لکه های چربی آشپزخانه را چگونه از بین ببریم؟

ثبت درخواست " نظافت منزل "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
لکه های چربی آشپزخانه را چگونه از بین ببریم؟

از بین بردن لکه چربی یکی از دردسرهای خانم‌های خانه دار 

اصولا بعد از هر بار آشپزی در محیط آشپزخانه و بخصوص سرخ کردن غذا، محیط آن پر از لکه‌های چربی می‌شود و از آنجا که مهمترین قسمت خانه، آشپزخانه است و خانم‌ها بیشتر وقت خود را در آن می‌گذرانند، تمیز و بهداشتی نگه داشتن آن مهمترین دغدغه خاطر آنان بحساب می‌آید. یکی از سوالاتی که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید این است که از بین بدن بکه چربی چگونه است؟

در حالت کلی مراحل و روش‌های از بین بردن لکه چربی مشابه اقداماتی که برای شستشوی کاغذ دیواری و پاك كردن ماژيك از روي دیوار گچی و همین طور محو  لکه چایی روی دیوار گچی و همین طور پاك كردن شمع از روي پارچه در نظافت کف، سقف و دیوارها، روش جلا دادن سنگ  برای ترمیم سنگ کابینت، سینک و ... ، کاربرد پاک کننده قوی سنگ توالت در حین نظافت سرویس بهداشتی، سفید کردن نقره  در بین لوازم دکوراتیو  وابسته به نوع لکه و محیط متغیر است.

از بین بردن لکه چربی در چه مکان‌هایی سخت ولی شدنی است

 • از بین بردن لکه چربی کهنه روی لباس
 • از بین بردن لکه چربی روی پارچه حریر
 • از بین بردن لکه چربی با جوش شیرین
 • از بین بردن لکه چربی کهنه روی لباس رنگی
 • از بین بردن لکه چربی روی سفره
 • از بین بردن لکه چربی روی اجاق گاز
 • از بین بردن لکه روی لباس
 • از بین بردن لکه روغن ماشین روی لباس

*مطلب پیشنهادی:  کارگر خانم برای نظافت منزل تهران


لکه‌های چربی آشپزخانه را چگونه از بین ببریم؟

محیط‌های متاثر چربی در آشپزخانه

قبل از اینکه بدانید چگونه از شر لکه‌های چربی آشپزخانه خلاص شوید ابتدا باید بدانید که چه قسمت‌هایی تحت تاثیر چربی قرار می‌گیرند:

 1. از بین بردن لکه چربی روی هود گاز
 2. از بین بردن لکه چربی روی کابینت‌ها
 3.  تميز كردن سراميك اشپزخانه با انواع تی برای از بین بردن لکه چربی روی کفپوش‌ها
 4. از بین بردن لکه چربی روی یخچال
 5. از بین بردن لکه چربی روی سینک ظرف شویی
 6. از بین بردن لکه چربی روی شیشه و آینه آشپزخانه با لکه بر قوی شیشه
 7. از بین بردن لکه چربی روی گاز آشپزخانه و تميز كردن اجاق گاز لعابي
 8. تمیز کردن سینی فر از لکه‌های چربی به جای مانده 

در حالت کلی با یک سری اقدامات پیشگیرانه مثل آشنایی با کاربرد اسپری سفید کننده وسایل برقی برای مصارف گوناگون و نحوه شستن کاور پلاستیکی وسایل برقی می‌توانید از نشستن لکه‌های چربی بر روی لوازم آشپزخانه حداقل در فواصل زمانی طولانی جلوگیری کنید. 

 

وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای از بین بردن لکه‌های چربی

 1. دستکش
 2. آمونیاک
 3. جوش شیرین و سرکه سفید
 4. مایع ظرف شویی و پودر لباسشویی 
 5. محلول شوینده گاز
 6. آب

 

از بین بردن لکه های چربی

 

چگونه لکه چربی روغن را از روی کابینت پاک کنیم؟

اغلب اوقات به لکه‌های چربی روی کابینت توجهی نمی‌شود و بعد از مدتی نمایان می‌شوند و باعث می‌شود که محیط آشپزخانه زیبایی خود را از دست بدهد. حال در این مطلب قصد داریم که روش‌های پاک کردن چربی از روی کابینت را شرح دهیم.

ماهیت لکه‌ها نوع حلال آن‌ها را مشخص کرده و میزان نفوذ لکه و سطح مورد نظر شرایط استفاده از مواد شوینده را تعیین می‌کند. از این رو شرایط برای اینکه چگونه رنگ اسپری را پاک کنیم و آیا اسپری پاک کننده دیوار برای آن مناسب است با زمان تصمیم گیری برای انتخاب پاک کننده لکه‌های چربی نشسته بر سطوح مختلف تفاوت دارد. 

 

از بین بردن لکه چربی کابینت فلزی

برای از بین بردن چربی از روی کابینت فلزی می‌توان مقداری شامپو فرش را در آب حل نموده و با اسفنج بر روی کابینت بکشیم تا به خوبی تمیز شود. فقط مراقب باشید که به هیچ وجه از اسکاچ فلزی بر روی کابینت استفاده نکنید. در مرحله آخر با دستمال خشک سطح آن را تمیز کنید تا رطوبت باقی مانده از بین برود.

 

از بین بردن لکه چربی کابینت ام دی اف

همانند روش قبل می‌توان از شامپو فرش به همراه اسفنج، برای خلاصی از چربی کابینت ام دی اف استفاده کرد، فقط نکته ای که در این جا وجود دارد این است که برای ازبین بردن لکه چربی کابینت‌های ام دی اف از مواد شوینده‌ای مانند وایتکس، مواد شوینده الکل دار و ... به هیج وجه استفاده نشود.

همانطور که مشاهده می‌کنید شامپو فرش بعنوان یک پاک کننده و حلال لکه‌ها علاوه بر از بین بردن بوی بد فرش و لکه بری از انواع فرش و موکت در دیگر موارد تمیزکاری و نظافت منزل کاربرد دارد. 

 

از بین بردن لکه چربی هود آشپزخانه

در هنگام آشپزی و سرخ کردن غذا چربی‌های بسیاری در اطراف گاز پخش می‌شود و از آنجایی که هود خاصیت مکندگی دارد این چربی‌ها را به خود جذب می‌کند. یکی از ساده ترین مواد برای پاک کردن هود استفاده از محلول‌های گاز پاک کن به همراه اسفنج می‌باشد.

فیلتر آلومینیومی هود را می‌توانید با استفاده از پاک کننده چربی هود مانند تترا یا پودر ماشین لباسشویی در مقداری آب بخوابانید. از برس نرم هم برای تمیز کردن فیلتر فلزی هود می‌توانید استفاده کنید.همانند مواردی مثل از بین بردن لکه سیاه روی استیل و برق انداختن ظروف مسی کاربرد مواد شونیده و روش استفاده آن‌ها باید بصورت سازگار با جنس لکه و سطح آلوده شده باشد.

 

از بین بردن لکه چربی گاز آشپزخانه

از بین بردن لکه چربی گاز آشپزخانه که محل تجمع چربی‌ها است و از آنجایی که سرخ کردن غذا بر روی گاز انجام می‌شود دقت بسیاری لازم است برای پاک کردنش. اول از همه میله‌ها و شعله‌های گاز را حداقل 2 الی 3 ساعت در محلول تهیه شده با ریختن جوش شیرین در مایع ظرفشویی و سرکه (آمونیاک هم برای این قسمت خوب است) قرار دهید. سپس با یک اسکاچ زبر یا سیم ظرف شویی چربی‌ها و سوختگی آن‌ها را پاک کنید. برای تمیز کردن سوراخ‌های شعله گاز می‌توان از مسواک نیز استفاده کرد.

در آخر برای از بین بردن لکه چربی صفحه گاز آشپزخانه ابتدا غذای باقی مانده را با دستمال از روی سطح آن پاک می‌کنیم سپس با محلول جوش شیرین و آب جاهایی که سفت شده و چربی گرفته با آن تمیز می‌کنیم و در آخر به کمک دستمال و یا پارچه سطح مورد نظر را پاک می‌کنیم.

 

نکات ایمنی در هنگام استفاده از شوینده‌هایی برای از بین بردن چربی

 • حتما دستور استفاده از شوینده را با دقت مطالعه کنید.
 • در صورتی که یک قطره از مواد شوینده به چشم شما تماس پیدا کرد بلافاصله با آب بسیار شستشو دهید.
 • شوینده‌های بسیاری را برای تمیز کردن کابینت‌ها پیشنهاد می‌دهند، اما حواستان باشد که بسیاری از شوینده‌ها و تمیز کننده‌ها خیلی راحت کابینت‌های نوع ام دی اف را دچار آسیب می‌کنند.
 • در هنگام استفاده از آمونیاک به علت شیمیایی بودن این ماده ممکن است به چشم آسیب برساند، پس تا جایی که می‌توانید از آن استفاده نکنید.
 • هرگز مواد شوینده مختلف را با هم ترکیب نکنید. اگر یک محلول شوینده برای پاک کردن سطوح کارساز نبود، می‌توان ابتدا با دستمال نمدار مواد قبلی را پاک کرد، سپس مواد جدید را استفاده کنید.
 • در صورت امکان جای مخصوصی برای مواد شوینده انتخاب کنید و درب آن را قفل کنید.
 • از آنجایی که اکثر مواد شوینده دارای گازهای سمی هستند، می‌توانند به ریه‌های شما آسیب برسانند. پس در هنگام استفاده از شوینده‌ها نظیر وایتکس، فراموش نکنید که محل مورد نظر باید دارای تهویه مناسب باشد.
 • برای از بین بردن لکه چربی از روی یخچال بجای استفاده از مواد شیمیایی می‌توان از محلول سرکه به همراه کمی آب استفاده کرد زیرا سطح مورد نظر کمتر آسیب می‌بیند.

4.5 امتیاز از 1726 رای


برچسب‌ها:
نظافت منزل
برای سرویس نظافت منزل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین