لیست کارهای خانه تکانی

ثبت درخواست "نظافت منزل"
لیست کارهای خانه تکانی

با وارد شدن به ماه اسفند دغدغه‌ها و کارهای ما ایرانیان زیادتر می‌شود. یکی از فکرهایی بزرگ خانوم‌های خانه‌، خانه تکانی و تهیه لیست کارهای خانه‌تکانی است. خانه تکانی یکی از رسم و رسوم‌های شروع سال نو و نوروز است؛ولی جزء کارهای محبوب نیست و همه سعی دارند به نحوی آن را به تعویق بیندازند چرا که برای انجام کارها برنامه‌ مشخصی ندارند و نمی‌دانند باید از کجا شروع کنند. اگر لیست کارهای خانه‌تکانی را تهیه کنیم، سختی این کار برای ما کمتر می‌شود و خانه تکانی راحت‌تر و سریع‌تر پیش می‌رود. امروز در این مطلب ما قصد داریم لیست کارهای خانه تکانی را برای شما بگوییم تا اسفند ماه پرآرامش‌تری را پشت سر بگذارید.

 

آماده سازی وسایل نظافت؛ خانه تکانی

قبل از شروع کار بهتر است مواد شوینده و ابزارهای نظافت مورد نظر را آماده کرده و درون جعبه‌ای گذاشته. همچنین می‌توانید چند عدد جعبه برای وسایل دور ریختنی، تعمیری و اهدایی تهیه کنید تا دچار سردرگمی نشوید.

 

چک لیست خانه تکانی

 

گردگیری؛ خانه تکانی

برای انجام گردگیری لازم است گرد و غبار را از جایی که دیده نمی‌شود، از بین ببرید. برای این کار می‌توانید از یک جاروی دسته باند یا تی استفاده کنید و گوشه سقف‌ها و جاهای که تار عنکبوت وجود دارد را پاکسازی کنید. بعد از آن به سراغ کتابخانه و قفسه ها بروید و آن‌جا را گردگیری کنید. کف اتاق‌ها، آشپزخانه، راهرو و زیر لوازم منزل از جمله مبل ها را جارو بکشید. پرده‌های اتاق‌ها و پذیرایی را از کرکره آن در بیاورید و حتما شستشو دهید.

کمد و کابینت‌هایی که فضای بسته دارند را تمیز کنید؛ خانه تکانی

این کار را یا می‌توانید از آشپزخانه شروع کنید یا از اتاق خواب‌ها! لباس‌های خود را کامل از کمد‌ها بیرون بیاورید آن‌هایی را که دیگر استفاده نمی‌کنید برای اهدا بگذارید. لوازم آرایشی بلااستفاده خود را دور بریزید و مرتب کنید و تمام برس و پدهای آرایشی را بشویید. داروها را چک کنید و منقضی شده‌ها را دور بریزید. جاکفشی هر خانه‌ای به دلیل قرار گرفتن کفش های خارج از منزل نیازمند نظافت اساسی هستند. سعی کنید کفش‌های استفاده نشده را دور بیندازید. کابینت‌های آشپزخانه را نیز خالی کنید وسایل به درد نخور را جدا کنید و وسایل دیگر را با نظم در کابینت‌ها بچینید و سعی کنید در زیر کابینت‌های خود کاغذ بیندازید. 

 

آشپزخانه را تمیز کنید؛ خانه تکانی

برای تمیز کردن آشپزخانه بهتر است از بخچال و فریزر شروع کنید و غذای قدیمی را خارج کنید. ظروف قفسه‌ها شستشو دهید، دیواره‌ها و کف را با آب و مواد شوینده حتما تمیز کنید.

 

فکر خانه تکانی سریع را از سرتان بیرون کنید

چک لیست کارهای منزل جدول نظافت منزل برنامه ریزی روزانه یک زن خانه دار چک لیست خانه تکانی خانه تکانی سریع یک برنامه ریزی خوب برای خانه تکانی چگونه در کارهای خانه زرنگ باشیم

 

فر و اجاق گاز را تمیز کنید؛ خانه تکانی

تمیز کرن هود، ماکروفر، فر اجاق را هم می‌توانید به وسیله بخار شوی انجام دهید و هم می‌توانید به وسیله آب و شوینده انجام دهید، شیشه‌ها و توری‌های آن را جدا کنید کاملا شستشو دهید و پس از خشک شدن در جای خود قرار دهید. به وسیله سرکه و شیشه پاک‌کن می‌توانید چربی‌های کهنه را از روی گاز برطرف کنید.

 

لباس های زمستانی را تمیز کنید؛ خانه تکانی

با نزدیک شدن به فصل بهار نیاز ما به لباس‌های زمستانه بسیار کمتر می‌شود؛ بنابراین بهتر است در خانه تکانی عید لباس‌های زمستانی خود را جمع کنید در چمدان بگذارید و لباس‌های بهاره را جایگزین ‌آن‌ها کنید. بهتر است دستکش، کلاه و لباس‌های زمستانی را شسته تا برای سال بعد آماده باشد؛ کت‌ها و پالتوهای زمستانی را به خشکشویی بسپارید و جوراب های قدیمی را دور بیندازید.

وسایل الکترونیکی را تمیز کنید؛ خانه تکانی 

ریسیور، دی وی دی پلیر، تلویزیون، ریموت کنترل‌ها، تلفن، موبایل، تبلت، آی پاد و کامپیوتر را با پارچه‌های مخصوص تمیز کنید. نظافت لپتاپ و گوشی خود را فراموش نکنید.

 

چک لیست کارهای منزل را دقیق بنویسید

چک لیست کارهای منزل جدول نظافت منزل برنامه ریزی روزانه یک زن خانه دار چک لیست خانه تکانی خانه تکانی سریع یک برنامه ریزی خوب برای خانه تکانی چگونه در کارهای خانه زرنگ باشیم

 

لوسترها و چراغ‌ها را گردگیری کنید.

تمیز کردن لوسترها را حتما در دستور کارتان قرار دهید. پاک کردن گردوغبار از روی لوسترها و لامپ ها بسیار وقت گیر است. از سوی اگر آن ها را تمیز نکنید تمیزی منزل شما به چشم نمی‌آید.

 

 شستشوی پرده و فرش‌ها؛ خانه تکانی

کار شستشوی پردها و فرش‌ها کار دشوار و پر دردسری در خانه تکانی برای منزل است بنابراین ما پیشنهاد می‌دهیم این کار را به خارج از خانه بسپارید. شما با سفارش در بازار آنلاین خدمت از ما می‌توانید سفارش خود را ثبت کنید و این خدمات را به متخصصین ما بسپارید.

 

تغییر دکوراسیون دهید؛ خانه تکانی

در پایان سال برای تغییر در فضا و عوض شدن حس و حالتان بهتر است دکوراسون منزل خود را تغییر کنید اگر برایتان مقدور است که وسایل کهنه را تعویض کنید اگر نه با استفاده از وسایل دیگر سعی کنید رنگ و روی دیگری به آن‌ها بدهید. مبل و صندلی‌های سنگین را جابه‌جا کنید و زیر آن ها را  تمیز کنید. از شمع‌ها و ومیزی‌های بهاره در دکوراسیون خود استفاده کنید.

 

چگونه در کارهای خانه زرنگ باشیم؟

چک لیست کارهای منزل جدول نظافت منزل برنامه ریزی روزانه یک زن خانه دار چک لیست خانه تکانی خانه تکانی سریع یک برنامه ریزی خوب برای خانه تکانی چگونه در کارهای خانه زرنگ باشیم

 

تمیز کردن میز کار و کمد دیواری؛ خانه تکانی

کشوی میز کار شامل مواردی مثل لوازم ریز، خودکار، گیره کاغذ و چیزهای دیگر می‌باشد، آن‌ها را باز بینی کنید و موارد غیر ضروری را دور بریزید و لوازم سالم را نیز مرتب کنید و با نظم سر جای خود قرار دهید. به سراغ کتاب‌ها و جزوات خود بروید و آن‌هایی را که نمی‌خواهید اهدا کنید.
کمد دیواری‌ها از مکان‌هایی هستند که نظافت کردن آن وقت و حوصله زبادی می‌خواهد. کوله پشتی، چمدان و ساک رادسته بندی کنید. لباس های فصل را در کمد چیده به نحوه ی که علاوه بر اینکه قابل دسترسی باشند دفرمه نشوند. سعی کنید که لباس ها را در کاور قرار دهید تا برای نظافت بعدی کار شما آسان‌تر شود و دیگر نیاز به استفاده از خشکشویی نداشته باشید.

 

سرویس بهداشتی را تمیز کنید؛ خانه تکانی

بهتر است تمیز کردن سرویس بهداشتی را آخر از همه و در روزهای پایانی سال انجام دهید. دیوار، کفپوش دستشویی، گوشه‌ها و همین طور قفسه سرویس بهداشتی را با مواد شوینده تمیز و ضدعفونی کنید و سعی کنید شیرالات را برق بیندازید ابن کار جلوه زیبایی به سرویس شما می‌دهد. اگر سرویس برس و سطل زباله شما کهنه شده است یکی دیگر جایگزین آن کنید. برای خوشبو شدن سرویس بهتر است از بوگیر و خوشبوکننده مخصوص استفاده کنید. در پایان سال حتما مسواک خود را تعویض کنید.

 

برای روزهای هفته جدول نظافت منزل تهیه کنید.

چک لیست کارهای منزل جدول نظافت منزل برنامه ریزی روزانه یک زن خانه دار چک لیست خانه تکانی خانه تکانی سریع یک برنامه ریزی خوب برای خانه تکانی چگونه در کارهای خانه زرنگ باشیم

 

لوازم استفاده نشده را فروخته یا اهدا کنید؛ خانه تکانی

این روزها با داغ شدن بازارهای فروش آنلاین به راحتی می‌توانید وسایل خود را بفروشید. اگر به پول آن نیاز ندارید بهتر است آن‌ها را به خیریه‌ و افراد نیازمند بدهید. وسایل تعمیری خود را تعمیر کنید و اگر قابل تعمیر نبود آن‌ها را دور بیاندازید.

 

خودرویتان را تمیز کنید؛ خانه تکانی

برای تمیز شدن خودرو بهتر است به کارواش مراجعه کنید یا اینکه از سرویس کارواش سیار استفاده کنید؛ ولی اگر وقت اضافی داشتید خودتان نیز می‌توانید این کار را انجام دهید به این شکل که ابتدا داخل ماشین خود را تمیز کنید و بعد به شراغ شستشوی بیرون آن بروید.

 

نکات پایانی

 • بهتر است در خانه تکانی و تهیه لیست کارهای خانه تکانی از اعضای خوانواده کمک بخواهید و کارها را بین همه تقسیم کنید.
 • در لیست کارهای خانه تکانی زمانی برای هر کاری در نظر بگیرید.
 • خانه تکانی سریع به یک برنامه ریزی خوب برای خانه تکانی نیاز دارد؛ بنابراین قبل از شروع کار برنامه‌ریزی فراموش نشود.
 • اگر شاغل هستید یا به هر دلیلی توانایی انجام دادن نظافت منزل را ندارد هیچ نگران نباشید چرا که خدمت از ما این کار را برای شما بسیار راحت کرده است؛ با ثبت سفارش در سرویس نظافت منزل می‎توانید از این خدمت بهره‌مند شوید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن این کار را با قیمت مناسب برای شما انجام شود.

5.00 امتیاز از 57 رای

برچسب‌ها:
نظافت منزل

برای سرویس نظافت منزل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با نظافت منزل

مطالب مرتبط با نظافت

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading