فلومتر پکیج چیست؟ فلوسوئیچ پکیج چیست؟

ثبت درخواست "سرویس و تعمیر پکیج"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
فلومتر پکیج چیست؟ فلوسوئیچ پکیج چیست؟

فلومتر پکیج چیست؟ آیا آشنایی کامل با فلومتر پکیج دارید؟ اگر می‌خواهید در مورد فلوسوئیچ پکیج، نحوه تعمیر فلوسوئیچ پکیج بوتان، تعمیر فلوسوئیچ ایران رادیاتور و نحوه عیب یابی پکیج گلدیران و دیگر برندها وبرای بررسی وضعیت فلومتر  همچنین روش تست سالم بودن آن‌ها و در نهایت تعمیر پکیج بیشتر بدانید، در این پست همراه ما باشید. تیم محتوای خدمت از ما زیر و بم فلومتر پکیج را برای شما درآورده است و محتوایی جامع در مورد آن خدمت شما ارائه می‌دهد. 

فلومتر پکیج چیست؟

فلومتر پکیج که بیشتر به نام دبی سنج معروف است؛ وظیفه ی اندازه‌گیری آب گرم مصرفی در دستگاه‌های خانگی مانند سیستم پکیج و آبگرمکن را دارد. به طور کلی در ساختمان پکیج و آبگرمکن، عوامل مختلفی موجب گرم شدن آب مصرفی می‌شوند.(پیچ تنظیم شمعک آبگرمکن مخزنی و پکیج) همانطور که ذکر کردیم؛ این قطعه بسیار مهمی که نقش اصلی را ایفا می‌کند، فلومتر پکیج است. از این رو می‌خواهیم با هم اساس کار فلومتر پکیج را بیشتر بررسی کنیم.

آشنایی کامل با تجهیزات این دستگاه در روند کار بهترین پکیج و نمونه‌های پیشرفته و بهترین آبگرمکن دیواری در ساختمان تاثیر بسزایی دارد. علاوه بر این موارد در کنار هم قرار دادن فاکتورهای تفاوت پکیج و آبگرمکن دیواری و مزایا و معایب پکیج شرایط را برای سرویس و نگهداری این دستگاه و تجهیزات ضروری مثل فلومتر فراهم می‌کند. 

 

فلوسوئیچ پکیج چیست؟

فلومتر پکیج قطعه‌ای متفاوت با فلوسوئیچ پکیج است. در واقع بهتر است بگوییم که از فلوسوئیچ در گذشته کاربرد داشته و در حال حاضر، فلومتر پکیج جایگزین آن شده است. 

در واقع فلوسویچ پکیج و در برخی مدل‌ها فلومترکیج یکی از سنسورهای پکیج دیواری هستند که در مسیر آب سرد ورودی قرار گرفته و وظیفه اعلام باز بودن آب مصرفی، هنگام باز بودن شیر آب گرم، به برد کنترل را دارد.

تا برد دستور لازم به قطعات دیگر را جهت گرم کردن آب مصرفی صادر کند، پس با این تفسیر زمانی که شما شیر آبگرم را باز کنید و متوجه شوید که پکیج هیچ عکس العملی از خود نشان نداده و آب مصرفی همچنان سرد است، به این معنا است که برد کنترل پکیج متوجه باز بودن آب نشده است و اصولا اولین قطعه ای که باید سریعا چک شود؛همین فلوسویچ و یا فلومتر در پکیج‌های جدید است.

 

فلوسوئیچ پکیج چیست

 

یکی از اقداماتی که در حین استفاده از انواع پکیج باید به آن توجه ویژه داشت سلامت قطعه فلوسوئیچ است. با سرویس پکیج بوتان به صورت دوره ای امکان تشخیص ایراد در این قبیل تجهیزات و رفع آن‌ها با اجرای روش‌های تعمیر پکیج بوتان و سایر برندها فراهم می‌شود. 

 

یک تفاوت فلوسوئیچ پکیج با فلومتر

همانطور که متوجه شدید، فلوسوئیچ پکیج تفاوت چندانی با فلومتر پکیج ندارد. ولی از لحاظ ظاهری فلوسوئیچ پکیج دو سیم دارد ولی فلومتر پکیج سه سیم و دلیل آن هم این است که فلومتر علاوه بر عملکرد کاری که فلوسوئیچ انجام می‌دهد یعنی اعلام باز بودن آب مصرفی به برد پکیج بوتان و سایر برندها وظیفه دیگری نیز دارد و آن اعلام مقدار حجم خروجی آب می‌باشد که به برد کنترل کمک می‌کند تا شعله پکیج را با مقدار حجم خروجی تنظیم کند.


 

نحوه عیب یابی فلوسویچ پکیج یا فلومتر پکیج چگونه است؟

تست فلوسوئیچ و نحوه عیب یابی فلوسویچ پکیج، به این صورته که باید شیر آبگرم پکیج را باز کرد؛ سپس باید روی پنل پکیج مشاهده کرد که چراغ سبز رنگ در حال چشمک زدن است یا نه، البته اگر پکیج ایران رادیاتور باشد چراغ‌ها جفت جفت چشمک می‌زنند ولی در پکیج بوتان آنالوگ یک چراغ چشمک می‌زند. در پکیج‌های دیجیتال عکس شیر آبگرم و یا دوش آب روی مانیتور ظاهر می‌شود.

در واقع اگر چراغ پنل پکیج با خطا مواجه شود و آب مصرفی گرم پکیج نشود ممکن است؛ فلومتر پکیج خراب شده باشد. که معمولا برای مطمئن شدن تعمیرکار پکیج از بخش‌های مختلف پکیج تست می‌گیرد تا عیب‌یابی پکیج را با اطمینان خاطر انجام دهد. سپس در صورت خراب شدن فلومتر؛ به سراغ تعویض فلومتر پکیج می‌رود. به همین خاطر است که هنگام خرابی پکیج گفته می‌شود از یک فرد ماهر و استادکار در زمینه عیب‌یابی پکیج کمک بگیرید.

 

قطعات داخل فلوسوئیچ پکیج

قبل از تعمیر فلوسویچ پکیج، باید با تمامی قطعات آن و طرز کار پکیج آشنایی کامل داشته باشید. همچنین علاوه بر آگاهی کامل ازقطعات فلومتر پکیج و قطعات فلوسویچ پکیج، باید در این رشته تخصص کافی را داشته باشید. 

 

قطعات داخل فلوسوئیچ شامل موارد زیر هستند:

  • فیلتر صافی در فلوسوئیچ از ورود موارد زائد و رسوبات آب به داخل پکیج جلوگیری کرده و به نوعی نقش رسوب گیر پکیج را دارد.(مشابه نصب فیلتر رسوب گیر در آبگرمکن دیواری
  • رزوه‌های برنجی
  • خار، که رزوه و واشر را در داخل پوسته فلوسوئیچ نگه میدارد.
  • شناور تفلونی که با به همراه داشتن یک آهنربا، با بالا رفتن شناور اتصالات مغناطیسی را ایجاد میکند و باعث ایجاد کنتاکت‌های فلوسوییچ و ایجاد سیگنال تولید آبگرم می‌شود.
  • کنتاکت‌هایی از نوع O
  • بدنه‌ای که شناور داخل آن است.

 

نحوه تعمیر فلوسویچ پکیج چگونه است؟

در بیشتر موارد امکان تعمیر فلوسویچ پکیج وجود ندارد؛ و اگر مشکل جدی باشد؛ باید به سراغ تعویض فلومتر پکیج رفت. در واقع ولی در موارد بسیاری دیده شده که پروانه فلوسویچ و آهنربای فلومتر به دلیل گیر کردن سنگ ریزه و یا رسوب شدید مواد،در ورودی و خروجی آبگرمکن دیواری و پکیج دچار مشکل می‌شوند؛ به همین دلیل فرمان باز بودن آب را به برد کنترل نمی‌دهند.در نتیجه علت روشن نشدن پکیج بوتان و سایر برندها را می‌توان در این وضعیت جستجو کرد.(علت روشن نشدن مشعل آبگرمکن مخزنی گازی)

در این شرایط پیشنهاد ما به شما این است که قبل از تعویض فلومتر پکیج، اقدام به جابجایی شیلنگ‌های سرد و گرم زیر پکیج نموده و چند بار آب را باز کنید و سپس شیلنگ‌ها را سر جایشان ببندید. بدین ترتیب اگر پروانه فلوسویچ و یا آهن ربای فلومتر به هر دلیلی گیر کرده باشد با برعکس شدن جریان آب مشکل حل خواهد شد.

 

عیب یابی فلومتر پکیج

 

روش تست سالم بودن فلوسویچ پکیج

برای تست سالم بودن فلوسویچ پکیج، ابتدا باید مطمئن شوید که پکیج در حالت تابستانه قرار گرفته است. سپس شیر آب گرم مصرفی را به اندازه کافی باز کنید. اگر در این حالت پکیج روشن شد و شروع به کار کردن کرد یعنی فلومتر یا فلوسوئیچ سالم است، اما اگر در حالت آماده باش (standby) قرار گرفت و تغییری نکرد، یعنی فلومتر یا فلوسوئیچ پکیج خراب است.در این میان توجه کافی با علائم و فاکتورهای مصرف گاز پکیج نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای عیب یابی فلومتر پکیج و روش تست سالم بودن فلوسویچ پکیج، می‌توانید از روش ولتاژگیری هم استفاده کنید. برای عیب یابی فلومتر پکیج به این شکل، باید در ابتدا با سیم‌های آن آشنایی داشته باشید. سیم‌های فلومتر پکیج به رنگ‌های زرد یا سفید، قرمز و مشکی یا آبی هستند، یک سیم مشترک یا نول در این میان وجود دارد که همان سیم مشکی یا آبی است.

ولتاژ تغذیه ۵ ولت برای تغذیه فلومتر ارسال می‌شود. اگر اهم متر را به پایه های فلومتر نزدیک کنیم باید جریان در مسیر DC برقرار باشد در غیر این صورت یا سیم قطعی دارد یا برد مشکل پیدا کرده است. سیم های زرد و مشکی هم فرمان خروجی فلومتر را جابجا می‌کنند، در شرایطی که آبگرم باز است باید ولتاژ بین تا باشد، نه صفر و نه پنج، در غیر این صورت فلومتر خراب است.

قیمت فلومتر پکیج چقدر است؟

قیمت فلومتر پکیج بسته به مدل پکیج و نوع فلومتر متفاوت است. به طور مثال قیمت فلومتر پکیج ایران رادیاتور، قیمت فلومتر پکیج بوتان و یا قیمت فلومتر پکیج ایساتیس با هم فرق دارد. مثلا قیمت فلومتر پکیج بوتان مدل CV، در حال حاضر حدودا 400 هزار تومان است. و یا مثلا فلومتر فرولی سفید 150 هزار تومان در بازار است. 

 

کلام آخر

در این مقاله شما با فلومتر پکیج، تفاوت فلوسویچ پکیج با فلومتر، نحوه عیب‌یابی پکیج و قطعات فلومتر و فلوسوئیچ به طور کامل آشنا شدید؛ با این حال توصیه می‌کنیم که اگر تخصص کافی در زمینه عیب‌یابی و تعمیر پکیج ندارید حتما از متخصصین ماهر و کمک بگیرید تا از آسیب‌ها و افزایش هزینه سرویس پکیج ایران رادیاتور و دیگر برنده‌ها جلوگیری کنید.

متخصصین خدمت از ما می‌توانند در هر زمان و مکانی برای تعمیر فلومتر پکیج بوش، تعمیر فلومتر پکیج ایساتیس، تعویض فلومتر پکیج گلدیران، تعویض فلومتر پکیج ایران رادیاتور، تعویض فلومتر پکیج بوتان و ... به کمک شما بیایند.

سرویس و تعمیر پکیج
برای سرویس سرویس و تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading