خطرات مواد شوینده

نظافت منزل
خطرات مواد شوینده

خطرات مواد شوینده

نظافت سرویس بهداشتی با مواد شوینده از لازمه‌های هر خانهای است. اما برخی از مواد شوینده و سفید کنندهها برای سلامتی افراد بسیار مضر است. ما در این مطالب خطرات مواد شوینده و سفید کنندهها را در زمان نظافت منزل برای شما بیان کردهایم.

خطرات مواد شوینده چیست؟

شاید برای شماهم سوال باشد که خطرات مواد شوینده چیست؟ شوینده‌های مختلف که به طور مرتب توسط خانم خانه استفاده می‌شود، موجب از بین رفتن رطوبت و چربی سطح پوست می‌شود. با از بین رفتن این لایه‌های محافظ، مواد محرک حساسیت زای موجود در شوینده‌ها به لایه‌های عمقی پوست نفوذ می‌کند و باعث آسیب به پوست می‌شوند.

آب ژاول یا وایتکس یکی از مواد شوینده اسیدی است که با دست هر فردی که تماس پیدا کند وی را دچار حساسیت می‌کند. این مواد علاوه بر اینکه روی پوست تأثیر دارد، می‌تواند به ریه‌ها نیز آسیب شدید برساند و تنفس شخص را دچار مشکل کند. بنابراین برخورد مواد شوینده با پوست دست بسیار مضر است.

برای جلوگیری از تماس مستقیم دست با مواد شوینده‌ حتما از دستکش استفاده نمایید. استفاده از دستکش پلاستیکی به تنهایی تأثیری ندارد و باید یک دستکش نخی در زیر دستکش پلاستیکی استفاده شود، زیرا دستکش پلاستیکی باعث تعریق دست و افزایش عوارض بیماری می‌‌شود. مواد لاتکس موجود در دستکش‌های پلاستیکی ممکن است در بعضی افراد ایجاد آلرژی کند و برای این منظور افرادی که پوست حساس دارند بهتر است به منظور جلوگیری از قرمزی و خارش دست حتما از دستکش نخی استفاده کند.

 

خطرات مواد شوینده این مواد شوینده را با هم ترکیب نکنید

 

خطرات مواد شوینده هنگامی بیشتر می‌شود که از شوینده‌های غلیظ استفاده می‌کنیم. باید دقت کنیم که اگر شوینده‌ها را مقداری رقیق کنیم و از غلظت‌های پایین استفاده کنیم همان کارایی را دارد که با غلظت بالا استفاده می‌کنیم.


متاسفانه در خانواده‌ها زیاد دیده می‌شود این است که شوینده‌ها را با هم مخلوط می‌کنند. به عنوان مثال یک سفید کننده یا وایتکس با جوهر نمک یا جرم گیر مخلوط می‌شود. وقتی اینها مخلوط می‌شوند متاسفانه بخار ایجاد می‌کنند و این بخار وارد سیستم تنفسی افراد می‌شود و برای افراد سالم مشکل ایجاد می‌کند و کسانی‌که زمینه بیماری‌های تنفسی دارند مثل افراد مبتلا به آسم، وضعیت شان بدتر خواهد بود و حتی می‌تواند منجر به مرگ شود.


خطرات مواد شوینده هنگامی است که با آب گرم مخلوط می‌شوند، که بخار ایجاد می‌شود و شوینده‌ها از طریق سیستم تنفسی به بدن منتقل می‌شوند و مشکل ایجاد می‌کنند. بنابراین توصیه می‌کنیم که از شوینده‌ها با غلظت‌های رقیق شده و در محیط‌های باز استفاده کنند یعنی درها و پنجره‌ها باز باشند و تهویه برقرار باشد. عوارض تنفسی در صورت استفاده ناصحیح از مواد شو.ینده عبارتند از: سوزش مجاری تنفسی، سرفه، تنگی نفس و موارد مشابه


 

 ما در زیر مواردی را به طور خلاصه برای پیشگیری از خطرات مواد شوینده بیان کرده ایم:

 • هنگام استفاده از شوینده‌های شیمیایی، حتما از ماسک مناسب استفاده کنید.
 • هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده‌های شوینده و پاک‌کننده، پنجره‌ها را باز و تهویه را روشن کند تا هوا به خوبی درمحیط جریان داشته باشد.
 •  از مخلوط کردن مواد شیمیایی مانند جوهرنمک و مواد‌سفیدکننده جدا خودداری کنید، بخار‌ها و گازهای ناشی از این اختلاط بسیار سمی و خفه‌کننده است.
 •  بخار متصاعد شده از ترکیب جوهرنمک و وایتکس بسیار خطرناک است؛ خصوصا برای چشم، پوست و ریه. توصیه می‌شود جدا از ترکیب این ۲ ماده خودداری کنید.
 •  استفاده مداوم مواد شوینده و پاک‌کننده از جمله جرم‌گیرها و سفیدکننده‌ها در منازل، موجب انتشار برخی ذرات شیمیایی خطرناک در توالت، حمام و آشپزخانه می‌شود و استفاده زیاد از این مواد به همراه آب گرم هم اثر منفی آن را دوچندان می‌کند.
 •  ‌محصولات شیمیایی و شوینده را همیشه در ظرف اصلی آن نگهداری کنید.

مواد شوینده همانطور که می‌دانید یکی از لوازم مورد نیاز برای نظافت، مواد شوینده‌ها هستند که هر کدام دارای ویژگی و کاربرد برای نظافت بخش‌های مختلفی هستند. ولی ممکن است ما در حین انجام نظافت از مواد شوینده نامناسب استفاده کنیم و یا آنها را با هم ترکیب کنیم.

 

این مواد شوینده را با هم ترکیب نکنید بررسی خطرات مواد شوینده

 

به همین دلیل در این پست میخواهیم از مضرات استفاده هم زمان از مواد شوینده و مخلوط کردن آن‌ها با هم اطلاعاتی کسب کنیم. و به این پرسش مهم یعنی خطرات ترکیب کردن مواد شوینده بپردازیم.

 

چرا باید برای نظافت هر بخش از مواد شوینده ای مخصوصی استفاده نمود؟

هر یک از مواد شوینده دارای ترکیبات شیمیایی خاصی است که مخصوص تمیز کردن اشیا خاص و در مکان خاص میباشد.شما میتوانید برای نظافت منزل از هر مواد شوینده مختلفی استفاده کنید فقط باید به چند نکته مهم توجه کنید.پس مارا تا انتهای مطلب همراهی کنید.

تا زمانیکه شما مواد شوینده را با هم ترکیب نکنید میتوانید از مواد شوینده مختلف استفاده کنید. اما باید بدانید کدام مواد شوینده را نباید هرگز با هم ترکیب کنید چرا که ممکن است برایتان خطرات جبران ناپذیر را بهمراه داشته باشد.


 

ترکیب کردن مواد شوینده با هم چه خطراتی دارد؟

 • هرگز سرکه و سفیدکننده را با هم ترکیب نکنید

هرگز یک ماده اسیدی مانند سرکه را با سفید کننده‌ها ترکیب نکنید به دلیل اینکه بعد از یک سری فرایند شیمیایی گاز کلورین تولید می‌کنند.ترکیب این گاز با آب، اسید هیپوکلروس می‌سازد. پخش شدن گاز کلورین حتی به مقدار کم هم می‌تواند آسیب‌هایی از جمله خارش چشم و بینی، مشکلات تنفسی و مشکلات ریوی ایجاد کند.

 

 • الکل و مایع سفیدکننده را با هم ترکیب نکنید

ترکیب این دو ماده شیمیایی، تولید کلروفرم و اسید هیدروکلریک می‌کند.کلروفرم و اسید هیدروکلریک می‌توانند موجب آسیب به سیستم عصبی، ریه، کلیه، کبد، چشم‌ها و پوست شوند. ضمنا مقادیر زیاد کلروفرم می‌تواند موجب سرگیجه، تهوع، از دست دادن هوشیاری و حتی مرگ شود.

 

 • هرگز آمونیاک و سفیدکننده را با هم ترکیب نکنید

این ترکیب برای سلامت شما بسیار خطرناک است. آمونیاک در بسیاری از مواد شوینده یافت می‌شود. ترکیب این دو ماده، موجب تولید گازهای سمی (بخار کلورامین) می‌شود. که آسیب‌های شدیدی برای دستگاه تنفسی به همراه خواهد داشت. همچنین ترکیب مقادیر زیاد این دو با یکدیگر، می‌تواند موجب انفجار بسیار خطرناکی شود برخی موادی که در ترکیبات خود آمونیاک دارند شامل شیشه شوی می‌باشد.

 

لیست مواد شوینده و بهداشتی عروس

 

 •  از ترکیب چند چاه بازکن به طور همزمان استفاده نکنید

در صورتیکه که چاه توالت منزل یا شرکت شما گرفته بود و تصمیم به باز کردن آن داشتید هرگز از چند چاه باز کن استفاده نکنید و فکر نکنید ترکیب چند چاه بازکن موجب می‌شود گرفتگی چاه توالت سریع‌تر برطرف شود. شاید فکر کنید همه آن‌ها قرار است یک کار را انجام دهد پس از یک ترکیب شیمیایی یکسان تشکیل شده‌اند، اما اصلا اینطور نیست. وجود کوچک‌ترین ماده شیمیایی در یک مایع چاه بازکن می‌تواند با ترکیب شدن با سایر مواد موجود در یک چاه بازکن دیگر، گازهای سمی تولید کند. پس حتما دقت کنید فقط از یک چاه بازکن استفاده کنید.


 

علایم و نشانه‌های بروز مشکل در اثر استفاده از مواد شوینده؟

مخلوط کردن مواد شوینده چه خطراتی دارد؟ با ورود بخارات و گازهای شیمیایی به دستگاه تنفسی، فرد با افت شدید سطح اکسیژن خون مواجه می‌شود و اگر به سرعت اکسیژن رسانی انجام نشود، پس از گذشت چهار دقیقه سلول‌های مغزی شروع به تخریب برگشت ناپذیر می‌کنند. از علائم افت سطح اکسیژن خون می‌توان به تنفس تند، استفراغ، سردرد احساس عطش برای دریافت هوا، گیجی و منگی، حالت تهاجمی و تغییر رنگ پوست به آبی اشاره کرد.


 

در صورت بروز مشکل در اثر استفاده از مواد شوینده چه باید کرد؟

بعد از مضرات و خطرات مواد شوینده حالا نوبت به درمان و بهتر بگوییم در صورتی که ما دچار مشکل‌های تنفسی یا پوستی شدیم درمان و راه حل ما چیست؟

 • در اولین قدم ابتدا راه‌های ورودی هوا را باز کنید. و بعد پشت مصدوم قرار بگیرید و او را به محیط باز ببرید هرگز مصدومان دچار مشکلات تنفسی را به صورت بر عکس نخوابانید، زیرا میزان فشار بر قفسه سینه او افزایش می‌یابد و باعث وخامت حالش می‌شود. مصدوم را پشت به یک تکیه گاه به حالت نیمه نشسته قرار دهید و سر او را کمی به عقب متمایل کنید تا مجرای تنفسی‌اش باز بماند.
 • بر اثر استنشاق بخارات شیمیایی مصدوم مضطرب است و سرعت تنفسش تند می‌شود. وی را تشویق کنید تا از تنفس کوتاه بپرهیزد و تا حد امکان نفس عمیق بکشد و طی هر تنفس، چند ثانیه‌ای اکسیژن را درون ریه‌هایش نگه دارد.برای در امان ماندن از مشکلات تنفسی بخصوص در روزهای منتهی به عید که میزان مصرف مواد شیمیایی شوینده زیاد است، از پاک کننده‌ها و شوینده‌های قوی استفاده نکنید.

4.81 امتیاز از 26 رای

نظافت منزل

برای سرویس نظافت منزل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با نظافت منزل

مطالب مرتبط با نظافت

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading