دلایل یخ زدن کولر گازی در فصل تابستان

سرویس کولر گازی و اسپلیت
شما در حال مطالعه در مجله "خدمت از ما" هستید
دلایل یخ زدن کولر گازی در فصل تابستان

علت برفک زدن کولر گازی پنجره ای چیست؟ چرا کولر گازی در تابستان یخ می زند؟ علت یخ زدن کندانسور کولر گازی چیست؟ این‌ها از رایج ترین سوالاتی هستند که با مشاهده قندیل و یخ بر روی کندانسور کولر گازی در ذهن افراد ایجاد می‌شود.

شاید برای شما هم عجیب باشد اگر در تابستان با قندیل های یخ آویزان از پنل داخلی و لوله های ارتباطی کولر گازی‌ مواجه شوید. در مقاله حاضر قصد داریم تا شما را با 4 دلیل اصلی از مجموعه دلایل یخ زدن کولر گازی در فصل تابستان است.

 

عناوینی که با سرچ دلایل یخ زدن کولر گازی در فصل تابستان در گوگل خواهید دید: 

 • علت برفک زدن لوله برگشت کولر گازی
 • دلیل یخ زدن کولر گازی در زمستان
 • دلیل یخ زدن لوله بزرگ کولر
 • علت یخ زدن لوله بزرگ کولر اسپیلت
 • علت یخ زدن جلو کولر پنجره ای
 • علت یخ زدن کمپرسور کولر گازی در زمستان
 • یخ زدن لوله برگشت کولر
 • چرا کولر پنجره ای یخ میزند

چرا میزان تقاضای سرویسکار کولر گازی در تابستان بیشتر است؟

چند هفته بیشتر به تابستان باقی نمانده، این بدان معنی است که همزمان با رسیدن تابستان حجم تماس های تلفنی مشتریان در خصوص خدمات مربوط تهویه مطبوع و سرمایش افزایش خواهد یافت. اگر چه این امر شاید غیر منطقی به نظر برسدT ولی یکی از دلایل اصلی و تماس های اصلی در خصوص یخ زدگی سیستم تهویه مطبوع آن هم در گرما گرم تابستان است. علت این امر ممکن است یک سیم پیچ یخ زده باشد درست آن هم زمانیکه که صاحب خانه به تهویه بیشتر از هر زمان دیگری احتیاج دارد. حتی ممکن است در طی ماه های گرم، صاحبان خانه متوجه صدای چکه از کولر خود شوند. این امر می‌تواند میزان و درجه راحتی را کاهش دهد.

 

روند خنک سازی هوا با سیستم تهویه مطبوع

کویل اواپراتور دارای خنک کننده ای است که درون آن گسترش می یابد. این امر به به نوبه خود، باعث خنک شدن کویل میشود. سیستم تهویه مطبوع سپس هوای خانه را بر روی سیم پیچ خنک اعمال میکند. خنک کننده پس از آن گرما را از هوای داخل ساختمان جذب میکند و به خارج از خانه منتقل می کند.این همان روندی است که در داخل یک سیستم تهویه مطبوع برقرار است.

 

کدام قطعه در کولر گازی در تابستان زودتر یخ می زند؟

از لحاظ فنی، کویل اواپراتور اولین قطعه ای است که داخل دستگاه یخ می زند. این کویل انتقال هوای گرم را از داخل خانه و خروج آن را بر عهده دارد.اگر بر اثر عوامل مختلف این انتقال هوا به درستی صورت نگیرد سیم پیچ های اواپراتور یخ می زند و عمل خنک سازی محیط بخوبی صورت نخواهد گرفت.

 

چرا کویل اواپراتور کولر گازی یخ می زند؟

1. یکی از دلایل اینکه کویل اواپراتور یخ می زند، محدودیت جریان هوا است. فیلترهای هوای کثیف ممکن است درتبادل جریان هوا اختلال به وجود بیاورند و انسداد جریان هوا رخ دهد و با بسته نگه داشتن مجاری هوا و عدم خروج هوا موجب تجمع هوای سرد در داخل سیستم تهویه مطبوع شود.به همین ترتیب، مبرد منفی یا محدودیت در سیستم تبرید میتواند یک کویل اواپراتور یخ زده را ایجاد کند.

2. در داخل سیستم تهویه مطبوع، مبرد در مرحله اولیه به صورت مایع است و سپس به گاز تبدیل میشود، و سپس به حالت مایع باز میگردد، با این حال سطح و حجم مبرد در همان میزان باقی میماند اما اگر نشتی یا هر گونه گرفتگی در لوله مبرد،  ایجاد شود موجب پایین آمدن سطح مبرد و در نتیجه یخ زدن کویل اواپراتور می شود.

3. موضوع دیگری که مورد بحث قرار نگرفته است تلاش برای خنک کردن خانه با حداکثر قدرت سیستم تهویه مطبوع است. اگر سیستم شما زمانی شروع به یخ زدن میکند که ترموستات در زیر 70 درجه تنظیم شده است، شما به راحتی با بالابردن درجه هوا در زمان روشن کردن سیستم تهویه مطبوع خواهید توانست مشکل را حل کنید. یک سیم پیچ اواپراتور یخ زده به طور مناسب نمیتواند گرما را خارج از خانه انتقال دهد. بنابراین چگالش رخ می‌دهد و کویل شروع به سردشدن در نقطه انجماد میکند.

 

چرا سیستم تهویه مطبوع یخ می زند؟  

هنگامی که در فرایند انتقال گرما در دستگاه تهویه مطبوع به دلیل هر یک از وقایع زیر اختلال ایجاد میشود، سیم پیچ اواپراتور فوق العاده سرد می‌شود و انجماد رخ می‌دهد. قبل از انجماد دانه های رطوبت یا همان چکه چکه کردن ها قابل رویت هستند و پس از این مرحله انجماد روی سیم پیچ صورت خواهد گرفت.در زیر به بررسی 4 علت اصلی یخ زدن سیستم تهویه مطبوع خواهیم پرداخت:

 

 • اولین دلیل یخ زدن کولر گازی در تابستان: مشکل کمبود جریان هوای داخل کولر

اگر هوای داخلی گرم بر روی سیم پیچ اواپراتور نفوذ نکند، گرما جذب سیم پیچ اواپراتور نمی‌شود. به طور معمول، سیم پیچ اواپراتور گرما را جذب می‌کند و مولکول های مبرد که در داخل کویل قرار دارند گرم می‌شوند. با این حال، در این مورد، زمانی که مشکل کمبود جریان هوای داخل کولر وجود دارد مبرد در کویل گرم نمی‌شود، زیرا گرمایی برای جذب ندارد. در این صورت کویل اواپراتور در هر چرخه سیستم تهویه سرد شدن را ادامه می دهد و در نهایت منجمد ‌می‌شود.

 

دلایل یخ زدن کولر گازی در فصل تابستان

 

 • دومین دلیل یخ زدن کولر گازی در تابستان: فشار مبرد کم باشد

اگر نشتی در سیستم تهویه وجود داشته باشد، مایع مبرد درون کویل کمتر خواهد شد، اما کویل به همان اندازه باقی خواهد ماند. بنابراین مبرد کمتر فضای بیشتری برای منبسط شدن (برای خنک شدن) خواهد داشت. وقتی دمای مایع مبرد به اندازه کافی پایین می‌آید، یخ روی کویل اواپراتور شکل می‌گیرد و شما یخ را روی کویل خواهید دید.

 

 • سومین دلیل یخ زدن کولر گازی در تابستان: خرابی مکانیکی در کولر گازی

مشکلاتی همچون مانند افتادگی فن، (شاید به دلیل اینکه شکسته یا خم شده است و به یک قطعه دیگر آسیب می‌رساند) یا یک کویل مسدود شده (یا احتمالا در یک حفره آن چیزی گیر کرده است) می تواند باعث توقف جریان هوا شود. این به دلیل تغییرات فشار در کویل مبرد است که جریان هوای گرم و / یا مقدار مبرد را در کویل تغییر می دهد و کویل شما به درجه انجماد می رسد.

 

 • چهارمین دلیل یخ زدن کولر گازی در تابستان: شاید دمای هوای بیرون بیش از حد گرم است!

اگر شما سیستم تهویه خود را زمانی که درجه حرارت بیرون منزل نزدیک یا پایین تر از 60 درجه سانتی گراد است روشن کنید، مبرد در طول هر مرحله خنک سازی بیشتر منبسط می‌شود و گرما را جذب نمی کند (زیرا گرما برای جذب وجود ندارد) . بنابراین مبرد در کویل به منبسط شدن ادامه می دهد و یخ می زند.

 

نحوه ی عیب یابی سیستم تهویه مطبوع

 • سیستم تهویه مطبوع را در ترموستات خاموش کنید.
 •  فیلتر هوای موجود در سیستم تهویه مطبوع را چک کنید تا احتمال اینکه یک فیلتر کثیف جریان هوا را مسدود کرده باشد از بین برود. بنابراین در صورت کثیف بودن فیلتر آن را با یک فیلتر جدید عوض کنید.
 • کویل اواپراتور را تمیز کنید، زیرا گرد و خاک ممکن است موجب ایجاد یخ زدگی در کویل شود.
 • جلوی اتاقک هوا را بررسی کنید و مطمئن شوید که هیچ مانعی در برابر آن وجود ندارد چرا که هر گونه روپوش، پرده یا چیزی را که می تواند جریان هوا را مسدود کند، از جلوی جریان هوا بردارید.

 

راه حل‌هایی برای زدودن یخ از سیستم تهویه مطبوع

1. با خاموش کردن دستگاه به طور کامل در حالت ترموستات کارتان را شروع کنید. سعی نکنید دما را در روی حالت ترموستات بالا ببرید. اطمینان حاصل کنید که سیستم تهویه مطبوع به طور کامل خاموش است.

2. تمام فیلترهای موجود را بررسی کرده و در صورت نیاز آنها را جایگزین و تعویض کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که تمام مجاری و راه ها باز هستند. اگر مورد نشتی در مبرد وجود داشته باشد، با سرویس کار ما تماس بگیرید تا در اسرع وقت برای تعمیر مراجعه کند.

3. بهترین راه برای جلوگیری از این مشکل این است که به طور منظم تعمیر و نگهداری تهویه مطبوع را برنامه ریزی کنید. بنابراین حداقل سالی یک بار را برای چکاپ سیستم تهویه اختصاص دهید.

 

اثر جول تامسون در بررسی نحوه خنک سازی هوا با سیستم های تهویه مطبوع

اثر جول-تامسون یک اصل در ترمودینامیک است که بیان می‌کند که اگر همه چیز ثابت باقی بماند، چون گاز منبسط شود، فشار کاهش می‌یابد، دما نیز کاهش می‌یابد. به طور مشابه، اگر گاز منقبض شود، درجه حرارت بالا خواهد رفت. برای توضیح بیشتر، بایستی گفت آنچه ما به عنوان درجه حرارت درک می‌کنیم، در واقع اندازه گیری انرژی در مولکول‌ها است. مولکول های متحرک با سرعت کم هوای سرد را منتقل می‌کنند، در حالیکه مولکول های دارای حرکت سریع گرما را منتقل می‌کنند. همین عمل دقیقا در سیستم تهویه مطبوع موجب خنک شدن هوا می‌شود.

 

توصیه مهم خدمت از ما برای جلوگیری از یخ زدن کولر گازی در تابستان

یکی از کارهای جلوگیری از یخ زدن کولر گازی در تابستان مراقبت و توجه به آن است شاید این سوال به ذهنتان برسد که چطور از کولر گازی خود مراقبت کنیم ؟ یکی  از راه های مراقبت از سیستم تهویه مطبوع یا همان کولر گازی سرویس سالیانه آن است البته نحوه سرویس کردن کولر خود مسئله ای مهم و ضروری است بنابراین با سرویس دوره ای و منظم کولر گازی از یخ زدگی و در نهایت از کار افتادگی آن جلوگیری کنید.

خدمت از ما متشکل از نیروهای متخصص و با تجربه در زمینه سرویس و تعمیر کولر گازی می‌تواند بهترین انتخاب برای مراقبت و سرویس کولر گازی شما باشد. 

4.67 امتیاز از 8 رای

سرویس کولر گازی و اسپلیت

برای سرویس سرویس کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با سرویس کولر گازی و اسپلیت

مطالب مرتبط با سرمایشی

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading