تفاوت مانیکور و پدیکور در چیست؟

ثبت درخواست " مانیکور و پدیکور "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تفاوت مانیکور و پدیکور در چیست؟

در مورد تفاوت مانیکور و پدیکور چقدر اطلاعات داید؟ همه ما تا حدی با لفظ پدیکور و مانیکور آشنایی داریم و می‌دانیم که این دو عمل، به منظور مراقبت از انگشتان و ناخن‌ها انجام می‌شوند. گاهی پیش می‌آید که به اشتباه، این دو کلمه را به جای هم به کار میبریم؛ این اشتباه ناشی از ندانستن تفاوت مانیکور و پدیکور است.

در این مطلب، با هم خواهیم دید که تفاوت مانیکور و پدیکور در چیست؛ سپس به توضیح مراحل انجام مانیکور و پدیکور می‌پردازیم. در آخر با مزایایی که انجام این دو عمل مراقبتی خواهد داشت، آشنا خواهیم شد. با ما باشید.

فرق مانیکور و پدیکور

شاید تاریخچه نام‌گذاری و وجه تسمیه این دو لفظ برایتان جالب باشد. دانستن این مطلب، تفاوت مانیکور و پدیکور را روشن خواهد کرد. «مانیکور» ریشه لاتین دارد و تشکیل شده از دو بخش «مَنو» به معنی دست و «کورا» به معنای درمان یا مراقبت است. (مشابه کلمه cure در انگلیسی). پس مانیکور یعنی مراقبت از دست.

کلمه «پدیکور» نیز مجددا برگرفته از لفظ «کورا» یا همان مراقبت و درمان است. اما به جای کلمه دست، کلمه «پِد» را جایگزین می‌کند که به معنی پا است. پس برایمان روشن شد که معنی پدیکور، مراقبت از پا است.

مراحل پدیکور و مانیکور در ادامه مورد بحث قرار خواهند گرفت؛ اما تا اینجا بدانید که روش انجام این دو کار، تقریبا یکسان است و اصلی‌ترین تفاوت مانیکور و پدیکور، محل پیاده‌سازی آن‌ها است. پس مانیکور به معنی اعمال مراقبتی از ناخن‌ها و انگشتان دست است. در حالی که پدیکور انجام همان مراحل برای ناخن‌ها و انگشتان پا است.

 

مراحل انجام مانیکور و پدیکور

همان طور که ذکر شد، تفاوت پدیکور و مانیکور صرفا این است که پدیکور برای پاها و مانیکور برای دست‌ها است؛ ولی مراحل انجام آن‌ها یکسان است. انجام مانیکور و پدیکور در منزل یا در سالن‌های زیبایی معمولا چند مرحله اصلی دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

فرق مانیکور و پدیکور چیست

 

پاک کردن لاک قبلی

اگر لاکی از قبل روی ناخن شما باقی مانده، پیش از هرکاری به عنوان اولین قدم، لاک قبلی را پاک کنید. این کار را با لاک‌ پاک‌کن های بدون استون انجام دهید. استون رطوبت ناخن را می‌بلعد و آن را خشک و شکننده می‌کند.

 

کوتاه کردن ناخن‌ها

اگر ناخن‌ها در اندازه مناسبی نیستند، با یک ناخن‌گیر مناسب آن‌ها را به میزان دلخواه کوتاه و مرتب کنید. در مورد ناخن‌های پا، بهتر است گوشه‌های آن را گرد نکنید. زیرا ممکن است با رشد، ناخن در گوشت پا فرو برود که این هم آزاردهنده است و هم ممکن است باعث عفونت شود.

 

شستن انگشت‌ها و ناخن‌ها

این یک مرحله ساده و در عین حال بسیار مهم در انجام مانیکور و پدیکور است. وجود باکتری در اطراف ناخن‎‌ها، بالاخص انگشتان پا می‌تواند باعث بیماری‌زایی و ایجاد قارچ و عفونت شود. پس ناخن‌ها و انگشت‌ها باید با یک شوینده مناسب، مثلا صابون‌های آنتی‌باکتریال به خوبی شسته و تمیز شوند.

 

آبرسانی

در این مرحله یک ظرف پر از آب همراه با چند قطره شامپو بدن مناسب و یا اسانس‌های آرامش بخشی مثل لاوندر (اسطوخودوس)، آماده می‌شود. باید برای چند دقیقه دست‌ها یا پاهای خود را در این محلول نگه دارید تا حسابی مرطوب و آماده مراحل بعدی شوند.

این محلول برای پاها، می‌تواند حاوی مقداری نمک دریایی باشد. پاها نسبت به دست‌ها همیشه بیشتر در معرض باکتری هستند. نمک دریایی در از بین بردن باکتری‌ها و ایجاد آرامش نقش مهمی ایفا می‌کند.

 

ماساژ درمانی

خدمات پدیکور و مانیکوری که انتخاب می‌کنید، ممکن است شامل ماساژ درمانی نیز بشود؛ اما این مرحله، جز خدمات آپشنال است و لزوما در هر سرویسی ارائه نمی‌شود. ماساژ، خصوصا برای پا، به افزایش گردش خون در آن ناحیه کمک می‌کند که این به معنای اکسیژن رسانی و سلامت بیشتر و همین‌طور رفع خستگی پاها و دست‌ها است.

 

نرم و مرطوب کردن انگشت‌ها و ناخن‌ها

این کار را می‌توانید با مرطوب کننده‌های صنعتی و یا روغن‌های طبیعی مثل روغن زیتون و یا روغن بادام تلخ انجام دهید. پیشنهاد ما این است که ابتدا با یک کرم مرطوب کننده مناسب، انگشت‌ها و ناخن‌ها را مرطوب کنید؛ پس از آن که کرم جذب شد با استفاده از یک روغن طبیعی دست و پا را ماساژ دهید.

آبرسانی و نرم و مرطوب کردن انگشت‌ها و ناخن‌ها، علاوه بر حفظ سلامت پوست این ناحیه، کمک می‌کند تا شکل دادن به ناخن‌ها، استفاده از سوهان و برداشتن پوست اضافی اطراف آن‌ها بسیار راحت‌تر انجام گیرد.

 

مرتب کردن و شکل دادن به ناخن‌ها

در این مرحله، با استفاده از ابزارهای مختلف مثل سوهان، ناخن‌ها به شکل مورد نظر شما درآمده و مرتب می‌شوند. ناهنجاری‌های روی سطح ناخن، با دقت برطرف می‌شود. پوست‌های مرده اطراف صدف ناخن که کوتیکول نام دارند، توسط ابزار مخصوص برداشته و مرتب می‌شوند. دقت کنید که در برداشتن کوتیکول افراط نکنید، زیرا به مرور باعث ضخیم شدن پوست این ناحیه خواهد شد.

 

استفاده از پوشش پایه پیش از لاک زدن

از پوشش پایه یا Base Coat روی ناخن‌ها استفاده کنید. این کار مانند یک زیرسازی عمل می‌کند و زمینه ای یک دست برای لاک زدن فراهم می‌سازد.

 

لاک زدن

در این مرحله با توجه به سلیقه شما، ناخن‌ها لاک زده می‌شوند. خوب است از لاک‌های پایه گیاهی استفاده کنید تا ناخن شما کمتر آسیب ببیند. این مرحله را می‌توانید دوبار تکرار کنید تا لاک پررنگ‌تری داشته باشید، اما باید صبر کنید تا لایه اول کاملا خشک شود و سپس لایه دوم را بزنید.

 

استفاده از پوشش نهایی

بعد از خشک شدن لاک، آن را با یک لایه پوشش نهایی یا همان Top Coat بپوشانید. تاپ کوت کمک می‌کند استحکام و پایداری لاک بیشتر شده و مدت طولانی‌تری سالم بماند.

 

مراحل انجام پدیکور

 

نکاتی که در مورد پدیکور و مانیکور باید رعایت کنید!

اگر مانیکور و پدیکور را در منزل انجام می‌دهید، حتما ابزار خود را پیش از استفاده، ضد عفونی کنید. اگر در سالن‌های زیبایی این کار را می‌کنید، از تمیز بودن محیط، سلامت متخصص و همین‌طور ضدعفونی شدن وسایل اطمینان حاصل کنید.

لاک را بیشتر از یک هفته روی ناخن نگه ندارید. وجود طولانی مدت لاک باعث از دست رفتن استحکام ناخن، زرد شدن رنگ و عدم تنفس کامل آن‌ها است. پس لاک‌ها را بعد از یک هفته حتما پاک کنید و به ناخن‌ها چند روز اجازه تنفس و استراحت بدهید.

جمع‌ بندی و فواید مانیکور و پدیکور:

در این مطلب خواندیم تفاوت مانیکور و پدیکور در این است که مانیکور روش‌های مراقبتی از انگشتان و ناخن‌های دست است و پدیکور انجام همان مراحل برای پاها است. مانیکور و پدیکور باعث می‌شود ناخن‌های شما زیباتر، مرتب‌تر و بهداشتی‌تر به نظر برسند. همچنین به سلامت آن‌ها و عدم ابتلا به قارچ و عفونت نیز کمک می‌کند.

4.5 امتیاز از 1120 رای


مانیکور و پدیکور
برای سرویس مانیکور و پدیکور از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین