تفاوت آبگرمکن مخزن دار و بدون مخزن

نصب آبگرمکن
تفاوت آبگرمکن مخزن دار و بدون مخزن

بررسی تفاوت آبگرمکن مخزن دار و آبگرمکن بدون مخزن

انتخاب و خرید آبگرمکن کاری ظریف و مهم برای ساکنان یک خانه است؛ چراکه بدون آبگرمکن مناسب نه می‌توان از دوش آب گرم لذت برد، و نه از هوای مطبوع در فصول سرد. اینجاست که اطلاع داشتن از تفاوت آبگرمکن مخزن دار و بدون مخزن اهمیت پیدا می‌کند.

امروزه بیشتر افرادی که به‌دنبال خرید آبگرمکن هستند، علاوه بر لیست قیمت آبگرمکن برقی بدون مخزن، به دنبال بهترین مارک آبگرمکن ایستاده از جمله آبگرمکن برقی بدون مخزن، آبگرمکن دیواری مخزن دار الکترواستیل، آبگرمکن دیواری مخزن دار ایران شرق، و دانستن معایب آبگرمکن دیواری بوتان و خطرات آبگرمکن برقی هستند. در ادامه این مطلب سعی کرده‌ایم تفاوت آبگرمکن مخزن دار و بدون مخزن را کاملا بررسی کنیم و به‌طور جامع به این سوالات پاسخ دهیم.

انواع آبگرمکن

پیش از پرداختن به 2 مدل اصلی آبگرمکن و بررسی تفاوت‌ آبگرمکن مخزن دار و آبگرمکن بدون مخزن، ابتدا به معرفی ، طرز کار و معایب و مزایای آنها به‌طور خلاصه می‌پردازیم:

 

1. آبگرمکن مخزن دار

آبگرمکن دیواری مخزن دار یا به‌طور خلاصه آبگرمکن مخزن دار، رایج‌ترین نوع آبگرمکن در واحدهای مسکونی‌ست. همان‌طور که از نام این دستگاه مشخص است، آبگرمکن دیواری مخزن دار شامل یک مخزن عایق‌دار (در اندازه‌های مختلف) برای نگهداری آب گرم است. اینکه آبگرمکن مخزن دار از گاز، نفت یا برق بعنوان سوخت استفاده کند، وابسته به خانه شما و منابع انرژی آن است.

طرز کار آبگرمکن مخزن دار به این صورت است که یک دمای مشخص درنظر گرفته می‌شود و هنگامی که دمای آب از این دما کمتر شود، آبگرمکن آن را گرم می‌کند. این مدل عملکرد باعث می‌شود که حتی وقتی در حال استفاده از آب گرم نیستید، آبگرمکن دیواری مخزن دار آب را برای شما گرم نگه دارد. از شناخته‌شده‌ترین مدل‌های آبگرمکن مخزن دار می‌توان به آبگرمکن دیواری مخزن دار الکترواستیل، آبگرمکن دیواری مخزن دار ایران شرق، و آبگرمکن دیواری مخزن دار مشهد دوام اشاره کرد.

تعمیر و نگهداری مناسب از آبگرمکن مخزن دار می‌تواند عمر مفید آن را به میزان قابل توجهی افزایش دهد؛ اقداماتی مانند تخلیه رسوبات آن (2 بار در سال) و چک کردن شیر تخلیه.

 

مزایای آبگرمکن مخزن دار:

 • هزینه مناسب
 • نصب بدون دردسر
 • سیستم امن و با اطمینان بالا
 • مدل‌های برقی به تغییرات عمده در سیستم برق نیاز ندارند

 

معایب آبگرمکن مخزن دار:

 • مصرف بالای انرژی
 • عمر مفید کوتاه‌تر
 • نشت آب در صورت وجود مشکل

 

تفاوت آبگرمکن مخزن دار و بدون مخزن

 

2. آبگرمکن بدون مخزن

آبرگرمکن بدون مخزن برخلاف مدل مخزن‌دار، آب را بر اساس مصرف شما گرم می‌کنند؛ یعنی تنها آن آبی گرم می‌شود که شما مصرف می‌کنید. این به معنای سرعت کمتر در گرم شدن آب است؛ یعنی شما نمی‌توانید همزمان از آب گرم از چند شیر آب متفاوت استفاده کنید. به‌همین دلیل است که در برخی موارد، افراد از چند آبگرمکن بدون مخزن برای کارهای متفاوت استفاده می‌کنند.

این آبگرمکن‌ها نیز به مراقبت و تخلیه رسوبات (حداقل 1 بار در سال) احتیاج دارند تا عملکردشان تحت تاثیر قرار نگیرد. از آبگرمکن‌های بدون مخزن مورد توجه در ایران می‌توان به آبگرمکن برقی بدون مخزن فلورانس و آبگرمکن گازی بدون مخزن اشاره کرد.

 

مزایای آبگرمکن بدون مخزن:

 • کارایی مناسب
 • عمر مفید بالا

 

معایب آبگرمکن بدون مخزن:

 • هزینه بالا برای نصب و نگهداری
 • ایجاد تغییرات اساسی برای نصب (در مواردی)

 

مقایسه آبگرمکن مخزن دار و بدون مخزن

حالا که با آبگرمکن مخزن دار و آبگرمکن بدون مخزن و نحوه کار آنها بهتر آشنا شده‌ایم، اکنون تفاوت آبگرمکن مخزن دار و بدون مخزن را از زوایای مختلف بررسی می‌کنیم تا متوجه شویم بالاخره کدام بهتر است؟ آبگرمکن مخزن دار یا آبگرمکن بدون مخزن؟

 

مقایسه آبگرمکن مخزن دار و بدون مخزن

 

1. هزینه:

مسلما یکی از موارد مورد توجه در تفاوت آبگرمکن مخزن دار و بدون مخزن هزینه آنهاست. آبگرمکن مخزن دار از لحاظ هزینه مناسب‌تر بوده و توجه بسیاری را به خود جلب می‌کند. شما با جستجو در اینترنت به‌راحتی می‌توانید لیست قیمت آبگرمکن برقی بدون مخزن، قیمت آبگرمکن برقی دیواری بدون مخزن، و حتی به‌طور خاص‌تر قیمت آبگرمکن دیواری مخزن دار سایوا و قیمت آبگرمکن برقی کم مصرف را نیز پیدا کنید تا قادر به انتخاب بهتری باشید.

 

2. نصب:

یکی دیگر از مواردی که آبگرمکن مخزن دار در بررسی تفاوت آبگرمکن مخزن دار و بدون مخزن سربلند است، بحث نصب کردن آن است. نصب آبگرمکن مخزنی هیچ احتیاجی به ایجاد تغییر در سیستم برق نداشته و تجهیزات خاصی هم نمی‌خواهد. درحالی که آبگرمکن بدون مخزن برای نصب خود مهارت و تجهیزات را می‌طلبد.

 

3. فضای مورد نیاز:

در ادامه مقایسه آبگرمکن مخزن دار و بدون مخزن به موضوع فضا می‌رسیم. واضح است که ساختار آبگرمکن مخزن دار فشرده‌تر بوده و به فضای کمتری احتیاج دارد. این مسئله باعث می‌شود تا به‌راحتی بتوان آن را در آپارتمان‌ها و البته آشپزخانه‌ها نصب و از آنها استفاده کرد.

 

4. مصرف انرژی:

یکی دیگر از نکات مهم نه تنها برای ما، بلکه برای کره زمین، میزان مصرف انرژی وسایلی‌ست که هر روزه از آنها استفاده می‌کنیم. یکی از معایب آبگرمکن دیواری مخزن دار مصرف بالای انرژی و با کمی اغماض اتلاف انرژی‌ست. زیرا همانطور که گفتیم آبگرمکن مخزنی همیشه در حالت آماده باش بوده و تنها آبی که مصرف می‌کنید را گرم نمی‌کند.

 

5. کارایی:

در ادامه بررسی تفاوت آبگرمکن مخزن دار و بدون مخزن به موضوع مهم کارایی می‌رسیم. آبگرمکن مخزن‌دار با توجه به نحوه عملکرد خود به میزان بهتر و سریع‌تری می‌تواند آب گرم مورد نیاز شما و خانواده‌تان را فراهم کند؛ اما آبگرمکن بدون مخزن به زمان بیشتری احتیاج دارد. البته نوع سوخت در تعیین کارایی دستگاه بسیار مهم و تاثیرگذار است.

 

6. عمر مفید:

با درنظر گرفتن اینکه شما حداقل در بازه‌های زمانی 6 ماهه یا 1 ساله آبگرمکن خود را سرویس کنید، به‌نظر می‌رسد که عمر آبگرمن مخزن دار از آبگرمکن بدون مخزن کمتر باشد.

 

تفاوت آبگرمکن مخزن دار و بدون مخزن

 

در این مطلب تفاوت آبگرمکن مخزن دار و بدون مخزن را از مهمترین جنبه‌های آن بررسی کنیم و امیدواریم این مطلب به شما در انتخاب مناسب‌ترین آبگرمکن برای خانه‌تان کمک کرده باشد.

فراموش نکنید که برای دریافت مشاوره، بررسی هزینه، خدمات نصب آبگرمکن و همچنین انواع سیستم‌های گرمایشی می‌توانید با بهترین متخصصان شهر خود از طریق وبسایت و اپلیکیشن "خدمت از ما" در ارتباط باشید.

5 امتیاز از 5 رای

نصب آبگرمکن

برای سرویس نصب آبگرمکن از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با نصب آبگرمکن

مطالب مرتبط با گرمایشی

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading