آسان‌ترین روش تمیز کردن ظروف چدنی سوخته

ثبت درخواست " نظافت منزل "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آسان‌ترین روش تمیز کردن ظروف چدنی سوخته

تمیز کردن ظروف چدنی جهت رفع آثار سوختگی از روی این ظروف اهمیت بسیاری دارد؛ چرا که بسیاری از قابلمه‌ها و ماهیتابه‌های چدنی پس از مدتی مصرف در اثر سوختگی غذا در آن‌ها دیگر کارآیی سابق را ندارند. بنابراین همانند دیگر اقداماتی تمیزکاری ظروف با جنس خاص مثل تميز كردن قابلمه روحي سوخته و همین طور برق انداختن ظروف مسی، از بین بردن آثار سوختگی در ظروف چدنی نیز با ترفندهایی همراه است. 

اگر شما دارای تعداد زیادی ظروف چدنی سوخته یا کهنه هستید، نگران نباشید؛ چرا که تمیز کردن ظروف چدنی سوخته اصلاً کار سختی نیست و شما می‌توانید به آسانی در منزل آن‌ها را مثل روز اول نو کنید.این اقدام به حدی در بین افراد اهمیت داشته که امروزه در لیست خدمات آنلاین نظافت و نظافت لوازم آشپزخانه قرار گرفته است. 

در حالت کلی استفاده از وسایل آشپزخانه چالش‌های تمیزکاری مثل نحوه تمیز کردن سینی فر، روش‌های تميز كردن اجاق گاز لعابي، پاک کردن و از بین بردن لکه سیاه روی استیل، روش و نحوه شستن کاور پلاستیکی وسایل برقی و سوالی مثل چگونه لکه روغن از روی کابینت پاک کنیم و موارد مشابه را به دنبال دارد. پس با ما همراه باشید تا در این مطلب از مجله اینترنتی "خدمت از ما" آسان‌ترین راه تمیز کردن ظروف چدنی کهنه را یاد بگیرید.

اهمیت تمیز کردن ظروف چدنی

ظروف چدنی و ویژگی‌های آن، از جمله دوام بالا، مقاومت زیاد در برابر حرارت بالا و نگهداری خوب گرما زیادی دارند و امروزه کمتر خانه‌ای پیدا می‌شود که در آن برای پخت و پز از ظروف چدنی استفاده نشود. به یاد داشته باشید که نگهداری صحیح از این ظروف می‌تواند عمر آن‌ها را از آنچه که هست نیز افزایش دهد.

اما اگر هرگونه آسیب به این ظروف وارد شد مانند سوختگی یا کهنه شدن بیش از اندازه، شما می‌توانید به آسانی به تمیز کردن ظروف چدنی خود بپردازید و از خرید مجدد آن‌ها بپرهیزید. به گفته بعضی از افراد افزایش عمر ظروف چدنی باعث افزایش عملکرد آن‌ها نیز خواهد شد.

جلا دادن یکی از کارهایی هست که پیشنهاد می شود هر از چند سال برای افزایش عمر ظروف چدنی خود انجام دهید. مشابه این ترفند را با روش جلا دادن سنگ برای ترمیم دیگر تجهیزات دکوراتیو مثل سنگ کابینت و کف پوش در آشپزخانه می‌توان تجربه کرد. 

 

مواد مورد نیاز جهت تمیز کردن ظروف چدنی

فراموش نکنید که برای هر کاری ابزاری و روشی وجود داشته که استفاده صحیح از آن نتایج مطلوب را به همراه دارد. همانند استفاده از انواع تی برای نظافت کف، انواع برس برای شستشوی فرش و موارد مشابه در این روش تمیز کردن ظروف چدنی نیز راهکار و استفاده درست از لوازم اری ضروری است. پس برای یادگیری یک ترفند اساسی از معرفی لوازم مورد نیاز به شرح ذیل شروع می‌کنیم. 

  • سرکه، برای جوابگویی بهتر استفاده از سرکه سفید مناسب تر است.
  • تشت یا ظرفی بزرگ؛ جهت خیس کردن ظرف چدن
  • یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی

*درصورت تمایل به دیگر روش‌های لکه بری مثل ریختن جوش شیرین در مایع ظرفشویی یا لکه بر قوی شیشه برای درب قابلمه حتما نسبت به واکنش ظروف با این مواد تحقیق و سپس استفاده کنید.

  • چند لیتر آب جهت خیس کردن ظرف و شستن آن
  • حوله بزرگ یا تعدادی دستمال کاغذی 
  • چند قاشق غذاخوری روغن، که شما می‌توانید از هر نوع روغنی که در دسترس دارید استفاده کنید.
  • اسفنج زبر یا سیم ظرفشویی
  • ۵۰ سانتی متر تا یک متر فویل آلومینیومی، بسته به اندازه ظرف
  • یک جفت دستکش مخصوص فر 
  • یک دستگاه فر که دارای تنظیمات پاک کنندگی باشد.

 

در واقع ماهیت لکه‌ها و میزان سختی آن‌ها بر روی هر ظروف و سطوحی در انتخاب روش پاکسازی تاثیر دارد. بعنوان مثال راهکار پاك كردن شمع از روي پارچه با روش پاك كردن ماژيك از روي دیوار گچی، رفع لکه چایی روی دیوار گچی و همین طور لکه بری فرش و از بین بردن بوی بد فرش با هم تفاوت داشته و برای جلوگیری از آسیب به این لوازم و سطوح حتما این موارد را در نظر داشته باشید. 

 

آموزش تمیز کردن ظروف چدنی سوخته در 6 گام

 ممکن است تصور کنید که تمیز کردن ظروف چدنی کهنه یا سوخته کار سختی است؛ اما اصلاً اینگونه نیست. شما می‌توانید تنها با داشتن موارد مورد نیاز که در بالا برای شما ذکر کردیم به آسانی به تمیز کردن ظروف خود بپردازید و آن‌ها را به اندازه روز اول زیبا همراه کارایی بالا یابید.

در صورتی که تعدادی از موارد گفته شده را در دسترس نداشتید، می‌توانید از موادی که جایگزین آن‌ها باشند، استفاده کنید.

 

قرار دادن ظروف در فر

در اولین گام تنها لازم است ظروف را به صورت پشت و رو بر روی طبقه میله‌ای فر قرار دهید. ورق های آلومینیومی را که تهیه کرده‌اید در زیر طبقه میله‌ای قرار دهید، تا کثیفی‌های موجود در ظروف چدنی به جای ریختن درون محفظه فر، بر روی آن‌ها بریزد و از کثیف کردن فر جلوگیری شود.

 

آسان‌ترین روش تمیز کردن ظروف چدنی

 

روشن کردن فر

پس از قرار دادن ظروف درون فر، جهت تمیز کردن ظروف چدنی حتما چرخه تنظیمات فر را جهت تمیز کردن فعال کنید. برخی از از فرها تنظیمات پاک کنندگی را در سیستم خود ندارند؛ در این صورت است شما می‌توانید تنظیمات فر را بر روی دمای ۴۲۵ درجه فارنهایت قرار دهید.

اما فراموش نکنید که لازم است هر یک ساعت یکبار آن را چک کنید. سپس فر را خاموش کنید و ظرف چدنی خود را پس از خنک شدن از درون آن خارج کنید. در این مرحله آلودگی‌ها کمی از سطح  ظروف فاصله می‌گیرند و شما ممکن است آن‌ها را زمخت‌تر و کثیف به نظر آورید.

 

خیس کردن ظروف چدنی

 درون سطل یا تشت بزرگ خود، مقداری آب را به همراه مقدار مساوی از سرکه  و ۱ قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی تهیه شده از قبل، مخلوط کنید. ظروف چدنی خارج شده است که را به مدت ۳ ساعت درون مخلوط قرار دهید، تا خارج شدن تمامی آلودگی‌ها را از سطح ظروف مشاهده کنید.

 

تمیز کردن ظروف

در گام چهارم تنها لازم است ظروف را از مخلوط آب و سرکه خارج کنید و به خوبی بشویید. سپس به کمک دستمال خود باقی مانده آلودگی‌ها را از سطح آن بزدایید. این مرحله ممکن است نیاز به تکرار داشته باشد، آنقدر که مطمئن باشید هیچ گونه آلودگی درسته سطح ظرف وجود ندارد.

 

ایجاد لایه محافظتی 

آغشته کردن ظروف به لایه‌ای از روغن در این مرحله از تمیز کردن ظروف چدنی سوخته، موجب محافظان طولانی مدت از سطح آن خواهد شد؛ چرا که پس از از بین بردن تمامی کثیفی‌های باقی مانده بر روی آن، سطح ظرف آماده پذیرش این لایه محافظتی خواهد بود و می‌تواند به یک ظرف نچسب با کیفیت تبدیل شود.

 

آموزش تمیز کردن ظروف چدنی سوخته در 6 گام

 

جذب روغن توسط ظروف

اگر تمامی مراحل با را به درستی طی کرده‌اید، در این مرحله می‌توانید با قرار دادن ظرف خود برای بار دوم در فر موجب افزایش کارایی آن برای مدت طولانی شوید. تنها کافی است ظرف را به پشت روی طبقه میله‌های فر به مدت یک ساعت با دمای ۳۵۰ درجه سانتیگراد قرار دهید.

این اقدام موجب می‌شود که روغن آغشته شده به ظرف بتواند به خوبی بین حفره‌های ظرف باز نفوذ کند و پس از خنک شدن ظرف آن را تبدیل به یک ظرف نچسب و شفاف چدنی تبدیل سازد. این دو مرحله آخر جلا دادن نیز گفته می‌شود که همانطور که گفته شد اهمیت بالایی در نگهداری ظرف دارد.

در آخر بخوانید

 همانطور که مشاهده کرده‌اید تمیز کردن ظروف چدنی اصلاً کار سختی نیست و شما می‌توانید به آسانی آن را در منزل خود با کمترین امکانات انجام دهید. پس از حالا به بعد دیگر نیازی نیست ظروف چدنی خود را در صورت سوختگی یا کنده شدن کنار بگذارید؛ بلکه می‌توانید با طی مراحل گفته شده به آسانی به تمیز کردن ظروف چدنی کهنه خود بپردازید و آن‌ها را مثل روز اول نو و با کیفیت کنید.

 اگر با وجود خواندن تمامی مراحل تمیز کردن ظروف چدنی سوخته باز هم سوالی برای شما پیش آمد، می‌توانید با استفاده از فرصتی که بازارآنلاین "خدمت از ما" برای شما فراهم کرده است، درخواست خود را ثبت کنید تا در کوتاه‌ترین زمان از متخصصان مجرب راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

4.5 امتیاز از 1048 رای


نظافت منزل
برای سرویس نظافت منزل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین