مشکلات رایج توالت فرنگی

ثبت درخواست "نصب توالت فرنگی"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
مشکلات رایج توالت فرنگی

همانطور که می‌دانید به اکثر ساختمان‌های ایرانی، توالت فرنگی ورود پیدا کرده است و این سیستم هم به دلایل زیادی دارای عیوبی می‌شود. از مشکلات رایج توالت فرنگی، می‌توان به گرفتگی توالت فرنگی، خرابی سیستم تخلیه توالت فرنگی، عدم تخلیه توالت فرنگی، خرابی سیفون توالت فرنگی و... اصولا به اتصالات لوله و نحوه نصب توالت فرنگی مربوطه اشاره داشت.

در حالت کلی سیستم توالت فرنگی به گونه‌ای طراحی و ساخته شده که برای نصب آن و جلوگیری از بروز مشکلاتی مثل نشتی آب، گرفتگی مداوم و موارد مشابه حتما باید زیر نظر افراد متخصص در زمینه تاسیسات ساختمانی انجام شود. 

 

 

چرا توالت فرنگی به منازل ایرانی راه پیدا کرد؟

در سال‌های اخیر مردم دیدگاه بهتری نسبت به توالت فرنگی به دست آورده‌اند. تا قبل از این که استفاده از این سرویس بهداشتی در بین مردم ایران متداول شود، توالت‌های ایرانی ارجح بود و کسب رغبت به استفاده از نوع فرنگی نداشت. تا این که با اطلاع رسانی‌های درست و افزایش آگاهی مردم، این موضوع به خوبی درک شد که برای حفظ سلامتی زانوها و مفاصل بدن، باید از توالت فرنگی استفاده نمود.

چرا استفاده از توالت فرنگی توصیه می‌شود؟

متاسفانه زمانی که شما از توالت ایرانی استفاده می‌کنید، تمامی وزن بدن به زانوها و به مهره‌های کمر وارد شده و در نتیجه آن‌ها را به شدت در معرض آسیب قرار می‌دهد. اما این مشکل در توالت فرنگی وجود ندارد.

افراد میانسال و پیر باید حتما از توالت فرنگی استفاده کنند و متخصصین علم پزشکی معتقد هستند که بهتر است استفاده از این سرویس بهداشتی، از کودکی به فرزندان آموزش داده شود تا آمار مبتلایان به دردهای زانو و کمر کمتر شود. اما به هر حال نباید از مشکلات توالت فرنگی هم غافل شد که در ادامه مقاله به این مبحث خواهیم پرداخت.


 

برخی دیگر از مشکلات رایج توالت فرنگی و رفع آن‌

اگر شما از جمله کسانی هستید که در منزل خود از توالت فرنگی استفاده می‌کنید، ممکن است که دچار مشکلات رایج توالت فرنگی شوید. در این قسمت شما را با هر کدام از این عیوب و راهکار رفع آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

 

توالت فرنگی دچار گرفتگی شده است:

در واقع گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی اغلب در سیفون یا شترگلو اتفاق می‌افتد. که به دلیل عدم تخلیه مناسب و ورود شی به توالت فرنگی اتفاق می‌افتد. برای رفع گرفتگی توالت فرنگی از روش‌های زیر می‌توان استفاده کرد.

 1. استفاده از پمپ خانگی اگر گرفتگی توالت فرنگی سطحی باشد.
 2. استفاده از دستگاه تراکم هوا اگر گرفتگی توالت فرنگی شدید نباشد.
 3. استفاده از فنر لوله بازکنی اگر گرفتگی توالت فرنگی شدید باشد.

 

سیفون توالت فرنگی کار نمی‌کند

یکی دیگر از مشکلات توالت فرنگی، تعمیر دستگیره یا دکمه‌ی سیفون توالت فرنگی است. به مرور زمان ممکن است دکمه توالت فرنگی شل می‌شود و یا از سایر اجزای درون مخزن جدا شود بنابراین هر بار که دکمه سیفون توالت فرنگی را می‌زنید هیچ اتفاقی نمی‌افتد و مخزن نیز تخلیه نمی‌شود. بنابراین یکی دیگر از دلایل اینکه چرا توالت فرنگی تخلیه نمی‌شود می‌تواند خرابی دکمه‌ آن باشد. برای رفع این مشکل می‌توانید سیم یا زنجیری که به اهرم فلاپر وصل شده است را دوباره به دکمه یا اهرم تخلیه سیفون متصل نمایید.


 

سرعت پر شدن تانک توالت فرنگی پایین است:

دومین مشکلات رایج توالت فرنگی اختلال در تانک آن است. با هر بار کشیدن اهرم سیفون، باید سریعا تانکر پر شود تا بتواند در مدت چند دقیقه بعد از آن استفاده نمود. اما اگر متوجه شدید که تانک خیلی دیر پر می‌شود ممکن است دو مشکل رخ داده باشد:

 • احتمال دارد که شیر تامین کننده آب تانک نیمه باز بوده و یا رسوبات زیاد در دهانه شیر مانع از ورود آب با سرعت کافی به داخل تانک بشود.
 • سپس به سراغ دریچه پر کننده آب بروید. آب قرار است از طریق این دریچه وارد تانک شود حال در صورت خرابی و یا رسوب گیری آن، آب با سرعت کافی وارد تانک نمی‌شود.

 

سیفون توالت فرنگی تخلیه کامل را انجام نمی‌دهد

یکی دیگر از مشکلات رایج توالت فرنگی این است که تخلیه به صورت کامل انجام نمی‌شود. در یکی از مقالات سایت، به تفصیل در این مورد صحبت شده است اما به صورت اجمالی بیان می‌کنیم که عدم تخلیه کامل توالت فرنگی این است که:

 • دریچه تخلیه عیب پیدا کرده است و به اندازه کافی باز نمی‌شود.
 • سطح آب در داخل تانک به اندازه کافی نیست.
 • لوله‌ها جرم گرفته و مانع از تخلیه می‌شوند.
 • اگر تخلیه به هیچ عنوان صورت نمی‌گیرد، به احتمال زیادی خرابی در اهرم و یا دکمه تخلیه رخ داده است که باید این دو قسمت را کنترل نمایید. زمانی به سراغ کنترل این قطعه بروید که از سلامت گزینه‌های قبلی مطمئن شده و هنوز عیب رخ داده ادامه دارد.

 

توالت فرنگی شما دچار نشتی شده است

یکی از بدترین مشکلات توالت فرنگی این است که مواد از بدنه آن نشت پیدا کنند. در این صورت اگر مشکل سریعا برطرف نشود، بوی تعفن تمام خانه را فرا خواهد گرفت. مهمترین علل بروز این مشکل عبارت است از:

 • سریعا اتصالات توالت فرنگی را بررسی نمایید. ممکن است بخشی از این اتصالات آسیب دیده باشد که اکنون با نشت آب خود را نشان می‌دهد.
 • شکستن بدنه توالت فرنگی هم عامل دیگری است که منجر به نشت آب از بدنه آن می‌شود.

 

مشکلات توالت فرنگی، توالت فرنگی دچار نشتی شده است

 

آب در داخل سیفون قطع نمی‌شود

متاسفانه یکی از مشکلات توالت فرنگی که بسیار رایج است این است که آبگیری داخل تانک تا حد مناسب پیش نمی‌رود بلکه منجر به سرریز شدن هم خواهد شد. دلایل این عیب عبارتند از:

 • در اولین قدم به بررسی دریچه تخلیه توالت فرنگی پرداخته و در صورت عیب، آن را تعویض نمایید.
 • برای پر شدن تانک، یک دریچه وجود دارد که میزان آب ورودی را کنترل می‌کند. این احتمال وجود دارد که دریچه خراب شده باشد. در این زمان باید دریچه را تعویض نمایید.
 • خرابی لوله پر شدن آب هم از جمله عواملی است که می‌تواند منجر به پر نشدن تانک شود. اگر از سلامت دریچه‌ها مطمئن شدید، حتما لوله پر کننده را کنترل نمایید.

توالت فرنگی شما بوی نامطبوع می‌دهد:

یکی دیگر از مشکلات رایج توالت فرنگی که افراد زیادی از آن شکایت می‌کنند، بوی بدی است که از آن به مشام می‌رسد. این مشکل دو دلیل مهم دارد:

 • کم بودن ارتفاع آب در کاسه توالت فرنگی منجر به بالا تر ماندن مواد دفعی شده و بوی آن‌ها در محیط پخش می‌شود.
 • ممکن است که در نصب تجهیزات و لوله‌های توالت فرنگی اشتباهی رخ داده باشد که مواد به درستی دفع نمی‌شوند.

البته عدم عایق بندی مناسب توالت فرنگی هم می‌تواند منجر به متساعد شدن بو در فضا گردد.

نصب توالت فرنگی
برای سرویس نصب توالت فرنگی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading