انتخاب جزیره آشپزخانه

انتخاب جزیره آشپزخانه

جزیره آشپزخانه آنقدر طرح‌های متفاوتی دارد که می‌تواند انتخاب جزیره آشپزخانه را چالش‌برانگیز کند. مدل جزیره آشپزخانه هایگلاس، جزیره آشپزخانه گرد، جزیره آشپزخانه مدرن، جزیره آشپزخانه کلاسیک و... تنها برخی از مدل‌های جزیره آشپزخانه است. اگر شما نیز قصد انتخاب جزیره آشپزخانه و خرید آن را داشته باشید، سوالاتی در رابطه با قیمت جزیره آشپزخانه، قیمت جزیره آشپزخانه و مزایا و معایب آشپزخانه جزیره خواهید داشت. در این مطلب ابتدا توضیح می‌دهیم جزیره آشپزخانه چیست و سپس و به ویژگی‌ها و مدل‌های مختلف آن می‌پردازیم.

جزیره آشپزخانه چیست؟

جزیره آشپزخانه نوعی پیشخوان است، که جدا از کابینت‌ها و به صورت مستقل در وسط آشپزخانه قرار می‌گیرد. البته لزوما موقعیت انواع جزیره آشپزخانه از جمله جزیره آشپزخانه گرد، جزیره آشپزخانه ساده و... دقیقا وسط آشپزخانه نیست. انتخاب جزیره آشپزخانه تنها به دلیل افزایش زیبایی نیست، و کاربردهای قابل‌توجهی نیز دارد. برخی از کاربردهای جزیره آشپزخانه کلاسیک و سایر مدل‌ها عبارت‌اند از:

 1. استفاده از مدل جزیره آشپزخانه هایگلاس یا مدل‌های دیگر به عنوان میز غذاخوری
 2. جزیره آشپزخانه با میز برای داشتن سطحی با اندازه مناسب جهت کار در آشپزخانه
 3. تعبیه ماشین ظرف‌شویی، سینک ظرف‌شویی و گاز روکار در جزیره آشپزخانه
 4. انبار کردن تجهیزات و وسایل آشپزخانه در جزیره آشپزخانه کوچک و بزرگ
 5. انجام پخت و پز یا شستشوی ظروف روی جزیره آشپزخانه ساده یا مدرن
 6. انتخاب جزیره آشپزخانه با هدف ترکیبی از موارد بالا

 

انتخاب جزیره آشپزخانه

 

انواع جزیره آشپزخانه

آشنایی با انواع جزیره کمک بزرگی در انتخاب جزیره آشپزخانه به شما خواهد کرد. به همین دلیل، پرطرفدارترین انواع جزیره آشپزخانه را در ادامه بررسی می‌کنیم:

 

جزیره آشپزخانه ال شکل

بسیاری از افراد هنگام انتخاب جزیره آشپزخانه مستقیما سراغ جزیره آشپزخانه ال شکل می‌روند. جزیره آشپزخانه ال شکل یک مدل خلاقانه در میان انواع جزیره است که می‌تواند ضمن تامین فضای کار در آشپزخانه، فضای لازم برای خوردن غذا و نشستن در کنار غذاخوری هم در خود بگنجاند. جزیره آشپزخانه ال شکل برای آشپزخانه‌های بزرگ و متوسط یک انتخاب بسیار مناسب محسوب می‌شود.

 

جزیره آشپزخانه هلالی

جزیره آشپزخانه هلالی یک جزیره آشپزخانه مدرن است. انتخاب جزیره آشپزخانه هلالی را نمی‌توان محدود به آشپزخانه خاصی کرد. با این وجود، اگر آشپزخانه‌تان طراحی پویا و مدرنی دارد، جزیره آشپزخانه هلالی قطعا زیبایی آن را دوچندان خواهد کرد. فضا و کاربرد جزیره آشپزخانه هلالی با توجه به اندازه آن متغیر است.

 

مدل جزیره آشپزخانه هایگلاس

 

جزیره آشپزخانه گرد

جزیره آشپزخانه گرد نیز مانند جزیره آشپزخانه هلالی یک جزیره آشپزخانه مدرن محسوب می‌شود. جزیره آشپزخانه گرد برای ایجاد حس حرکت و پویایی در محیط بسیار مناسب است. علاوهبر آن، به دلیل احاطه شدن توسط جزیره، تسلط شما بر قسمت‌های مختلف جزیره آشپزخانه گرد بیشتر خواهد شد. اگر یک جزیره آشپزخانه کلاسیک چندان برای‌تان جالب نیست، جزیره آشپزخانه گرد می‌تواند برای شما مناسب باشد.

 

جزیره آشپزخانه متحرک

همان‌طور که از نام آن مشخص است، جزیره آشپزخانه متحرک در فضای آشپزخانه ثابت نبوده و بنابر نیاز می‌تواند آن را حرکت دهید. جزیره آشپزخانه متحرک مانند جزیره آشپزخانه کوچک برای آشپزخانه‌های کوچک بیشترین کاربرد را دارد. ابعاد این جزیره آشپزخانه متحرک معمولا ۶۰ سانتی‌متر در ۹۰ سانتی‌متر است. شما هر زمان به جزیره آشپزخانه کوچک نیاز نداشته باشید، می‌توانید جای آن را تغییر دهید.

 

جزیره آشپزخانه کلاسیک T شکل

جزیره آشپزخانه کلاسیک T شکل معمولا در آشپزخانه‌های متوسط و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. چرا که جزیره آشپزخانه کلاسیک فضای زیادی از آشپزخانه را اشغال می‌کند. در عوض، فضای موجود در جزیره آشپزخانه کلاسیک T شکل نیز زیاد است و می‌توان از آن برای کارهای مختلف استفاده کرد. توجه کنید که انواع جزیره آشپزخانه ساده و مستطیلی نیز معمولا جزیره آشپزخانه کلاسیک در نظر گرفته می‌شوند.

 

جزیره آشپزخانه ساده

 

مزایا و معایب آشپزخانه جزیره

جزیره آشپزخانه ساده یا متحرک، جزیره آشپزخانه مدرن یا جزیره آشپزخانه کلاسیک، و سایر مدل‌های جزیره مزایای خاص خود را دارد. با انتخاب جزیره آشپزخانه شما یک کانتر اضافه دارید، تعداد کابین‌هایتان بیشتر می‌شود، دکوراسیون آشپزخانه‌تان ارتقا پیدا می‌کند، فضا برای نشستن ایجاد می‌شود و موارد دیگر. اما آیا اینها بدان معناست که انتخاب جزیره آشپزخانه هیچ عیبی ندارد؟

انتخاب جزیره آشپزخانه نیز مانند هر چیز دیگری در کنار نکات مثبت، نکاتی منفی هم دارد. در ادامه معایب آشپزخانه جزیره را توضیح داده‌ایم:

 

تغییر فضا

انتخاب جزیره آشپزخانه و اجرای آن می‌تواند فضای آشپزخانه را تغییر دهد. این مورد یکی از معایب آشپزخانه جزیره است. انتخاب جزیره آشپزخانه و اجرای آن کاملا با آشپزخانه اپن متفاوت بوده، و بایستی محل قرارگیری وسایل آشپزخانه را قبل از انتخاب جزیره آشپزخانه مشخص کنید.

 

نامناسب برای فضاهای کوچک

مناسب نبودن انتخاب جزیره آشپزخانه برای فضاهای کوچک نیز از معایب آشپزخانه جزیره است. هرچند جزیره آشپزخانه کوچک و جزیره آشپزخانه متحرک تا حدودی این مشکل را حل کرده‌اند، اما انتخاب جزیره آشپزخانه برای فضایی کوچک می‌تواند کار و حرکت در آشپزخانه را مشکل کند.

 

هزینه بالا

هزینه بالا نیز از معایب آشپزخانه جزیره است. انتخاب جزیره آشپزخانه می‌تواند هزینه‌های زیادی را به ما تحمیل کند. علاوه بر نصب، بازسازی و تعمیر آن نیز هزینه‌بر است. قرار گرفتن سینک یا گاز روی سنگ جزیره آشپزخانه و انجام کارهای تاسیساتی مربوط به آنها تنها بخشی از هزینه‌های یادشده است.

 

جزیره آشپزخانه مدرن

 

نکات مهم در انتخاب جزیره آشپزخانه

حالا که می‌دانید جزیره آشپزخانه چیست، و با انواع جزیره‌ها مثل جزیره آشپزخانه هلالی و جزیره آشپزخانه متحرک آشنا شدید، بد نیست نکات مهم انتخاب جزیره آشپزخانه را نیز بدانید. زمانی که تصمیم به انتخاب جزیره آشپزخانه گرفتید، به نکات زیر توجه داشته باشید:

 1. در انتخاب جزیره آشپزخانه موردی را انتخاب کنید که بزرگترین سطح ممکن را داشته باشد.
 2. اندازه آن به گونه‌ای باشد که باعث اختلال در انجام کارهای شما در آشپزخانه نشود.
 3. جزیره این قابلیت را داشته باشد که از آن برای صرف غذا استفاده شود.
 4. از محفظه‌ای برای نگهداری از وسایل برخوردار باشد.

اگر قصدتان از انتخاب جزیره آشپزخانه این است که از آن برای صرف غذا کنار خانواده استفاده کنید، اندازه آن باید برای این کار و نشستن اطراف آن کافی بوده و باعث ایجاد مزاحمت نشود. همچنین، در ساخت جزیره آشپزخانه باید از متریال باکیفیت و سنگ جزیره آشپزخانه مرغوب استفاده شده باشد؛ مانند مدل جزیره آشپزخانه هایگلاس یا جزیره آشپزخانه ممبران.

سنگ جزیره آشپزخانه

گفتیم که مواد و سنگ جزیره آشپزخانه مرغوب نیز در انتخاب جزیره آشپزخانه مهم است. سنگ جزیره آشپزخانه به عنوان گزینه ‌ی محکم، زیبا و مقاوم در برابر حرارت و آب انتخاب بسیاری از افراد است. محبوب‌ترین‌های سنگ جزیره آشپزخانه عبارت ‌اند از:

 • سنگ جزیره آشپزخانه مرمر
 • سنگ جزیره آشپزخانه گرانیت
 • سنگ جزیره آشپزخانه کوارتزیت
 • سنگ جزیره آشپزخانه چینی سفید
 • سنگ جزیره آشپزخانه ترندسون کوارتز
به این مطلب امتیاز دهید

4.00 امتیاز از 6 رای

طراحی کابینت آشپزخانه

برای سرویس طراحی کابینت آشپزخانه از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با طراحی کابینت آشپزخانه

مطالب مرتبط با دکوراسیون

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading