علت بالا رفتن دمای پکیج

ثبت درخواست " سرویس و تعمیر پکیج "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت بالا رفتن دمای پکیج

علت بالا رفتن دمای پکیج می‌تواند اتفاق ساده‌ای مانند بهم ریختن تنظیمات دستگاه تا خرابی قطعات ایمنی باشد. برای اینکه افزایش بیش از حد دما (و به دنبال آن، فشار) منجر به بروز خسارات مالی و حتی جانی نشود، با ما همراه باشید تا دلایل این ایراد را بررسی کنیم، و ببینیم وقتی دمای پکیج بالا میرود باید چه کنیم. 

9 علت بالا رفتن دمای پکیج

به طور کوتاه، علت داغ شدن پکیج می‌تواند جزو چنین مواردی باشد:

 1. خرابی ترموستات (یا اشتباه تنظیم کردن آن)
 2. رسوب گرفتن پکیج
 3. خرابی یا هوا گرفتن پمپ
 4. گرفتگی شیر فشارشکن
 5. ارتفاع بیش از حد شعله
 6. خرابی سنسور NTC آب گرم مصرفی
 7. خرابی المنت در پکیج‌های برقی
 8. یکسره شدن فلوسوئیچ
 9. خرابی شیر موتوری

در ادامه هریک از این ایرادات را دقیق‌تر بررسی می‌کنیم:

 

خرابی ترموستات (یا اشتباه تنظیم کردن آن)

هم پکیج‌های برقی و هم پکیج‌های گازسوز دارای ترموستات هستند، یعنی قطعه‌ای که دمای دستگاه را تنظیم می‌کند. ترموستات است که با بررسی دمای پکیج در هرلحظه، مشخص می‌کند که پکیج باید شروع به کار کند، به کار ادامه دهد یا خاموش شود.

به همین خاطر، توصیه می‌شود که پیش از هرچیز برای مشخص کردن علت بالا رفتن دمای پکیج، ابتدا صحیح بودن تنظیمات این قطعه (بیش از حد بالا نبودن دما) و سپس سالم بودن آن را بررسی کنید. با اینکار متوجه خواهید شد که ...

 • ترموستات خراب است یا خیر. مثلا شاید سوئیچ ایمنی آن شکسته باشد، که باعث می‌شود پکیج مدام کار کند و بیش از حد داغ شود.
 • ترموستات کالیبره نشده است. یعنی دمایی که می‌خواند از دمای واقعی کمتر است. به همین خاطر در زمان مناسب نمی‌تواند به برد سیگنال دهد که دستگاه را خاموش کند.

در هرصورت، اگر علت داغ شدن پکیج همین باشد، تعویض این قطعه حتما باید به دست کارشناس انجام شود.

 

رسوب گرفتن علت بالا رفتن دمای پکیج

رسوب گرفتن هم می‌تواند دلیل افزایش دمای پکیج و (اگر به موقع به آن رسیدگی نشود) حتی جوش آوردن‌اش باشد. آب شهری معمولا سختی دارد. یعنی حاوی یک‌سری مواد معدنی است که وقتی در معرض حرارت قرار می‌گیرند، در لوله‌ها و مبدل ته‌نشین می‌شوند و لایه سختی از رسوب را تشکیل می‌دهند.

وجود رسوبات هم یعنی سیستم برای گرم کردن آب باید بیشتر کار کند. این موضوع هم باعث می‌شود تا دمای آب بیش از حد و به شکل غیرمنتظره‌ای بالا برود، هم اینکه عمر دستگاه و قطعات آن کوتاه شوند.

 

علت داغ شدن پکیج

 

خرابی یا هوا گرفتن پمپ

وقتی پمپ ایراد داشته باشد، آب نمی‌تواند به خوبی در مدار گرمایش گردش پیدا کند. عدم گردش صحیح آب هم باعث بالا رفتن دمای آب می‌شود (مشابه تاثیری که تجمع رسوب و گرفتگی لوله‌ها دارند). اگر فشار پکیج‌تان بیشتر از 1 بار است و پس از روشن شدن شعله با کد خطای افزایش دما مواجه می‌شوید، احتما پمپ مشکل بهم زده.

علاوه بر این، هوا گرفتن پمپ هم می‌تواند علت بالا رفتن دمای پکیج باشد. نفوذ هوا در پمپ فضایی خالی بین محور پروانه آن ایجاد می‌کند؛، که نهایتا منجر به گردش نامناسب آب در مدار و بالا رفتن دمای آب می‌شود. اگر علائم خرابی پمپ پکیج را مشاهده می‌کنید، پیش از بررسی موارد دیگر حتما آن را عیب‌یابی کنید.

در برخی مدل‌ها، قطعه به نام "ایرونت هواگیری خودکار" روی پمپ‌ها وجود دارد که هوای داخل پمپ را به صورت اتوماتیک تخلیه می‌کند. مسدود شدن این قطعه هم افزایش دما آب پکیج را به دنبال دارد. اگر دستگاه روی حالت تابستانه تنظیم شده باشد، مشکلی مشاهده نمی‌شود.

اما بعد از بستن شیر آب گرم، ارور افزایش دما را خواهید دید و باید برای تعمیر پمپ پکیج اقدام کنید.

 

گرفتگی شیر فشارشکن علت داغ شدن پکیج

با گرم شدن آب در مخزن پکیج و تولید بخار، شیر فشارشکن بخار تولیدشده را آزاد می‎کند تا فشار داخل مخزن را تنظیم کند. ممکن است گرفتگیِ این شیر دلیل بالا رفتن حرارت پکیج شما باشد، چون در این صورت فشار داخل مخزن افزایش می‌یابد و آب بیش از حد گرم می‌شود.

در بدترین حالت، این انسداد می‌تواند منجر به انفجار پکیج شما شود. پس در اسرع وقت برای رفع ایراد اقدام کنید.

 

ارتفاع بیش از حد شعله

ارتفاع مناسب شعله پکیج بسته به حالت آن متفاوت است:

 • در حالت شعله کوتاه، ارتفاع آن نباید بیشتر از یک‌سوم ارتفاع محفظه احتراق یا سوخت باشد.
 • در حالت شعله بلند، ارتفاع آن نباید بیشتر از سه‌چهارم ارتفاع کل محفظه احتراق باشد.

اگر ارتفاعِ حالت شعله بلند بیشتر از این مقدار باشد، علت بالا رفتن دمای پکیج همین است. بیش از حد بلند بودن شعله باعث می‌شود که دمای آب داخل پکیج به شدت بالا برود (و خود شعله هم به طور ناگهانی خاموش شود). برای تنظیم شعله و رفع مشکل، از شیر ماژوله یا برد دستگاه کمک گرفته می‌شود.

 

خرابی سنسور NTC آب گرم مصرفی

سنسورهای NTC مقاومت‌های متغیری هستند که با افزایش دما مقاومت‌شان کاهش، و با کاهش دما مقاومت‌شان افزایش می‌یابد. این حس‌گر در واقع وظیفه اندازه‌گیری دما و ارسال میزان آن به برد پکیج را به عهده دارد.

خرابی و کاهش دقت NTC مدار آبگرم مصرفی هم می‌تواند دلیل بالا رفتن حرارت پکیج باشد، چون در این صورت نمی‌تواند سیگنال مناسب را به برد دستگاه بفرستند و جلوی بیش از حد داغ شدن آب پکیج را بگیرد.

 

دلیل افزایش دمای پکیج

 

خرابی المنت دلیل افزایش دمای پکیج

برای پیدا کردن علت داغ شدن پکیج، البته پکیج‌های برقی، خوب است احتمال خرابی المنت را هم مدنظر داشته باشید. المنت(ها) در مخزن پکیج‌های برقی قرار دارند و آب را گرم می‌کنند. اگر احساس می‌کنید آب گرم بیش از حد داغ است، شاید در این قطعه مشکلی وجود داشته باشد.

معمولا المنت پایینی به دلیل لایه رسوبی که پایین مخزن تشکیل می‌شود، به مخزن پکیج می‌چسبد. این موضوع دمای آب و حتی خود دستگاه را چندین برابرِ حالت عادی بالا می‌برد. تعمیر پکیج در این حالت بسیار حساس است و حتما باید توسط نیروی آموزش‌دیده انجام شود.

 

یکسره شدن فلوسوئیچ پکیج

فلوسوئیچ در ورودی جریان آب سرد قرار می‌گیرد، و قطع و وصل شدن جریان آب (باز شدن شیر آب گرم) را به برد پکیج اطلاع می‌دهد. وقتی شیر آب گرم بسته شود، این سنسور هم قطع می‌شود.

این سوئیچ دو حالتِ باز و بسته دارد و وقتی خراب یا یکسره شود، روی حالت باز می‌ماند. در نتیجه، برد پکیج تصور می‌کند که شیر آب گرم باز شده است و شیر موتوری را روی حالا تابستانه قرار می‌دهد. این اتفاقات باعث می‌شود که بلافاصله پس از بسته شدن آب، دما بیش از حد بالا برود و دستگاه ارور بدهد.

 

خرابی شیر موتوری دلیل بالا رفتن حرارت پکیج

خراب شدن و در واقع سوختن شیر موتوری هم می‌تواند دلیل افزایش دمای پکیج شما باشد. وظیفه شیر موتوری، کنترل کردن میزان جریان آب است. این قطعه طبق دستوراتی که از برد دریافت می‌کند، آب را به سمت مدار گرمایش و مبدل هدایت می‌کند. اگر شیر موتوری بسوزد یا شافت آن روی حالت آب گرم ثابت شود، نمی‌تواند به درستی عمل کند و دمای آب شدیدا بالا خواهد رفت.

وقتی علت بالا رفتن دمای پکیج چنین وضعیتی باشد، تا زمان باز بودن آب گرم همه‌چیز درست به نظر می‌رسد. اما وقتی شیر بسته شود، حرکت آب در مبدل ثانویه بسته می‌شود و برد با تصور اینکه شیر موتوری وضعیت هدایت آب به رادیاتورها را تغییر داده است، شعله را روشن می‌کند که در نتیجه آن آب به شدت داغ می‌شود.

 

دلیل بالا رفتن حرارت پکیج

 

علت بالا رفتن دمای پکیج در حالت زمستانی

علت بالا رفتن دمای پکیج در حالت زمستانی معمولا به مشکلات منبع انبساط برمی‌گردد که عبارت هستند از:

 • خرابی و فرسایش مبدل به علت تجمع رسوب (به ویژه در پکیج‌های دیواری تک‌مبدل)
 • سوراخ شدن یا باد نداشتن تیوب منبع انبساط پکیج

داخل منبع انبساط پکیج، یک تیوب لاستیکی به نام دیافراگم قرار دارد. هنگام تولید دستگاه در کارخانه، یک طرف دیافراگم با هوای فشرده (با فشار حداکثر 1.5 بار) و طرف دیگر با آب پر می‌شود. با گرم شدن این آب، حجم آن چندلیتر بیشتر می‌شود. این افزایش حجم توسط هوای فشرد منبع انبساط کنترل می‌شود تا فشار پکیج از 1.5 بیشتر نشود.

به این ترتیب، کم شدن باد دیافراگم (به هردلیلی) می‌تواند علت بالا رفتن دمای پکیج در حالت زمستانی می‌شود. اگر باد منبع خالی شده باشد، تعمیرکار آن را به کمک تلمبه باد می‌کند. در صورت سوراخ شدن دیافراگم و پر شدن منبع انبساط با آب، باید آن را تعویض کرد.


 

علت بالا رفتن دمای پکیج در حالت تابستانه

علت بالا رفتن دمای پکیج در حالت تابستانه می‌تواند هریک از مواردی که بالاتر گفتیم باشد؛ اما در این حالت هم معمولا خرابی و فرسودگی مبدل (برای مدل‌های تک‌مبدل) بررسی می‌شود.

در مدل‌های دو مبدل هم خراب شدن مبدل ثانویه می‌تواند باعث بالا رفتن دما و همچنین فشار در پکیج شود.

 

وقتی دمای پکیج بالا میرود چه کنیم

 

وقتی دمای پکیج بالا میرود چه کنیم؟

اولین کاری که برای جلوگیری از وخیم شدن شرایط می‌توانید انجام دهید، پایین آوردن دمای پکیج به کمک ترموستات (از طریق کنترل آنالوگ/دستی یا دیجیتال) است.

اگر شرایط جدی‌تر است، مثلا صدای جوشیدن شدید آب را از داخل دستگاه می‌شنوید یا اینکه فشار پکیج بالا رفته، می‌توانید اقدامات زیر را هم انجام دهید:

 • شیر ورودی آب ورودی به پکیج را ببندید.
 • حالا یکی از شیرهای آب گرم مصرفی را باز کنید تا فشار دستگاه پایین بیاید. به محض قرار گرفتن فشار در محدوده مناسب، شیر آب گرم را ببندید و هم‌زمان شیر پرکن را بسته نگه دارید.
 • در آخر، فشار را تنظیم کنید. شیر هواگیری را باز کنید تا فشار پکیج در محدوده مناسب قرار بگیرد. سپس مطمئن شوید که نشتی و چکه در دستگاه وجود ندارد.

و در نهایت، باید تکنسین مجاز تماس بگیرید تا دستگاه عیب‌یابی و علت داغ شدن پکیج به طور اصولی برطرف شود.

 

خطر بالا رفتن دمای آب پکیج

بالا رفتن دمای آب، که معمولا با بالا رفتن فشار همراه می‌شود، عمر قطعات پکیج را شدیدا کاهش می‌دهد. در موارد جدی‌تر، افزایش بیش از حد دما می‌تواند باعث ذوب شدن قطعات و انتشار گازهای سمی شود. افزایش خطرناک فشار حتی می‌تواند باعث انفجار هم بشود.

به کمک تعمیرکار پکیج احتیاج دارید؟

اکثر ترموستات‌ها بین 60 تا 70 درجه سانتی‌گراد تنظیم می‌شوند. اما آب 70درجه می‌تواند در عرض یک‌ثانیه پوست بزرگسالان و در عرض نیم‌ثانیه پوست کودکان را بسوزاند. اما اگر آب 60 تا 70 درجه بیش از حد داغ است و باعث سوختگی می‌شود، چرا دما را روی 50 درجه تنظیم نکنیم؟

دلیل آن جلوگیری از خطر رشد باکتری لژیونلا در مخزن پکیج است. تنظیم دما روی 60-70 درجه این خطر را به حداقل می‌رساند. بنابراین، طبق دستورالعمل‌های کارخانه سازنده با خیال راحت از پکیج‌تان استفاده کنید و هرگاه نشانه‌های بروز مشکل را تشخیص دادید، برای رفع علت داغ شدن پکیج با یک تکنسین مجرب ارتباط بگیرید.

در «خدمت از ما» می‌توانید از بهترین تعمیرکارها و سرویس‌کارهای پکیج رایگان قیمت بگیرید، مدارک و سوابق‌شان را بررسی کنید، میزان رضایت مشتریان‌شان را ببینید و بهترین فرد را برای عیب‌یابی پکیج‌تان استخدام کنید.

1.7 امتیاز از 2 رای


سرویس و تعمیر پکیج
برای سرویس سرویس و تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین