دلیل یخ زدن کولر گازی در زمستان و تابستان

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
دلیل یخ زدن کولر گازی در زمستان و تابستان

یخ زدن کولر گازی، یکی از متداول‌ترین مشکلاتی است که بسیاری از افراد، هم در فصل تابستان و هم در فصل زمستان با آن روبرو می‌شوند؛ به همین دلیل یکی از رایج‌ترین سوالاتی که در رابطه با این موضوع پرسیده می‌شود، علت یخ زدن کولر گازی می‌باشد. در صورتی که کولر گازی شما دچار یخ زدگی و برفک شده، در این مقاله قصد داریم برای شما به شرح کامل علت یخ زدن کولر گازی بپردازیم.

البته دلیل یخ زدن کولر گازی در تابستان، با زمستان کمی متفاوت است؛ که هر دو را به صورت کامل بیان کرده‌ایم. همچنین این مورد را در نظر داشته باشید علت یخ زدن لوله بزرگ و کوچک، جلو کولر و ...، فارغ از نوع کولر گازی است. یعنی اگر کولر گازی شما پنجره‌ای یا ایستاده است؛ تفاوتی در علت یخ زدن آن نیست. 

با "خدمت از ما" همراه شوید تا برای شما به شرح کامل علت یخ زدگی کولر گازی اسپیلت، بپردازیم. 

 

در کدام قسمت‌ها شاهد یخ زدن کولر گازی هستیم؟

در این بخش به بررسی بخش‌هایی از کولر گازی می‌پردازیم که بیشتر دچار یخ زدگی می‌شوند، دانستن این موارد به شما کمک می‌کند که بیشتر این قسمت‌ها را بررسی کنید و کارهای لازم جهت محافظت از آنها را انجام دهید. موارد زیر، بخش‌هایی از کولر گازی هستند که ممکن است دچار برفک و یخ زدگی شوند.

 • یخ زدن پنل داخلی کولر گازی
 • برفک زدن پنل خارجی کولر گازی
 • یخ زدن لوله بزرگ کولر گازی
 •  یخ زدن لوله برگشت کولر اسپلیت
 • یخ‌زدگی لوله کوچک اسپیلت
 • برفک زدن کنداسور کولر
 • یخ زدن کویل اواپراتور

احتمالا علت برفک زدن کولر گازی برای شما هم در یکی از بخش‌هایی که بیان شده است، قرار دارد، پس تا آخر این محتوا با ما همراه باشید.

 

علت یخ زدن کولر گازی

 

یخ زدگی کولر گازی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که برفک و یخ زدن کولر گازی، در هر دو فصل زمستان (حالت گرمایش) و فصل تابستان (حالت سرمایش) رخ می‌دهد؛ اما علت یخ زدن کولر گازی در این دو فصل با هم فرق می کند، که در ادامه به بررسی دلایل آن در هر فصل به صورت جداگانه می‌پردازیم.

 

علت یخ زدن کولر گازی در فصل تابستان چیست؟

یخ زدن کولر گازی در فصل تابستان می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد، ما در ادامه به بررسی مهمترین دلایل آن می‌پردازیم، در صورتی که موارد زیر نتوانست به شما در پیدا کردن علت یخ زدن کولر گازی کمک کند، بهتر است برای عیب یابی آن از یک متخصص تعمیر کولر گازی کمک بگیرید. در ادامه به رایج ترین دلایل آن می‌پردازیم:

 

کم بودن گاز کولر، دلیل یخ زدن کولر گازی

عدم گاز کافی، یکی از دلایل یخ زدن کولر گازی می باشد، به این صورت که نرسیدن گاز کافی به کولر، باعث اختلال در سیکل سرمایش می‌شود و به جای تولید باد خنک، باعث یخ زدگی و برفک در بخش پنل داخلی و لوله های ارتباطی می‌شود. علت کمبود گاز در کولر گازی می تواند به دلیل:

 • تمام شدن گاز کولر : شما به راحتی می‌توانید با شارژ گاز کولر گازی، این مشکل را برطرف کنید.
 • نشتی گاز از کولر گازی: ابتدا کولر گازی را به کمک یک متخصص عیب یابی و تعمیر کنید؛ سپس اقدام به شارژ گاز کنید.

 

علت یخ زدن کولر گازی در تابستان

 

استفاده زیاد از کولر گازی در هوای نسبتا خنک

در بعضی از ماه های سال هست که هوا از گرمای شدید بیرون می‌آید و شما هوای نسبتا خنکی را در بیرون احساس می‌کنید، در چنین مواردی، بهتر است از حالت فن کولر گازی استفاده کنید و دستگاه را به صورت مداوم در حالت سرمایش روشن نگذارید. روشن بودن مداوم دستگاه در حالت سرمایش، در کنار خنکی هوای بیرون، علت برفک زدن کولر گازی است.

 

بالا بودن دمای بیرون علت یخ زدن کولر گازی

اگر شما سیستم تهویه خود را زمانی که درجه حرارت بیرون منزل نزدیک یا پایین تر از 60 درجه سانتی‌گراد است روشن کنید، مبرد در طول هر مرحله خنک‌سازی بیشتر منبسط می‌شود و گرما را جذب نمی‌کند (زیرا گرمایی برای جذب وجود ندارد) . بنابراین مبرد در کویل به منبسط شدن ادامه می‌دهد و یخ می‌زند. برای رفع علت یخ زدن کولر گازی حواستان به دمای محیط بیرون هم باشد.

 

مسدود شدن مسیر لوله‌ها

لوله ها و قطعات داخلی مثل شیر برقی کولر گازی، به مرور زمان به دلایل مختلفی بسته می‌شود و همین مورد، دلیل یخ زدن کولر گازی در حالت سرمایش می‌باشد. بهترین کار این است که گرفتگی و رسوبات را برطرف کنید و هر ساله، پیش از شروع فصل گرما، کولر گازی را سرویس کنید و از بروز موارد این چنینی جلوگیری کنید.

 

علت برفک زدن کولر گازی

 

دلیل یخ زدن کولر گازی در فصل زمستان

از دلایل عمده ای که باعث برفک و یخ زدگی کولر گازی در فصل زمستان می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

خراب شدن فن داخلی، علت یخ زدن کولر گازی

فن داخلی کولر گازی، وظیفه انتقال هوای گرم از بیرون به داخل را دارد، حالا اگر این فن دچار اختلال و خرابی شود، بخش های داخلی کولر گازی دچار یخ زدگی می‌شود. برای رفع علت یخ زدن کولر گازی، باید آن را عیب یابی کنید. در چنین مواقعی یا فن دچار کثیفی شده که درست کار نمی کند و یا سوخته است. در صورت سوختگی باید فن را تعویض کنید.

 

برفک زدن کولر گازی به علت خرابی برد

وقتی برد کولر گازی و سنسورهای آن دچار خرابی و مشکل شود، فرمان لازم جهت گرم کردن و کار کردن به کندانسور کولر داده نمی‌شود و بخش های داخلی دچار یخ زدگی می‌شوند. خرابی سنسورها و برد کولر، یکی از دلایل شایع یخ زدن کولر گازی می‌باشد. 

یکی از بهترین کارها برای حفاظت و جلوگیری از یخ زدگی کولر، سرویس کولر گازی به صورت دوره ای است؛ زیرا سرویسکار تمامی قطعات برد، از جمله خازن کولر گازی و سنسورها را چک می‌کند و در صورت داشتن مشکل برطرف می کند.

 

خرابی شیر برقی کولر گازی

شیر برقی، قطعه ای در کولر گازی است که وظیفه تغییر حالت کولر گازی از سرمایش به گرمایش و برعکس را دارد. در فصل زمستان شما حالت دستگاه را از سرمایش به گرمایش تغییر می‌دهید. اگر شیر برقی دچار مشکل باشد، نمی‌تواند این سیکل را به درستی انجام دهد و باعث می‌شود که هوای سرد بیرون وارد بخش داخلی کولر گازی شود؛ در نتیجه شما شاهد یخ زدن کولر گازی خواهید بود.

 

استفاده از کولر گازی در هوای سرد

زمان‌هایی که هوای داخل محیط هم، خیلی سرد است، بهتر است از کولر گازی استفاده نکنید، چرا که در زمستان، هوای بیرون به اندازه کافی سرد است و همین سرمای زیاد داخل محیط هم، می تواند علت یخ زدن کولر گازی باشد. شاید کمی عجیب باشد، اما بهتر است زمانی کولر گازی را روشن کنید که هوای داخل کمی گرم شده باشد.

 

دلیل یخ زدن کولر گازی

 

دلایل کلی یخ زدن کولر گازی

در بالا به بررسی علت یخ زدن کولر گازی در تابستان و در زمستان به صورت جداگانه پرداختیم، که هر کدام از این موارد شایع ترین دلایل بروز این مشکل در فصل مورد نظر بودند؛ اما باید بدانید که بعضی از دلایل یخ زدگی کولر گازی، مربوط به فصل خاصی نمی‌شود، به همین دلیل در این بخش به بررسی دلیل یخ زدن کولر گازی به صورت کلی پرداختیم.

 

استفاده زیاد از کولر گازی

استفاده مداوم از کولر گازی، چه در فصل تابستان و چه در فصل زمستان باعث ایجاد اختلال و فرسودگی قطعات داخلی کولر می‌شود، مثل خرابی فن، کندانسور، برد و... اختلال در این بخش‌ها باعث عملکرد نادرست دستگاه و یخ زدگی کولر گازی می‌شود. پس بهتر است در طول روز، در زمان هایی که نیاز به سرمایش و یا گرمایش کمتر است دستگاه را خاموش کنید.

 

فشار کم مبرد دلیل یخ زدن کولر گازی

اگر نشتی در سیستم تهویه وجود داشته باشد، مایع مبرد درون کویل کمتر خواهد شد، اما کویل به همان اندازه باقی خواهد ماند. بنابراین مبرد کمتر فضای بیشتری برای منبسط شدن (برای خنک شدن) خواهد داشت. وقتی دمای مایع مبرد به اندازه کافی پایین می‌آید، یخ روی کویل اواپراتور شکل می‌گیرد و شما یخ را روی کویل کولر گازی خواهید دید.

 

خرابی مکانیکی علت برفک زدن کولر گازی

علت یخ زدن لوله برگشت کولر اسپلیت و بخش‌های دیگر می‌تواند مکانیکی نیز باشد. مشکلاتی مانند افتادگی فن، (شاید به دلیل اینکه شکسته یا خم شده است و به یک قطعه دیگر آسیب می‌رساند) یا یک کویل مسدود شده (یا احتمالا در یک حفره آن چیزی گیر کرده است) می‌تواند باعث توقف جریان هوا شود. این به دلیل تغییرات فشار در کویل مبرد است که جریان هوای گرم و یا مقدار مبرد را در کویل تغییر می‌دهد، و کویل شما به درجه انجماد می‌رسد.

 

کمبود جریان هوای داخل کولر علت یخ زدن کولر گازی

اگر هوای داخلی گرم روی سیم‌پیچ اواپراتور نفوذ نکند، گرما جذب سیم پیچ اواپراتور نمی‌شود. به‌طور معمول، سیم پیچ اواپراتور گرما را جذب می‌کند، و مولکول‌های مبرد که در داخل کویل قرار دارند گرم می‌شوند.

با این حال، در این مورد، زمانی که مشکل کمبود جریان هوای داخل کولر وجود دارد مبرد در کویل گرم نمی‌شود، زیرا گرمایی برای جذب ندارد. در این صورت کویل اواپراتور در هر چرخه سیستم تهویه سرد شدن را ادامه می‌دهد و علت برفک زدن کولر گازی می‌شود.

 

کویل اواپراتور، علت یخ زدن کولر گازی

از لحاظ فنی، کویل اواپراتور اولین قطعه‌ای است که داخل دستگاه یخ می‌زند. کویل اوپراتور وظیفه انتقال هوای گرم از داخل به خارج خانه را بر عهده دارد. اگر انتقال هوا به درستی انجام نشود، سیم‌های اواپراتور یخ می‌زد و به موجب آن، عمل کاهش دمای محیط توسط کولر گازی به خوبی صورت نخواهد گرفت. 

کویل اواپراتور دارای خنک کننده‌ای است که درون آن گسترش یافته است. این امر به نوبه خود، باعث خنک شدن کویل می‌شود، سپس هوای خانه را بر روی سیم پیچ خنک تزریق می‌کند و خنک‌کننده پس از آن گرما را از هوای داخل ساختمان جذب می‌کند؛ و به خارج از خانه منتقل می‌دهد. این همان روندی است که در داخل یک سیستم تهویه مطبوع برقرار است.

 

علت یخ زدن کولر گازی در زمستان

 

دلایل یخ زدگی کویل اواپراتور اسپلیت چیست؟

 • محدودیت جریان هوا: فیلترهای هوای کثیف ممکن است در تبادل جریان هوا اختلال به‌وجود بیاورند و انسداد جریان هوا رخ دهد، و با بسته نگه داشتن مجاری هوا و عدم خروج هوا موجب تجمع هوای سرد در داخل دستگاه شود و یک کویل اواپراتور یخ زده را ایجاد کند، و به دنیال آن دلیل یخ زدن کولر گازی باشد. 

 

 • خنک کردن خانه با حداکثر قدرت دستگاه: اگر سیستم شما زمانی شروع به یخ زدن می‌کند که ترموستات در زیر 70 درجه تنظیم شده است، شما به راحتی با بالا بردن درجه هوا در زمان روشن کردن سیستم خواهید توانست مشکل را حل کنید. یک سیم پیچ اواپراتور یخ زده به‌طور مناسب نمی‌تواند گرما را خارج از خانه انتقال دهد. بنابراین چگالش رخ می‌دهد و کویل شروع به سرد شدن در نقطه انجماد می‌کند. این مسئله همان علت یخ زدن کولر گازی خواهد بود.

 

نحوه عیب‌یابی علت یخ زدگی کولر گازی

برای پیدا کردن علت برفک زدن کولر گازی، می توانید در ایتدا موارد زیر را بررسی کنید و مشکل را خودتان برطرف کنیدف در صورت برطرف نشدن مشکل از یک متخصص جهت عیب بابی کمک بگیرید.

 1. ابتدا دستگاه را در حالت ترموستات خاموش کنید. سعی نکنید دما را در روی حالت ترموستات بالا ببرید. اطمینان حاصل کنید که سیستم به‌طور کامل خاموش است.
 2.  فیلتر هوای موجود در سیستم تهویه مطبوع را چک کنید تا احتمال اینکه یک فیلتر کثیف جریان هوا را مسدود کرده باشد از بین برود. بنابراین در صورت کثیف بودن فیلتر آن را با یک فیلتر جدید عوض کنید.
 3. کویل اواپراتور را تمیز کنید؛ زیرا گرد و خاک ممکن است موجب ایجاد یخ زدگی در کویل شود و علت یخ زدن لوله برگشت کولر اسپلیت باشد.
 4. در آخرین مرحله از رفع علت یخ زدن کولر گازی، جلوی اتاقک هوا را بررسی کنید، و مطمئن شوید که هیچ مانعی در برابر آن وجود ندارد. چرا که هرگونه روپوش، پرده یا چیزی را که می‌تواند جریان هوا را مسدود کند و دلیل یخ زدن کولر گازی را تشدید کند.

 

چگونه از یخ زدن کولر گازی جلوگیری کنید؟

بهترین راه برای جلوگیری از بروز برفک و یخ زدگی کولر گازی این است که به‌طور منظم سرویس کولر گازی را انجام دهید، به این صورت که، هر سال پیش از شروع فصل زمستان و تابستان از یک سرویسکار برای بررسی بخش‌های مختلف کولر گازی کمک بگیرید. 

بنابراین، با سرویس دوره‌ای و منظم کولر گازی از بروز علت یخ زدن لوله برگشت کولر اسپلیت و از کار افتادگی آن جلوگیری کنید. همچنین میزان گاز کولر گازی را بررسی کنید و در صورت نیاز، اقدام به شارژ آن کنید، همانطور که گفتیم، یکی از دلایل یخ زدن کولر گازی همین کمبود گاز است.

(بیشتر بدانید: علت خنک نکردن کولر گازی)

 

علت یخ زدن کولر گازی پنجره ای در تابستان

 


شما می‌تواتید برای تعمیر کولر گازی تهران، شیراز، تعمیر کولر گازی کرج، مشهد و سایر شهرای دیگر جهت جلوگیری از برفک زدن اسپلیت، از متخصصین "خدمت از ما" کمک بگیرید.


 

توصیه خدمت از ما برای پیدا کردن علت یخ زدن کولر گازی 

ما در این محتوا از "مجله خدمت از ما" سعی کردیم تمامی دلایل ممکن، که باعث یخ زدگی و برفک در کولر گازی می‌شوند را در دو فصل تابستان و زمستان بررسی کنیم. توصیه "خدمت از ما" به شما این است که حتما از یک متخصص کاربلد برای سرویس کولر گازی کمک بگیرید، چرا که یک فرد ماهر، تمامی بخش های کولر را پیش از بروز مشکل بررسی و چک می‌کند؛ در این صورت است که شما کمتر با مشکل یخ زدن کولر گازی روبرو می‌شوید.

همچنین اگر فردی فنی نیستید، برای پیدا کردن علت یخ زدن کولر گازی، حتما از یک تعمیر کار حرفه ای جهت عیب یابی کمک بگیرید، تا نیاز به پرداخت هزینه های گزاف و اضافی نباشد.

 

«خدمت از ما» متشکل از نیروهای متخصص و باتجربه در زمینه سرویس و تعمیر کولر گازی می‌تواند بهترین انتخاب برای مراقبت و سرویس کولر گازی  و همچنین سرویس کولر آبی شما، و البته رفع علت یخ زدن کولر گازی باشد. 

4.5 امتیاز از 1737 رای


تعمیر کولر گازی و اسپلیت
برای سرویس تعمیر کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین