تمیز کردن تخت برش

ثبت درخواست " نظافت منزل "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تمیز کردن تخت برش

تمیز کردن تخت برش و تخت گوشت از سری اقدامات مهم در نگهداری از این وسیله آشپزخانه است. تمیز کردن تخت برش پلاستیکی و چوبی و همین طور تمیز کردن تخته گوشت به دلیل رنگ گرفتن آن‌ها پس از استفاده امری ضروری است.تاثیر مواد به جای ماده بر روی تخت برش چوبی و پلاستیکی در شیوع برخی بیماری‌ها از دلایل اصلی اهمیت تمیز کردن تخت برش است.

بنابراین همان اندازه که رسیدگی به مواردی مثل تميز كردن اجاق گاز لعابي، لکه بری و از بین بردن لکه سیاه روی استیل، پاکسازی و برق انداختن ظروف مسی، رفع و از بین بردن رسوب ضخیم کتری و اینکه چگونه لکه روغن از روی کابینت پاک کنیم؟در نظافت آشپزخانه تاثیر داشته از کنار مواردی جزئی مثل تمیز نگهداشتن انواع تخت برش نباید به سادگی گذشت.

مواد پاک کننده در دسترس و پاک کننده‌های طبیعی رایجی (ریختن جوش شیرین در مایع ظرفشویی) برای ضدعفونی و رفع لکه‌های به جای مانده در روی این تخته‌ها وجود داشته که با متداولترین در این مقاله آشنا می‌شویم.

تميز كردن تخته گوشت پلاستیکی، محلول سنتی ضد عفونی کننده تخته گوشت، از بین بردن بوی تخته گوشت، شستن تخته گوشت با سرکه و کاربرد هیدروژن پراکسید برای تمیز کردن تخت برش از سری موارد پر بازدید کاربران برای روش‌های تمیز کردن تخت گوشت است.

 

تميز كردن تخته گوشت چوبی و پلاستیکی

 

شاید آنچه از تمیزکاری سطوح حساس و اصلی مثل پاك كردن شمع از روي پارچه ، پاك كردن ماژيك از روي دیوار گچی، از بین بردن لکه چایی روی دیوار گچی و اینکه چگونه رنگ اسپری را پاک کنیم؟کاربرد اسپری پاک کننده دیوار برای شستشوی کاغذ دیواری، شناخت لکه بر قوی شیشه، تشخیص اینکه وسایل چوبی سفید را چگونه تمیز کنیم؟

روش‌های کاربردی برای سفید کردن نقره، نحوه شستن کاور پلاستیکی وسایل برقی و کاربرد اسپری سفید کننده وسایل برقی و در نهایت پاک کننده قوی سنگ توالت در ذهن دارید خیلی با پاکسازی تخت برش تفاوت داشته باشد اما اقدامی مشابه همان در این روند تمیزکاری در حال رخ دادن است. 

 

اهمیت تمیز کردن تخت برش

مواد باقی مانده از گوشت، سبزیجات روی تخت برش پس از استفاده علاوه بر آلوده نشان دادن سطح آن به مرور زمان با انتقال میکروب به مواد غذایی همراه است. بنابراین تمیز کردن تخت برش گوشت و دیگر مواد امری ضروری و مهم است.

 

تمیز کردن تخت برش

 

چوب استفاده شده و مواد پلاستیکی کاربردی در ساخت تخت برش نیز در واکنش‌های شیمیایی بین مواد غذایی با ترکیبات سازنده این لوازم نیز عامل اصلی انتقال آلودگی‎ها هستند. بنابراین مرغوبیت مواد سازنده تخت برش نیز در راحتی تمیز کردن آن تاثیر مستقیم دارد.

 

نحوه تمیز کردن تخت گوشت

تمیز کردن تخت برش گوشت باید هر بار پس از استفاده از این لوازم انجام شود. در غیر این صورت مخمرها و کپک‌ها امکان رشد و تکثیر در این محیط را پیدا می‌کنند.

 

محلول سنتی ضد عفونی کننده تخته گوشت

 

با استفاده از پاک کننده‌هایی مثل مایع ظرفشویی، هیدروژن پراکسید، سرکه، جوش شیرین و لیمو به راحتی می‌توانید سطح تخت برش چوبی را در آشپزخانه پاک و ضدغونی کنید.

 

روش تمیز و ضدعفونی کردن تخته گوشت چوبی

در این بخش به معرفی مراحل تمیز کردن تخت گوشت چوبی آشپزخانه به شرح ذیل می‌پردازیم.

 

1. شستشو تخت برش گوشت با آب گرم

در ابتدای کار با تخت برش ابتدا سطح آن را با آب گرم و اسفنج بشویید تا هر گونه ماده غذایی به جای مانده بر روی آن پاک شود. در هنگام اتمام کار نیر نسبت به تمیز کردن تخت برش گوشت به این روش اقدام کنید.

 

شستشو تخت برش گوشت با آب گرم

 

2. مایع ظرفشویی برای تمیز کردن تخت برش

از چندین قطره مایع ظرفشویی در آب گرم برای شستشوی تخت برش استفاده کنید. توجه داشته باشید از قرار دادن طولانی مدت تخت برش چوبی در آب گرم و مایع خودداری کنید.

 

3. پاک کردن لکه‌های روی تخت برش

یکی از اقدامات ضروری در تمیز کردن تخت برش گوشت و دیگر مواد غذایی از بین بردن لکه‌های ایجاد شده در سطح آن است. برای انجام این کار از یک ماده لکه بر قوی طبیعی استفاده کنید. جوش شیرین بهترین انتخاب است که ترکیب آن با نصف لیمو قدرت پاک کنندگی بالایی را به همراه دارد.

 

پاک کردن لکه‌های روی تخت برش

 

4. رفع جرم مواد غذایی در تمیز کردن تخت گوشت

پس از اقدامات لازم برای لمه بری تخت برش را در آب گرم بشویید تا همه باقیمانده و جرم مواد غذایی از روی آن پاک شود. در نهایت تخته را با یک پارچه نرم یا دستمال کاغذی خشک کنید.

 

5. اسپری سرکه برای تمیز کردن تخت برش

برای ضدعفونی کردن سطح تخت گوشت کمی سرکه سفید مقطر را در بطری اسپری ریخته و روی آن اسپری کنید. در صورت در دسترس نداشتن سرکه از هیدورژن پراکسید 3% استفاده کنید.

 

6. ضدعفونی تخت برش با سفید کننده کلر دار

برای ضدعفونی کردن تخت برش گوشت سعی کنید ماهی یک بار این سطوح را با ماده سفید کننده کلر دار ضدعفونی کنید. یک قاشق چای خوری سفید کننده کلردار را در یک چهارم آب مخلوط کنید.

 

ضدعفونی تخت برش با سفید کننده کلر دار

 

نیمی از محلول را روی یک طرف تخته بریزید و اجزه دهید تا به مدت پنج دقیقه بماند و سپس با آب داغ تخته را بشویید و مراحل را برای سمت دیگر نیز تکرار کنید.

 

7. خشک کردن تخته پس از تمیز کردن

پس از تمیز کردن تخت برش چوبی آن را در محیطی مثل آبچکان برای خشک شدن کامل قرار دهید.

 

8. روغن کاری تخت برش چوبی

تخته برش چوبی را روغن کاری کنید، اگر تخته برش شما کدر یا در هنگام لمس کمی زبر به نظر برسد باید روغن کاری و نرم شود. تا جای ممکن از روغن زیتون یا روغن مخصوص پخت و پز استفاده نکنید زیرا ممکن است طی استفاده، روغن گرم شده و روان شود.

 

روغن کاری تخت برش چوبی

 

بهترین انتخاب برای انجام این کار روغن معدنی تصفیه شده است.

 

تمیز کردن تخت برش پلاستیکی

تخت برش‌های پلاستیکی بیشتر از نوع چوبی لکه‌ها را به خود جذب می‌کنند. بنابراین باید در فواصل زمانی بعد از هر بار استفاده تمیز شوند. از موادی مثل هیدروژن پراکسید و خمیر تهیه شده از پاک کننده‌های طبیعی (جوش شیرین ، هیدروژن پراکسید) می‌توان برای ضدعفونی و پاک کردن این ابزار آشپزخانه بهره برد.

 

تمیز کردن تخت برش پلاستیکی

نکاتی برای تمیز نگه داشتن تخت برش چوبی

قبل و بعد از استفاده از تخت برش چوبی باید بطور کامل سطح آن تمیز و خشک شود. جنس چوب استفاده شده در ساخت تخت چوبی ممکن است به برخی پاک کننده‌ها حساس باشد. پس رعایت برخی نکات در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است. 

 

کاتی برای تمیز نگه داشتن تخت برش چوبی

 

برای نگهداری طولانی مدت و تاثیر تمیز کردن تخت برش چوبی رعایت نکات زیر از اهمیت بالایی برخوردار است.

  • از مواد طبیعی مانند لیمو و جوش شیرین برای رفع بوی بد تخته‌های چوبی بهره برید.
  • پس از شستشو حتما آن‌ها را خشک کنید در غیر این صورت چوب استفاده شده در این تخته‌ها متورم می‌شود.
  • از روغن‌های مناسب برای تمیز و سالم نگهداشتن سطح این تخت برش‌ها استفاده کنید.
  • تخته چوبی را در آب خیس نکنید و آن را داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید. این اقدام ایجاد شکستگی در تخته را به همراه دارد. 

4.5 امتیاز از 1035 رای


نظافت منزل
برای سرویس نظافت منزل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین