علت گرفتگی روشویی و روش‌های رفع آن

ثبت درخواست " لوله بازکنی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت گرفتگی روشویی و روش‌های رفع آن

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که هنگامی که می‌خواهید دست و صورتتان را بشویید با گرفتگی روشویی مواجه شدید. چیز عجیبی نیست، چرا که گرفتگی روشویی، بالا زدن چاه آشپزخانه، گرفتگی لوله‌های فاضلاب و ... همگی دلایل زیادی دارد که بیشترش از سهل انگاری نشات می‌گیرد. حال اگر لوله‌های فاضلاب و روشویی سرویس بهداشتی شما هم گرفته است، پس در مجله خدمت از ما بمانید تا با روش‌های رفع گرفتگی روشویی آشنا شوید.

در ادامه به سراغ قویترین محلول لوله باز کن، دلایل گرفتگی لوله‌های فاضلاب و نکاتی در خصوص گرفتگی روشویی و روش‌های رفع آن رفته ایم.

دلایل رایج گرفتگی روشویی

برای جلوگیری و رفع گرفتگی روشویی در کنار  ابتدا باید دلایل گرفتگی لوله و چاه را تشخیص دهید. چرا که همین تشخیص علت گرفتگی روشویی به شما در جهت از بین بردن آن‌ها کمک می‌کند. مثلا ممکن است گرفتگی سطحی باشد و شما با یک ترفند ساده بتوانید مشکل گرفتگی روشویی سرویس بهداشتی را برطرف نمایید.

پس در ادامه با هم به سراغ دلایل گرفتگی روشویی می‌رویم و پس از آن به سراغ روش‌های رفع آن می‌پردازیم.

 

رفع گرفتگی روشویی

 

گرفتگی روشویی به علت جمع شدن مو

جمع شدن مو یکی ازشایه ترین دلایل گرفتگی لوله فاضلاب و گرفتگی روشویی و حتی بالا زدن چاه آشپزخانه و سینک است، ریختن موها را دست کم نگیرید؛ با هر بار ریختن شدن مو به درون روشویی و یا چاه توالت فرنگی، شما به این اتفاق ناخوشایند نزدیک و نزدیک تر می‌شوید.

چرا که مو با چربی و سایر مواد چسبنده درهم‌آمیخته می‌شود و گرفتگی روشویی را ایجاد می‌کند. پس فراموش نکنید که بهترین راه مقابله با گرفتگی در اثر جمع شدن مو، جلوگیری از بروز آن در وهله اول است. اطمینان حاصل کنید که همه خروجی‌های چاه دارای توری نگهدارنده مو هستند و این توری‌ها را به طور مرتب تمیز کنید.

همچنین بعضی از افراد برای شستن موهای خود به صورت روزانه و جهت رفع چربی‌های جلو سر، زیر شیر روشویی قرار می‌گیرند و شروع به شستن موهای خود؛ می‌کنند. این کار واقعا به ضرر شما تمام می‌شود و در آینده ای نه چندان دور مشکل گرفتگی روشویی برایتان رخ می‌دهد.

 

گرفتگی روشویی به علت رسوب صابون

 صابون هم به نوبه ی خودش می‌تواند دردسر ساز باشد. در واقع ریختن و تجمع تکه‌های صابون، می‌تواند باعث انسداد لوله‌های فاضلاب شود، چرا که صابون‌های سنتی در واقع با چربی ساخته شده و متاسفانه چربی موجود در صابون با مواد معدنی موجود در آب ترکیب شده و رسوبی سختی از خود به جا می‌گذارد.

به مرور زمان رسوب حاصل از چربی صابون‌هایی که شما روزانه استفاده می‌کنید؛ داخل لوله‌های فاضلاب انباشته شده و جریان عادی آب را کند می‌کند. پس بهتر است برای شستن دست و صورت خود از مایع شوینده‌های مخصوص استفاده کنید و یا مراقب نفوذ تکه‌های کوچک صابون باشید تا گرفتگی روشویی اتفاق نیفتد. ( افتادن صابون در چاه دستشویی)

اغلب اوقات دلیل گرفتگی توالت فرنگی، گرفتگی چاه توالت ایرانی همین صابون است. پس آن را دست کم نگیرید وگرنه برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب باید از یک متخصص ماهر کمک بگیرید.

 

دومین دلیل شایع گرفتگی روشویی، صابون

 

گرفتگی روشویی به علت تجمع کثیفی

افرادی هستند که برای شستن لباس و کفش و ... به سراغ روشویی می‌روند و شروع به از بین بردن کثیفی‌های آن‌ها می‌کنند. مثلا ممکن است کفش گلی خود را در روشویی بندازند و یا لباس پشمی و یا خاکی خود را در روشویی بشویند. این کار واقعا اشتباه است؛ چرا که کثیفی‌های حاصل از شست‌وشوی مواردی مثل کفش (گل و لای چسبیده به کفش) یا لباس‌ها (پرز لباس) می‌تواند باعث ایجاد گرفتگی لوله فاضلاب و گرفتگی روشویی شود.

پس تا آنجایی که می‌شود از روشویی فقط برای شستن دست و صورت خود استفاده کنید و گرنه مشکل گرفتگی روشویی گریبان گیرتان می‌شود.

 

گیر کردن اشیای کوچک و گرفتگی روشویی

اشیای کوچک می‌توانند باعث گرفتگی لوله فاضلاب و گرفتگی روشویی شوند. پس این نکته را فراموش نکنید که هیچ چیز جز آب، نباید از چاه روشویی پایین برود. این دلیل برای گرفتگی چاه توالت فرنگی، گرفتگی لوله‌های فاضلاب، گرفتگی سینک ظرفشویی و ... صدق می‌کند. 

 

روش‌های باز کردن و رفع گرفتگی روشویی

تا اینجا شما با دلایل گرفتگی روشویی و لوله‌های فاضلاب آشنا شدید حال می‌خواهیم به سراغ راه‌های باز کردن گرفتگی راه آب و و روش‌های رفع گرفتگی روشویی برویم.

 

 رفع گرفتگی روشویی با جوش شیرین

 

رفع گرفتگی روشویی با استفاده از سیم رخت آویز

پس اگر مشکل گرفتگی روشویی را پیدا کردید، یک راه جدید برای باز کردن آن استفاده از رخت آویز سیمی خمیده که مشابه  فنر زدن لوله فاضلاب است. برای استفاده از این روش جالب جهت رفع گرفتگی روشویی، کافی است رخت آویز سیمی را باز و تا حد امکان صاف کنید. یک سر آن را خم کنید تا به شکل قلاب در بیاید؛ بعد آن را به داخل راه آب فشار دهید و شروع به ماهیگیری کنید. بعد از اینکه موها یا دیگر موادی که باعث گرفتگی کف‌شور آشپزخانه یا گرفتگی راه آب ظرفشویی یا روشویی یا وان شده‌اند خارج کردید، بهتر است که آب داغ را باز کنید تا راه آب شسته و تمیز شود.

 

رفع گرفتگی روشویی با استفاده از تلمبه دستی یا چاه باز کن

یک راه حل دیگر برای رفع گرفتگی روشویی و یا باز كردن لوله سينك ظرفشويي، گرفتگی لوله‌های فاضلاب و ... استفاده از تلمبه یا چاه باز کن است. دقت داشته باشید که اولین فشار رو به جلو نباید خیلی با شدت انجام شود. به این فکر کنید که قرار است هوا را از قسمت زنگ شکل تلمبه با فشار خارج کنید،

اما نمی‌خواهید که باعث پاشش و پخش شدن آب شوید. وقتی آب خارج شد، می‌توانید با شدت بیشتری تلمبه بزنید اما دقت کنید که جای آن روی راه آب محکم باشد. اگر چهار یا پنج بار تلمبه زدید و پیشرفتی حاصل نشد، دست از تلمبه زدن نکشید. شاید لازم باشد ده یا دوازده بار این حرکت را تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب برسید. همچنین دقت کنید که آب کافی در توالت وجود داشته باشد تا تلمبه را بپوشاند.

 

رفع گرفتگی روشویی با جوش شیرین و سرکه

استفاده از محلول جوش شیرین و سرکه، یک راه حل دیگر برای رفع گرفتگی راه آب سینک ظرفشویی، رفع گرفتگی روشویی یا کف‌شور آشپزخانه است. برای استفاده از این روش باید یک سوم فنجان جوش شیرین را با یک سوم فنجان سرکه ترکیب کنید؛ دقت داشته باشید که این ترکیب گاز تولید می‌کند. محلول را فوراً داخل راه آب بریزید؛ فرایند تولید گاز به شکستن و از بین رفتن ماده‌ی چسبناک داخل لوله‌ی فاضلاب، مو و چرک و کثافت موجود کمک می‌کند. بعد از سپری شدن یک ساعت یا یک شب، با آب داغ راه آب را آبکشی کنید.

 

ساده ترین روش رفع گرفتگی روشویی با آب جوش

اگر گرفتگی سطحی باشد، قطعا با ریختن آب جوش برطرف می‌ شود. پس کتری را پر از آب کنید و بگذارید جوش بیاید و بعد آرام آرام آب جوش را در دو یا سه مرحله داخل راه آب بریزید. قبل از انجام این کار حتماً سینک ظرفشویی یا کاسه روشویی را خالی کرده باشید و موقع کار با آب جوش نهایت دقت را داشته باشید که خودسوزی نکنید.

 

استفاده از پودر مخصوص برای باز کردن گرفتگی روشویی

شاید شما روش‌های بالا را انجام دهید و همچنان ببینید که گرفتگی روشویی برطرف نشده است. در این صورت ممکن است به سراغ پودر و محلول‌های قوی لوله باز کن بروید. پس در انتخاب آن‌ها دقت داشته باشید. همین‌جا توصیه می‌کنیم که از تمیزکننده‌های پایه پودری به جای مایع استفاده کنید، زیرا فرسایش کمتری در لوله‌ها ایجاد می‌کنند. بیشتر این پودرها حاوی ماده شیمیایی سدیم هیدروکسید هستند که به سرعت در رفع گرفتگی‌ها کار می‌کنند و به همین دلیل نیازی به ماندن محصول در لوله‌ها برای مدت طولانی نیست. چس برای استفاده از پودر رفع گرفتگی روشویی به نکات زیر دقت کنید.

  1. بهتر است قبل از استفاده از این پودرها، شیر آب گرم را به مدت ۱-۲ دقیقه باز بگذارید تا گرفتگی‌ها را نرم کنید.
  2. سپس تقریباً از ۲ فنجان پودر (بسته به اندازه گرفتگی) استفاده کنید.
  3. بگذارید پودر به مدت ۲ دقیقه قبل از آبکشی با آب داغ در چاه بماند.

 

رفع گرفتگی روشویی

 

نکته استفاده از محول قوی لوله باز کن

دقت داشته باشید که استفاده از مواد شیمیایی برای تمیز کردن راه آب و رفع گرفتگی روشویی کمی خطرناک است؛ چرا که ممکن است محلول لوله باز کن سریع اثر نکنند و برعکس باعث خوردگی لوله‌ها بشوند.

باز کردن گرفتگی روشویی با دستگاه مخصوص

اگر تمام روش‌های بالا را انجام دادید و همچنان مشکل گرفتگی روشویی برطرف نشده است پس انگار گرفتگی بسیار سخت است و رسوب زیادی در لوله‌ها وجود دارد. پس در این صورت بهتر است با شرکت‌های متخصص تخلیه چاه و لوله بازکنی تماس بگیرید. از آنجایی که تکنسین خای خدمت از ما تبحر زیادی در این امر دارند، می‌توانید برای رفع گرفتگی روشویی روی آن‌ها حساب کنید.

4.5 امتیاز از 1257 رای


لوله بازکنی
برای سرویس لوله بازکنی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین