چندین متخصص متصل شوید.

4.5 امتیاز از 1737 رای


نصب کولر آبی
برای سرویس نصب کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین