بهترین مارک کولر آبی

ثبت درخواست " نصب کولر آبی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
بهترین مارک کولر آبی

بهترین نوع کولر آبی وابسته به نحوه عملکرد و بازده کاربردی آن از نظر مصرف انرژی و تولید جریان هوای خنک تعیین می‌شود. دسترسی به بهترین کولر آبی یکی از ضروریات ورود به فصل تابستان و آماده‌سازی ساختمان برای گذراندن چندین ماه گرم سال است.

نصب و راه اندازی و انتخاب بهترین مارک کولر آبی، از دغدغه‌های اصلی افراد در هنگام تجهیز کردن ساختمان به این سیستم سرمایشی است. انتخاب بهترین مارک کولر آبی سلولزی و شناخت بهترین کولر آبی در درجه اول وابسته به عملکرد و ویژگی‌های کاربردی صورت می‌گیرد. 

در این محتوا با ما همراه باشید تا با ویژگی‌ها و ابعاد مختلفی که برای انتخاب بهترین کولر آبی باید در نظر گرفت را برای شما شرح دهیم.

 

بهترین مارک کولر آبی چیست؟ بهترین کولر آبی کم مصرف کدام است؟ برای دسترسی به بهترین نوع کولر آبی سلولزی چگونه اقدام کنیم؟ اینها، رایج ترین سوالات مطرح شده در زمینه شناخت بهترین نوع این وسیله سرمایشی در بین کاربران است. در این مقاله با فاکتورهای تاثیر گذار در تعیین بهترین نوع کولر آبی آشنا می‌شویم. 

 

برای انتخاب بهترین کولر آبی به چه ویژگی باید توجه کرد؟

انواع کولر آبی صنعتی، پرتابل، سلولوزی و رومیزی در نوع خود با ویژگی‌های خاصی همراه هستند، که در ادامه به معرفی هر یک از این نوع کولرها، می‌پردازیم. اما به طور کلی، لازم است که در انتخاب بهترین نوع وسایل سرمایشی مانند کولر آبی نحوه عملکرد و دیگر فاکتورهای تاثیر گذار در جریان هوای خنک بیشترین سهم بررسی را به خود اختصاص داده‌اند.

در واقع انتخاب بهترین مارک کولر آبی برای خرید از روی این ویژگی‌هایی که در ادامه بررسی می کنیم، قابل انجام است.

 

بهترین مارک کولر آبی

 

ابعاد و قدرت هوادهی بهترین کولر آبی

اولین فاکتوری که باید در نظر داشته باشید تا بهترین نوع کولر آبی را انتخاب کنید، بزرگ یا کوچک بودن کولر است که نسبت مستقیم با ابعاد کولر دارد. کولرها در ابعاد مختلفی ساخته می‌شوند. میزان هوادهی آنها رابطه مستقیمی با ابعاد و اندازه آن دارد، به همین دلیل اگر شما فضایی بزرگ دارید باید کولر با ابعاد بزرگتر بخرید.

مدل‌هایی که در بازار متداول‌اند شامل مدل‌های ۲۳۰۰، ۳۵۰۰، ۴۹۰۰ و ۷۰۰۰ هستند. اعداد ذکر شده در اصل میزان هوادهی کولر را نشان می‌دهد. یعنی بر اساس ابعاد کولر آبی و پره های توربین هوا و نیز قدرت موتور آنها این اعداد به دست آمده است. پس یکی از موارد مهم در انتخاب بهترین نوع کولر آبی، مناسب با فضای مورد نظرتان، توجه به ابعاد آن است.

 

بهترین مارک کولر آبی سلولزی

 

در جدول زیر، مناسب ترین و بهترین کولر آبی برای متراژهای مختلف آورده شده است. قبل از خرید، از طریق جدول زیر و با توجه به متراژ فضایی که دارید، قدرت و ابعاد کولر آبی را تعیین کنید.

بهترین کولر آبی بر اساس ابعاد

متراژ و زیربنای خانه نوع کولر آبی انتخابی
متراژ 30 تا 50 متر مربع هوادهی 2300
متراژ 50 تا 65 متر مربع هوادهی 3500
متراژ 65 تا 120 متر مربع هوادهی 4900
متراژ 120 تا 155 متر مربع هوادهی 7000

 

اما تأکید می‌کنیم که در واحدهایی که در واقع سقف آن‌ها بام ساختمان هستند، به دلیل تابش مستقیم نور گرم آفتاب داغ تابستان، احتیاج به انتخاب کولر آبی با ظرفیت خنک کنندگی بیشتر و حتی استفاده از کولر اسپلیت به عنوان سیستم کمکی دارند. 

 

نوع خروجی هوای کولر

کولر ها به دو شکل، هوای تولید شده را وارد خانه می‌کنند. شما با توجه به محل قرار گیری کولر خود باید یکی از این دو مدل کولر را که مناسب با شرایطتان هست، انتخاب کنید.

 • از طریق سقف کولر آبی : در این مدل، بخش خروج کولر، در سقف آن تعبیه شده است و اصطلاحا به آنها کولر بالکنی می‌گویند. به این دلیل مناسب هستند چون در بالکن به دلیل کمبود فضا، کناره های کولر به پنجره می‌چسبد و دسترسی به دریچه کولر سخت می‌شود، به همین دلیل استفاده از کولر با خروجی هوای از سقف بهترین گزینه است.
 • از طریق کناره ها و بخش‌های جانبی کولر: این نوع کولر ها که اصطلاحا به آنها کولر پشت بامی می‌گویند، هوا را از طریق یکی از بخش‌های کناری کولر وارد محیط می‌کنند.

 

اهمیت مصرف انرژی در انتخاب بهترین مارک کولر آبی

کولرها آبی، برای تولید هوای خنک، از برق انرژی لازم خود را میگیرند. هرچه میزان مصرف انرژی یا همان مصرف برق، در یک کولر کمتر باشد، کولر بهتری می‌باشد. حالا برای تشخیص میزان مصرف انرژی برای انتخاب بهترین مارک کولر آبی چه باید کرد؟

بر روی بدنه تمامی وسایل برقی و کولرهای آبی، یک نوع برچسب مصرف انرژی خورده است که شامل یک طیف رنگی از رنگ سبز تا قرمز و حروف A تا B می‌باشد. هرچه علامت مشخص شده روی برچسب به رنگ سبز و حروف A نزدیکتر باشد، به این معناست که کولر آبی، از میزان انرژی کمتری برای تولید هوای خنک استفاده می کند. پس در انتخاب بهترین مارک کولر آبی، به برچسب مصرف انرژی توجه کنید.

 

بهترین کولر آبی

 

نوع پوشال مصرفی در کولر آبی

به طور کلی، دو نوع پوشال در کولر های آبی استفاده می‌شود، که شما باید هنگام انتخاب و خرید بهترین مارک کولر آبی، به این موضوع توجه کنید.

 • پوشال‌های چوبی: این نوع پوشالها، بیشتر در کولرهای قدیمی استفاده می‌شود، به خصوص کولر هایی که در پشت بام منازل نصب می‌شوند.
 • پوشال‌های سلولزی: پوشالهای سلولزی، نوعی پد هستند که مزایای زیادی دارند و در کولرهای جدید بیشتر استفاده می‌شوند. از جمله مزایای پوشال سلولزی، می توان به جذب آب بیشتر و افزایش هوای خنک، جلوگیری از ورود آلودگی ها، دوام و عمر بیشتر و... نام برد.

 

نشانگر تعویض پوشال

بعضی از کولرهای آبی، دارای یک نشانگر هستند، که به شما اعلام می‌کند که بهتر است برای بهبود عملکرد کولر، پوشال‌ها را عوض کنید. داشتن این نشانگر، می‌تواند یکی از ویژگی های خوب برای انتخاب بهترین مارک کولر آبی باشد.

(محتوای پیشنهادی: نحوه تعویض پوشال کولر)

 

توجه به فناوری‌های جدید در انتخاب بهترین کولر آبی

امروزه فناوری های جدید و کاربردی زیادی، در مدل ها و مارک‌های مختلف کولر آبی آمده است. 

 • در بعضی کولر ها این امکان وجود دارد، که اگر یک ساعت بعد از روشن کردن پمپ آب کولر را روشن نکردید، پمپ آب به طور خودکار خاکوش شود.
 • داشتن سه دور موتور مختلف، که بتوانید بر اساس فضا و میزان دلخواه دمای هوا را تنظیم کنید.
 • داشتن نمایشگر دمای محیط
 • دارای تایمر تنظیم کننده زمان روشن و خاموش شدن کولر آبی 

 

حالت اقتصادی در بهترین نوع کولر آبی

بعضی از مارک‌های کولر آبی، دارای ویزگی تنظیم حالت اقتصادی دارند؛ به این صورت که با قرار دادن کولر روی این حالت، کولر هنگام روشن شدن، خنکی بیشتری را به بیرون می‌دهد و آرام آرام و به مرور زمان از خنکی آن کاسته می‌شود و در مصرف برق و انرژی صرفه جویی می‌شود.

 

بهترین نوع کولر آبی

 

محل نصب کولر آبی 

این مورد بر میزان هوایی که از پشت بام به شما می‌رسد، تاثیر دارد. مخصوصا اگر فضایی که کانال‌های کولر از آن عبور کرده است، خود آفتابگیر باشد. توصیه می‌شود اگر در طبقات پایین‌تر هستید از کولرهایی که هوادهی بالاتری دارند، استفاده کنید.

همچنین با بررسی این موارد، می‌توانید هنگام خرید بهترین کولر آبی، یک سایبان کولر هم تهیه کنید؛ زیرا استفاده از سایبان به بهبود عملکرد کولر بسیار کمک می‌کند.

 

نکات موثر در انتخاب بهترین کولر آبی

علاوه بر ویژگی های گفته شده هنگام انتخاب بهترین مارک کولر آبی، موارد خاص دیگری، فارغ از برند یک کولر در نوع انتخاب آن تاثیر دارند، که بهتر است با توجه به شرایط خود، آنها را هم در نظر بگیرید. این موارد شامل: 

 • قیمت مناسب 
 • مصرف برق پایین 
 • نصب و راه اندازی آسان 
 • هزینه جزئی بهره برداری و احتمالی تعمیر کولر آبی
 • میزان جذب نور آفتاب در بدنه کولر آبی
 • درصد عایق بودن کولر آبی 

 

بهترین مارک کولر آبی ایرانی

بهترین مارک کولر آبی از بین برندهای کولر آبی ایرانی، باید علاوه بر در نظر گرفتن ویژگی هایی که در بالا بیان کردیم، با توجه به شرایط آب و هوایی هم انتخاب شود؛ زیرا که ما در ایران، شرایط آب و هوایی متفاوتی در بخش های مختلف داریم. از بین بهترین مارک های کولر آبی ایرانی، می‌توان کولرهای آبسال، سپهر الکتریک، جنرال ،جنرال پویا و آزمایش جزأ بهترین مارک های شناخته شده معرفی کرد.

 

بهترین نوع کولر آبی

 

آشنایی با ساختار انواع کولر برای انتخاب بهترین کولر آبی

انواع مختلف کولر آبی در بازار موجود است. شما با توجه به کاربرد و بودجه خودتان بهترین نوع کولر آبی را انتخاب کنید. در ادامه شما را با انواع کولر آبی و ساختار هرکدام آشنا می کنیم.

 

کولر آبی پرتابل یا متحرک 

همانطور که از نام آن مشخص است کولر آبی پرتابل یا متحرک به این معناست که قابلیت جابه‌جایی و پرتابل بودن را دارد. مخزن این کولر آبی یا به صورت دستی پر می‌شود و یا قابلیت اتصال مستقیم به شلنگ و شیر آب را دارد. از ویژگی های خوب این نوع کولر به ابعاد کوچک آن و قابلیت جابه جایی می‌توان اشاره کرد.

اگر شما نیاز به یک کولر برای خنک کردن فضایی به اندازه یک اتاق دارید، بهترین کولر آبی برای شما، کولر پرتابل است.

 

کولر آبی متحرک

 

کولر آبی ثابت

این نوع کولر که معمول‌ترین نوع کولر آبی است به دلیل داشتن ابعاد بزرگ بر روی پشت بام یا تراس یا بعضا در حیاط نصب می‌شود و با استفاده از کانال کشی می‌توان از هوای خنک آن بهره مند شد. کولرهای آبی ثابت، از نظر نحوه خنک کنندگی هوا، به دو نوع کلی کولرهای آبی معمولی (با پوشال) و کولرهای آبی سلولزی تقسیم می‌شوند.

همانطور که می‌دانیم در کولر آبی معمولی، با ریزش آب روی پوشال ها و عبور هوا از میان پوشال‌های خیس، هوای خنک ایجاد می‌شود و البته پوشال بعد از مدت کمتر از یک ماه پیوستگی خود را از دست می‌دهد و خالی شدن پوشال در بعضی نقاط، باعث کاهش راندمان خنک کنندگی در کولرهای آبی معمولی و پوشالی می‌شود.

 

بهترین نوع کولر آبی

 

کولر آبی صنعتی 

کولر آبی صنعتی نیز به عنوان یکی از پرکاربردترین تجهیزات خنک کننده در کارگاه‌ها و فضاهایی با ابعاد بزرگ‌تر از آپارتمان‌ها و منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد. کولرهای آبی صنعتی می‌توانند به دو صورت کولر سلولزی دارای پد سلولزی و یا مانند کولرهای سنتی دارای پوشال باشند. این نوع کولرهاف دارای قابلیت خنک کنندگی بالایی هستند.

 

کولر آبی صنعتی

 

کولر آبی سلولزی

در کولر آبی سلولزی به جای پوشال، از پدهای سلولزی استفاده می‌شود؛ که به دلیل پیوستگی حجمی سلولز نسبت به پوشال تامین هوای خنک در کولرهای سلولزی به صورت بهتر و پیوسته تری انجام می‌شود.

استفاده از پد سلولزی، به جای پوشال در کولر آبی، به دلیل خاصیت جذب بیشتر آب، نسبت به پوشال و همچنین قرارگیری لایه‌های منظم، موج‌دار و یکنواخت سلولز در کنار هم، توزیع یکنواخت آب بر روی پد سلولزی و در نتیجه وجود بیشترین سطح تماس موثر بین هوای عبوری و سطح مرطوب پد سلولزی، باعث ایجاد خنکی بیشتر (حدود 2 تا 3 درجه سانتیگراد بیشتر از کولرهای با پوشال) و عدم انتقال ذرات معلق هوا و باکتری‌ها به داخل کانال کولر می‌شود.

 

کولر آبی سلولزی

 

کولر آبی با فن هوادهی پروانه ای یا آکسیال

در این نوع کولر آبی که مستقیما در محل پنجره قرار می‌گیرند، فقط امکان هوادهی مستقیم و بدون امکان عبور هوا از کانال وجود دارد (به طور کلی نصب فن سانتریفیوژ در کولرهای آبی ثابت جهت غلبه بر افت فشار عبور هوا از درون کانال های هوای کولر انجام می‌شود).

 در صورتی‌که مایل به استفاده مستقیم و بدون کانال کشی از کولر آبی برای هر محل باشید؛ می‌توانید از انواع کولر آبی با فن آکسیال (پنجره‌ای) که قیمت آن‌ها تقریباً نصف قیمت کولر آبی رایج است، استفاده کنید (البته فراموش نکنید که جهت تامین هوای تازه این کولرهای آبی نیز باید این کولرها در فضای بیرونی ساختمان نصب شوند).

 

انواع کولرآبی

 

نوع پرتابل این کولرها نیز باید در محلی قرار گیرد که پشت آن، هوای آزاد بیرون از اتاق جریان داشته باشد. بنابراین این مدل، زمانی می‌تواند بهترین کولر آبی باشد، که هوای خنک آن‌ها از دهانه خروجی هوای کولر مستقیما و بدون کانال کشی به فضای موردنظر دمیده شود.

 

مزایای نصب کولر آبی

باید برای خرید بهترین نوع کولر آبی مزیت های آن هم در نظر بگیرید. به طور کلی خنک سازی تبخیری (آبی) از طریق کولر های آبی روشی رایج و بهینه برای ایجاد هوای خنک در محیط (به شرط اینکه میزان رطوبت نسبی هوا کمتر از 40 درصد باشد)، است.

 

بهترین نوع کولر آبی

 

معمولا استفاده از کولرهای آبی در شهرهایی هوای گرم و خشک دارند، توصیه می‌شود. همانطور که می‌دانید در این روش کولر آبی با ایجاد رطوبت در محیط، علاوه بر تأمین هوای خنک مورد نیاز، مانع از خشکی هوا، ترک خوردن وسایل چوبی و ایجاد الکتریسیته ساکن در این مناطق گردیده و علاوه بر خنک کردن به لطافت هوای محیط نیز کمک می‌نماید.

بنابراین به طورکلی در یک مقایسه علمی می‌توان گفت از کولرهای گازی در مناطق گرم و مرطوب و از کولر آبی در مناطق خشک و معتدل برای ایجاد هوای خنک استفاده می‌شود.

اگر از کولر آبی با ظرفیت هوادهی بیشتر از ظرفیت و ابعاد کانال کشی اجرا شده و یا ظرفیتی بیشتر از ظرفیت خروج هوای دریچه‌های کولر نصب شده در واحد خود استفاده کنید، صدای ممتد عبور هوا در طول زمان بهره‌برداری از کولر آبی به طور آزار دهنده‌ای شنیده می‌شود. 

 

در این مقاله سعی کردیم که شما را با مهمترین ویژگی ها برای انتخاب بهترین کولر آبی آشنا کنیم و انواع کولر آبی را بر اساس ساختار شرح دهیم تا شما در انتخاب بهترین مارک کولر آبی، با مشکل روبرو نشوید. در نهایت نکته مهم بعد از انتخاب بهترین نوع کولر آبی، استفاده از یک متخصص ماهر جهت نصب کولر آبی می‌باشد.

4.5 امتیاز از 1482 رای


برچسب‌ها:
نصب کولر آبی
برای سرویس نصب کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین