آموزش نصب موتور کولر آبی

ثبت درخواست " نصب کولر آبی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آموزش نصب موتور کولر آبی

نصب موتور کولر آبی یکی از مهم ترین مراحل در هنگام نصب کولر آبی و راه اندازی این وسیله سرمایشی است. آموزش نصب موتور کولر آبی با ارائه یک سری مراحل از سیم کشی تا راه اندازی نهایی کولر را در بر می‌گیرد.

نحوه نصب موتور کولر آبی در وهله اول با اجرا و نصب سیم‌های موتور کولر همراه است. ایجاد ارتباط بین کانکتور و موتور کولر شرایط را برای روشن شدن و جریان هوای خنک این وسیله در محیط فراهم می‌سازد.

نصب موتور کولر آبی و نصب دینام کولر از جمله اصطلاحاتی بوده که در مسیر نصب موتور کولر ابی به آن توجه ویژه می‌شود. در این مقاله با بررسی روش نصب موتور کولر ابی در فضای ساختمان و ارائه چند نکته در خصوص اصول نصب موتور کولر با شما همراه خواهیم بود.

 

چه زمان نیاز به نصب موتور کولر آبی دارید؟

به طور کلی در سه حالت شما مجبور به باز و بسته کردن و یا بستن موتور کولر آبی هستید که در زیر به آنها اشاره می کنیم. در چنین شرایطی، بهتر است از یک متخصص ماهر کمک بگیرید و یا اگر خودتان فردی فنی هستید، طبق آموزش نصب موتور کولر آبی که در ادامه شرح می‌دهیم، این کار را انجام دهید.

 • نیاز به نصب کولر آبی دارید، که در چنین شرایطی، در طی کراحل نصب کولر باید موتور آن را هم، نصب کنید.
 • گاهی اوقات برای جابه جایی کولر آبی به محلی دیگر، نیاز به باز کردن قطعات آن از جمله موتور کولر است.
 • زمانی که موتور کولر آبی دچار سوختگی شده و شما نیاز به تعویض موتور کولر دارید.

 

آموزش نصب موتور کولر آبی

 

آشنایی با انواع موتور، پیش از نصب موتور کولر آبی

قبل از آموزش نصب موتور کولر آبی، لازم است که با انواع موتورهای موجود در بازار بر اساس نقشه سیم کشی آشنا شوید؛ تا مراحل نصب بهتر و دقیق تر انجام شود. هر نوع موتور کولر آبی موجود در بازار، دارای دو نوع دور موتور است. دور 1000 که برای دور کند کولر است و دور 1500 که برای دور تند کولر آبی استفاده می‌شود.

همچنین قدرت موتور کولر آبی بر اساس میزان ظرفیت کولر شما و آب و هوای منطقه، می‌تواند 2.1 ، 3.1 و 4.3 اسب بخار باشد. اینها ویژگی هایی است که موتورهای کولر آبی موجود در بازار دارند، همچنین موتورها، بر اساس نقشه سیم کشی به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند.

 

موتور دو دور با خازن دائم

موتورهای کولر آبی که دارای خازن دائم هستند، دارای چهار دور موتور هستند. در واقع دو دور موتو با سرعت 1000 دور در دقیقه و دو دور موتور با سرعت 1500 دور در دقیقه هستند. درون موتورهای با خازن دائم، 4 نوع سیم پیچی وجود دارد و همین مورد علت وجود این 4 دور است.

 

موتور دو دور با سیم پیچ راه انداز

این نوع موتور، دارای 3 نوع سیم پیچی است، که همانطور که از اسمش مشخص است؛ دو سیم پیچ برای دور کند و دور تند کولر آبی است و یک سیم پیچ مربوط به راه اندازی کولر می‌باشد.

کابل برق ورودی و خروجی تمامی این سیم پیچ ها از موتور کولر به کمک یک کلید گریز از مرکز بر روی بدنه کولر تعبیه شده است. که شما بر اساس نوشته های روی کلید، هنگام نصب موتور کولر آبی، سیم ها را به فیش های مورد نظر وصل می‌کنید.

 

روش نصب موتور کولر آبی

موتور کولر آبی تشکیل شده از تجهیزات و قطعات فنی وابسته به هم است که فعالیت این وسیله سرمایشی را کنترل می‌کند. این پکیج آماده تعبیه شده در کولرهای آبی تنها برای اتصالات و سیم کشی‌ های کولر نیاز به اجرای یک سری مراحل دارد.

ممکن است که شما، از قبل، موتور را نصب شده داشته باشید و حالا بر اثر خرابی و سوختگی آن نیاز به تعویض و نصب موتور کولر آبی جدید داشته باشد. برای این کار، ابتدا باید موتور سوخته را خارج کنید. برای باز کردن موتور، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. کلید موتور کولر را خاموش کنید و یا فیوز را قطع کنید.
 2. سپس درهای کولر را باز کنید، تا موتور کولر را ببینید.
 3. موتور کولر، روی یک پایه نصب شده است، با کمک یک انبردست و آچار آلن هشت، پیچ هایی را که موتور را به پایه وصل کرده‌اند باز کنید.
 4. سیم هایی که از موتور کولر آبی به کلید روی بدنه آن وصل شده اند را را جدا کنید و فیش ورودی برق را هم باز کنید.
 5. تسمه کولر را که به وسیله پولی، به انتهای موتور وصل شده است را آزاد کنید.
 6. به آرامی موتور کولر آبی را خارج کنید.

 

نحوه نصب موتور کولر آبی

 

در ادامه به آموزش، نصب موتور کولر آب می‌پردازیم. نصب موتور در واقع بیانگر انجام یک سری اتصالات قطعات الکتریکی و جریان دهنده برق در مسیر تولید هوای خنک است. نصب موتور کولر از نصب دینام کولر تا اتصالات ریز وابسته به کانکتور را پوشش داده و در بیشتر مواقع نیاز به تخصص و مهارت افراد دارد.

 

آموزش نصب موتور کولر آبی

حالا که کولر آبی را باز کردید، وقت آن رسیده که با کمک آموزش مرحله به مرحله نصب موتور کولر آبی که در ادامه شرح می‌دهیم، موتور سالم و جدید را نصب کنید. 

 

مرحله اول نصب دینام کولر آبی

اولین مرحله در نصب موتور کولر آبی، تنظیم کردن تسمه روی دینام یا همان موتور کولر است. برای این کار، ابتدا پولی را در انتهای موتور کولر قرار دهید؛ به شکلی که قسمت تسمه خور آن به سمت بیرون باشد. 

اگر به پوسته موتور کولر آبی توجه کنید، بخشی از آن صاف و بخش های دیگر دارای سوراخ است. هنگام نصب موتور کولر آبی بر روی پایه، بهتر است که آن را به گونه ای نصب کنید که بخش های سوراخ دار در دو طرف موتور و قسمت صاف در بالای آن قرار بگیرد. این کار به این دلیل انجام می‌شود، که در صورت پاشیده شدن آب روی موتور، آب از سوراخ ها، به بخش های داخلی موتور وارد نشود.

 

مرحله دوم بستن موتور کولر

بعد از قرار دادن پولی، حالا باید یاتاقان ها را بررسی کنید و از سالم بودن آنها مطمئن شوید. برای اطمینان از سلامت یاتاقان ها، پولی بزرگ یا پایین را با دست بچرخانید، اگر یاتاقان ها سالم باشند، پولی به راحتی می چرخد. در صورت سفت و بد چرخیدن پولی، لازم است که یاتاقان ها را روغن کاری کنید.

بعد از بررسی یاتاقان‌ها، آنها را به درستی و مطابق با پولی، روی بدنه موتور کولر نصب کنید. 

 

نصب موتور کولر

 

مرحله سوم نصب موتور کولر آبی

با قرار دادن و نصب یاتاقان و اطمینان از این که پولی‌ها در یک راستا هستند؛  حالا باید تسمه کولر را بیندازید. بعد از قرار دادن تسمه کولر، حتما باید چک کنید که تنظیم باشد؛ زیرا شل و یا سفت بودن تسمه باعث آسیب رساندن به دینام می‌شود و پس از مدت کوتاهی مجددا نیاز به نصب دینام کولر آبی دارید.

برای این کار، می‌توانید به محتوای کامل و جامع "تنظیم تسمه کولر آبی" مراجعه کنید.

 

مرحله چهارم از آموزش نصب موتور کولر

بعد از انجام مراحل بالا و دقت به نکات گفته شده، به کمک آچار و انبردست، موتور را به کمک پیچ و مهره، روی پایه نصب کنید. و به کمک یک پیچ گوشتی تخت، پیچ ثابت نگهدارنده تعبیه شده در عقب موتور کولر آبی را سفت کنید.

 

برقراری اتصالات کلید موتور

سپس سیم ها را بررسی کنید و بر اساس نوشته های روی کلید موتور کولر، فیش های مرتبط را به یکدیگر وصل کنید. اساسی ترین اقداماتی که در روش نصب موتور کولر آبی باید به آن دقت ویژه داشت برقراری ارتباط بین کلید کولر آبی با موتور و نحوه نصب کلید کولر است.

سه کلید واتر پمپ، موتور و دور تند و کند در تجهیزات در دسترس کولر طراحی شده که به جریان انداختن برق در مسیر روشن سازی موتور کولر و جریان هوای خنک در کانال‌ها را بر عهده دارند.

 • کلید واترپمپ: راه اندازی واتر پمپ و آب رسانی به پوشال ها و پدها
 • کلید موتور: اغلب به رنگ قرمز بوده و الکتروموتور را روشن می کند.
 • کلید دور تند و دور کند: با استفاده از آن می توان دور موتور را تنظیم نمود.

 

نصب دینام کولر

 

 نحوه اتصالات کابل‌های ارتباطی این کلید‌ها بخشی از سیم کشی کولر آبی بوده که باید بصورت تخصصی و زیر نظر افراد کارشناس انجام شود.

 

نکاتی در آموزش نصب موتور کولر آبی

در ادامه موارد و نکاتی که حتما باید در هنگام نصب موتور کولر آبی به آن توجه کنید و انجام دهید را برایتان بیان کرده ایم:

 • حتما از یک فاز متر استفاده کنید و قبل از تعویض و یا نصب دینام کولر، آن را به بدنه کولر بزنید و از باردار نبودن آن مطمئن شوید.
 • حتما بررسی کنید که منافظ و سوراخ های روی سطح موتور کولر، بعد از نصب آن در دو طرف قرار گرفته باشد.
 • قبل از بستن درهای کولر، پمپ آب را روشن کنید و چک کنید که حین آبرسانی، از جایی روی موتور کولر آب نمیریزد. پس از مطمئن شدن، درهای کولر را ببندید و از عملکرد کولر خود لذت ببرید.
 • تجهیزاتی مانند الکتروموتور و فن کولر‌های آبی بصورت اورجینال در سیستم داخلی کولر نصب شده و نیاز به اعمال تغییرات در مسیر نصب موتور کولر ابی ندارند.
 • حتما تسمه کولر آبی را چک کنید و از تنظیم بودن و همچنین سالم بودن ان مطمئن شوید.

 

نصب موتور کولر آبی

 

نصب واتر پمپ کولر آبی

یکی از تجهیزات مهم در اصول و نحوه نصب موتور کولر آبی قطعه واتر پمپ است. جهت نصب واتر پمپ (Water Pump)، کافی است شیلنگ پمپ آب، که با هدف اتصال به سه راهی تعبیه شده در کولر طراحی شده نصب شود. سپس پمپ در داخل کولر با استفاده از نگهدارنده‌های مخصوص روی بدنه و استراکچر کولر ثابت شود.

در مرحله نهایی نصب واتر پمپ کولر اتصال سیم های رابط واتر پمپ به ترمینال مربوطه صورت می‌گیرد. در مسیر انجام این اتصالات رعایت نکات ایمنی را فراموش نکنید.

نصب موتور کولر آبی با کمک متخصص

نحوه نصب موتور کولر آبی، کاری کاملا تخصصی بوده و انجام آن باید تحت نظارت افراد متخصص انجام شود. موارد وابسته به سیم های موتور کولر ابی یا قطع و وصلی کانکتور و کلید‌های متصل به این قطعه باید بر طبق نقشه سیم کشی موتور کولر ابی انجام شده و در غیر این صورت مشکلات زیادی را در هنگام استفاده از این وسیله به همراه دارد.

اما، فرادی که فنی هستند می‌توانند با خواندن مطالب بالا این کار را انجام دهند. اما اگر شما، تا به حال کار فنی انجام تداده اید، پیشنهاد ما این است که از یک متخصص برای این کار کمک بگیرید.

 

روش نصب موتور کولر ابی

 

بنابراین اگر بعد از خواندن مطالب بالا در ارتباط با آموزش نصب کولر آبی، باز هم احساس کردید که که برای باز کردن و نصب موتور کولر آبی نیاز به یک متخصص دارید، حتما از افراد متخصص و آموزش دیده در زمینه نصب و تعمیر کولر آبی  که در "خدمت از ما" فعال هستند، مشاوره بگیرید.

نصب موتور کولر ابی باید در جایگاه مناسب و با رعایت یک سری اصول انجام شود و از آنجایی که فعالیت آن روی بازدهی کولر تاثیر داشته توجه به این نکات از امری ضروری و مهم است.

4.5 امتیاز از 1131 رای


نصب کولر آبی
برای سرویس نصب کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین