آموزش تعویض روغن ماشین

ثبت درخواست " تعویض روغن در محل "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آموزش تعویض روغن ماشین

آموزش تعویض روغن ماشین شامل دو مرحله تعویض روغن و تعویض فیلتر روغن است؛ حال آیا تا اکنون به این موضوع فکر کرده اید که می توانید با یادگیری نحوه تعویض روغن ماشین ، بدون صرف زمان و هزینه برای رفتن به تعمیرگاه  اینکار را انجام دهید؟ قابل ذکر است که ما در این مطلب با آموزش تعویض روغن ماشین به صورت جامع و روان این امکان را برای شما فراهم آورده ایم؛ نکته قابل تذکر این است اگر چه این کار به نظر ساده می آید ولی با کوچکترین اشتباه ممکن در این امر صدمات جبران ناپذیری را به موتور وارد آورید.برای جلوگیری از این مشکلات می توانید از متخصصان خبره خدمت از ما کمک بگیرید.

در این  محتوا یعنی پست" آموزش تعویض روغن ماشین" سعی کردیم مواردی را توضیح دهیم که شما بتوانید علایم درج شده در دفترچه راهنمای خودرو خود را به راحتی بخوانید تا تعویض روغن ماشین خود را که امری حساس برای سلامتی ماشین را ایفا می کند تا حدودی فرا گیرید؛ ادامه ی این مبحث را با  عناوین زیر شروع می کنیم.

 

با هم به این موضوعات بپردازیم

 • روغن موتور چیست؟
 • آشنایی با انواع روغن موتور
 • چگونه روغن موتور مناسب با ماشین خود را تهیه کنیم؟
 • چه زمانی باید روغن موتور ماشین را تعویض کرد؟
 • چه عواملی بر تعویض روغن موتور زود هنگام تاثیر می گذارد؟
 • نحوه تعویض روغن ماشین چگونه است؟

 

روغن موتور چیست؟

برای آنکه بدانید؛ چگونه باید نوع صحیح روغن موتور را برای خودرویتان انتخاب کنید؟ نیاز به شیمیدان بودن نیست؛ کافی است با مطالعه آموزش تعویض روغن ماشین خدمت از ما با انواع مختلف روغن موتور آشنا شوید؛ موتور به عنوان قلب تپنده خودرو شما نیاز به مراقبت ویژه ای دارد؛ که یکی از این مراقبت ها مربوط به تعویض روغن ماشین است؛ که مانند خون در بدن انسان در بین قطعات موتور جریان دارد؛ و باعث روان سازی قطعات متحرک، مانع فرسایش، کاهش حرارت و زدودن ذرات و گردوغبار می شود.

 

آشنایی با انواع روغن موتور

در این قسمت از آموزش تعویض روغن ماشین به انواع روغن موتور می پردازیم که در سه دسته قرار می گیرد.

1-مینرال

ساختار شیمیایی آن از نفت خام تولید می شود؛ وچون ساختار ساده ای دارد در فواصل کوتاه نیاز به تعویض دارد وبیشتر مناسب خودروهای قدیمی است.


2-روغن موتور سنتتیک یا تمام سنتتیک

این روغن موتور دارای ناخالصی پایین و مقاومت بالا نسبت به روغن های دیگر است؛ تنها نکته منفی آن قیمت بالای آن است؛ و برای خودروهای گران قیمت استفاده می شود.

مزیت روغن سنتتیک

 • کاهش مصرف روغن
 • عمر طولانی روغن
 • غير خورنده و غير سمی بودن
 • تبخير شوندگی پايين
 • دمای سوختن بالا
 • دارای مقاومت اکسيداسيون بالا
 • دارای شاخص ويسکوزيته بالا (عکس العمل سريع در مقابل تغييرات دما)
 • کاهش مصرف سوخت تا ۲/۴ درصد
 • نقطه روان سازی پايين

 

3-روغن موتور نیمه سنتتیک

این روغن موتور ترکیبی از دو حالت قبل است؛ و نسبت به روغن موتور مینرال مقاومت و کارایی بالایی دارد اما نسبت به روغن موتور سنتتیک مقاومت و کارایی پایین تری دارد؛ دراین حالت برای تعویض روغن موتور می توان از روغن های سنتتیک هم به جای روغن های نیمه سنتتیک استفاده کرد.

پیشنهاد

امیدوارم در این قسمت از آموزش تعویض روغن ماشین ، که در مورد شناخت روغن موتور بود؛ آموزش کافی و کاربردی را در اختیارتان قرار داده باشم؛ در صورت هر گونه سوال در مورد نحوه تعویض روغن ماشین سامانه خدمت از ما در 24ساعت شبانه روز آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است؛ همچنین می توانید از ارائه خدمات تعویض روغن در محل سامانه ما نیز برای انجام اینکار استفاده کنید.

 

تعویض روغن موتور

 

چه زمانی باید روغن موتور ماشین را تعویض کرد؟

در بخش دوم آموزش تعویض روغن ماشین زمان هایی که روغن موتور باید با روغن موتور جدید تعویض شوند را معرفی  کردیم؛ که در حالت معمول پس از پیمودن 4000تا 6000کیلومتر مسافت باید تعویض روغن موتور و فیلتر روغن را انجام داد؛ همچنین ساده ترین راه این است که به روغن موتور خود دست بزنید در صورتی که دارای چسبندگی بود یعنی کیفیتش رو به کاهش است و نیاز به تعویض دارد. در مواردی خاص هم ممکن است به تعویض سریع روغن موتور نیاز پیدا شود.

 

چه عواملی بر تعویض روغن موتور زود هنگام تاثیر می گذارد؟

 • رانندگی با سرعت زیاد
 • حمل بارهای سنگین و زیاد
 • رانندگی در سر بالایی و یدک کشی های ممتد
 • ماندن در ترافیک های سنگین(درجا کار کردن زیاد موتور)
 • استارت زدن زیاد در هوای سرد
 • رانندگی مدام در هوای مرطوب و یا پر از گرد و غبار

 

آیا سیاه شدن روغن موتور نشان دهنده تعویض آن است؟

اگر در یک دستگاه سالم روغن پس از زمانی استفاده کردن سیاه نشد می بایست آن را عوض کرد؛ زیرا روغن قدرت جذب و معلق نگه داشتن دوده ها و مواد زائد را ندارد و باعث ته نشین شدن دوده ها وساییدگی و روغن سوزی موتور خودرو می شود.


 

آشنایی با نحوه تعویض روغن موتور

در این قسمت از آموزش تعویض روغن ماشین سعی کردیم با استفاده از تصاویر، درک شما را نسبت به مفاهیم بالا ببریم؛ که بتوانید اینکار را به راحتی در خانه انجام دهید؛ اما باید بدانید که تعویض روغن ماشین یک کار تخصصی و بسیار حساس است؛ اگر چه در هزینه های خود صرفه جویی می کنید اما من به شما پیشنهاد میکنم از متخصصان خبره سامانه خدمت از ما استفاده کنید که با کمترین هزینه ممکن تعویض روغن سیار را در هر محلی که شما هستید انجام می دهند.

 

نحوه تعویض روغن ماشین چگونه است؟

نحوه تعویض روغن ماشین به صورت صحیح یک فعالیت مهم در نگهداری موتور ماشین محسوب می شود، ما در این قسمت  از آموزش تعویض روغن ماشین سعی کردیم با آموزش صحیح آن، سلامتی موتور شما را ضمانت کنیم.

 

ابزارهای لازم برای تعویض روغن ماشین

 • دستکشی لاتکسی و یا پلاستیکی
 • فیلتر روغن
 • آچار فیلتر روغن
 • آچارهای اصلی
 • ظرف تخلیه روغن
 • یک قیف تمیز
 • جک
 • واشر پیچ تخلیه

 

آموزش تعویض روغن ماشین

 

اولین قدم مهم که باید  برای تعویض روغن بدانید

در اولین قدم از آموزش تعویض روغن ماشین ، به این نکته می پردازیم؛ که بهتر است روغن موتور مناسب خود را از سوی شرکت خودرو ساز، یا دفترچه راهنمای خودرو و یا تماس با خدمت از ما و گرفتن مشاوره از متخصصان خدمت از ما تهیه نمایید.

 

1. پارک کردن ماشین

اولین مرحله از آموزش تعویض روغن ماشین این است که ماشین خود را در یک فضای کافی و تخت پارک کنید؛ توجه داشته باشید که باید اجازه دهیم موتور نسبتا خنک شود و اگر ماشین شما خاموش بوده اجازه دهید موتور گرم شود و سپس چند دقیقه صبر کنید که موتور کار کرده کمی سرد شود.


 

2. استفاده از جک

قسمتی از خودرو که موتور در آن قسمت قرار دارد به وسیله جک بالا بیاورید؛ اگر ماشین شما شاسی بلند باشد نیازی به استفاده از جک نیست.


 

3. پیچ تخلیه را باز کنید

در سومین مرحله از آموزش تعویض روغن ماشین همانطور که در تصویر پیچ تخلیه را نشان می دهد؛ به زیر ماشین رفته و پس از یافتن آن و قرار دادن ظرف زیر آن، با آچار مناسب پیچ را گرفته و در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید؛ پس از باز کردن پیچ اجازه دهید روغن به طور کامل تخلیه شود.

 

4.چک کردن واشر پیچ تخلیه

پس از گذشت چن دقیقه که روغن خودرو تخلیه شد و به مرحله قطره قطره رسید باید پیچ تخلیه را ببندیم؛ قبل از این کار حتما واشر پیچ تخلیه را چک کنید که دچار پارگی یا پوسیدگی نشده باشد؛ در صورت مشاهده خرابی واشر جدید را جایگزین واشر قدیمی کرده و پیچ تخلیه را ببندید.


 

5. تعویض فیلتر روغن جدید با فیلتر روغن قدیم

در این مرحله از آموزش تعویض روغن ماشین نحوه صحیح تعویض فیلتر به شما آموزش داده می شود:

فیلتر را می توان از قسمت بالا یافت؛ برای اینکار کاپوت را بالا بزنید و پس از یافتن فیلتر با استفاده از آچار مخصوص فیلتر، آن را باز کنید؛ دقت کنیدکه فیلتر به همراه واشر باشد در غیر اینصورت واشر را به طور جداگانه جدا کنید. حال مقداری روغن به لبه فیلتر جدید بزنید و آن را نصب کنید؛ برای نصب فیلتر لازم به استفاده از آچار نیست؛ همچنین نیازی نیست آن را خیلی سفت کنید.

 

6. اضافه کردن روغن موتور ماشین

اصلی ترین مرحله آموزش تعویض روغن ماشین اضافه کردن روغن جدید است؛ برای اینکار ابتدا در پوش روغن موتور را باز کنید و با استفاده از یک قیف مقداری روغن اضافه کنید؛ دقت کنید نباید هیچ گونه ریزشی از پیچ تخلیه و فیلتر روغن داشته باشید در این صورت حتما باید این مشکل اصلاح شود.


 

7. بررسی سطح روغن موتور ماشین

برای این کار ماشین خود را به مدت 30ثانیه روشن بگذارید؛ ودر این حین پیچ تخلیه و فیلتر تخلیه را چک کنید؛ که ریزش روغن نداشته باشند؛ سپس میله ای به همراه یک حلقه قرمز کنار موتور  را بیرون بکشید؛ و با دستمال تمیز کنید؛ سپس دوباره آن را در جای خود قرار دهید و بیرون بکشید؛ اگر سطح روغن از خط تراز بالاتر بود یعنی باید از روغن آن کاسته شود اگر کمتر بود باید به آن روغن اضافه کنید.


نکته مهم : مرحله به مرحله در مبحث آموزش تعویض روغن ماشین با شما همراه بودیم و نحوه تعویض روغن ماشین در خانه را به شما آموزش دادیم؛ به این موضوع هم توجه داشته باشید که این کار ممکن است موجب کثیف شدن محیط پیرامونتان شود؛ پس حتما در مکانی اینکار را انجام دهید که قابلیت شستشو داشته باشد.

 

نکات طلایی در مورد مبحث آموزش تعویض روغن ماشین

 • برای تغییر روغن مینرال به سنتتیک باید روغن مینرال را بدون تعویض فیلتر تخلیه کنید و روغن فلاشینگ(روغنی است که تنها کاربرد آن از بین بردن رسوبات ته نشین شده در موتور است) را جایگزین کنید و اجازه دهید موتور به مدت 20دقیقه کار کند؛ پس از آن  روغن فلاشینگ را تخلیه و تعویض فیلتر روغن جدید را طبق مراحل گفته شده در مبحث آموزش تعویض روغن ماشین اضافه کنید.
 • برای آگاهی از اینکه کدام یک از انواع روغن ها برای خودرو شما مناسب است؛ بهترین راهکار استفاده از سامانه خدمت از ما است.
 • اگر تعویض روغن ماشین را در زمستان انجام می دهید دقت کنید که از روشن بودن موتور ماشینتان بیشتر از 6ساعت نگذشته باشد.
 • بعد از تعویض روغن ماشین خود حتما روغن سوخته تعویضی را جمع آوری کنید و به نزدیک ترین تعویض روغنی خود تحویل دهید تا در چرخه باز یافت قرار گیرد.

 

 سخن آخر با شما کاربر عزیز

امیدوارم از آموزش تعویض روغن ماشین ، که در مورد شناخت روغن موتور، تشخیص زمان تعویض روغن موتور و نحوه تعویض روغن موتور بود؛ آموزش کافی و کاربردی را در اختیارتان قرار داده باشم؛ در صورت هر گونه سوال در مورد نحوه تعویض روغن ماشین سامانه خدمت از ما در 24ساعت شبانه روز آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است؛ همچنین می توانید از ارائه خدمات تعویض روغن در محل سامانه ما نیز برای انجام اینکار استفاده کنید.

4.5 امتیاز از 1728 رای


تعویض روغن در محل
برای سرویس تعویض روغن در محل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین