چگونه دور کند و تند موتور کولر را تشخیص دهیم؟

ثبت درخواست " تعمیر کولر آبی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
چگونه دور کند و تند موتور کولر را تشخیص دهیم؟

با آنکه امروزه سیستم‌های خنک کننده پیشرفته و متنوع زیادی به بازار عرضه می‌شود، اما همچنان در اغلب مناطق کشور از کولر آبی جهت ایجاد هوای خنک استفاده می‌کنند. با شروع فصل گرما، بازار خرید و فروش، تعمیر و تنظیم سیستم‌های خنک کننده نیز داغ است. برخی خود به تنهایی و بعضی دیگر از افراد حرفه‌ای در این زمینه کمک می‌گیرند.

یکی از سوالاتی که هنگام تنظیم کولرهای آبی در ذهن شما عزیزان شکل می‌گیرد، راه‌های تشخیص دور کند و تند موتور کولر است. از این رو هدف ما از نوشتن این مقاله، پاسخ به سوال شما عزیزان به زبانی ساده است. در این مطلب به نحوه تشخیص دور کند و تند موتور کولر آبی می‌پردازیم.

 

چرا بعضی اوقات تشخیص دادن دور تند و دور کند کولر سخت می شود؟

همان‌طور که می‌دانید، در سیستم کولرهای آبی سه کلید تعبیه شده است. اگر دقت کرده باشید بر روی این سه کلید عبارات: پمپ آب، موتور و سرعت حک شده که هر کدام عملکرد خاص خود را دارند. دو کلید موتور و سرعت در واقع همان سرعت حرکت پروانه کولر را تعیین می‌کنند که در حالت عادی کلید موتور همان سرعت کند و کلید سرعت همان دور تند است. اما چه می‌شود که گاهی اوقات نمی‌توان دور تند و کند موتور را تشخیص داد؟

متاسفانه یکی از مواردی که به وفور اتفاق می‌افتد، جابجایی سیم‌های کولر هنگام تنظیم و تعمیر صفحه کلید است. در این چنین مواردی کلیدها بر اساس تعریف‌شان کار نمی‌کنند و شما با فشردن هر کدام شاهد عملکرد متفاوتی خواهید بود.

یکی دیگر از مواردی که می‌توان به آن اشاره کرد، شل شدن تسمه کولر است. در این وضعیت تشخیص دور کند و تند موتور کولر سخت می‌شود. زیرا دور تند نیز همانند دور کند آن با سرعت کمی کار می‌کند. همچنین زمانی که سیم پیچ نیم سوز یا کامل سوخته باشد، دور تند و کند موتور دچار مشکل خواهد شد.

بنابراین این موارد تشخیص دور کند و تند کولر آبی را سخت میکند:

  • شل شدن تسمه کولر
  • خراب شدن سیم پیچ راه انداز موتور
  • خرابی کلید تبدیل
  • خرابی کلید روشن و خاموش
  • قطع شدن سیم رابط

حال در این شرایط چگونه دور تند و کند موتور کولر آبی را تشخیص دهیم؟ در بخش بعدی با ما همراه باشید.

 

تشخیص دور کند و تند موتور کولر آبی

 

راه‌های تشخیص دور کند و تند موتور کولر آبی

در صورتی که سیستم خنک کننده آبی به درستی کار کند، از آنجاکه سر و صدای کمی دارد؛ خیلی راحت می‌توان از طریق صدای موتور دور تند و کند را تشخیص داد. به این صورت که با افزایش دور موتور صدای آن نیز بیشتر خواهد شد. اما در صورت بروز هرگونه مشکل که باعث ایجاد سر و صدای مزاحم در سیستم شود، تشخیص دور تند و کند موتور دشوار خواهد بود.

به عنوان مثال در مواردی که با فشردن کلید پمپ سر و صدای زیادی می‌شنوید، خازن کولر دچار خرابی شده و نیازمند تعمیر است. خرابی خازن همچنین باعث از کار افتادن موتور نیز خواهد شد. حتی گاهی اوقات به دلیل سر و صدای بسیار زیاد کولر، اغلب افراد متوجه عدم کارکرد دور کند موتور نمی‌شوند. به این منظور که هنگام فشردن کلید موتور احساس خنکی نکرده و سیستم را روی دور تند قرار می‌دهند.

زمانی که دور تند موتور به خوبی کار می‌کند، اما دور کند نه! به احتمال زیاد سیم رابط بین کلید تبدیل کولر و دور کند قطع شده است که متاسفانه به دلیل سر و صدای زیاد سیستم، کمتر کسی متوجه آن خواهد شد.

نتیجه گیری

همان‌طور که خواندید  تشخیص دور کند و تند موتور کولر آبی تنها در صورتی که سیستم به درستی کار کند، بسیار راحت است. برای تشخیص اینکه دور کند و تند موتور کولر به درستی کار می‌کنند، عوامل بسیار زیادی دخیل هستند که بررسی هر عامل نیازمند دانش و تجربه کافی در این زمینه است. بنابراین اگر تشخیص دور تند و کند موتور کولر برای شما سخت شده، حتما از تکنسین حرفه‌ای و با تجربه کمک بگیرید.

3.7 امتیاز از 352 رای


تعمیر کولر آبی
برای سرویس تعمیر کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین