از بین بردن لکه آب از سطح چوبی

کفسابی
از بین بردن لکه آب از سطح چوبی

مواردی مانند از بین بردن لکه آب از سطح چوبی، پاک کردن لکه سفید روی میز چوبی، از بین بردن لکه سیاه روی چوب سفید و مجموعا نگهداری از چوب از نکات مهم خانه‌داری هستند. چوب یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای استفاده در دکوراسیون داخلی‌ست؛ چراکه کمتر ماده‌ای دوام، زیبایی و سادگی آن را یکجا باهم دارد. اگر از میز یا کابینت‌ چوبی در خانه استفاده می‌کنید، مطمئنا لکه سفید روی میز چوبی را دیده‌اید و به‌دنبال راهی برای از بین بردن لکه آب از سطح چوبی و لکه گیری رنگ چوب بوده‌اید. در این مطلب قصد داریم چندین روش‌ موثر را برای از بین بردن لکه آب از سطح چوبی بررسی کنیم.

روش‌های پاک کردن لکه آب از روی سطوح چوبی

پیش از پاک کردن لکه روی چوب (یا از بین بردن لکه روی میز سفید و از بین بردن لکه رنگ از روی چوب) ابتدا میز یا کابینت چوبی یا ام دی اف خود را با یک دستمال خشک گردگیری کنید. همچنین، تا جای ممکن هرچه سریع‌تر به داد این لکه‌ها برسید و اجازه ندهید برای مدت زیادی رو سطح بمانند.

 

1. از بین بردن لکه آب از سطح چوبی با اتو

اگر لکه آب روی چوب هنوز خشک نشده است، می‌توانید از اتو برای از بین بردن لکه آب از سطح چوبی استفاده کنید. یک دستمال کاغذی خشک را روی لکه قرار دهید و سپس اتوی بدون بخار و گرم را روی آن بگذارید تا لکه پاک شود. توجه داشته باشید که اتو نباید داغ باشد تا آسیبی به چوب و پرداخت‌های آن وارد نکند.

 

2. از بین بردن لکه آب از سطح چوبی با روغن گیاهی

یک روش دیگر برای پاک كردن لكه سفید روی میز چوبی استفاده از روغن گیاهی‌ست. یک دستمال خشک را به کمی روغن گیاهی آغشته کنید و آنقدر روی لکه به آرامی بکشید تا کاملا پاک شود. پاک كردن درب چوبی نیز با این روش امکان‌پذیر است. پس از اتمام کار نیز میتوانید از روغن براق کننده چوب استفاده کنید تا علاوه بر افزایش زیبایی، عمر وسیله خود را نیز افزایش دهید.

 

3. از بین بردن لکه آب از سطح چوبی با خمیر دندان

یکی از راه‌های از بین بردن لكه روی میز سفید استفاده از خمیردندان است. این روش شاید کمی عجیب برسد، اما به‌خوبی جواب می‌دهد. توجه داشته باشید که خمیردندان مورد استفاده باید بدون سفیدکننده و کاملا سفید باشد. لکه مورد نظر را با یک لایه نازک از خمیر دندان بپوشانید. بعد از 10 دقیقه آن را با کاردک بردارید و باقیمانده آن را با دستمال نمدار پاک کنید. نهایتا محل را با استفاده از سشوار خشک کنید تا لکه سفید روی میز چوبی کاملا پاک شود.

 

4. از بین بردن لکه آب از سطح چوبی با جوش شیرین

برای پاک کردن لکه آب روی چوب و از بین بردن لکه روی میز سفید با استفاده از جوش شیرین، باید ابتدا کمی از آن را در آب حل کنید. این محلول را با پارچه‌ای تمیز به آرامی روی لکه بمالید. باید توجه داشت که این روش به اندازه‌ی استفاده از خمیر دندان برای پاک كردن لكه روی چوب قوی نیست و تنها آن را کمرنگ می‌کند.

 

از بین بردن لکه آب از سطح چوبی

 

5. از بین بردن لکه آب از سطح چوبی با سس مایونز

استفاده از سس مایونز برای از بین بردن لکه روی میز سفید، مشابه استفاده از خمیر دندان است. مقداری از این سس را روی لکه پخش کنید و اجازه دهید چند ساعت روی آن بماند. سپس آن را تمیز کنید و خواهید دید که جای لکه از بین رفته است.

 

6. از بین بردن لکه آب از سطح چوبی با روغن زیتون و پودر سنگ جلا

پاک كردن لكه آب روی چوب با کمک کمی روغن زیتون و پودر سنگ جلا (یا هر پاک‌کننده‌ی دیگری که مخصوص چوب باشد) نیز امکان پذیر است. همان‌طور که می‌دانید پودر سنگ جلا به‌عنوان یک پاک کننده مخصوص چوب، برای پاک كردن لكه روی چوب و برق انداختن سطوح چوبی مانند میزها و کابینت‌ها به کار می‌رود. بعد از ترکیب مقدار کمی از این دو ماده، دستمال تمیزی را به آنها آغشته و روی لکه بکشید تا پاک شود.

جال است بدانید که ترکیب روغن زیتون و لیمو ترش نیز علاوه بر پاک کردن لکه آب از روی سطوح چوبی، می‌تواند خراش‌های سطحی میزها و کابینت‌های شما را نیز محو کند. ترکیب روغن زیتون و نمک نیز برای نمیز کردن چوب توصیه شده است.

 

7. از بین بردن لکه آب از سطح چوبی با سیم ظرفشویی

استفاده از سیم ظرفشویی نرم نیز می‌تواند یکی دیگر از گزینه‌های شما برای از بین بردن لکه آب از سطح چوبی و حتی از بین بردن لکه رنگ از روی چوب است. ابتدا کمی روغن جلا را روی لکه بمالید و سپس سیم ظرفشویی را به آرامی روی آن بکشید تا لکه از بین برود. بعد از اتمام لکه گیری رنگ چوب محل را با پارچه‌ای لطیف پاک کنید و درنهایت کمی روغن جلا روی آن بمالید.

 

8. از بین بردن لکه آب از سطح چوبی با سرکه

بدون شک با کاربرد بالای سرکه در نظافت خانه آشنا هستید و درباره آن در سایر مقالات کاربردی "خدمت از ما" نیز خوانده‌اید. سرکه سفید در تمیز کردن چوب نیز کاربرد دارد. به میزان مساوی آب و سرکه را با یکدیگر مخلوط کنید و آن را برای پاک كردن لكه روی چوب روی آن بمالید. این روش نه‌تنها برای از بین بردن لکه آب از سطح چوبی، بلکه برای سایر سطوح نیز مناسب خواهد بود.

 

از بین بردن لکه آب از سطح چوبی

 

نکات پاک کردن لکه‌ آب از روی سطوح چوبی:

  • در طورتی که وسیله چوبی مورد استفاده‌ی شما آسیب جدی‌تری دیده و شما قصد از بین بردن لکه سیاه روی چوب سفید یا از بین بردن جای سوختگی روی چوب و رفع سوختگی چوب را دارید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم از متخصصان مجرب "خدمت از ما" کمک بگیرید.
  • پیش از پاک کردن لکه سفید روی میز چوبی، بد نیست محلول مورد نظر خود را روی قسمت کوچکی از وسیله خود تست کنید و سپس لکه را تمیز کنید.
  • از هر روشی که برای از بین بردن لکه سیاه روی چوب سفید، از بین بردن لکه رنگ از روی چوب، و یا حتی پاک كردن لكه چربي از روی چوب استفاده کردید، حتما بعد از پایان کار از روغن براق کننده چوب برای افزایش عمر و زیبایی چوب استفاده کنید.
  • اگر میز یا کابینت شما از نوع خاصی چوب ساخته شده و پرداخت خاصی دارد، به دستورالعمل‌های مخصوص به آن برای تمیز کردن چوب و لکه گیری رنگ چوب توجه داشته باشید.
  • بسیاری از شوینده‌ها و سفیدکننده‌های آماده نیز برای تمیز کردن چوب و  از بین بردن لکه آب از سطح چوبی پیشنهاد می‌شوند. اما خیلی از این ماده‌ها می‌توانند مخصوصا به وسایل ام دی اف شما آسیب وارد کنند.

5 امتیاز از 5 رای

کفسابی

برای سرویس کفسابی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با کفسابی

مطالب مرتبط با نظافت

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading