نحوه تنظیم شناور کولر آبی

سرویس و تعمیر کولر آبی
نحوه تنظیم شناور کولر آبی

آشنایی با نحوه تنظیم شناور کولر آبی

نحوه تنظیم شناور کولر آبی از جمله مواردی است که برای سرویس کولر آبی باید آن را بدانیم. چراکه نحوه تنظیم شناور کولر آبی در کارایی و خنک کردن کولر موثر است. پس اگر میخواهید بدانید که شناور کولر چیست و یا با تنظیم شناور کولر آبی آشنا شوید این مقاله آموزشی را بخوانید.

 

 

شناور کولر چیست؟

قبل از اینکه با شناور کولر آشنا بشید میخواهیم ابتدا ما شما را با اجزای اصلی کولر آشنا می کنیم. اجزای اصلی کولر آبی شامل موارد زیر هستند:

 • کانال خروجی کولر: این کانال بین دریچه هوا و برزنت قرار داشته و هرچقدر بتوان از برخورد نور آفتاب با این قسمت جلوگیری نمود، سرمای به وجود آمده، تلفات کمتری داشته و راندمان خنک‌کنندگی کولر آبی افزایش خواهد یافت.
 • کانال داخلی کولر : این کانال داخل کولر قراردارد و پروانه در مقابل آن می‌باشد.
 • بدنه کولر - پارچه برزنتی: جهت جلوگیری از انتقال لرزش‌های کولر و کانال خارجی الزاماً باید از برزنت استفاده شود. بدیهی است این پارچه باید کاملاً سالم باشد.
 • ناودان‌ها: بر روی هر یک از درپوش‌های کولر مسیری جهت ورود و توزیع اب وجود دارد که به ناودانی معروف است.
 • پولی بزرگ و پولی کوچک: توسط دو پولی و تسمه رابط بین آنها نیروی مکانیکی به وجود آمده در الکتروموتور به محور فن منتقل می‌شود. هم راستا بودن دو پولی بسیار با اهمیت است.
 • یاتاقان کولر آبی: وظیفۀ یاتاقان ها نگهداری محور دمنده و انتقال نیرو ناشی از وزن و اصطکاک دمنده به بدنه است.
 • شناور کولر آبی (فلوتر) : با استفاده از شناور میزان آب داخل مخزن کولر همواره ثابت است.
 • کابل رابط چهارسیم : جهت انتقال برق از کلید به کولر
 • فیوز : جهت حفاظت الکتریکی کولر در برابر خطراتی چون اضافه بار
 • جعبه ترمینال : جهت ایجاد اتصالات مطمئن و عایق از بدنه کولر
 • کلید مخصوص کولر : جهت راه‌اندازی و کنترل موتور دو دور و واتر پمپ
 • الکترو موتور دوسرعته : جهت به چرخش درآوردن فن در کولر آبی
 • پمپ آب کولر: به کمک واتر پمپ، آب از مخزن به سه راه آب منتقل و از آنجا به ناودان‌ها هدایت می‌شود.

 

شناور کولر آبی چه وظیفه ای دارد؟

شناور کولر آبی وظیفه تنظیم و آبررسانی به داخل مخزن را بر عهده دارد. که در بعضی موارد تنظیم نبودن شناور کولر آبی و تنظیم نبودن درجه شناور کولر باعث می گردد که آب از سطح مخزن خارج گردد یا اصلا مخزن کولر پر از آب نگردد. با تنظیم یا در بعضی موارد تعویض شناور کولر آبی می توان از مشکلات پیش روی آن جلوگیری نمود.

 

شناور کولر آبی

 

نحوه تنظیم شناور کولر آبی

شناورهای قدیمی موجود در بازار یا به صورت دو قطعه پلاستیک زانویی شکل بودند که با یک پیچ تنظیم به هم متصل شده بودند و در انتهای آن یک حباب پلاستیکی قرار داشت و یا به صورت یک میله ی فلزی متصل به یک حباب پلاستیکی بودند. اخیرا شناوری به بازار معرفی شده است که مشکلات شناورهای قدیمی را ندارد و بر روی خود حباب پلاستیکی از عدد 1 تا 8 مدرج شده و می توان اندازه ی آب داخل کولر را با گرداندن حباب به خوبی تنظیم کرد.

جهت تنظیم حجم آب داخل تشتک، گوی شناور را با حول بازوی خود دوران دهید. لذا چنانچه بخواهید ارتفاع آب تشتک را افزایش دهید گوی شناور را در جهت خلاف عقربه های ساعت بچرخانید و حالت کاهش ارتفاع آب ( جلوگیری از سر ریز شدن آب تشتک ) گوی شناور را جهت عقربه های ساعت بچرخانید. به هنگام تنظیم ارتفاع آب حتما با یکدست بازوی شناور را ثابت نگه داشته و با دست دیگر گوی شناور را تنظیم نمایید. در نحوه تنظیم شناور کولر آبی دقت كنید تا از هدر رفت آب جلوگیری نمایید.

 

کار تنظیم شناور کولر آبی را دست چه کسی بسپاریم؟

کار با قطعات کولر آبی ، مانند تنظیم شناور کولر آبی نیازمند دقت و دانش است که ممکن است از عهده هر سرویسکاری برنیاید. پس اگر برای سرویس و تعمیرات کولر آبی در تهران ، تعمیر کولر آبی در شیراز ، قشم، کیش، بوشهر، اصفهان و مشهد نیاز به کمک دارید می توانید با ثبت سفارش رایگان در "خدمت از ما" و وارد کردن جزییات درخواست خود کار سرویس کولر آبی را به دست متخصصان ما بسپارید.

2.83 امتیاز از 11 رای

سرویس و تعمیر کولر آبی

برای سرویس سرویس و تعمیر کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با سرویس و تعمیر کولر آبی

مطالب مرتبط با سرمایشی

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading