دلایل یخ زدگی کولر گازی در زمستان و تابستان

دلایل یخ زدگی کولر گازی در زمستان و تابستان

علت یخ زدن کولر گازی مشکلی نیست که تنها در یک فصل خاص خود را نشان دهد. در صورتی که کولر گازی شما دچار یخ زدگی و برفک شده، در این مقاله قصد داریم برای شما به شرح کامل علت یخ زدن کولر گازی بپردازیم. البته دلیل یخ زدن کولر گازی در تابستان با زمستان کمی متفاوت است که هر دو را به صورت کامل بیان کرده‌ایم. همچنین این مورد را در نظر داشته باشید علت یخ زدن لوله بزرگ و کوچک، جلو کولر و ...، فارغ از نوع کولر گازی است. یعنی اگر کولر گازی شما پنجره‌ای یا ایستاده است؛ تفاوتی در علت یخ زدن آن نیست. 

با "خدمت از ما" همراه شوید تا برای شما به شرح کامل علل یخ زدگی کولر گازی اسپیلت، بپردازیم. 

 

بخش‌هایی که احتمال یخ‌زدگی و برفک زدن آن‌ها وجود دارد:

 • یخ زدن پنل داخلی کولر گازی
 • برفک زدن پنل خارجی کولر گازی
 • لوله بزرگ و کوچک اسپیلت (یخ زدن لوله برگشت کولر اسپلیت)
 • یخ‌زدگی لوله کوچک اسپیلت
 • برفک زدن کنداسور کولر

احتمالا علت برفک زدن کولر گازی برای شما هم در یکی از بخش‌هایی که بیان شده است، قرار دارد. 

 

علت یخ زدن کولر گازی در کویل اواپراتور

از لحاظ فنی، کویل اواپراتور اولین قطعه‌ای است که داخل دستگاه یخ می‌زند. کویل اوپراتور وظیفه انتقال هوای گرم از داخل به خارج خانه را بر عهده دارد. اگر انتقال هوا به درستی انجام نشود، سیم‌های اواپراتور یخ می‌زد و به موجب آن، عمل کاهش دمای محیط توسط کولر گازی به خوبی صورت نخواهد گرفت. 

کویل اواپراتور دارای خنک کننده‌ای است که درون آن گسترش یافته است. این امر به نوبه خود، باعث خنک شدن کویل می‌شود. نگهداری سیستم تهویه مطبوع سپس هوای خانه را بر روی سیم پیچ خنک تزریق می‌کند و خنک‌کننده پس از آن گرما را از هوای داخل ساختمان جذب می‌کند؛ و به خارج از خانه منتقل می‌دهد. این همان روندی است که در داخل یک سیستم تهویه مطبوع برقرار است.

 

علت یخ زدگی کولر گازی (Cause of A/C freeze)

 

دلایل یخ زدگی کویل اواپراتور اسپلیت

 • محدودیت جریان هوا: فیلترهای هوای کثیف ممکن است در تبادل جریان هوا اختلال به‌وجود بیاورند و انسداد جریان هوا رخ دهد، و با بسته نگه داشتن مجاری هوا و عدم خروج هوا موجب تجمع هوای سرد در داخل سیستم تهویه مطبوع شود. به همین ترتیب، مبرد منفی یا محدودیت در سیستم تبرید می‌تواند یک کویل اواپراتور یخ زده را ایجاد کند، و دلیل یخ زدن کولر گازی باشد.
   در داخل سیستم تهویه مطبوع، مبرد در مرحله اولیه به صورت مایع است، سپس به گاز تبدیل می‌شود، و بعد به حالت مایع باز می‌گردد. با این حال، سطح و حجم مبرد در همان میزان باقی می‌ماند. اما اگر نشتی یا هر گونه گرفتگی در لوله مبرد ایجاد شود، موجب پایین آمدن سطح مبرد، یخ زدن کویل اواپراتور، و علت یخ زدن کولر گازی می‌شود.

 • خنک کردن خانه با حداکثر قدرت سیستم تهویه مطبوع: اگر سیستم شما زمانی شروع به یخ زدن می‌کند که ترموستات در زیر 70 درجه تنظیم شده است، شما به راحتی با بالا بردن درجه هوا در زمان روشن کردن سیستم تهویه مطبوع خواهید توانست مشکل را حل کنید. یک سیم پیچ اواپراتور یخ زده به‌طور مناسب نمی‌تواند گرما را خارج از خانه انتقال دهد. بنابراین چگالش رخ می‌دهد و کویل شروع به سرد شدن در نقطه انجماد می‌کند. این مسئله همان علت یخ زدن کولر گازی خواهد بود.

 

دلیل یخ زدن کولر گازی و سیستم تهویه مطبوع چیست؟

هنگامی که در فرایند انتقال گرما در دستگاه تهویه مطبوع به دلیل هریک از وقایع زیر اختلال ایجاد می‌شود، سیم‌پیچ اواپراتور فوق‌العاده سرد می‌شود و انجماد رخ می‌دهد. قبل از انجماد دانه‌های رطوبت یا همان چکه‌چکه کردن‌ها قابل رویت هستند؛ و پس از این مرحله انجماد روی سیم‌پیچ و یخ زدگی کولر گازی صورت خواهد گرفت. در ادامه به بررسی 4 علت اصلی یخ زدن سیستم تهویه مطبوع و علت برفک زدن کولر گازی خواهیم پرداخت:

 

یک. کمبود جریان هوای داخل کولر علت یخ زدن کولر گازی

اگر هوای داخلی گرم روی سیم‌پیچ اواپراتور نفوذ نکند، گرما جذب سیم پیچ اواپراتور نمی‌شود. به‌طور معمول، سیم پیچ اواپراتور گرما را جذب می‌کند، و مولکول‌های مبرد که در داخل کویل قرار دارند گرم می‌شوند. با این حال، در این مورد، زمانی که مشکل کمبود جریان هوای داخل کولر وجود دارد مبرد در کویل گرم نمی‌شود، زیرا گرمایی برای جذب ندارد. در این صورت کویل اواپراتور در هر چرخه سیستم تهویه سرد شدن را ادامه می‌دهد و علت برفک زدن کولر گازی می‌شود.

 

دو. فشار کم مبرد دلیل یخ زدن کولر گازی

اگر نشتی در سیستم تهویه وجود داشته باشد، مایع مبرد درون کویل کمتر خواهد شد، اما کویل به همان اندازه باقی خواهد ماند. بنابراین مبرد کمتر فضای بیشتری برای منبسط شدن (برای خنک شدن) خواهد داشت. وقتی دمای مایع مبرد به اندازه کافی پایین می‌آید، یخ روی کویل اواپراتور شکل می‌گیرد و شما یخ را روی کویل خواهید دید.

 

سه. خرابی مکانیکی علت برفک زدن کولر گازی

علت یخ زدن لوله برگشت کولر اسپلیت و بخش‌های دیگر می‌تواند مکانیکی نیز باشد. مشکلاتی مانند افتادگی فن، (شاید به دلیل اینکه شکسته یا خم شده است و به یک قطعه دیگر آسیب می‌رساند) یا یک کویل مسدود شده (یا احتمالا در یک حفره آن چیزی گیر کرده است) می‌تواند باعث توقف جریان هوا شود. این به دلیل تغییرات فشار در کویل مبرد است که جریان هوای گرم و / یا مقدار مبرد را در کویل تغییر می‌دهد، و کویل شما به درجه انجماد می‌رسد.

 

چهار. بالا بودن دمای بیرون علت یخ زدن کولر گازی

اگر شما سیستم تهویه خود را زمانی که درجه حرارت بیرون منزل نزدیک یا پایین تر از 60 درجه سانتی‌گراد است روشن کنید، مبرد در طول هر مرحله خنک‌سازی بیشتر منبسط می‌شود و گرما را جذب نمی‌کند (زیرا گرمایی برای جذب وجود ندارد) . بنابراین مبرد در کویل به منبسط شدن ادامه می‌دهد و یخ می‌زند. بنابراین، برای رفع علت یخ زدن کولر گازی حواس‌تان به دمای محیط بیرون هم باشد.

 

علت یخ زدگی و برفک زدن کولر گازی

 

نحوه عیب‌یابی علت یخ زدگی کولر گازی

 1. برای پیدا کردن علت برفک زدن کولر گازی، ابتدا سیستم تهویه مطبوع را در ترموستات خاموش کنید.
 2.  فیلتر هوای موجود در سیستم تهویه مطبوع را چک کنید تا احتمال اینکه یک فیلتر کثیف جریان هوا را مسدود کرده باشد از بین برود. بنابراین در صورت کثیف بودن فیلتر آن را با یک فیلتر جدید عوض کنید.
 3. کویل اواپراتور را تمیز کنید؛ زیرا گرد و خاک ممکن است موجب ایجاد یخ زدگی در کویل شود و علت یخ زدن لوله برگشت کولر اسپلیت باشد.
 4. در آخرین مرحله از رفع علت یخ زدن کولر گازی، جلوی اتاقک هوا را بررسی کنید، و مطمئن شوید که هیچ مانعی در برابر آن وجود ندارد. چرا که هرگونه روپوش، پرده یا چیزی را که می‌تواند جریان هوا را مسدود کند و دلیل یخ زدن کولر گازی را تشدید کند.

 

راه حل‌های یخ‌زدایی و رفع علت برفک زدن کولر گازی اسپیلت

 1. برای رفع علت یخ زدن کولر گازی، با خاموش کردن دستگاه به‌طور کامل در حالت ترموستات کارتان را شروع کنید. سعی نکنید دما را در روی حالت ترموستات بالا ببرید. اطمینان حاصل کنید که سیستم تهویه مطبوع به‌طور کامل خاموش است.

 2. در ادامه برطرف کردن علت برفک زدن کولر گازی، تمام فیلترهای موجود را بررسی و در صورت نیاز آنها را جایگزین و تعویض کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که تمام مجاری و راه‌ها باز هستند. اگر مورد نشتی در مبرد وجود داشته باشد، با سرویس‌کار ما تماس بگیرید تا در اسرع وقت برای تعمیر و رفع علت یخ زدن کولر گازی مراجعه کند.

 3. بهترین راه برای جلوگیری از این بروز علت یخ زدن کولر گازی این است که به‌طور منظم تعمیر و نگهداری تهویه مطبوع را برنامه‌ریزی کنید. بنابراین حداقل سالی یکبار را برای چکاپ سیستم تهویه اختصاص دهید.

 

اثر جول تامسون در بررسی نحوه خنک‌سازی هوا با سیستم‌های تهویه مطبوع

اثر جول تامسون، یک اصل در ترمودینامیک است که بیان می‌کند که اگر همه چیز ثابت باقی بماند، به دلیل انبساط گاز، فشار کاهش می‌یابد و دما نیز کاهش پیدا می‌کند. به‌طور مشابه، اگر گاز منقبض شود، درجه حرارت بالا خواهد رفت.

برای توضیح بیشتر، بایستی گفت آنچه ما به عنوان درجه حرارت درک می‌کنیم، در واقع اندازه‌گیری انرژی در مولکول‌هاست. مولکول‌های متحرک با سرعت کم هوای سرد را منتقل می‌کنند، در حالیکه مولکول‌های دارای حرکت سریع گرما را منتقل می‌کنند. همین عمل دقیقا در سیستم تهویه مطبوع موجب خنک شدن هوا می‌شود.

توصیه خدمت از ما برای جلوگیری از علت یخ زدن کولر گازی در تابستان

یکی از کارهای جلوگیری از علت یخ زدن کولر گازی در تابستان مراقبت و توجه به آن است. شاید این سوال به ذهن‌تان برسد که چطور از کولر گازی خود مراقبت کنیم؟ یکی از راه‌های مراقبت از سیستم تهویه مطبوع یا همان کولر گازی سرویس سالیانه آن است. البته نحوه سرویس کردن کولر خود مسئله‌ای مهم و ضروری است. بنابراین، با سرویس دوره‌ای و منظم کولر گازی از بروز علت یخ زدن لوله برگشت کولر اسپلیت و از کار افتادگی آن جلوگیری کنید.

«خدمت از ما» متشکل از نیروهای متخصص و باتجربه در زمینه سرویس و تعمیر کولر گازی می‌تواند بهترین انتخاب برای مراقبت و سرویس کولر گازی  و سرویس کولر آبی شما، و البته رفع علت یخ زدن کولر گازی باشد. 

در بازار آنلاین "خدمت از ما" برای تمامی خدمات، از چند متخصص به رایگان قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading