بهترین نوع کولر آبی

ثبت درخواست "نصب کولر آبی"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
بهترین نوع کولر آبی

بهترین نوع کولر آبی وابسته به نحوه عملکرد و بازده کاربردی آن از نظر مصرف انرژی و جریان هوای خنک تعیین می‌شود. دسترسی به بهترین مارک کولر آبی یکی از ضروریات ورود به فصل تابستان و آماده‌سازی ساختمان برای گذراندن چندین ماه گرم سال است.

نصب و راه اندازی بهترین نوع کولر آبی از دغدغه‌های اصلی افراد در هنگام تجهیز کردن ساختمان به این سیستم سرمایشی است. انتخاب بهترین مارک کولر آبی سلولزی و شناخت بهترین کولر آبی در درجه اول وابسته به عملکرد و ویژگی‌های کاربردی صورت می‌گیرد. 

 

بهترین مارک کولر آبی چیست؟ بهترین کولر آبی کم مصرف کدام است؟ برای دسترسی به بهترین نوع کولر آبی سلولزی چگونه اقدام کنیم؟ رایج ترین سوالات مطرح شده در زمینه شناخت بهترین نوع این وسیله سرمایشی در بین کاربران است. در این مقاله با فاکتورهای تاثیر گذار در تعیین بهترین نوع کولر آبی آشنا می‌شویم. 

 

بهترین نوع کولر آبی

انواع کولر آبی صنعتی، پرتابل، سلولوزی و رومیزی در نوع خود با ویژگی‌های خاصی همراه هستند. در انتخاب بهترین نوع وسایل سرمایشی مانند کولر آبی نحوه عملکرد و دیگر فاکتورهای تاثیر گذار در جریان هوای خنک بیشترین سهم بررسی را به خود اختصاص داده‌اند. در واقع انتخاب بهترین مارک کولر آبی برای خرید از روی این ویژگی‌های اصلی قابل انجام است.

 

بهترین مارک کولر آبی

 

بهترین مارک کولر آبی از بین برندهای کولر آبی آبسال، سپهر الکتریک، جنرال ،جنرال پویا و آزمایش معرفی شده است. اما در این میان مواردی که بسیار اهمیت دارد، داشتن فاکتورهای اساسی در روند عملکردی این وسایل سرمایشی است.در این بخش با عوامل موثر در انتخاب بهترین کولر آبی که باید مورد بررسی قرار گیرند به شرح ذیل آشنا می‌شویم. 

 

ابعاد و قدرت هوادهی کولر

اولین فاکتوری که باید در نظر داشته باشید تا بهترین نوع کولر آبی را انتخاب کنید، بزرگ یا کوچک بودن کولر است که نسبت مستقیم با ابعاد کولر دارد. کولرها در ابعاد مختلفی ساخته می‌شوند. مدل‌هایی که در بازار متداول‌اند شامل مدل‌های ۲۳۰۰، ۳۵۰۰، ۴۹۰۰ و ۷۰۰۰ هستند.

 

بهترین مارک کولر آبی سلولزی

 

اعداد ذکر شده در اصل میزان هوادهی کولر را نشان می‌دهد. یعنی بر اساس ابعاد کولر آبی و پره های توربین هوا و نیز قدرت موتور آنها این اعداد به دست آمده است. در انتخاب میزان هوادهی مناسب برای مکانی که قصد خرید کولر آبی برای آن را دارید چند مورد را باید بدانید تا بتوانید بهترین نوع کولر آبی را انتخاب کنید.

 

درصد عایق بودن کولر آبی

بعد از خرید کولر آبی باید اول از میزان عایق بودن دیوارهای ساختمان مطمئن شوید. به این دلیل که اگر نزدیک دیوار آن را نصب می‌کنید؛ هنگام روشن بودن رطوبت به دیوارهای پشت بام منتقل نکند،

 

میزان جذب نور آفتاب در بدنه کولر آبی 

اگر ساختمان‌های دوطرف منزل شما کوتاه‌تر از ارتفاع طبقه‌ای که شما قرار دارید باشد، علاوه بر ضلع جنوبی ساختمان که همیشه آفتاب‌گیر است، ضلع شرقی و غربی نیز در طول روز گرمای خیلی زیادی را وارد منزل شما خواهد کرد و دیوارها در طول روز گرما را جذب می‌کنند.

 

بهترین نوع کولر آبی

 

محل نصب کولر آبی 

این مورد بر میزان هوایی که از پشت بام به شما می‌رسد، تاثیر دارد. مخصوصا اگر فضایی که کانال‌های کولر از آن عبور کرده است، خود آفتابگیر باشد. توصیه می‌شود اگر در طبقات پایین‌تر هستید از کولرهایی با هوادهی بالاتری دارند، استفاده کنید.

 

متراژ ساختمان 

به طور کلی برای منزلی که شرایط گرماگیری متوسطی دارد، بر اساس متراژ خانه باید قدرت کولر آبی خود را انتخاب کنید.

 

نوع کولر آبی از نظر ساختار

کولرها ۲ مدل خروجی هوا دارند. از سقف کولر و از قسمت جانبی کولر. نوع اول که اصطلاحا بالکنی نامیده می‌شود و در مواقعی کاربرد دارد که قصد داریم کولر را در بالکن گذاشته و از طریق پنجره هوای آن را به داخل هدایت کنیم و نیز به علت محدودیت فضا، کولر باید به طور کامل به پنجره بچسبد. در غیر این موارد می‌توانیم از کولرهایی با خروجی هوای جانبی که اصطلاحا پشت بامی نامیده می‌شود استفاده کنیم.

 

انواع کولر آبی بر اساس ساختار 

انواع کولر آبی در بازار موجود است. شما با توجه به کاربرد و بودجه خودتان بهترین نوع کولر آبی را انتخاب کنید. از انواع کولر آبی عبارتند از:

 

کولر آبی پرتابل یا متحرک 

همانطور که از نام آن مشخص است کولر آبی پرتابل یا متحرک به این معناست که قابلیت جابه‌جایی و پرتابل بودن را دارد. مخزن این کولر آبی یا به صورت دستی پر می‌شود و یا قابلیت اتصال مستقیم به شلنگ و شیر آب را دارد.

 

کولر آبی متحرک

 

 

کولر آبی ثابت

این نوع کولر که معمول‌ترین نوع کولر آبی است به دلیل داشتن ابعاد بزرگ بر روی پشت بام یا تراس یا بعضا در حیاط نصب می‌شود و با استفاده از کانال کشی می‌توان از هوای خنک آن بهره مند شد.

 

کولر آبی ثابت

 

کولرهای آبی ثابت، از نظر نحوه خنک کنندگی هوا، به دو نوع کلی کولرهای آبی معمولی (با پوشال) و کولرهای آبی سلولزی تقسیم می‌شوند. همانطور که می‌دانیم در کولر آبی معمولی، با ریزش آب روی پوشال ها و عبور هوا از میان پوشال‌های خیس، هوای خنک ایجاد می‌شود و البته پوشال بعد از مدت کمتر از یک ماه پیوستگی خود را از دست می‌دهد و خالی شدن پوشال در بعضی نقاط، باعث کاهش راندمان خنک کنندگی در کولرهای آبی معمولی و پوشالی می‌شود.

 

کولر آبی صنعتی 

کولر آبی صنعتی نیز به عنوان یکی از پرکاربردترین تجهیزات خنک کننده در کارگاه‌ها و فضاهای با ابعاد بزرگ‌تر از آپارتمان‌ها و منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد. کولرهای آبی صنعتی می‌توانند به دو صورت کولر سلولزی دارای پد سلولزی و یا مانند کولرهای سنتی دارای پوشال باشند.

 

کولر آبی صنعتی

 

کولر آبی سلولزی

در کولر آبی سلولزی به جای پوشال، از پدهای سلولزی استفاده می‌شود؛ که به دلیل پیوستگی حجمی سلولز نسبت به پوشال تامین هوای خنک در کولرهای سلولزی به صورت بهتر و پیوسته تری انجام می‌شود.

 

کولر آبی سلولزی

 

استفاده از پد سلولزی، به جای پوشال در کولر آبی، به دلیل خاصیت جذب بیشتر آب، نسبت به پوشال و همچنین قرارگیری لایه‌های منظم، موج‌دار و یکنواخت سلولز در کنار هم، توزیع یکنواخت آب بر روی پد سلولزی و در نتیجه وجود بیشترین سطح تماس موثر بین هوای عبوری و سطح مرطوب پد سلولزی، باعث ایجاد خنکی بیشتر (حدود 2 تا 3 درجه سانتیگراد بیشتر از کولرهای با پوشال) و عدم انتقال ذرات معلق هوا و باکتری‌ها به داخل کانال کولر می‌شود.

 

کولر آبی با فن هوادهی پروانه ای یا آکسیال

در این نوع کولر آبی که مستقیما در محل پنجره قرار می‌گیرند، فقط امکان هوادهی مستقیم و بدون امکان عبور هوا از کانال وجود دارد (به طور کلی نصب فن سانتریفیوژ در کولرهای آبی ثابت جهت غلبه بر افت فشار عبور هوا از درون کانال های هوای کولر انجام می‌شود).

 در صورتی‌که مایل به استفاده مستقیم و بدون کانال کشی از کولر آبی برای هر محل باشید؛ می‌توانید از انواع کولر آبی با فن آکسیال (پنجره‌ای) که قیمت آن‌ها تقریباً نصف قیمت کولر آبی رایج است، استفاده کنید (البته فراموش نکنید که جهت تامین هوای تازه این کولرهای آبی نیز باید این کولرها در فضای بیرونی ساختمان نصب شوند).

انواع کولرآبی

 

 

نوع پرتابل این کولرها نیز باید در محلی قرار گیرد که پشت آن، هوای آزاد بیرون از اتاق جریان داشته باشد. بنابراین کولر آبی با فن هوادهی آکسیال ( پنجره ای) فقط در مواردی قابل استفاده هستند که هوای خنک آن‌ها از دهانه خروجی هوای کولر مستقیما و بدون کانال کشی به فضای موردنظر دمیده شود.

 

مزایای نصب کولر آبی

باید برای خرید بهترین نوع کولر آبی مزیت های آن هم در نظر بگیرید. به طور کلی خنک سازی تبخیری (آبی) از طریق کولر های آبی روشی رایج و بهینه برای ایجاد هوای خنک در محیط (به شرط اینکه میزان رطوبت نسبی هوا کمتر از 40 درصد باشد)، است.

 

بهترین نوع کولر آبی

 

معمولا استفاده از کولرهای آبی در شهرهایی هوای گرم و خشک دارند، توصیه می‌شود. همانطور که می‌دانید در این روش کولر آبی با ایجاد رطوبت در محیط، علاوه بر تأمین هوای خنک مورد نیاز، مانع از خشکی هوا، ترک خوردن وسایل چوبی و ایجاد الکتریسیته ساکن در این مناطق گردیده و علاوه بر خنک کردن به لطافت هوای محیط نیز کمک می‌نماید.

بنابراین به طورکلی در یک مقایسه علمی می‌توان گفت از کولرهای گازی در مناطق گرم و مرطوب و از کولر آبی در مناطق خشک و معتدل برای ایجاد هوای خنک استفاده می‌شود.

 

نکات موثر در انتخاب بهترین کولر آبی

همانطور که در مقدمه مطلب بهترین مارک کولر آبی اشاره داشتیم موارد خاصی فارغ از برند یک کولر در نوع انتخاب آن تاثیر دارند. در این بخش به اساسی ترین موارد در این خصوص به شرح ذیل اشاره خواهیم داشت. 

  • قیمت مناسب 
  • مصرف برق پایین 
  • نصب و راه اندازی آسان 
  • هزینه جزئی بهره برداری و احتمالی تعمیر کولر آبی
  • قدرت هوادهی مناسب

انتخاب بهترین کولر آبی با ظرفیت مناسب

انتخاب کولر آبی بر اساس متراژ، یکی از مواردی است که باید به آن توجه کنید. به منظور انتخاب کولرهای آبی سلولزی یا پوشالی موردنیاز، برای هر یک از آپارتمان‌ها، بر اساس تفاوت در متراژ بنا و همچنین قرار گرفتن آن واحد در زیر بام ساختمان و یا قرار گرفتن در طبقات وسط، نحوه محاسبه و انتخاب کولر آبی متفاوت است.

اما تأکید می‌کنیم که در واحدهایی که در واقع سقف آن‌ها بام ساختمان هستند، به دلیل تابش مستقیم نور گرم آفتاب داغ تابستان، احتیاج به انتخاب کولر آبی با ظرفیت خنک کنندگی بیشتر و حتی استفاده از کولر اسپلیت به عنوان سیستم کمکی دارند. ظرفیت هوادهی کولرهای آبی باید متناسب با متراژ و سطح مفید زیربنای محل مورداستفاده و شرایط آب و هوایی (از لحاظ دما و رطوبت) انتخاب شوند.

 

بهترین نوع کولر آبی

 

اگر از کولر آبی با ظرفیت هوادهی بیشتر از ظرفیت و ابعاد کانال کشی اجرا شده و یا ظرفیتی بیشتر از ظرفیت خروج هوای دریچه‌های کولر نصب شده در واحد خود استفاده کنید، صدای ممتد عبور هوا در طول زمان بهره‌برداری از کولر آبی به طور آزار دهنده‌ای شنیده می‌شود. در نهایت ما در این مقاله سعی کردیم مهم‌ترین نکات درمورد چگونگی خرید بهترین نوع کولر آبی و انواع کولر آبی را بازگو کنیم؛ اما مهم‌ترین نکته این است که از متخصص نصب کولر آبی کمک بگیرید. 

نصب کولر آبی
برای سرویس نصب کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading