نحوه برطرف کردن لکه دیوار

نظافت منزل
نحوه برطرف کردن لکه دیوار

بهترین راهکار برطرف کردن لکه دیوار چیست؟

نحوه برطرف کردن لکه دیوار همیشه از نکته‌های مورد توجه افراد خانه‌دار بوده است؛ به این دلیل که تمیز کردن دیوارها در کنار نظافت سایر قسمت‌های خانه یا سایر مکان‌ها اهمیت زیادی دارد. دیوارها بخش مهمی از فضاهای داخلی را تشکیل می‌دهند و ممکن است کثیف شده و به تمیز کردن و یا لکه‌زدایی احتیاج داشته باشند. بهترین روش برطرف کردن لکه دیوار مانند لکه‌ زرد روی دیوار یا لکه چایی روی دیوار گچی، مانند سایر کارها ترفندهایی دارد.

نحوه برطرف کردن لکه دیوار با چند ترفند جالب:

نحوه برطرف کردن لکه دیوار در صورتی که نکات آن را بدانید آنقدرها هم مشکل نخواهد بود. لکه‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند روی دیوار ردی از خود به جای بگذارند؛ در ادامه این مطلب ساده‌ترین ترفند‌ها را در رابطه با نحوه برطرف کردن لکه دیوار و بهترین شوینده‌ دیوار برای برطرف کردن انواع لکه‌ دیوار را خواهید دید.

 

1. برطرف کردن لکه زرد روی دیوار گچی

لکه زرد روی دیوار گچی می تواند به دلیل نشت آب یا رطوبت زیاد در سقف و یا دیوار به وجود بیاید. این لکه‌های زرد و شوره‌ها ظاهر ناخوشایندی به فضای داخلی می‌دهند. در صورتی که لکه زرد روی دیوار محل کار یا زندگی شما عمیق نباشد، می‌توانید از چند روش برای برطرف کردن این لکه‌ها استفاده کنید:

قاشق سرکه و 1 فنجان آب بهترین شوینده دیوار برای این لکه‌هاست؛ نحوه برطرف کردن لکه دیوار در این حالت به این صورت است که تنها کافیست دستمال آغشته شده به این محلول را به آرامی برای برطرف کردن لکه دیوار روی آن بکشید. جوش شیرین و روغن چای نیز دیگر گزینه‌های شما برای پاک کردن لکه از روی دیوار گچي است.


 

2. برطرف کردن لکه چایی روی دیوار گچی

نحوه برطرف کردن لکه دیوار و تمیز کردن دیوار گچي در مورد این نوع لکه به سادگی امکان‌پذیر است. بهترین شوینده دیوار در این شرایط 1 قاشق چایخوری سرکه محلول در 1 لیتر آب است. آن را با پارچه روی لکه چایی روی دیوار گچی بمالید و سپس با یک تکه پارچه مرطوب آن را تمیز کنید.


 

3. پاک کردن لکه‌های چربی از روی دیوار

برای پاک کردن لکه‌های چربی به‌جا‌مانده در آشپزخانه یا رد دستان چرب روی دیوار، تنها به یک محلول خانگی ساده و پارچه‌ای لطیف و تمیز احتیاج دارید. 4/1 فنجان مایع ظرف‌شویی را در 1 فنجان آب گرم حل کنید و با پارچه روی آن بمالید. سپس با یک تکه پارچه مرطوب آن را تمیز کنید. برای لکه‌های سرسخت‌تر می‌توانید از محلول سرکه سفید و آب گرم استفاده کنید.


 

4. پاک کردن جای دست از روی دیوار

یکی دیگر از لکه‌های ناخوشایند روی دیوار، جای دست‌های نه چندان پاکیزه بعد از یک روز پر‌تلاش در خارج از خانه است. برای برطرف کردن لکه‌ دیوار در این مورد، محلولی تشکیل شده از 1 لیتر آب با 2/1 پیمانه سرکه سفید و 4/1 پیمانه جوش شیرین لکه دیوار را پاک و دیوارهای شما را مانند روز اول سفید خواهد کرد.

 

نحوه برطرف کردن لکه دیوار

 

5. پاک کردن مداد رنگی از روی دیوار

پاک کردن جای مداد رنگی از روی دیوار از چالش‌های همیشگی والدین است. اگر کودک هنرمندتان از مداد رنگی استفاده کرده است، کمی خمیر دندان را روی یک مسواک استفاده شده بمالید و به آرامی رد مدادها را تمیز کنید.

تمیز کردن لکه مداد سیاه نیز با یک پاک‌کن معمولی به راحتی امکان‌پذیر است. فراموش نکنید که تا جای ممکن از پاک‌کن‌های جدید و تمیز استفاده کنید تا دیوار بیشتر کثیف نشود.

در هر دو حالت مخلوط جوش‌شیرین و آب نیز گزینه دیگر شما برای پاک کردن مداد از دیوار است. نحوه برطرف کردن لکه دیوار با این روش انجام می‌شود: با تکه‌ای پنبه‌ی آغشته شده به این محلول، لکه مدادها را بدون هرگونه آسیبی به دیوار پاک کنید.


 

6. پاک کردن مداد شمعی از روی دیوار

تمیز کردن لکه‌های مداد شمعی از روی دیوار به دلیل روغنی بودن آن‌ها شاید کمی بیشتر وقت شما را بگیرد. نحوه برطرف کردن لکه دیوار در این حالت به این روش است: ابتدا باید مداد شمعی را با ظرافت از روی دیوار بتراشید و لکه به جا مانده از آن را با جوش‌شیرین و آب کاملا پاک کنید. در پایان پارچه‌ای لطیف (برای مثال حوله) و مرطوب را روی دیوار بکشید تا کاملا پاک شود.


 

7. پاک کردن لکه ماژیک از روی دیوار

برای پاک کردن جای ماژیک از روی دیوار، به عنوان لکه‌ای سمج، استفاده از الکل راحت‌ترین راه موجود است. تکه‌ای پنبه را به مقداری الکی آغشته کنید و با آن روی لکه‌ دیوار ضربه بزنید. به نظر می‌رسد اسپری مو نیز می‌تواند پاک‌کننده مناسبی برای پاک کردن ماژیک از دیوار باشد.


 

8. پاک کردن خودکار از روی دیوار گچی و رنگ شده

جای جوهر خودکار روی دیوار رنگ شده و گچی را هم می‌توانید با روش پاک کردن ماژیک از بین ببرید. پنبه را با کمی الکل سفید مرطوب کنید و با ضربه زدن جای خودکار از دیوار را پاک کنید. علاوه بر این روش، با توجه به وجود روغن در جوهر خودکار، از فوم خمیر ریش و پاک کننده‌های لاک ناخن نیز می‌توانید برای برطرف کردن لکه دیوار استفاده کنید؛ با تکه ای پنبه و به صورت ضربه‌ای. فراموش نشود که هر بار از پنبه‌ای تمیز برای پاک کردن خودکار از دیوار استفاده کنید.

 

نحوه برطرف کردن لکه دیوار

 

9. پاک کردن جای تابلو‌ از روی دیوار

یکی از آشنا‌ترین انواع لکه‌ دیوار، جای قاب و تابلوهایی است که برای مدتی طولانی روی دیوار آویزان بوده‌اند. بهترین راه نحوه برطرف کردن لکه دیوار از این نوع استفاده از بخارشوی است. اگر به بخارشوی دسترسی ندارید نیز جای نگرانی نیست. می‌توانید یک محلول شوینده مناسب را در آب گرم حل کرده و با دستمال لکه مورد نظر را تمیز کنید.


 

10. هیچ کدام از این روش ها پاسخگو نبودند؟

اگر هیچکدام از روش‌های بالا برای پاک کردن لکه دیوار به شما کمک نکرد، برای دیوارهای گچی می‌توانید یک کاغذ سمباده به عنوان راه حل نهایی برای نحوه برطرف کردن لکه دیوار استفاده کنید. بعد از آهسته کشیدن آن روی دیوار، گرد آن را تمیز کنید و یک پارچه مرطوب را روی محل لکه بکشید.


 

بهترین شوینده دیوار چیست؟

جدا از شوینده‌های صنعتی، بهترین شوینده دیوار از مخلوط 2 فنجان آب، 1 قاشق چایخوری مایع ظرفشویی و 1 قاشق چایخوری سرکه سفید تشکیل می‌شود. پارچه‌ای تمیز و مناسب را به آن آغشته و روی لکه دیوار بمالید تا پاک شود.

5.00 امتیاز از 7 رای

نظافت منزل

برای سرویس نظافت منزل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با نظافت منزل

مطالب مرتبط با نظافت

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading