علت کار نکردن پمپ کولر آبی

ثبت درخواست " تعمیر کولر آبی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت کار نکردن پمپ کولر آبی

علت کار نکردن پمپ کولر آبی سوالی است که برای اکثر دارندگان کولرهای آبی در طول تابستان به‌وجود می‌آید. مانند همه ماشین‌های الکتریکی، استفاده مداوم از کولرهای آبی نیز باعث بروز مشکلاتی می‌شود. از آن‌جا که پمپ کولر آبی میزان کار بسیاری در بازه زمانی طولانی انجام می‌دهد، خرابی آن از مشکلات عمده‌ای است که ممکن است به آن بربخورید. مهم‌ترین علت کار نکردن پمپ آب کولر آبی مربوط به خرابی پمپ آب است. برای اینکه بتوانید علت کار نکردن پمپ کولر آبی خود را متوجه شوید بهتر است با اجزا پمپ آب کولر آبی نیز آشنا شوید.

علت کار نکردن پمپ کولر آبی

 

پمپ آب کولر یک وسیله الکترومکانیکی است که وظیفه آن بالا بردن فشار مایع برای انتقال آن از نقطه‌ای به نقطه دیگر است. پمپ‌های کولر آبی عمدتا از نوع تک موتوره هستند. نحوه کار آن‌ها به این گونه است که با رسیدن توان الکتریکی به موتور آن، پروانه‌های چند پر تعبیه شده در آن به حرکت در می‌آید. با حرکت این پره‌ها آب از تشتک کولر و پایین پمپ کولر مکیده می‌شود، و با فشار به سمت بالا هدایت می‌کند. در هنگام خروج از پمپ از طریق شلنگ بیرونی، چپقی‌ای قرار دارد که موجب انتقال آب به سه راهی توزیع‌کننده آب شده و آب از طریق شلنگ‌ها روی پوشال‌ها می‌ریزد. پس از برخورد هوای گرم به پوشال‌های خیس شده، هوای خنک تولید شده و این هوا از طریق چرخش پروانه به داخل کانال کولر هدایت می‌شود.

باوری که بین اکثر مردم وجود دارد این است که روشن نکردن پمپ کولر آبی هنگام کار کولر منجر به سوختن موتور کولر خواهد شد. از نظر فنی این باور درست نیست، و عملکرد موتور و پمپ از یکدیگر مستقل است.

اما باید توجه داشت که موتور کولر آبی نیز مانند هر موتور دیگری در هنگام کار داغ می‌شود، و این گرما تا حد معینی برای موتور قابل تحمل است. از آن‌جا که روشن بودن پمپ آب کولر باعث خنک شدن محفظه کولر می‌شود؛ امکان آسیب رسیدن به موتور را نیز کاهش می‌دهد؛ اما در صورتی که شاهد سوختگی موتور خود بودید، می‌توانید اقدام به نصب موتور کولر آبی کنید.

 

اجزای پمپ آب کولر آبی

قبل از صحبت درباره علت کار نکردن پمپ کولر آبی، بهتر ایت اجزای آن را کاملا بشناسید. به‌طور کلی پمپ کولر از دو قسمت الکتریکی و مکانیکی تشکیل می‌شود.

 

قسمت الکتریکی شامل استاتور، هسته و درپوش‌ها است.

 1.  استاتور شامل دو بوبین یا بالشتک است، که روی هسته در داخل شیارها قرار گرفته‌اند.
 2. هسته روتور را از ورق‌های آهن سیلیس‌دار می‌سازند و شیارهایی روی آن جهت قرار گرفتن میله یا ‌هادی‌ها روی روتور ایجاد می‌کنند. این شیارها موجب افزایش گشتاور واتر پمپ کولر می‌شوند. سپس در داخل آنها مواد مذاب تزریق کرده، به طوری که یک قفسه آلومینیومی ‌تشکیل می‌شود.
 3. درپوش‌ها محل قرار گرفتن یاتاقان‌ها بوده و برای نگهداری دو سر محور موتور هستند.
 4. خازن پمپ آب کولر آبی

 

قسمت‌های مکانیکی مختلف پمپ عبارتند از:

 1. پایه اصلی پمپ آب کولر که در داخل آب قرار دارد و وظیفه آن پمپاژ آب به بدنه کولر است.
 2. پروانه چهار یا سه پره‌ای درون پایه اصلی که نقش توربین را ایفا می‌کند.
 3. چپقی یا محل قرارگیری شیلنگ خروجی که وظیفه انتقال آب به سه راهی را بر عهده دارد.
 4. کفی پمپ که در زیر بدنه قرار دارد و مانع ورود آب به پمپ کولر آبی را دارد.
 5. کلاهک که به عنوان قسمت فوقانی پمپ مانند یک چتر روی پمپ نصب شده تا مانع انتقال آب به داخل پمپ کولر شود.

(محتوای پیشنهادی: بهترین کولر آبی)

 

علت آب نکشیدن پمپ آب کولر آبی

 

علت کار نکردن پمپ آب کولر چیست؟

اگر شما متوجه کار نکردن پمپ آب کولر آبی خود شده‌اید؛ نگران نباشید. راه‌ حل‌های ساده‌ای برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد، اما ابتدا باید علت کار نکردن پمپ کولر آبی را پیدا کنید.

 

خشک بودن پمپ آب کولر آبی

نبود آب در کفی کولر می‌تواند علت کار نکردن پمپ کولر آبی باشد. فرض کنید کلید پمپ آب را زده‌اید و موتور کولر را نیز روشن کرده‌اید، اما هیچ آبی در کفی کولر برای پمپاژ توسط پمپ وجود ندارد. درنتیجه پمپ در خشکی خواهند ماند و از کار در شرایط اسمی ‌خود دور می‌شود. همین مسئله می‌تواند سبب سوختن آن شود.

از علت آب نکشیدن پمپ کولر آبی می‌توان به قطعی یا نشتی شلنگ اصلی آب کولر، خرابی یا تنظیم نبودن شناور و یا نشتی در کفی کولر اشاره کرد.

(محتوای پیشنهادی:  علت کار نکردن دور کند کولر آبی)

 

 ورود آب به موتور پمپ آب

علت روشن نشدن پمپ آب کولر گاهی به دلیل سختی بالای آب یا همان شوره‌ زدن کولر است. مسیر لوله‌های توزیع یا خروجی آب در کولر مسدود شده، و یا خروج لوله‌های آب از سه‌راهی باعث نفوذ آب به داخل بخش الکتریکی پمپ می‌شود. همین امر می‌تواند علت کار نکردن پمپ کولر آبی باشد؛ زیرا باعث اتصالی و سوختن موتور پمپ می‌شود.

 

عدم روغن کاری علت کار نکردن پمپ کولر آبی

اصولا تمامی‌ موتور‌های الکتریکی نیاز به روغن‌کاری دارند. موتور پمپ آب کولر نیز از این قاعده مستثنا نیست. اگر مدت طولانی‌ای روغن کاری پمپ آب کولر آبی انجام نشده باشد، موتور در حالت خشک کار می‌کند. در نتیجه اصطکاک در داخل قطعات افزایش یافته و اضافه بار رخ می‌دهد. بنابراین به موتور پمپ کولر فشار اضافی وارد شده، و باعث سوختن موتور پمپ می‌شود.

(مطلب پیشنهادی: آموزش تعمیر پمپ آب کولر)

 

ورود اجسام و رسوبات از کفی کولر به داخل پروانه پمپ

علت کار نکردن پمپ کولر آبی می‌تواند ورود اشیایی به داخل پروانه آن هم باشد. در صورت تمیز نبودن کفی کولر و ورود اجسام به آب موجود در کفی، پس از پمپاژ آب موجب گیرکردن به پره‌های پروانه پمپ شده و باعث فشار اضافی به موتور پمپ می‌شوند. به طوری که ممانعت شی ورودی از چرخش پره‌ها موجب سوختن بلافاصله پمپ آب کولر می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود قبل از راه‌اندازی کولر حتما کفی آن را تمیز کنید. همچنین در صورت ایجاد رسوب یا لجن در مدت زمان استفاده آن‌ها را نیز پاک کنید.

 

عدم تعویض به موقع پوشال‌ها

حتی تعویض نکردن پوشال‌ها برای مدت طولانی هم می‌تواند علت کار نکردن پمپ کولر آبی باشد. از آن‌جا که پوشال‌ها به مرور رسوب می‌زند و یا خراب می‌شوند با ریختن آب روی آن‌ها، کثیفی‌ها و شوره به کفی کولر انتقال می‌یابند. همان‌طور که گفته شد ورود اجسام و رسوبات از کفی کولر به داخل پروانه پمپ نیز موجب سوختن پمپ می‌شود.

 


حدود هزینه تعمیر کولر آبی را مشاهده کنید.


 

خرابی پمپ کولر آبی

 

راه‌حل‌های جلوگیری از سوختن پمپ آب کولر آبی

جلوگیری از هر علت کار نکردن پمپ کولر آبی چندان دشوار نیست. انجام کار‌های زیر به جلوگیری از سوختن پمپ آب و نگهداری بهتر از کولر شما کمک می‌کند:

 • روغن‌کاری پمپ آب کولر آبی را پس از گذشتن زمان مشخصی مرتبا انجام‌ دهید.
 • بدنه کفی کولر را شستشو دهید و رسوبات ایجادشده در کولر را پاک ‌کنید.
 • سه راهی‌های توزیع کننده آب را چک‌ کنید.
 • پوشال‌ها را سالیانه تعویض کنید.
 • شناور کولر را به طور دقیق تنظیم کنید به طوریکه میزان آب در کفی کولر به مقدار مناسب باشد.
 • شلنگ آب کولر آبی را بررسی کنید، و از رسیدن آب کافی به کولر اطمینان یابید.

 

انواع پمپ آب کولر آبی

همان‌طور که گفتیم وظیفه واتر پمپ کولر، پمپاژ آب از تشتک کولر آبی به سه راهی انشعاب است. موتور الکتریکی این پمپ‌ها از نوع تک فاز القایی با قطب چاک‌دار است. پمپ‌های مورد استفاده در کولرآبی به طور متداول از دو نوع زیر اند:

 1. پمپ کولر آبی با استاتور بوبینی
 2. پمپ کولر آبی با استاتور بالشتکی

همچنین تقسیم‌بندی دیگری نیز از نظر نیروی محرکه سیستم وجود دارد. بدین صورت که برخی از پمپ‌های آب به نام پمپ‌های الکترومکانیکی از نیروی گردش موتور کولر نیروی خود را تامین می‌نمایند. در حقیقت این پمپ‌ها با استفاده از جریان الکتریسیته کار نمی‌کنند و مکانیکی هستند.

 

علت کار نکردن و عکس پمپ آب کولر

 

کولر آبی با دو پمپ آب کار می‌کند؟

در روزهای گرم برای بالا بردن سرمایش کولر آبی، آیا کولر آبی با دو پمپ کار می‌کند. بعضی از انواع کولر آبی، با دو پمپ آب کار می‌کند. این کار تنها برای مناطق گرم و کویری در تابستان، موجب بالا رفتن سرمایش کولر آبی می‌شود.

علت کار نکردن پمپ کولر آبی و سخن پایانی

همان‌طور که دیدیم علت کار نکردن پمپ کولر آبی می‌تواند به دلایل مختلفی باشد. اما با سرویس‌ کردن مرتب کولر خود به راحتی می‌توانید از اکثر این مشکلات جلوگیری کنید. این کار به عملکرد مناسب‌تر کولر شما نیز کمک می‌کند و راندمان آن را نیز افزایش می‌دهد. در صورتی که برای راه‌اندازی و سرویس کولر آبی خود نیاز به یک نیروی متخصص و فنی را دارید می‌توانید با ثبت سفارش در بازار آنلاین «خدمت از ما» به راحتی و در زمان تعیین شده توسط شما، بهترین متخصص سرویس و تعمیر کولر آبی را انتخاب کنید.

4.5 امتیاز از 1537 رای


تعمیر کولر آبی
برای سرویس تعمیر کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین