علت لرزش کولر آبی چیست؟

ثبت درخواست "تعمیر کولر آبی"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت لرزش کولر آبی چیست؟

علت لرزش کولر آبی و علت صدا دادن کولر آبی از جمله سوالاتی است که برای بسیاری از کسانی که از کولرهای آبی برای سرمایش منزل یا محل کار خود استفاده می‌کنند به وجود می‌آید. برای از بین بردن صدای کولر آبی و جلوگیری از لرزش آن، در این مطلب به عوامل مختلفی که می‌توانند علت لرزش کولر آبی باشند، می‌پردازیم.

 

علت لرزش کولر آبی

 

جایگاه مناسب برای کولر آبی

برای از بین‌بردن صدای کولر، محل قرارگیری کولر باید مسطح باشد. در زیر کولر چهارپایه‌ای فلزی قرار دهید تا بین کولر و سطح زمین فاصله ایجاد شود. زیر پایه‌های چهارپایه‌ چند تکه چوب، سنگ مرمر و یا تکه‌های موزائیک قرار دهید تا مانع از تکان‌خوردن کولر و همچنین آسیب به ایزوگام پشت بام شود. توجه داشته باشید که شی قرار گرفته زیر پایه‌های کولر، علت لرزش کولر آبی نشود.

همچنین به تراز بودن کولر نیز توجه کنید؛ تراز نبودن کولر نیز می‌تواند علت لرزش کولر آبی باشد.

در صورتی که از کولر پرتابل و قابل حمل استفاده می‌کنید، می‌توانید آن را داخل یک قاب فلزی قرار داده تا از تکان‌های شدید جلوگیری کنید. برای جلوگیری از لرزش این کولرها، باید آن را در جای خود ثابت کرد. نصب نادرست کولر می‌تواند علت صدا دادن کولر آبی باشد که ممکن است باعث ایجاد مشکلات دیگر در کولر آبی نیز بشود. بنابراین، مراحل اولیه نصب کولر آبی بسیار مهم است.

 

از بین بردن صدای کولر آبی

 

اتصال کولر به دهانه کانال با استفاده از برزنت

یکی از اشتباه‌ترین کارهایی که در نصب کولر می‌توان انجام داد، نصب مستقیم کولر به کانال است. این کار باعث شده لرزش کولر آبی ناشی از چرخش موتور، به کانال منتقل شده و علت صدا دادن کولر آبی شود. برای اینکه شما هم دچار این مشکل کولر آبی نشوید، دهانه کولر را با استفاده از پارچه برزنتی به کانال متصل کرده تا به علت لرزش کولر آبی ، کانال دچار لرزش نشود.

سرویس و بررسی قطعات کولر

کولر آبی قطعات متعددی داشته که هر کدام وظیفه‌ی خاص خود را دارند. با به موقع و صحیح بودن سرویس کولر آبی، این قطعات به موقع کنترل و در صورت نیاز تعویض و یا روغن‌کاری می‌شوند. این کار مانع از به وجود آمدن مشکلات کولر آبی شده و به عملکرد بهتر آن کمک می‌کند.

قطعات داخلی کولر که می‌توانند علت لرزش کولر آبی باشند شامل مخزن حلزونی، پولی‌ها، محور چرخش، یاتاقان‌ها و دینام هستند.

در صورتی که این قطعات علت لرزش کولر آبی شما باشند، بهتر است برای تعمیر و یا تعویض هر کدام از آن‌ها، از کارشناس و نیروی متخصص در زمینه کولر آبی کمک بگیرید. در ادامه به مشکلات قطعات کولر آبی که می‌توانند علت لرزش کولر آبی باشند می‌پردازیم.

 

مشکلات کولر آبی

 

1. مشکل پروانه کولر آبی

مخزن حلزونی کولر آبی، ممکن است در اثر ضربه یا به هر دلیلی دچار آسیب شود. این آسیب تاثیر مستقیم روی پروانه کولر آبی داشته و موجب تاب برداشتن آن خواهد شد. این تاب برداشتن پروانه، در نهایت سبب حرکت نادرست آن شده که خود می‌تواند علت لرزش کولر آبی و همچنین علت صدا دادن کولر آبی باشد.

خرابی پروانه کولر آبی به جز آسیب دیدگی حلزونی، می‌تواند به علت مشکل در قسمت‌های دیگر مانند یاتاقان‌ها، تسمه و پولی‌ها باشد. عدم کارکرد صحیح هر کدام از این قطعات، می‌تواند به پروانه کولر آبی آسیب جدی وارد کرده و موجب تاب برداشتن آن ‌شوند.

 

2. سالم نبودن یاتاقان‌ها

در مرکز پروانه یک محور فلزی قرار داشته که دو عدد یاتاقان در دو سر این محور قرار دارند. این دو از طریق تسمه و پولی‌ها، نیروی چرخشی را از دینام به پروانه کولر منتقل می‌کنند. یاتاقان‌‌ها با گذشت زمان دچار رسوب، زنگ‌زدگی و جام کردن می‌شوند که در نهایت موجب شکستگی آن‌ها می‌شود. بنابراین سالم نبودن یاتاقان‌ها نیز می‌تواند علت لرزش کولر آبی شما و صدا دادن آن باشد. برای جلوگیری از چنین مشکلی، سرویس به موقع و روغن‌کاری یاتاقان‌های کولر آبی لازم است.

 

3. مشکل داشتن دینام کولر آبی

دینام و پمپ آب کولر آبی، دوقطعه الکتریکی کولر آبی هستند که در صورت خرابی این دو بخش، خسارات جبران ناپذیری یا حداقل پر هزینه ای متوجه کولر خواهد شد. دینام یا موتور کولر آبی، به عنوان اصلی‌ترین بخش کولر آبی است که سرویس و یا تعمیر آن باید توسط نیروی متخصص انجام شود. در صورتی که دینام کولر آبی شما مشکلی ندارد، به تمیزکردن و روغن‌کاری آن بسنده کنید؛ اما اگر دچار سوختگی شده است، می‌توانید اقدام به نصب موتور کولر آبی کنید.

خرابی دینام به هر دلیل که باشد، موجب صدایی آزاردهنده از آن شده که بدنه کولر را به شدت خواهد لرزاند. بنابراین، در صورت بروز مشکل در دینام کولر آبی، حتما از یک تعمیر کار متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

 

علت لرزش کولر آبی

 

4. مشکل داشت پولی‌های کولر آبی

کولر آبی دارای دو عدد پولی است که محل قرار گیری آن‌ها یکی در کنار دینام و دیگری در کنار پروانه است. پولی‌ها از طریق یک تسمه لاستیکی به حرکت درمی‌آیند. در صورتی که حتی یکی از این پولی‌ها دچار مشکل و خرابی شوند، مطمئنا علت لرزش کولر آبی خواهد بود. خرابی پولی‌ها، ‌تنها به لرزش کولر ختم نمی‌شود و موجب صدمات بیشتری به سایر قطعات کولر آبی نیز می‌شود.

 

5. مشکل داشتن تسمه پروانه کولر آبی

هنگامی‌که کولر آبی روشن است، تسمه پروانه نیز به طور دائم در حال چرخش است. ار آن جا که تسمه پروانه به پولی‌ها متصل بوده و چرخش آن موجب چرخش پروانه می‌شود، بروز مشکل در تسمه پروانه، علت لرزش کولر آبی و تمام قطعات آن خواهد شد. عمده مشکلاتی که برای تسمه پروانه به وجود می‌آید، به علت تنظیم نبودن آن است که در نهایت می‌تواند به پاره شدن آن منجر شود.

 

علت صدا دادن کولر آبی

 

سخن پایانی

تمامی‌موارد گفته شده، می‌توانند علت لرزش کولر آبی باشند. اگر با مطالعه این مطلب و بررسی کولر آبی خود، علت لرزش کولر آبی تان مشخص نشد، برای تعمیر کولر آبی خودتان با ثبت رایگان سفارش خود در سایت خدمت از ما، از کارشناسان ما در تمام روزهای هفته و هر ساعتی از شبانه‌روز کمک بگیرید.

تعمیر کولر آبی
برای سرویس تعمیر کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading