نحوه نصب کلید کولر آبی

ثبت درخواست "نصب کولر آبی"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نحوه نصب کلید کولر آبی

نحوه نصب کلید کولر آبی و سیم‌های آن، سوالی است که پس از نصب خود کولر ایجاد می‌شود. از آن جا که کلیدها مدل‌های مختلفی دارند، نحوه نصب کلید کولر آبی نیز بسته به نوع آن تغییر می‌کند. همچنین قبل از اقدام به نصب کلید، نیاز به سیم کشی برای اتصال کلید کولر آبی است. در ادامه نحوه نصب کلید کولر آبی را به همراه نقشه کلید کولر آبی و سیم کشی آن توضیح می‌دهیم.

سیم کشی برای نصب کلید کولر آبی

سیم کشی مناسب و براساس نقشه کلید کولر، از ارکان مهم و ضروری برای نصب صحیح و استاندارد کلید کولر آبی است. نحوه نصب کلید کولر آبی بدین صورت است که ابتدا باید سه رشته سیم در پشت کلید کولر آمده باشد؛ این سه رشته از سمت کنتور (در سیستم برق کشی قدیمی) یا از سمت جعبه فیوزها (در سیستم برق کشی مدرن) باشد. سیم کشی برای وصل کردن کلید کولر آبی بهتر است به صورت مجزا و مستقیما از جعبه فیوز باشد.

قطر استاندارد برای این سه رشته سیم 2.5 میلی‌متر بوده و مربوط به فاز، نول و ارت است. در مرحله بعد شما به 5 رشته سیم به قطر 1.5 میلی‌متر برای انتقال برق از پشت کلید کولر آبی به محل نصب کولر آبی خود دارید؛ این 5 رشته سیم به نول، ارت، دور تند، دور کند و پمپ آب اختصاص دارد.

توجه داشته باشید که ارتفاع مناسب برای نصب کلید کولر آبی 110 تا 130 سانتی‌متر است، و باید در جایی نصب شود که دسترسی به آن آسان باشد. همچنین از نصب سیم‌های کلید کولر آبی در مکان‌های مرطوب مانند حمام و دستشویی خودداری کنید.

 

راهنمای نحوه نصب کلید کولر آبی

 

آموزش سیم کشی کولر آبی طبق رنگ بندی

همان‌طور که گفته شد، در روش نصب کلید کولر آبی طبق نقشه کلید کولر به دو دسته سیم نیاز داریم. یک دسته 3 رشته‌ای برای انتقال توان از کنتور یا جعبه فیوز به کلید، و یک دسته 5 رشته‌ای برای انتقال توان از کلید به جعبه کولر آبی.

در سیم کشی کولر آبی طبق رنگ‌بندی دقت داشته باشید که رنگ زرد یا سبز را به عنوان ارت در نظر می‌گیرند. البته در بعضی موارد رنگ سیم ارت متفاوت بوده و تنها نواری زرد یا سبز به همراه دارد.

در صورتی که کولر آبی شما مجهز به ارت نباشد، سیم ارت را به بدنه کولر خود متصل کنید؛ با اینکار در صورت اتصال بدنه با برق، انرژی الکتریکی از طریق ارت از بدنه خارج می‌شود. نحوه اتصال بقیه سیم‌ها طبق نقشه کلید کولر و به شکل زیر انجام می‌شود.

 


در خدمت از ما، به رایگان قیمت نصب کاشی و قیمت نصب سرامیک را دریافت کنید؛ و به بهترین متخصصین نقاشی ساختمان و نقاشی ساختمان تهران، دسترسی پیدا کنید. 


 

نقشه کلید کولر آبی

استفاده از نقشه کلید کولر آبی جهت اطلاع از نحوه نصب کلید کولر آبی بسیار کمک‌کننده است. در واقع نصب سیم‌های کلید کولر بدون اطلاع از نقشه کلید کولر ممکن نیست. پس حتما پیش از نصب کردن کلید کولر آبی، نقشه سیم کشی کولر آبی کلید جدید را بررسی کنید.

به‌طور کلی هر کلید کولر آبی شامل سه کلید با علامت مشخص بوده که عملکرد آن را نشان می‌دهند. این علامت‌ها، علاوه بر کمک به نحوه نصب کلید کولر آبی، به کاربران نیز کمک می‌کنند تا به درستی از کولر استفاده کنند. در نقشه کلید کولر آبی، کلید سمت راست مربوط به پمپ آب، کلید وسط برای اتصال توان به موتور کولر آبی و کلید سمت چپ جهت تنظیم سرعت دور موتور به صورت کند یا تند است.

 

انواع مختلف و نحوه نصب کلید کولر آبی

اگر با طریقه نصب و اتصال کلید کولر آّبی آشنا باشید، می‌توانید نقشه سیم کشی کولر آبی کلید جدید برای برندهای مختلف (آبسال، سپهر الکتریک و ...) انجام دهید. یکی از نکاتی که به شما برای اینکار کمک می‌کند، آشنایی با کلیدهای مختلف است. کلیدهای کولر آبی شامل انواع مختلفی هستند، که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 

  1. کلید کولر سوکتی

 

نقشه سیم کشی کولر آبی کلید جدید

 

کلید‌های سوکتی از نوع قدیمی‌بوده و امروزه مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. این کلید شمال 8 سوکت است که تنها سوکت‌های شماره 1، 2، 7 و 9 مورد استفاده هستند. نحوه نصب این کلید به صورت شکل زیر است:

 

نقشه سیم کشی کولر آبی

 

  1. کلید کولر آبی توکار سه پل

 

نصب سیم های کلید کولر آبی

 

نصب کلید سه پل برای کولر آبی بسیار مرسوم است. این کلید تنها 4 ورودی داشته که به سیم‌ها متصل می‌شوند. در آموزش نصب کلید سه پل، ورودی F برای دور تند، S برای دور کند، P برای پمپ آب و M برای فاز استفاده می‌شود.

در نقشه سیم کشی کولر آبی کلید جدید، این سیم‌ها از طریق پیج به کلید متصل می‌شوند.

 

  1. اتصال کلید کولر 4 پل

 

تنظیم و اتصال کلید کولر آبی

 

این کلید کولر آبی جدید چند سالی است که وارد بازار شده است، اما نصب آن تفاوت چندانی با کلید سه پل ندارد. تنها تفاوت آن در یک کلید اضافه در نقشه کلید کولر است. این کلید اضافه برای قطع کردن نول در زمانی که کولر کار نمی‌کند تعبیه شده است. این کار احتمال اتصال کوتاه در بدنه را کاهش می‌دهد، و از نظر ایمنی در مقابل برق گرفتگی بالاتر است.

نقشه کلید کولر آبی جدید 4 پل به این ترتیب است که SP برای دور تند، SL برای دور کند، P پمپ آب، L برای فاز و N برای نول تعبیه شده است.

 

  1. تنظیم کلید کولر آبی تمام قطب

 

وصل کردن کلید کولر آبی

 

نحوه نصب کلید کولر آبی تمام قطب بدین صورت است که در هنگام استفاده از آن بتوانید اتصالات فاز و نول را به‌طور همزمان با کولر قطع کنید. به غیر از این در نحوه نصب کلید کولر آبی تمام قطب با کلید 3 پل تفاوتی وجود ندارد.

 

نصب کلید کولر آبی هوشمند

کلیدهای قبلی در سیستم کنترلی خود ترموستات ندارند. در نتیجه، نمی‌تواند زمان روشن بودن کولر را با دمای محیط تنظیم کرد و آنها تا شما کلید را نزنید، خاموش نمی‌شوند. اتصال کلید کولر آبی هوشمند این مشکل را حل می‌کند.

برای نصب کلید کولر آبی هوشمند کافی است سیم فاز را آزاد کنید و به ترمینال فاز کلید هوشمند وصل کنید. بعد یک سیم جدا از دسته نول بگیرید و به ترمینال نول کلید هوشمند وصل کنید. برای تکمیل نقشه سیم کشی کولر آبی کلید جدید، سیم‌های پمپ، تند و کند هستند را باز، و به ترمینال‌های کلید هوشمند وصل کنید.


 

نکته مهم در تنظیم و اتصال کلید کولر آبی

اگر اطلاعات برقی ندارید، به مقالات نحوه نصب کلید کولر آبی اکتفا نکنید و کار را به یک متخصص بسپارید. متاسفانه آمار مرگ ناشی از برق‌گرفتگی در کشور ما بالاست. علل عمده این حوادث هم از طريق برق گرفتگی در نقاط مرطوب مثل حمام و آشپزخانه، و هنگام سرويس كولر آبی است. شما می‌توانید متخصصان نصب کلید کولر را به راحتی در «خدمت از ما» پیدا کنید.

نصب کولر آبی
برای سرویس نصب کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading