کلکتور پکیج، آب و موتورخانه

ثبت درخواست "نصب موتورخانه"
کلکتور پکیج، آب و موتورخانه

دلیل استفاده از کلکتور موتورخانه را می‌توان افزایش ساخت و ساز و نیاز به بالا بردن کیفیت تاسیسات ساختمان دانست. البته که استفاده از کلکتور موتورخانه فقط محدود به موتورخانه نیست و ما شاهده استفاده از کلکتور آب برای ساختمان و یا استفاده از کلتور موتورخانه برای پکیج و آبگرمکن نیز هستیم. تفاوت کلکتور موتورخانه در قطر و تعداد خروجی‌های موجود بر روی آن است.

 

 

کلکتور موتورخانه

کلکتور در زبان انگلیسی (collector) به معنی جمع کننده می‌باشد. وظیفه کلکتور این می‌باشد که با داشتن یک ورودی اصلی و داشتن چند خروجی کار تقسیم و ایجاد فشار یک سان در تمام مسیر های خروجی را انجام دهد و همچنین اگر چندیدن مسیر ورودی باشد و نیاز به یک خروجی می‌توان با استفاده از کلکتور تمام مسیرها را تبدیل به یک مسیر کرد. کاربرد کلکتور از پالایشگاه‌ها تا سیستم تاسیسات ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با خواندن توضیحات بالا تا حدود وظیفه کلکتور موتورخانه برای شما مشخص شده است. در هر موتورخانه 2 عدد کلکتور وجود دارد. یکی برای آب گرم خروجی و دیگری آب گرم ورودی. کلکتور موتورخانه در قسمت آب گرم خروجی به این صورت کار می‌کند که یک لوله خروجی اصلی اب گرم وارد کلکتور موتورخانه می‌شود و از آنجا با گرفتن انشعاب به واحد‌های ساختمان می‌رود.

برای آب برگشتی از واحدها نیز می‌تواند از همین سیستم استفاده کرد. تمامی خروجی واحد ها به یک کلکتور وارد شده و از کلکتور موتورخانه با یک خروجی اصلی به داخل منبع بویلر بروند. می‌تواند برای تسریع عمل چرخش آب از یک یا چند پمپ آب در مدار گردش آب استفاده کرد. معمولا یک پمپ آب برای پمپاژ آب گرم در لوله‌ها در نظر میگیرند و یک پمپ آب نیز برای مکش آب سرد.

کلکتور موتور خانه در جنس ها و تعداد خروجی های مختلف تولید می‌شود. جنس کلکتور موتورخانه می‌تواند برنج، گالوانیزه و یا مس باشد و همچنین تعداد خروجی‌های یک کلکتور موتورخانه استاندارد بین 5 تا 8 عدد است.

قیمت کلکتور موتورخانه

هزینه راه اندازی کلکتور موتورخانه بستگی به تعداد واحدهای ساختمان، ارتفاع ساختمان، و نوع سیستم گرمایش دارد. در ساختمان‌هایی که سیستم گرمایشی آن‌ها نیاز باشد تعداد واحدهای زیادی را گرم کند باید از یک کلکتور با قطر زیاد استفاده کنید. همچنین اگر نیاز به استفاده از پمپ آب در ساختمان دارید باید از لرزش گیر نیز استفاده کنید تا لرزش‌های پمپ باعث خرابی اتصالات لوله‌ها نشوند.

با در نظر گرفتن هزینه‌های جانبی نصب کالکتور موتورخانه قیمت قطعه اصلی کلکتور موتورخانه بستگی به جنس و اندازه آن دارد. متوسط قیمت یک کلکتور با 5 خروجی و جنس خوب بین 50 تا 80 هزارتومان است. برای نصب کلکتور شما نیاز به شیر های ورودی و خروجی دارید که هر کدام هزینه جداگانه دارند.

اگر شما نیاز به خروجی های بیشتر داشته باشید می‌توانید چند کلکتور را با استفاده از لوله و اتصالات مطمئن به یک دیگر وصل کنید.

 

کلکتور موتورخانه (کالکتور موتورخانه)

 

مزایای استفاده از کلکتور

نقش کلکتور در موتورخانه کاملا مشخص است. تقسیم آب گرم در تمام واحدها با یک فشار و اندازه و کاهش مصرف انرژی. اما این تنها ویژگی استفاده از کلکتور در سیستم تاسیسات ساختمان نیست. وجود کلکتور برای سایر قسمت ها به غیر از موتورخانه مانند وجود کلکتور آب نیز به همین دلیل است. اگر برای برخشی از سیستم تاسیسات یکی از واحدها ساختمان مشکلی پیش بیاید نیاز به قطع کردن کل سیستم گرمایش ساختمان و یا آب ساختمان نمی‌باشد. با بستن شیر کلکتور موتورخانه یا آب آن واحد می‌توان به تعمیر خرابی پرداخت بدون اینکه مشکل و یا قطعی برای سایر واحدها پیش بیاید.

هزینه قطعات مصرفی که همراه کلکتور موتورخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد بستگی به تشخیص کارشناس نصب و اجرای کار شما دارد. استفاده از چه تعدا خم، شیر و... برای اجرای این سیستم بستگی به نوع کاربرد شما دارد.

 

جعبه کلکتور

نصب کلکتور موتورخانه یا کلکتور آب فرقی ندارد برای نصب کلکتور باید حتما یک محل مشخص در یک مکان در دسترس مانند داخل موتور خانه و یا اگر کلکتور در خانه نصب می‌شود باید در آشپزخانه بالکن و یا قسمت درب ورودی باشد تا دسترسی با آن راحت باشد. همچنین کلکتور نباید در مکان خیس و یا در زیر کنتور برق نصب شود.

اندازه جعبه کلکتور بستگی به تعداد و قطر لوله‌های خروجی و ورودی دارد. جعبه کلکتور مانند یک جعبه تقسیم برق است که از مسیر اصلی چندین مسیر فرعی خارج می‌شود. نکات مهم نصب جعبه کلکتور این است که باید در عمق مناسبی از دیوار قرار گیرد و همچنین باید فاصله 25 تا 30 سانتی‌متری را از کف برای آن در نظر بگیرید برای این گه لوله‌ها بتوانند بخوبی خم شده و جا برای همه لوله وجود داشته باشد.

اگر شما از سیستم گرمایش از کف استفاده می‌کنید باید حتما یک کلکتور برای واحد خود نصب کنید و نیاز به یک پمپ دارید تا گردش آب در لوله‌های کف سریع‌تر باشد.

 

قیمت کلکتور موتورخانه

 

فاصله پکیج تا کلکتور

استفاده از کلکتور برای سیتم گردش آب خانه می‌تواند عمر تاسیسات شما را افزایش بدهد. برای نصب کلکتور برای سیستم گرمایش داخلی مانند پکیج و یا آبگرمکن. برای نصب کلکتور بر روی ابگرمکن شما باید آب ورودی خانه خود را به یک کلکتور نصب کنید و خروجی‌های آب سرد مورد نیاز شیرهای آب را مشخص کنید. سپس از قسمت مقابل ورودی آب یک انشعاب به لوله ورودی آب آبگرمکن بدهبد. سپس از لوله خروجی آب گرم آبگرمکن نیز یک خروجی گرفته و به یک کلکتور که برای آبگرم در نظر گرفته اید بدهید و بعد از آن انشعابات لازم برای آب گرم را به خروجی های کلکتور وصل کنید.

قطر کلکتور مورد استفاده شما بستگی به میزان مصرف و همچنین فاصله لوله کشی شما دارد. تایین قطر کلکتور مناسب باید توسط یک متخصص انجام شود تا مشکل کاهش فشار و دبی آب را نداشته باشید. در نتیجه برای نصب کلکتور برای آبگرمکن شما نیاز به 2 عدد کلکتور دارید.

نصب کلکتور برای پکیج نکات خاصی دارد. به انوان مثال برای نصب کلکتور بر روی سیستم گردش آب پکیج باید طول لوله رفت و برگشت به یک اندازه باشد مثالا اگر طول لوله رفت آبگرم به رادیاتور 8 متر است باید طول وله برگشت هم 8 متر باشد در غیر این صورت گردش آب به خوبی انجام نمی‌شود.

به این مطلب امتیاز دهید

3.80 امتیاز از 20 رای

نصب موتورخانه

برای سرویس نصب موتورخانه از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با نصب موتورخانه

مطالب مرتبط با گرمایشی

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading