تمیز کردن سینی فر + روش های رفع سوختگی سینی فر

ثبت درخواست " نظافت منزل "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تمیز کردن سینی فر + روش های رفع سوختگی سینی فر

خانم های کدبانویی که در شیرینی پزی مهارت و علاقه دارند؛ از دردسرهای تمیز کردن سینی فر و شستن آن خبر دارند. در واقع شستن سینی فر را جز آن دسته از کارهای نظافتی نیمه سخت می‌دانند. حال ما با شما کدبانوی گرامی و یا شاید هم یک آقای همه فن حریف هستیم تا فوت و فن های تمیز کردن سینی فر و رفع سوختگی سینی فر، رفع زنگ زدگی سینی فر، روش‌های سریع شستن و از بین بردن چربی‌های روی سینی فر اجاق گاز با شما در میان بگذاریم. پس با هم می‌خوانیم.

آنچه در روند تمیز کردن سینی فر مطرح است، مشابه تميز كردن اجاق گاز لعابي، لکه بری و از بین بردن لکه سیاه روی استیل، پاکسازی و برق انداختن ظروف مسی، رفع و از بین بردن رسوب ضخیم کتری و اینکه چگونه لکه روغن از روی کابینت پاک کنیم؟ رسیدگی به لوازم آشپزخانه برای محیطی پاکیزه، عاری از بیماری و دوام بیشتر ظروف است. 

در روش‌های تمیزکاری لوازم آشپرخانه و محافظتی از سطوح مثل پاك كردن شمع از روي پارچه ، لکه بری و  از بین بردن بوی بد فرش، پاك كردن ماژيك از روي دیوار گچی، از بین بردن لکه چایی روی دیوار گچی ،کاربرد اسپری پاک کننده دیوار، شناخت لکه بر قوی شیشه، ترفند سفید کردن نقره، نحوه شستن کاور پلاستیکی وسایل برقی و کاربرد اسپری سفید کننده وسایل برقی و در نهایت پاک کننده قوی سنگ توالت  و آشنایی با انواع تی تنها یک هدف و آن هم از بین برد لکه‌ها و آلودگی مطرح است. 

نکاتی که در شیوه‌های تمیزکاری تاثیر می‌گذارد، مواد پاک کننده سازگار با ماهیت لکه‌ها، نوع آلودگی و جنس سطوح است. بنابراین با ما برای آموزش تمیز کردن سینی فر همراه باشید. 

 

چگونه سینی فر اجاق گاز را تمیز کنیم؟

پیش از آنکه شما را با نحوه تمیز کردن سینی فر آشنا کنیم، بهتر است اول بدانید که چه روشی را برای چه نوع جنس سینی فر باید به کار بگیرید. مثلا برای تمیز کردن سینی فر آلومینیومی بهتر است از ترکیبات جوش شیرین با آب استفاده کنید و هیچگاه از آمونیاک کمک نگیرید و یا در مثالی دیگر اگر از سینی فر نچسب استفاده میکنید نباید از جوش شیرین و سرکه استفاده نمایید. اگر میخواهید این موضوع برایتات شفاف شود پس به جدول زیر رجوع کنید. 

 

روش تمیز کردن سینی فر سینی استیل با روکش آلومینیومی    سینی آلومینیومی     سینی نچسب  
جوش شیرین و هیدروژن پراکسید   مجاز است توصیه نمی شود توصیه نمی شود
جوش شیرین و سرکه مجاز است مجاز است توصیه نمی شود
آمونیاک مجاز است توصیه نمی شود توصیه نمی شود
ورق آلومینیومی مجاز است توصیه نمی شود توصیه نمی شود
سدیم کربنات و کِرِم تارتار مجاز است مجاز است مجاز است
آب و جوش شیرین مجاز است مجاز است مجاز است

 

روش‌های تمیز کردن سینی فر

حال که شما از جنس سینی فر و روش تمیز کردن آن مطلع شدید پس با هم به سراغ نحوه تمیز کردن سینی فر اجاق گاز در هر یک از حالات میرویم. اگر هنوز سینی فر را تمیز نکرده اید؛ پس بعد از آن خواندن این روش ها، دست بجنبانید.

 

تمیز کردن سینی فر با جوش‌شیرین و هیدروژن پراکسید (آب‌اکسیژنه)

اگر سینی فر شما از جنس استیل و یا آلومینیومی است پس این دو مواد را برای شستن سینی فر تان آماده کنید. دقت داشته باشید که در این روش تنها نکته ای که باید مدنظر قرار بدهید؛ زمان است. حال فرایند زیر را برای از بین بردن چربی های سینی فر و شستن آن انجام دهید.

 1. جوش شیرین و هیدروژن پراکسید را با هم ترکیب کنید تا حالت کاملا خمیری شکل به دست آید.
 2. این ترکیب به دست آماده را بر روی سینی پخش کنید
 3. به مدت 2 الی 3 ساعت صبر کنید تا بر روی آن باقی بماند.
 4. سپس آن ها را با دستمال توالت و آب تمیز کنید.
 5. نقاط آلوده را با اسکاچ یا سیم ظرف شویی تمیز بکنید.

نکته آخر اینکه سینی را با شویندهٔ معمولی و آب بشویید تا از هرگونه باقی مانده آلودگی ها خلاص شوید.

 

تمیز کردن سینی فر

 

تمیز کردن سینی فر با ترکیب جوش شیرین و سرکه

این روش به درد سینی فرهایی میخورد که از نچسب نیستند و از جنس آلومینیوم و استیل ساخته شده اند. برای تمیز کردن و رفع سوختگی سینی فر فرایند زیر را انجام دهید.

 1. یک چهارم فنجان جوش شیرین و یک چهارم فنجان دیگر سرکه را آماده کنید.
 2. ابتدا جوش شیرین را بر روی سینی به طور یکنواخت پخش کنید.
 3. سپس سرکه را به طور یکنواخت پخش کنید.
 4. در این لحظه واکنش آلودگی ها با آن ها را باید ببینید.
 5. حال سینی را در سینک سرشار از آب داغ غوطه ور کنید. (اگر سینی بزرگتر است سینک است آن را در تشک آب داغ قرار دهید).
 6. بگذارید سینی 30 تا 60 دقیقه در آب داغ باقی بماند.
 7. بعد از گذشت نیم الی یک ساعت، سینی را از آب در بیاورید و باقی مانده چیزها را با یک پارچه یا سیم ظرف شویی تمیز کنید.
 8. سینی فر را با شوینده معمولی و آب بشویید.

 

تمیز کردن سینی فر با آمونیاک

قبل از اینکه شما را با روش تمیز کردن سینی فر و رفع سوختگی سینی فر با آمونیاک آشنا کنیم لازم می دانیم که به شما توصیه کنیم که حتما در حین انجام کار احتیاط کنید و برای حفظ امنیت تان بهتر است از دستکش و عینک ایمنی برای انجام این روش استفاده کنید. 

بعد از پوشیدن دستکش و عینک برای از بین بردن چربی ها و رفع سوختگی سینی فر از جنس استیل، (فقط استیل) مراحل زیر را طی کنید.

 1. ابتدا سینی فر را در یک کیسهٔ پلاستیکی مقاوم (کیسهٔ زباله) قرار بدهید.
 2. نصف فنجان آمونیاک را به آن کیسه اضافه کنید؛
 3. سپس در کیسه را ببندید و آن را در بیرون از خانه و در معرض آفتاب به مدت یک روز قرار بدهید تا آمونیاک زمان کافی برای نرم کردن و واکنش با چربی ها و اجزای غذا را داشته باشد.
 4. بدون استنشاق آمونیاک، در کیسه را باز کنید و سینی را دربیاورید؛
 5. بعد از گذشت یک روز، سینی را با احتیاط ار کیسه در بیاوردید و با سیم ظرف شویی تمیز کنید.
 6. سینی را به طور کامل با یک مواد شوینده بشویید.

 

تمیز کردن سینی فر

 

تمیز کردن سینی فر با جوش شیرین و آب

این روش از رایج ترین روش های شستن سینی فر و حتی رفع سوختگی سینی فر، اجاق گاز و ... است. حال برای استفاده از این روش مراحل زیر را طی کنید.

 1.  آب گرم را با جوش شیرین ترکیب کنید تا به حالت خمیری درآیند.
 2.  سپس سینی فر را با این ترکیب کاملا بپوشانید؛
 3.  30 دقیقه صبر کنید تا در این حالت باقی بماند؛
 4.  سپس باقی مانده غذاها را با یک اسکاچ نرم تمیز کنید تا لکه ها پاک شوند؛
 5.  سینی را با آب و یک شوینده مناسب بشویید و آن را بلافاصله خشک کنید.

*مطالعه مطلب ریختن جوش شیرین در مایع ظرفشویی در این روش تمیزکاری پیشنهاد می‌شود.


رفع سوختگی سینی فر

 

روش تمیز کردن سینی فر با ورق آلومینیومی

یکی از روش های جالب برای رفع سوختگی سینی فر، استفاده از ورق های آلومینیومی است. برای اینکار سینی فر را تا مدتی در آب بگذارید؛ سپس آن را دربیاورید و خشک کنید؛ بعد از آن ورق آلومینیومی را به شکل توپ مچاله کنید؛ سپس آن را بر روی نقاط آلوده بکشید تا تمیز شوند؛بعد از رفع سوختگی های سینی فر، آن را با آب و شوینده بشویید.

 

سدیم کربنات و کِرِم تارتار

استفاده از این روش برای تمیز کردن سینی فر با هر نوع جنسی مجاز است. ولی خب شاید تهیه کردن آن کمی سخت باشد. حال با هم به سراغ روش تمیز کردن سینی فر با این ترکیبات یعنی سودای شست وشو، پتاسیم بی تارتارات برویم.

 1.  سدیم کربنات و کرم تارتار را با هم ترکیب کنید و مقداری آب داغ بریزید تا حالت خمیری شکل درآید.
 2.  این ترکیب را به طور یکنواخت بر روی سینی فر پخش کنید؛
 3.  15 دقیقه صبر کنید تا در این حالت باقی بماند؛
 4. بعد از 15 دقیقه، لکه ها و آلودگی ها را با اسکاچی تمیز کنید که باعث ساییدگی سینی نشود؛
 5.  ترکیبات روی سینی فر را تمیز کنید و سینی را با آب و شوینده بشویید.

 

روش تميز کردن زنگ‌زدگی سينی فر

همانطور که می دانید زنگ زدگی لوازمی که از جنس استیل و آلومینیوم هستند در معرض زنگ زدگی قرار می‌گیرند. حال روش زیر را برای رفع زنگ زدگی سینی فر پیشنهاد می‌کنیم. استفاده از روش های زیر قطعا به صرفه تر از خرید یک سینی جدید است! امتحانش ضرر ندارد.

 

استفاده از سیب زمینی و جوش شیرین یا مایع ظرف شویی

یک سیب زمینی را از وسط نصف کنید و سطح بریده شده را در یک مایع ظرفشویی و یا جوش شیرین فرو ببرید. سپس سیب زمینی را محکم بر روی مناطق زنگ زده روی سینی فر بکشید؛ جالب است بدانید که اُگزالیک اسید طبیعی سیب زمینی موجب تجزیه زنگ زدگی ها می‌شود. این کار را تا ازبین رفتن کامل زنگ زدگی ها ادامه بدهید.

 

استفاده از جوش شیرین 

ابتدا سینی را به طور کامل بشویید؛ بگذارید کمی رطوبت داشته باشد و سپس بر روی سینی جوش شیرین بپاشید. سپس 30 دقیقه منتظر بمانید. بعد از آن سینی را به طور کامل بشویید و آن را بلافاصله خشک کنید.

 

استفاده از مواد شیمیایی برای پاکسازی چربی های سینی فر ممنوع!

متاسفانه اکثر خانم ها به محض دیدن هر نوع سوختگی و چربی بر روی سینی فر اجاق گاز، تستر، مایکروویو، … به سراغ مواد شیمیایی میروند. ولی بهتر است بدانید که علاوه بر بالا بودن قیمت مواد شیمیایی، این ها به شدت برای سلامتی زیان آور هستند و استفاده از آنها ممکن است باعث به وجود آمدن برخی از بیماری ها در افراد شود. پس برای اینکه هم در هزینه های خود صرفه جویی کرده باشید و هم اینکه سلامت خود را به خطر نیندازید از روش های خانگی بالا استفاده کنید.

اگر در این زمینه سر رشته یا زمان کافی برای تمیزکاری لوازم آشپزخانه خصوصا سینی فر ندارید می‌توانید با ثبت سفارش در اپلیکیشن "خدمت از ما" و دسترسی به شرکت‌های خدماتی معرفی کننده کارگر خانم برای نظافت منزل تهران و دیگر شهرها از افراد مطلع در این زمینه راهنمایی بخواهید.

4.5 امتیاز از 1213 رای


نظافت منزل
برای سرویس نظافت منزل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین