تفاوت رابیتس و کناف

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تفاوت رابیتس و کناف

تفاوت رابیتس و کناف برای افرادی که اهل ساختمان سازی هستند، بسیار مهم است. هنگام اجرای هر پروژه، آنها مجددا تفاوت رابیتس و کناف را به یاد می‌آورند تا گزینه مناسب تر را با توجه به شرایط انتخاب کنند.

مسئله فرق رابیتس و کناف با توجه به اینکه نصب سقف کاذب کناف سابقه زیادی در ایران ندارد و برخی آن را به خوبی نمی‌شناسند مهم تر هم می‌شود. در ادامه پیش از بررسی تفاوت رابیتس و کناف، این دو را تعریف می‌کنیم و سپس به مقایسه رابیتس کاری و نصب کناف از زوایای مختلف می‌پردازیم.

تولید و کاربرد سقف کاذب در نمونه‌ها و جنس‌های مختلف شرایط پوشش قسمت‌های گوناگون منزل و ساختمان‌های دیگر را سهولت بخشیده است.

نمونه‌های از سقف کاذب آی گلس برای فضای داخلی و خارجی منزل، سقف کاذب چوبی برای ایجاد هماهنگی در دکوراسیون داخلی منزل، و سقف کاذب گریلیوم و نمونه‌های رایج دیگر امروزه دست افراد را برای تغییر دکوراسیون و بازساری سریع منزل باز گذاشته اشت. 

 

رابیتس چیست؟

امروزه سبک‌های خاصی از ساخت سازه‌های ساختمانی تا حدودی با نقاشی ساختمان مدرن برای تغییر دکوراسیون و بازسازی ساختمان در رقابت هستند. پیش از بررسی فرق رابیتس و کناف و معایب کناف و رابیتس بهتر است بدانیم سقف کاذب کناف و رابیتس دقیقا چه هستند.

به عنوان یکی از رایج ترین انواع سقف کاذب، رابیتس (رابیز یا راویز) به ورق فولادی مشبکی گفته می‌شود که در سقف های کاذب، گچ کاری و گچ بری برای پوشاندن بتن سیمانی، تیرآهن، آرماتور و... به کار می‌رود. رابیتس برای پیوستگی سطح دیوارها و ایجاد بستری مناسب برای نصب تاسیسات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نمونه‌هایی از نصب سقف کاذب سرویس بهداشتی و همین طور سقف کاذب استخر و پوشش این محیط‌های مرطوب با سقف کاذب آلومینیومی را می‌توان در دسته خدمات این سبک بازسازی سقف و دیوار با رابیتس برشمرد. 

 

سقف کاذب کناف چیست؟

کناف صفحات روکش دار گچی یا گچ برگ ها هستند که توسط شرکت کناف تولید می‌شوند. سقف کاذب کناف نسبتا جدید بوده، و جایگزین سیستم سنتی رابیتس سقف در بازسازی ساختمان شده است. در واقع، سقف کاذب کناف نوعی صفحه روکش دار گچی است که نسل جدید گچ به شمار می‌رود. این محصول مزایای بی شماری نسبت به گچ دارد. برای مثال کناف زودتر از گچ اجرا می‌گردد و طرح‌های شیک تری را می‌توان با آن اجرا کرد.

 

سقف کاذب کناف - معایب کناف

 

از این سبک تغییرات دکوراسیون سقف و دیوار در بازسازی منزل، نصب سقف کاذب آشپزخانه و جایگزینی برای گچبری ستون وسط پذیرایی و موارد مشابه استفاده می‌شود. 

اما از معایب کناف نیز نباید غافل شد. مهمترین معایب کناف در اجرای این سقف کاذب نیاز به نیروی متخصص است. چنانچه در هنگام نصب این سقف‌ها نکات اجرایی رعایت نشود، پس از مدتی شاهد ترک خوردن و باز شدن گوشه‌های آن خواهید بود. در ادامه به تفاوت رابیتس و کناف می‌پردازیم.

 

تفاوت رابیتس و کناف: کناف بهتر است یا رابیتس؟

پاسخ دادن به سوال "کناف بهتر است یا رابیتس؟" بدون بررسی تفاوت رابیتس و کناف امکان پذیر نیست. اکنون که با هردو سازه آشنا شده ایم، به مقایسه رابیتس و کناف می‌پردازیم:

 

1. تفاوت رابیتس و کناف از نظر قیمت

هنگامی‌که صحبت از تفاوت رابیتس و کناف می‌شود، بسیاری در مورد هزینه این دو سوال می‌کنند (قیمت کناف، قیمت گچکاری روی رابیتس و قیمت گچ کناف از جمله سوالات رایج هستند). در نگاه اول، قیمت کناف و رابیتس یکسان است، اما هزینه‌های جانبی مانند قیمت گچکاری روی رابیتس نسبت به کناف برای هر متر مربع بالاتر است.

 

2. فرق رابیتس و کناف از نظر کیفیت

قیمت کناف و قیمت گچکاری روی رابیتس را که کنار بگذاریم، کیفیت یکی از مهم ترین فاکتورها در مقایسه رابیتس و کناف و انتخاب بین این دو سازه است. در صورتی که اجرای سقف کاذب کناف با رعایت استانداردها و توسط نیروی متخصص انجام شود، کیفیت کناف بیشتر خواهد بود. اما در صورتی که از افراد خبره برای نصب آن استفاده نشود، نمی‌توان انتظار کیفیت خوبی از این سقف کاذب داشت.

 

3. مقایسه رابیتس و کناف از نظر مقاومت

مقاومت این دو سقف کاذب به هیچ عنوان با یکدیگر قابل مقایسه نیست. برخلاف سقف کاذب کناف، در رابیتس بندی از جوشکاری استفاده شده و همین امر ترک‌های زیادی را در این سیستم ایجاد می‌کند. بنابراین مقاومت سقف کاذب کناف بسیار بیشتر از رابیتس است (حدود 14 برابر). بنابراین در تفاوت رابیتس و کناف، مقاومت پایین از معایب کناف نیست.

 

4. تفاوت رابیتس با کناف از نظر وزن

فاکتور وزن نیز در بررسی تفاوت رابیتس و کناف حائز اهمیت است. وزن هر متر مربع کناف در طرح‌های مختلف آن متفاوت است؛ اما هر متر مربع اجرای این سازه به طور متوسط ۱۱ کیلوگرم وزن دارد. این در حالیست که وزن هر متر مربع رابیتس حدودا ۱ کیلوگرم بوده، و هر متر مربع اجرای آن حدود ۵ کیلوگرم است. هر متر مربع گچ کاری نیز حدود ۴۰ کیلوگرم وزن دارد که وزن هر متر مربع رابیتس کاری را به ۴۵ کیلوگرم می‌رساند. بنابراین در مقایسه رابیتس و کناف لحاظ وزن، سقف کاذب کناف بسیار سبک تر از رابیتس است.

 

آموزش نصب رابیتس سقف - قیمت گچکاری روی رابیتس

 

5. فرق بین رابیتس و کناف از نظر زمان اجرا

تفاوت رابیتس و کناف از لحاظ زمان اجرا نیز برای مجریان پروژه های ساختمان سازی بسیار مهم است. یک سقف 40 متری را در نظر بگیرید. زمان لازم برای گچکاری و نصب رابیتس سقف این سقف حدود ۱۰ روز است. اما در صورت استفاده از سقف کاذب کناف، این زمان به ۲ روز کاهش خواهد یافت.

 

6. تفاوت رابیتس و کناف از نظر قابلیت ترمیم

یکی از موارد انتخاب سقف کاذب کناف و رابینس اجرای آن‌ها در یک پروژه بازسازی و کاربردشان برای ترمیم سقف گچی و جایگزینی برای نمونه‌های سابق بازسازی سقف مثل گچبری پیش ساخته است.

بنابراین پیش بینی احتمال ایجاد مشکل و سادگی رفع آن یکی دیگر از مواردیست که در تفاوت رابیتس و کناف و مقایسه رابیتس و کناف به آن توجه می‌شود. همان طور که می‌دانید، تاسیسات عبور کرده از سقف های کاذب پس از مدتی نیاز به تعمیرات پیدا می‌کنند. در چنین حالتی، کناف نسبت به رابیتس بسیار راحت تر باز می‌شود و قابلیت ترمیم بیشتری نیز دارد.

 

7. مقایسه سقف رابیتس و کناف از نظر وزن بار مرده

در بررسی تفاوت رابیتس و کناف از لحاظ تفاوت وزن حاصل از محموله مرده، گچ کناف وزن کمتری نسبت به سقف رابیتس دارد.

 

8. فرق رابیتس و کناف از نظر نیروی متخصص

سقف کاذب رابیتس به نیروی بیشتری برای اجرا نیاز دارد که شامل جوشکار، رابیتس بند و گچکار می‌شود. هرچند سقف کناف به نیروی کمتری نیاز دارد، اما سقف کناف نیاز به نیروهایی با تخصص بیشتر دارد. اگر نیروی اجرایی تخصص لازم برای سقف کاذب کناف را نداشته باشد، امکان ترک خوردن این سازه زیاد است.

 

کناف بهتر است یا پی وی سی

 

کناف بهتر است یا پی وی سی؟

تفاوت رابیتس و کناف را بررسی کردیم. امیدواریم تا این قسمت از مطلب ایده خوبی راجع به معایب کناف، و همچنین قیمت کناف و قیمت گچکاری روی رابیتس به دست آورده باشید. اما سوال مهمی‌دیگری نیز در حوزه سقف های کاذب پرسیده می‌شود: کناف بهتر است یا پی وی سی؟

اینکه کناف بهتر است یا پی وی سی را نوع استفاده مشخص می‌کند. کناف مانند سقف کاذب PVC از پنل های پیش ساخته استفاده می‌کنند. اما در ساخت کناف از پنل های گچی استفاده می‌شود، و سپس آنها را با پروفیل های خاصی به سازه سقف متصل می‌کنند. کناف طرح‌های متنوعی دارد و برای اجرای نور مخفی در خانه‌ها و واحدهای تجاری به کار می‌رود. نصب سقف کاذب پی وی سی ساده و سریع است؛ و از آن بیشتر در مغازه‌ها، ادارات، هتل‌ها و سرویس بهداشتی استفاده می‌شود.

4.5 امتیاز از 1459 رای


رابیتس کاری و رابیتس بندی
برای سرویس رابیتس کاری و رابیتس بندی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین