تمام نکاتی که درباره کف سازی حیاط باید بدانید

ثبت درخواست " بنایی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تمام نکاتی که درباره کف سازی حیاط باید بدانید

کف سازی حیاط و ساخت یک محوطه جذاب و منحصر به فرد، می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در جلوه ساختمان شما داشته باشد. بدون شک حیاط را می‌توانیم از بخش‌های مهم هر خانه‌ای در نظر بگیریم که به هیچ عنوان نباید نسبت به آن کم‌توجه باشید.

حیاط بخش روح‌نواز و انرژی‌بخش خانه محسوب می‌شود که باید به بهترین نحو ممکن طراحی و چیدمان شود. بر همین اساس کف سازی حیاط و محوطه‌سازی آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در ادامه با ما همراه باشید تا به صورت کامل تمام نکات موجود در این زمینه را موردبررسی قرار دهیم.

 

منظور از محوطه‌سازی حیاط چیست؟

در راستای بررسی کف سازی حیاط، لازم است تا یک تعریف کلی و اساسی برای محوطه‌سازی ارائه دهیم. یک مفهوم کامل برای محوطه‌سازی به خوبی می‌تواند شروع‌کننده این بحث باشد. به بیان ساده می‌توانیم محوطه‌سازی را معماری نمای خارجی و فضای بیرونی هر ساختمان در نظر بگیریم. امروزه بیشتر معماران، از همان میزان ذوق و سلیقه‌ای که برای طراحی داخلی استفاده می‌کنند، برای معماری فضای بیرونی هم بهره می‌برند تا ساختمان طراحی شده، جلوه منحصر به فرد و جذابی به خود بگیرد.

 

محوطه سازی حیاط چیست

 

در محوطه‌سازی حیاط، معماران تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا مالک بتواند از تمام بخش‌های مختلف حیاط، بهترین و بیشترین میزان بهره را ببرد. امروزه روش‌ها، متریال و مصالح مختلفی وجود دارند که شما می‌توانید برای محوطه‌سازی از آن استفاده کنید. کف سازی محوطه نیز یکی از مراحلی است که در این فرایند باید به آن بپردازید. در ادامه به صورت کامل به بررسی کف سازی و مصالح و متریال مناسب و کاربردی در آن می‌پردازیم.

 

عوامل مؤثر بر انتخاب بهترین مصالح برای کف سازی حیاط

همان‌طور که میدانیم، امروزه مصالح مختلفی وجود دارند که شما می‌توانید از بین آن‌ها مناسب‌ترین گزینه را برای کف سازی حیاط انتخاب کنید. در این انتخاب، عوامل مختلفی تأثیرگذارند و شما باید انتخاب خود را بر اساس همین عوامل انجام دهید تا بتوانید بهترین بهره را از آن ببرید. برخی از این عوامل مؤثر در این زمینه به این شرح هستند.

 

علایق شخصی و سبک زندگی شما

این موضوع اشاره مستقیم به استفاده و کاربرد شما از حیاط دارد. بدیهی است که اگر علاقه به داشتن حیاط پر کل و گیاه دارید باید به سراغ یک سری مصالح خاص بروید، اما اگر ترجیح می‌دهید که در حیاط خود استخر داشته باشید، مصالح مصرفی تفاوت خواهند داشت. پس در این زمینه حتما به علاقه شخصی و سبک زندگی خودتان، توجه ویژه‌ای داشته باشید.

 

کیفیت

سطح کیفیت و ماندگاری مصالح نیز از دیگر نکات و عوامل مؤثر در این زمینه بوده که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. در صورتی که این موضوع از اهمیت بالایی در نظر شما برخوردار است و تمایل ندارید که پس از مدت کوتاهی نیاز به تعویض متریال کف داشته باشید، باید به سراغ گزینه‌های باکیفیت‌تر بروید.

 

نحوه انتخاب بهترین مصالح برای کف سازی حیاط

 

توجه به مزایا و معایب

هر مصالحی که برای کف انتخاب کنید، بدون شک دارای مزایا و معایب مشخصی است. از این رو توصیه می‌کنیم که قبل از انتخاب نهایی و خرید مصالح، به این نکته توجه ویژه‌ای داشته باشید و به سراغ گزینه‌هایی بروید که مزایای آن‌ها بیشتر و مطلوب‌تر از معایبشان باشد.

 

بودجه

بدیهی است که یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر در زمینه انتخاب مصالح، بودجه در دسترس شماست. مصالح موجود در این راستا، دارای اختلاف قیمتی هستند و شما قبل از خرید باید نسبت به این موضوع آگاهی کافی داشته باشید تا بتوانید بهترین گزینه را بر اساس بودجه خود انتخاب کنید.

 

شرایط نصب

نحوه نصب هرکدام از مصالح با دیگری متفاوت بوده که این موضوع نیز می‌تواند در انتخاب مصالح کف سازی تأثیرگذار باشد. برخی از موارد دارای نصب و شرایط نگهداری ساده بوده و برخی دیگر نصب دشوارتری دارند.

 

شرایط زمین

یکی دیگر از مؤثرترین مواردی که در این زمینه باید به آن توجه داشته باشید، مربوط به شرایط زمین است. میدانیم که خاک و زمین در مناطق جغرافیایی مختلف دارای تفاوت‌های بسیار زیادی است. بر این اساس می‌توانیم نتیجه بگیریم که خشک یا مرطوب بودن زمین یا به عبارتی میزان رطوبت موجود در زمین، در این راستا مؤثر است. برخی از متریال در زمین‌های خشک کارایی بهتری دارند و برخی دیگر برای استفاده در زمین‌های با رطوبت بالا ساخته می‌شوند. پس بهتر است که انتخاب خود را بر همین راستا انجام دهید.

 

انواع کف سازی حیاط

همان‌طور که اشاره کردیم، کف سازی حیاط به روش‌های مختلف با استفاده از متریال گوناگون، قابل‌اجراست. برای اینکه بتوانید بیشترین میزان رضایت را از کف سازی حیاط داشته باشید و بتوانید بیشترین میزان استفاده را از نتیجه به دست آمده ببرید، لازم است تا اطلاعات خود را در این زمینه ارتقا دهید. در این بخش چند نمونه از متریال و تجهیزاتی که شما می‌توانید برای کف سازی مورداستفاده قرار دهید را معرفی می‌کنیم.

 

بتن

کف سازی حیاط با سیمان یا بتن را می‌توانیم یکی از رایج‌ترین گزینه‌ها بدانیم که سال‌هاست مورداستفاده قرار می‌گیرد. بتن مصالحی است که هم در زیرسازی و هم به تنهایی در ساخت محوطه کاربرد دارد و شما می‌توانید از آن بهره ببرید. از ویژگی‌های بتن می‌توانیم به استحکام و ماندگاری بالای آن اشاره کنیم که توجه‌ها را تا حد زیادی به سمت خود جلب کرده است. از مزایای استفاده از بتن می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • ماندگاری بالا
 • صرفه اقتصادی
 • انعطاف بالا در رنگ
 • تعمیر و نگهداری آسان

برخی از معایب بتن که باید درباره آن‌ها آگاهی داشته باشید نیز موارد زیر هستند.

 • نیاز به آب‌بندی
 • نیاز به تخصص در زمان استفاده
 • احتمال ترک‌خوردگی بالا در اثر انقباض و انبساط

 

کف سازی محوطه

 

آجر

مصالح بعدی که برای محوطه‌سازی حیاط می‌توانید مورداستفاده قرار دهید، آجر است. از آنجایی که آجرها در طراحی و ساخت ساختمان‌های مختلف، کاربرد وسیعی دارند، تنوع بسیار گوناگونی در بین آن‌ها به وجود آمده است. بر این اساس شما می‌توانید از آجرها در ابعاد، طرح و رنگ‌های مختلف برای کف سازی حیاط، استفاده کنید.

استفاده از آجر در کف سازی حیاط ساختمان‌های مسکونی، کمتر بوده و بیشتر در محیط‌های دیگری از آن‌ها بهره می‌برند. استفاده از آجر نیز مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد که باید درباره آن‌ها اطلاعات کافی داشته باشید.

 

مزایا

 • نصب ساده و سریع
 • هزینه پایین و به صرفه
 • هزینه تعمیرات پایین
 • حفظ و نگهداری ساده

 

معایب

 • تفاوت در رنگ در بین آجرها
 • سطح ناهموار و غیر راحت
 • عدم یکنواختی در بین آجرها
 • مزایای کف سازی محوطه

 

موزاییک

موزاییک نیز یکی دیگر از مصالح فوق‌العاده کاربردی در این زمینه است که شما می‌توانید از آن استفاده کنید. موزاییک‌ها تنوع بسیار گسترده‌ای دارند و شما می‌توانید انواع مختلفی از طرح و رنگ آن‌ها را در بازار پیدا کرده و خریداری کنید. موزاییک‌ها مشکلی از نظر ابعاد نداشته و شما می‌توانید در ابعاد یکسان آن‌ها را تهیه کرده و به کار ببرید. کف سازی محوطه با موزاییک یکی از بهترین انتخاب‌های به صرفه و مناسبی است که در این زمینه می‌توانید داشته باشید.

 

مزایا

 • مقاومت و ماندگاری بالا
 • تمیزکاری و نگهداری ساده و کم‌هزینه
 • ظاهر زیبا
 • عدم استفاده از مواد مصنوعی در ساخت

 

معایب

 • سرد بودن سطح
 • لغزندگی در صورت وجود رطوبت
 • هزینه نصب بالا در صورت استفاده از انواع خاص سرامیک

 

سنگ

استفاده از سنگ رد محوطه‌سازی به عنوان کف‌پوش نیز این روزها بسیار ترند شده و به کار برده می‌شود. سنگ‌ها در طرح‌ها و مدل‌های مختلفی در بازار وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. سنگ معمولا جزء مصالح گران‌قیمت در این زمینه به حساب می‌آید، از این رو می‌توانیم کف‌پوش سنگی را از متریال لاکچری به حساب آوریم که بیشتر برای محوطه‌سازی در محیط‌های خاص به کار برده می‌شود.

برخی از سنگ‌هایی که شما می‌توانید برای کف سازی حیاط باغ با سنگ مورداستفاده قرار دهید به شرح زیر هستند:

 

سنگ گرانیت

گرانیت یک نمونه سنگ آذرین بوده که به عنوان سنگ طبیعی، در کف‌پوش محیط‌های داخلی و فضاهای بیرون به کار برده می‌شود. گرانیت‌ها در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلفی در دسترس هستند و شما به سادگی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. برای محیط‌های بیرونی توصیه می‌کنیم که از رنگ‌های تیره استفاده نکنید، چراکه این رنگ‌ها اغلب نور خورشید را جذب کرده و بسیار داغ می‌شوند.

 

انواع کف سازی حیاط ویلا

 

از مزایای گرانیت می‌توانیم به مواردی مانند مقاومت بسیار بالا، ظاهر زیبا و جذاب، طول عمر طولانی، تنوع رنگ و طرح بسیار بالا و ... اشاره کنیم. قیمت بالا، داغ شدن در اثر تابش نور مستقیم خورشید و دشواری در نصب هم مزایای این سنگ محسوب می‌شوند که باید درباره آن‌ها اطلاعات کافی داشته باشید.

 

سنگ‌فرش

از دیگر محصولاتی که در این زمینه می‌توانید مورداستفاده قرار دهید، باید به انواع سنگ‌فرش‌ها استفاده کنیم. سنگ‌فرش‌ها معمولا در انواع مختلفی از سنگ‌های رسوبی، دگرگونی، آذرین و ... ساخته شده و معمولا طرفداران بسیار زیادی دارند. شما می‌توانید نمونه‌های استفاده از انواع سنگ‌فرش‌ها را در پیاده‌روها و برخی از خیابان‌ها مشاهده کنید. سنگ‌فرش‌ها معمولا در اندازه‌های مختلفی تولیدشده و در این زمینه با کمترین میزان محدودیت، می‌توانید اقدام به خرید محصول موردنیاز خود بکنید.

 

مزایا

 • حالت طبیعی و عدم نیاز به فراوری خاص
 • هزینه پایین و به صرفه
 • عدم لغزندگی
 • مقاومت بسیار بالا در برابر فشار

 

معایب

 • عدم جلوه ظاهری خاص
 • عدم وجود یکنواختی در رنگ و ظاهر

 

نکات مهم در کف سازی حیاط

 

کف‌پوش بتنی

کف‌پوش بتنی نیز یکی دیگر از مصالح پرکاربرد و محبوب در این زمینه است که شما می‌توانید مورداستفاده قرار دهید. این سنگ‌فرش‌ها معمولا ظاهر جذابی داشته و برای استفاده در محیط‌های باز مانند محوطه حیاط، انتخاب خوبی محسوب می‌شوند. استفاده از این محصولات هیچ محدودیتی نداشته و در اغلب فضاها، امکان اجرای آن‌ها وجود دارد. شما می‌توانید کف‌پوش‌های بتنی را در طرح، الگو، اندازه و همچنین رنگ‌های مختلف تهیه کنید. استفاده از این مصالح نیز مزایای مختلفی دارد که چند نمونه از آن‌ها به شرح زیر هستند.

 

مزایا

 • قیمت مناسب و به صرفه
 • دوام و ماندگاری بالا
 • اجرای آسان و ساده
 • ضد لغزش
 • مقاومت بالا در برابر آسیب‌های مختلف

 

پلاستیک

یکی از مصالح جدیدی که برای کف سازی حیاط مورداستفاده قرار می‌گیرد، پلاستیک است. اگر قصد استفاده از پلاستیک برای محوطه‌سازی را دارید، باید اطلاعات خود را در این زمینه ارتقا داده و سپس اقدام به اجرای چنین طرحی بکنید. پلاستیک‌های مورداستفاده در این صنعت، جنس خاصی داشته و باید بر روی یک بستر مستحکم و سخت بتنی استفاده شوند. شما می‌توانید این پلاستیک‌ها را در طرح‌ها و اندازه‌های مختلف و متنوعی خریداری کنید. توجه داشته باشید که کف‌پوش‌های پلاستیکی معمولا مقاومت پایینی در برابر حرارت و آتش دارند.

 

مزایا

 • مناسب برای تهیه زمین بازی
 • نصب ساده و کم‌هزینه
 • دسترسی بالا به طرح‌ها و رنگ‌های مختلف

 

معایب

 • ماندگاری و طول عمر پایین
 • نیاز به بک بستر بتنی برای استفاده
 • نفوذ و جمع شدن آب در زیرپوشش‌های پلاستیک
 • آسیب‌پذیری بسیار بالا در برابر حرارت و آتش

 

کف سازی محوطه با موزاییک

 

چوب

یکی از مصالح جذاب که می‌تواند روح و انرژی فوق‌العاده‌ای به فضا ببخشد، چوب است. از همین رو استفاده از چوب در محوطه‌سازی بسیار محبوب بوده و این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است. شما می‌توانید از انواع مختلف چوب در این زمینه استفاده کنید. بر همین اساس هزینه تهیه و همچنین نصب کف‌پوش چوبی تا حد زیادی بستگی به نوع چوب انتخاب و در دسترس بودن آن دارد. کف‌پوش‌های چوبی تنوع بسیار بالایی دارند و شما با استفاده از آن‌ها می‌توانید فضایی فوق‌العاده جذاب و منحصر به فرد در حیاط ویلا یا خانه خود به وجود آورید.

 

مزایا

 • ظاهر جذاب و منحصر به فرد
 • نصب ساده و سریع
 • مقاومت و دوام بالا
 • تنوع گسترده در رنگ و اندازه
 • عدم وجود مواد حساسیت‌زا
 • ساخته شده از مواد طبیعی
 • سطح گرم

 

معایب

 • هزینه بالای تهیه مصالح و نصب
 • مقاومت پایین در برابر آب و رطوبت و همچنین خراشیدگی

 

انواع مصالح کف سازی حیاط

در بخش قبلی با بهترین مصالح برای کف حیاط آشنا شدیم که شما با در نظر گرفتن فاکتورها و پارامترهای مختلف، می‌توانید بهترین انتخاب را از بین آن‌ها داشته باشید. تمام مصالح معرفی شده در بخش‌های قبل را می‌توانیم در دو دسته تقسیم‌بندی کنیم. بر این اساس، انواع کف سازی حیاط ویلا به شرح زیر هستند که آن‌ها را موردبررسی قرار می‌دهیم.

 

مصالح سست

یکی از انواع مصالح کف سازی که بیشتر در محیط‌هایی مانند کف سازی باغ یا ویلاها کاربرد دارد، مصالح سست است. این مصالح حالت طبیعی‌تری دارند و می‌توانند حس و حال جذابی در این محیط‌ها به وجود آورند. ازجمله مصالح سست موجود در این زمینه می‌توانیم به مواردی مانند شن، خورده سنگ یا گاهان اشاره کنیم. در دسته گیاهان، چمن‌های مصنوعی موجود در بازار نیز از طرفداران بسیار زیادی برخوردار هستند و می‌توانند انتخاب خوب و به جایی در این زمینه باشند.

 

مصالح سخت

دسته دیگر موجود در این زمینه، مصالح سخت هستند که بیشتر در محیط‌های رسمی و یا خانه‌های معمولی به کار گرفته می‌شوند. از مصالح موجود در این دسته باید به مواردی مانند کاشی، بتن، کف‌پوش بتنی، سنگ فرش، آجر و ... اشاره کنیم. این موارد در پارکینگ‌ها، فضاهای مسکونی، پیاده‌روها و ... نیز کاربرد دارند. به صورت کلی این دسته از مصالح قابلیت تردد بسیار زیادی داشته و دوام و ماندگار آن‌ها نیز در سطح بالایی قرار دارد. بر همین اساس می‌توانیم نتیجه بگیریم که انتخاب خوبی برای چنین محیط‌هایی محسوب می‌شوند.

 

کف سازی حیاط باغ با سنگ

 

سبک‌های کف سازی حیاط

در کنار آشنایی با بهترین مصالح برای کف حیاط و همچنین انواع کف سازی حیاط ویلا، لازم است تا توضیحات کاملی درباره سبک‌های کف سازی حیاط که شما می‌توانید در این زمینه از آن‌ها استفاده کنید هم توضیحات مفصلی ارائه دهیم. به صورت کلی دو سبک مختلف در این زمینه وجود دارند که تحت عنوان سنتی و مدرن شناخته می‌شوند.

 

سنتی

در طراحی‌های سنتی معمولا متریال ویژه‌ای مورداستفاده قرار نمی‌گیرند و تمام اصول طراحی مطابق با سنت‌های قدیمی انجام می‌شود. این مدل از طراحی حالت ساده‌ای داشته و کاربردهای مختلف در آن جداسازی نمی‌شوند. سبک مدرن کف سازی حیاط را بیشتر در محیط‌های اداری، مسکونی و ... می‌بینیم که المان‌های خاصی در آن‌ها به کار برده نشده است.

 

مدرن

در طراحی مدرن برای محوطه‌سازی حیاط، معمولا از طراحی‌های ویژه‌ای و منحصر به فردی استفاده می‌شود. در این سبک معمولا فضاهای مختلف مانند باغچه، باربیکیو یا کباب‌پز و ... به صورت کلی تفکیک شده و المان‌های به کار برده شده در آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است. این مدل از طراحی این روزها طرفداران بسیار زیادی پیداکرده و به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید بیشترین و بهترین استفاده را از محیط داشته باشید. این سبک بیشتر برای کف سازی محوطه باغ، ویلا و ... به کار برده می‌شود که در آن‌ها نیاز به بخش‌های مختلفی داریم.

 

مراحل کف سازی حیاط

حال که به صورت کامل با بهترین مصالح کف سازی حیاط آشنا شدیم، لازم است تا درباره مراحل انجام این کار هم اطلاعات جامع و مفیدی به دست آوریم. برای کسب بهترین نتیجه از انواع کف سازی حیاط ویلا و یا سایر محیط‌های مختلف، لازم است تا تمام این مراحل را به درستی و کاملا اصولی پشت سر بگذارید. در ادامه با ما همراه باشید تا مراحل کف سازی محوطه را شرح دهیم.

 

زیرسازی

در اولین قدم برای کف سازی حیاط، شما باید آن را زیرسازی کنید تا بتوانید مراحل بعدی را بر روی آن پیاده‌سازی کنید. درواقع زیرسازی به معنای افزایش مقاومت بستری است که قصد دارید کف را در آن به اجرا درآورید. در این راستا باید سنگ‌های بزرگ را حذف کرده و خاک را به وسیله کمپکتور فشرده کنید. همچنین در صورت نیاز برای افزایش بیشتر مقاومت، می‌توانید یک لایه شن و ماسه بر روی خاک بریزید و مجددا عملیات فشرده‌سازی را انجام دهید.

 

مشخص کردن نوع کف سازی

در مرحله بعدی باید مشخص شود که کف سازی در فضای خشک یا مرطوب انجام می‌شود. اقدامات مربوط به هرکدام از این فضاها با یکدیگر متفاوت بوده و شما باید دراین‌باره اطلاعات کاملی داشته باشید. در صورتی که در زمین خشک کف سازی را انجام می‌دهید، بعد از صاف و متراکم نمودن زمین، باید یک لایه بتن بر روی زمین ریخته و با استفاده از تخته ماله آن را صاف و یک دست کنید.

در زمین‌های مرطوب باید در ابتدا به پخش کردن قلوه‌سنگ و سپس شن‌ریزی بر روی قلوه‌سنگ‌ها بپردازید به میزانی که یک سانتی‌متر بالاتر از قلوه‌سنگ‌ها را بپوشانند. در قدم خاک را بکوبید تا تراکم آن به 85 تا 90 درصد برسد. سپس به سراغ ریختن بتن و بعدازآن اجرای ملات ماسه و سیمان بروید تا کف درنهایت آماده پوشش نهایی شود. چنانچه میزان رطوبت بسیار بالا باشد، باید یک لایه قیرگونی بر روی لایه ملات و سیمان نیز به اجرا درآورید. بعد از این لایه، ملات ماسه و سیمان را نیز پهن کنید تا سطح آماده نصب پوشش نهایی شود.

 

شیب بندی حیاط

یکی از نکاتی که در کف سازی حیاط باید به آن توجه داشته باشید و جزئی از مراحل ساخت نیز محسوب می‌شود، شیب بندی حیاط است. شیب بندی باید به نحوه اجرا شود که آب در یک ناحیه از حیاط تجمع نکرده و راهی برای تخلیه شدن داشته باشد. در بهترین حالت باید تمام قسمت‌های حیاط، دارای شیب مناسب و محدود به سمت دریچه راه‌آب باشند.

 

انتخاب مصالح پوشش

بعد از سپری کردن مراحل فوق، باید مصالح مناسب و موردنیاز برای کف سازی محوطه را انتخاب کنید. در برخی از مواقع می‌توان به پوشش بتنی اکتفا کرد، اما امروزه معمولا از پوشش‌های متنوع دیگری در این زمینه استفاده می‌شود که ظاهر جذاب‌تری به فضا می‌بخشند. برخی از گزینه‌های موجود در این زمینه را در قسمت‌های قبلی معرفی کردیم که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

 

بهترین مصالح برای کف حیاط

 

نکات مهم در کف سازی حیاط

برای کسب بهترین و مطلوب‌ترین نتیجه از کف سازی محوطه با موزاییک، سیمان و سایر متریال معرفی شده در این زمینه، لازم است به نکات خاصی توجه داشته باشید. در این بخش به معرفی این نکات مهم و مؤثر می‌پردازیم تا شما بتوانید بر این اساس، عملکرد بهتری و موثق‌تری در کف سازی حیاط داشته باشید.

 • استفاده از کلاه ایمنی
 • پوشیدن چکمه‌های پلاستیکی حین عملیات بتن‌ریزی
 • در صورت انجام عملیات عایق‌کاری و استفاده از اجسام داغ در این راستا، حتما از کفش و پوتین‌های ایمنی و مناسب استفاده کنید.
 • استفاده از دستکش‌های برزنتی در زمان عایق‌کاری
 • استفاده از دستکش‌های لاستیکی در زمان به کار بردن ملات ماسه و سیمان
 • عدم پوشیدن روپوش‌های بلند و مزاحم
 • عدم پوشیدن لباس با آستین‌های بلند، گشاد و مزاحم در زمان کار
 • در مواقع بریدن موزاییک، سنگ‌فرش، سنگ و ... با دستگاه فرز، حتما از عینک و ماسک فیلتر دار مخصوص استفاده کنید.

سخن پایانی

این روزها طراحی فضای بیرونی هم به اندازه فضای داخلی ساختمان‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. اغلب افراد تمایل دارند کف سازی محوطه حیاط آن‌ها به گونه این انجام شود که در عین داشتن جلوه زیبا، کاربردی و خاص باشد. در این راستا می‌توانید از مصالح مختلف و گوناگونی استفاده کنید که هرکدام از آن‌ها دارای ویژگی‌های، مزایا و همچنین معایب مخصوص به خود هستند.

در بخش‌های قبلی به صورت کامل به بررسی کف سازی حیاط باغ با سنگ، موزاییک، چوب و ... پرداختیم تا شما با کسب آگاهی کامل در این زمینه، اقدام به کف سازی حیاط بکنید. بدیهی است که در این حالت می‌توانید به نتیجه بهتر و مطلوب‌تری دست پیدا کرده و از آن لذت ببرید.

3.1 امتیاز از 3 رای


بنایی
برای سرویس بنایی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین