عیب یابی و تعمیر کولر گازی گری

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
عیب یابی و تعمیر کولر گازی گری

تعمیر کولر گازی گری (GREE) به دلیل محبوبیت این برند در بازار، در میان مصرف­‌کنندگان متقاضیان زیادی دارد. با توجه به استفاده مداوم از این دستگاه در فصول گرم، تعمیر کولر گازی گری GREE هنگام بروز اولین نشانه‌­های مشکل اهمیت زیادی دارد. بهر است ابتدا، به کمک یک متخصص مشکلات کولر گازی گری را پیدا کنید و سپس اقدام به تعمیر آن کنید.

با تعمیر کولر گازی گری، هم از مشکلات جدی­‌تر جلوگیری می­‌شود و هم نیاز به صرف هزینه‌های بیشتر، کم می‌شود. در این مطلب همراه مجله "خدمت از ما" باشید، تا رایج‌­ترین مشکلات و مراحل تعمیر کولر گازی گری برای هر یک از این موارد را بررسی کنیم.

 

آشنایی با کولرگازی گری

کولرگازی گری (GREE)، یکی از بهترین و با کیفیت‌ترین کولر گازی‌های موجود در بازار می‌باشد که به دلیل کیفیت بالا در بین مردم بسیار محبوب است. از مرایای این کولر گازی، تنوع در مدل، کیفیت و قدرتمند بودن آن است. کولر گازی گری هم مانند سایر کولرهای گازی، بعد از مدتی کار کردن، ممکن است دچار مشکلات و خرابی هایی شود که نیاز به تعمیر داشته باشد.

در این محتوا به بررسی رایج‌ترین مشکلات کولر گازی گری و اوروها و خطاهایی که با بروز این مشکلات در صفحه نمایشگر آن نشان داده می‌شود می‌پردازیم.

 

مشکلات کولر گازی گری GREE

کولر های گازی هم مانند سایر وسایل برقی، قبل از خراب شدن، با نشانه‌ها و علائمی همراه هستند، که در اینجا ما از آنها با عنوان مشکلات کولر گازی گری یاد می‌کنیم. نشانه‌­های مختلفی می­‌توانند به شما بگویند که زمان مراجعه به تعمیرکار و تعمیر کولر گازی گری GREE است. در ادامه این نشانه‌­ها و علائم را بررسی می‌کنیم و علت هر کدام را جهت تعمیر بهتر شرح می‌دهیم.

 

علت روشن نشدن کولر گازی گری

علت روشن نشدن کولر گازی گری، از جمله مشکلاتی است که می‌تواند چندین دلیل مختلف داشته باشد. برای تعمیر کولر گازی گری در این حالت، شاید کمک گرفتن از یک تعمیرکار، چندان ضرورت نداشته باشد و این مسئله ممکن است کاملا توسط خودتان قابل رفع باشد؛ پس بهتر است به ترتیب موارد زیر را جهت رفع مشکلات کولر گازی گری، بررسی کنید.

 1. ابتدا، دو شاخه کولر گازی را بررسی کنید تا مطمئن شوید به برق وصل است، اگر مشکل از دو شاخه نبود، مرحله بعد را بررسی کنید.
 2. حالا بهتر است پریزی که دو شاخه به آن وصل می‌شود را به کمک یک فازمتر بررسی کنید و از سالم بودن ان مطمئن شوید.
 3. بعد از بررسی موارد بالا و سالم بودن هر یک، باید سیم‌­کشی داخلی کولر گازی گری را به کمک یک آمپرمتر بررسی کنید و بعد از چک کردن، هر کدام از اتصالات که قطع هستند را وصل کنید.
 4. اگر در موارد بالا، هیچ ایرادی نبود، بهتر است دستگاه را یکبار ریست کنید. برای این کار، بهتر است دکمه ریست دستگاه را که در قسمت یونیت خارجی آن قرار دارد را روشن کنید و یا دستگاه را از برق بکشید و بعد از 5 دقیقه، مجدد روشن کنید.

(محتوای پیشنهادی: علت روشن نشدن کولر گازی )

 

تعمیر کولر گازی گری GREE

 

در صورتی که مشکل کولر گازی گری (GREE)، با هیچکدام از این روش­ها رفع نشد، مشکل می‌تواند از ترموستات و یا کمپرسور کولر گازی باشد. در چنین شرایطی، چون کار کمی تخصصی‌تر می‌شود، بهتر است از یک تعمیرکار مجرب برای تعمیر کولر گازی گری کمک بگیرید.

 

علت خاموش نشدن کولر گازی گری

از دیگر مشکلات کولر گازی گری، خاموش نشدن دستگاه بعد از مدتی کار کردن یا خاموش کردن کامل آن است. در ادامه مواردی که می‌تواند از دلایل رایج خاموش نشدن آن باشد و به تعمیر کولر گازی گری کمک می‌کند را با هم بررسی می‌کنیم.

 • خراب بودن ترموستات کولر گازی؛ زیرا ترموستات وظیفه خاموش کردن دستگاه بعد از رسیدن محیط به دمای مورد نظر را دارد.
 • کثیف بودن فیلترهای کولر گازی، که باعث می‌شود کولر تا مدت زمانی بعد از خاموش شدن هم روشن بماند.
 • گیر کردن فن کولر گازی
 • کوتاه بودن سیم ترموستات

در تمامی موارد بالا، به جز کثیف بودن فیلترها، بهتر است برای تعمیر کولر گازی گری، از یک متخصص کاربلد و حرفه ای کمک بگیرید، زیرا بررسی و عیب یابی آن یک کار کاملا تخصصی است.

 

گرم بودن باد، یکی از مشکلات کولر گازی گری

تعمیر کولر گازی در این حالت نیازمند بررسی چند قسمت مختلف است. ابتدا، فیلترهای کولر گازی گری را بررسی کنید و در صورت کثیف بودن، آنها را بشویید یا تعویض کنید. زیرا گرفتگی سوراخ های فیلتر، مانع از عبور و جریان باد خنک می‌شود.

علت گرم بودن باد کولر گازی GREE می‌تواند کم بودن گاز مبرد آن نیز باشد. در این حالت، باید گاز مبرد کولر گازی را بررسی کنید و اگر گاز آن کم بود، شارژ گاز کولر گازی انجام شود. از دیگر دلایل گرم بودن باد کولر گازی گری، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خراب شدن و یا سوختن فن کولر گازی، زیرا فن وظیفه انتقال هوای خنک را دارد.
 • یکی دیگر از علت‌های گرم بودن باد کولر،  مربوط به خرابی کمپرسور کولر گازی می‌باشد.
 • عدم سرویس کولر، یکی دیگر از دلایل بوجود آمدن این دسته از مشکلات کولر گازی گری است. بهتر است به صورت دوره ای، اقدام به سرویس کولر گازی کنید.

 

برفک زدن کولر گازی گری

برای تعمیر کولر گازی گری (GREE) در این حالت نیز باید چند قسمت را بررسی کرد. یکی از علت‌های برفک زدن کولر گازی گری این است که فن دچار مشکل شده است و نمی‌تواند هوای خنک را به بیرون منتقل کند. با ماندن هوای خنک در یکجا نیز یخزدگی به وجود می‌آید؛ در چنین شرایطی باید اقدام به تعمیر فن کولر گازی کنید.

یکی دیگر از دلایل برفک زدن کولر، کم بودن گاز مبرد است که با شارژ گاز برطرف می­‌شود. سوراخ شدن لوله‌ها یا مخزن گاز مبرد هم می‌تواند علت برفک باشد (با سوراخ بودن آنها سرما مدام به یک محل نفوذ کرده و باعث یخزدگی در آن نقطه می‌شود).

به صورت کلی، مشکلات کولر گازی گری GREE در این حالت با شارژ کردن گاز مبرد، گرفتن نشتی لوله‌ها و یا تعمیر فن برطرف خواهد شد.

 

مشکلات کولر گازی گری

 

سر و صدای زیاد و تعمیر کولر گازی گری

سر و صدای آزاردهنده نیز می­‌تواند نشان­‌دهنده نیاز به تعمیر کولر گازی گری (GREE) باشد. این سر و صدا می‌تواند ناشی از شکستن قطعات داخلی کولر باشد. بنابراین باید کولر را باز و قطعات را بررسی کنید و در صورت نیاز آنها را تعویض کنید.

یکی دیگر از مشکلات کولر گازی در این حالت می‌تواند بروز اختلال در عملکرد فن کولر گازی و نیاز به تعمیر آن باشد، ممکن است یکی از قطعات کولر گازی به پره فن گیره کرده باشد و با هر بار تکان خوردن فن سر و صدا ایجاد کند. شما می‌توانید به کمک محتوای (نحوه تست فن کولر گازی آن را بررسی و تست کنید و در صورت نیاز اقدام به تعمیر آن کنید.

شل شدن سینی پشت هواساز نیز می‌تواند سر و صدای زیادی ایجاد کند. این مشکل به سادگی و با محکم کردن پیچ‌های آن رفع می­‌شود. توجه داشته باشید که در برخی موارد، سر و صدای کولر گازی گری ناشی از شل شدن محل قرارگیری کمپرسور در کندانسور است که با محکم کردن پایه‌های آن برطرف خواهد شد.

 

نشت آب از کولر گازی گری

دلایل مختلفی باعث نشت آب از کولر گازی و نیاز به تعمیر کولر گازی (GREE) می­‌شوند. در حالت کلی، علت نشت آب از کولر گازی می‌تواند یخزدگی باشد که پس از خاموش شدن کولر و گرم شدن محیط باعث نشت آب خواهد شد. از دیگر علت‌های نشت آب می‌توان به شکستن لوله و یا سینی ناودان اشاره کرد.

تمام رطوبت محیط که به واسطه کولر گازی گرفته شده، از لوله ناودان خارج می‌شود که در صورت شکستن آن یا سینی ناودان، رطوبت به بیرون نشت می­‌کند. در چنین شرایطی، بهتر است برای رفع مشکل کولر گازی گری، از یک متخصص کمک بگیرید.

 

علت خاموش نشدن کولر گازی گری

 

خاموشی ناگهانی، از مشکلات کولر گازی گری

زمانی که کولر گازی گری GREE به صورت ناگهانی خاموش می‌شود، برای عیب‌­یابی  و رفع مشکلات کولر گازی گری، تعمیرکاران، قسمت­‌های مختلفی را بررسی می‌­کنند.از مهمترین دلایل بروز این مشکلات، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اورلود شدن کولر گازی است : اورلود یک قطعه مهم در کولر گازی است که مانع از داغ شدن بیش از حد قطعات و سوختن آنها می‌شود، وقتی قطعه ای بیش از حد داغ شود، اورلود، کولر گازی را خاموش می‌کند تا مانع خراب شدن قطعات شود.
 • خرابی قطعات برد کولر گازی: گاهی مشکل از خرابی یک یا چند قطعه از قطعات برد کولر است که باید به کمک یک آمپرمتر، همه قطعات را بررسی کنید. برای تعمبر آنها، می توانید به محتوای کامل "خدمت از ما" پیرامون ( تعمیر برد کولر گازی ) مراجعه کنید.
 • خراب شدن کامل برد کولر گازی:  در برخی موارد برد الکتریکی گازی گری GREE به صورت کامل سوخته است، که باید به طور کامل تعویض شود.
 • سوختن خازن کولر گازی : در چنین شرایطی بهتر است اقدام به تعویض خازن کولر گازی کنید.

 

جدول ارورهای کولر گازی گری و روش رفع آن

ارورها و مشکلات کولر گازی گری

نوع خطا علت بروز خطا روش رفع خطا
E1 این خطا، به دلیل حفاظت در برابر فشار زیاد از طرف گاز مبرد است کاهش دمای بالای محیط و قوی کردن سیستم تبادل حرارتی
E2 زمانی که دستگاه در حال برفک زدن است به دلیل ضعیف بودن جریان هوا در پنل داخلی، پایین بودن سرعت فن و یا خراب بودن سنسور حرارتی لوله
E3 حفاظت از فشار پایین از کمپرسور  کم بودن یا قطع شدن گاز مبرد و صدمه دیدن سوئیچ فشار بالا
E4 بالا رفتن دمای خروجی کمپرسور داغ شدن بیش از حد کمپرسور
E5 جریان ورودی ولتاژ بالا رفته است پایین بودن بیش از حد جریان ولتاژ تامین و یا کثیف بودن اواپراتور
E6 قطع شدن ارتباط یونیت داخلی و خارجی  باید توسط یک متخصص عیب یابی و بررسی شود
E8 این خطا، به معنی حفاظت از بالا رفتن درجه حرارت دستگاه می‌باشد. باید توسط یک متخصص عیب یابی و بررسی شود
F1 وجود اتصال کوتاه و یا اتصال باز در محفظه داخلی کولر گازی بررسی و رفع این نوع اتصال
F2 وجود اتصال کوتاه و یا اتصال باز در سنسور لوله محفظه داخلی  رفع اتصال کوتا یا اتصال باز درون محفظه داخلی
F3 وجود اتصال کوتاه و باز در محفظه بیرونی بررسی و رفع این نوع اتصال
F4 وجود اتصال کوتاه و یا اتصال باز در سنسور لوله محفظه بیرونی  رفع اتصال کوتاه یا باز در سنسور لوله بیرونی
F5 سنسور دمای خارجی دستگاه دچار مشکل شده است. رفع اتصال کوتاه یا باز در سنسور دمای هوای خارجی
F6 به وجود امدن مشکل در سنسور حرارتی برطرف کردن مشکل کاهش فرکانس برای کمپرسور
H1 یخ زدایی در کولر گازی این خطا طبیعی است و جای نگرانی نیست.
H2 جهت محافظت از داستر کلیر استاتیک به دلیل از بین رفتن جریان فاز برای کمپرسور
H3 محافظت از بار زیاد در کمپرسور مقاومت ترمینال سیم کشی کاهش یافته است
H7 به علت عملکرد نادرست کمپرسور کولر گازی گری به علت از دست دادن هماهنگی و برای حفاظت از جریان فاز برای کمپرسور بروز داده می‌شود.
PU خراب شدن شارژ خازن رفع نقص سه شارژ خازن

 

هزینه تعمیر کولر گازی گری GREE

هزینه تعمیر کولر گازی گری GREE با توجه به مشکل به وجود آمده در کولر گازی شما تعیین شده، و نمی‌­توان هزینه دقیقی برای تعمیر کولر گازی گری ذکر کرد. همچنین، دستمزد تعمیر جدا از قطعاتی است که در صورت خراب بودن باید تعویض شوند.

برای مثال در صورتی که یکی از مشکلات کولر گازی گری شما تعویض فیلتر باشد با هزینه تعمیر فن یا کمپرسور برابر نیست. از دیگر موارد تاثیرگذار در هزینه تعمیر کولر گازی گریف می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع و مدل کولر گازی گری
 • تعداد قطعاتی که نیاز به تعمیر دارند
 • قیمت قطعاتی که نیاز به تعویض دارند در بازار
 • نیاز به خدمات اضافی، هنگام بررسی و عیب یابی مشکل

 

در این محتوا به بررسی کامل مشکلات کولر گازی گری و نحوه رفع هر کدام پرداختیم. باید در نظر داشته باشید که تعمیر کولر گازی گری کار ساد‌ه‌­ای نیست و اگر شما فردی فنی نیستید، بهتر است این کار را به افراد ماهر و آموزش دیده بسپارید. شما می‌­توانید با استفاده از سایت یا اپلیکیشن «خدمت از ما» متخصصان این حوزه را به سرعت پیدا کنید.

4.5 امتیاز از 1425 رای


برچسب‌ها:
تعمیر کولر گازی و اسپلیت
برای سرویس تعمیر کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین