بازسازی منزل مسکونی

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
بازسازی منزل مسکونی

بالاخره تصمیم‌تان را برای بازسازی منزل گرفتید! شاید نم سمج ساختمان کلافه‌تان کرده، یا آشپزخانه کوچک آن نمی‌گذارد راحت به کارهایتان برسید. شاید هم فضای قدیمی آن بچه‌ها را به جان‌تان انداخته و فضای مدرن‌تری دوست دارند یا ... تصمیم‌تان از بازسازی منزل هرچه باشد، نتیجه ارزش‌اش را دارد.

سپردن صفر تا صد طراحی و بازسازی منزل به یک تیم متخصص خیال‌تان را از همه‌چیز راحت می‌کند؛ اما هزینه بالایی هم دارد. از طرفی، داریم درباره بازسازی گوشه امن شما در این دنیای شلوغ صحبت می‌کنیم، نمی‌شود که در جریان چند و چون آن نباشید! حتی شاید خودتان بخواهید مدیریت این پروژه را به دست بگیرید.

در این راهنمای بازسازی منزل به ترتیب هرگام از این فرآیند و اتفاقات مالی که باید برایشان برنامه‌ریزی کنید را بررسی می‌کنیم. با «خدمت از ما» همراه باشید.

 

راهنمای بازسازی منزل؛ دو پیش‌نیاز مهم

این راهنمای جامع به نحوه برنامه‌ریزی برای بازسازی داخلی منزل، کارهایی که در هرمرحله باید انجام دهید و چیزهایی که در هرمرحله باید تهیه کنید، می‌پردازد. ضمنا بازسازی منزل مسکونی یک پروژه اساسی است، به همین خاطر نام مقاله را " بازسازی منزل در 5 گام ساده" نگذاشتیم! خودتان را برای افتادن احتمالی مشکل‌ها آماده کنید.

این راهنما با این فرض تدوین شده است که شما قبلا یک ارزیابی کامل از خانه‌تان داشته‌اید، و حالا کاملا می‌دانید چه بخش‌هایی به تعمیر یا ارتقا احتیاج دارند. اگر قصد بازسازی خانه‌ای قدیمی را دارید، این موضوع به شدت مهم است.

این راهنما همچنین فرض می‌کند که شما طراحی داخلیِ پس از بازسازی داخل منزل را در ذهن دارید. البته که تصور خانه رویایی‌تان لذت‌بخش است؛ اما شما باید نتیجه را جایی داشته باشید تا بتوانید پروژه را به سمت همان جلو ببرید.

نکته: راهنمای بازسازی منزل با در نظر داشتن خانه‌های دربست به رشته تحریر درآمده است، اما از مراحل آن برای بازسازی آپارتمان هم می‌توانید الهام بگیرید و استفاده کنید.

 

بازسازی داخلی منزل

 

مراحل طراحی و بازسازی منزل

بیایید ببینیم برای بازسازی خانه باید از کجا شروع کنیم و در ادامه سراغ چه بخش‌هایی برویم:

 

یک. ببینید محکم‌سازی لازم است یا خیر

معمولا احتیاجی نیست نگران این مسئله باشید، اما کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند. محکم‌سازی و مقاوم سازی مختص خانه‌های کاهگلی و خشتی نیست؛ سازه‌های بتنی و فولادی و اتصالات آنها هم به اینکار احتیاج پیدا می‌کنند.

پیش از استارت بازسازي منزل مسكوني بد نیست نظر یک کارشناس را در این‌باره بپرسید؛ مخصوصا اگر قصد دارید دیوار یا سقفی را گسترش دهید، یا یک دیوار را حذف کنید.

هزینه‌های (احتمالی) این مرحله: شمع‌بندی، پوشش و غلاف فولادی، تیرها، میان‌قاب

 

دو. برنامه‌ریزی برای تخریب و تخلیه

مرحله دوم بازسازی منزل تخریب و خارج کردن نخاله‌ها از فضاست. اینجا هم اگر به رنگ‌آمیزی دیوارها و کارهای جزئی دیگر فکر می‌کنید، از این مرحله رد شوید.

اما اگر بازسازی داخلی منزل را طوری برنامه‌ریزی کرده‌اید که باید سرامیک‌های کف و دیوار کنده شوند، کابینت‌ها جدا شوند، دیواری خراب شود و ... این مرحله ضروری است. (مطمئن شدن از استحکام ساختمان اینجا هم به نفع‌تان تمام می‌شود)

توصیه می‌کنیم برای اینکار از پیمانکارهای حرفه‌ای کمک بگیرید. انواع تخریب مهارت و ابزارهای خاصی را می‌طلبد تا آسیبی به سازه نرسد.

هزینه‌های این مرحله: استخدام تیم تخریب و تخلیه نخاله‌ها

 

سه. کارهای زیربنایی و تاسیساتیِ بازسازی منزل

در مرحله بعد شما اسکلت خانه ایده‌آل‌تان را آماده می‌کنید. اگر بازسازی داخلی منزل اساسی است، شاید بخواهید دیوارهایی را جابه‌جا کنید، به اتاقی درب یا پنجره جدیدی اضافه کنید و چنین مواردی. این مرحله به همین کارها مربوط می‌شود.

در همین مرحله از بازسازي منزل مسكوني باید از متخصصان مربوطه برای بررسی لوله‌کشی‌ها و سیم‌کشی هم دعوت کنید؛ مخصوصا اگر ساختمان رطوبت دارد یا زیاد اتصالی دارید. اگر خانه قدیمی است، از این مرحله باعجله نگذرید.

هزینه‌های این مرحله: تهیه مصالح (سیمان، شن و ماسه، آجر یا بلوک بتنی)، استخدام لوله‌کش و برقکار برای بازرسی

 

طراحی و بازسازی منزل

 

چهار. مقاوم‌سازی و عایق‌بندی سقف

مقاوم بودن خانه در برابر انواع شرایط آب‌وهوایی هم آسایش شما پس از پایان کار را تضمین می‌کند، هم احتمال خسارت در حین طراحی بازسازی منزل را کاهش می‌دهد.

مطمئن شوید قیرگونی یا ایزوگام مشکلی ندارد و آب از جایی به ساختمان راه پیدا نمی‌کند. اگر مایل باشید، این مرحله زمان مناسبی برای ارتقای متد عایق‌بندی سقف ساختمان‌تان است.

هزینه‌های این مرحله: هزینه بازرسی (که برخی متخصصان آن را رایگان انجام می‌دهند)، تعمیرات احتمالی، ارتقا و تغییر متد آب‌بندی به طور کلی

 

پنج. کارهای لازم پیش از گچ‌کاری

این مرحله از طراحی و بازسازی منزل به کلیه کارهایی مربوط می‌شود که باید پیش از گچکاری سقف‌ها و دیوارهای انجام دهید. ابتدا تکلیف راه‌پله‌ها، نصب درب‌ها، ایجاد یا پر کردن طاقچه‌ها را مشخص کنید.

پس از آن، بسته به نیازهای پروژه شما، مراحل زیر هم باید انجام شوند:

  • لوله‌کشی پکیج و شوفاژ
  • لوله‌کشی آب سرد و گرم و فاضلاب یا تعمیر آنها
  • سیم‌کشی برق (یا مثلا افزودن کلید و پریز)، سیستم‌های تهویه مطبوع، دوربین مداربسته، تلفن و اینترنت

وقتی این مرحله از بازسازی داخل منزل تمام شود، کابل‌ها از سقف و دیوارها بیرون زده‌اند و محل نورپردازی‌های آینده را نشان می‌دهند. همچنین، تمام لوله‌کشی‌ها برای نصب روشویی، توالت فرنگی، وان و ... در محل مدنظر هستند.

هزینه‌های این مرحله: سیم‌کشی برق، کابل تلفن، اینترنت، تهویه، سیستم‌های هوشمند و CCTV به همراه لوله‌کشی آب و فاضلاب

 

شش. گچ‌کاری برای بازسازی داخل منزل

از اینجا به بعد کم‌کم سر و شکل خانه ایده‌آل‌تان خودش را نشان خواهد داد. حالا که همه سیم‌ها و لوله‌های در جای خود قرار دارند، باید گچ‌کاری دیوارها و سقف‌ها و نصب گچ‌بری‌ها را استارت بزنید.

البته شاید برنامه دیگری برای این مرحله از طراحی بازسازی منزل‌تان داشته باشید، از جمله نصب سقف کاذب کناف. در هرحالت، الان زمان انجام دادن آن است.

هزینه‌های این مرحله: استخدام استادکار برای گچکاری و گچبری، یا نصاب سقف کاذب

 

بازسازی داخل منزل

 

هفت. کفسازی و نصب کفپوش‌ها

اگر قصد کفسازی با سرامیک و نمونه‌های مشابه را دارید (در هرجایی؛ اتاق‌ها، آشپزخانه یا حمام)، حالا وقت نصب آنهاست. اما اگر قصد دارید از گزینه‌هایی مانند پارکت‌های کلیکی یا همبند استفاده کنید، می‌توانید اینکار را به مرحله آخر بازسازي منزل مسكوني موکول کنید.

هزینه‌های این مرحله: تهیه متریال و استخدام نصاب

 

هشت. نصب لوازم الکتریکی و غیر الکتریکی

سیم‌های آویزان سه مرحله قبل خاطرتان است؟ اینجا باید به آنها رسیدگی کنید. انواع نورپردازی، لوستر، کلیدها، پریزها و ... در این مرحله نصب می‌شوند. درب‌ها، پنجره‌ها، نرده‌های راه‌پله و محافظ‌ها هم حالا باید نصب شوند.

کابینت‌های آشپزخانه، شیرآلات، وان، توالت، روشویی، شوفاژها، کمدهای دیواری و ... هم در این مرحله از طراحی و بازسازی منزل در جای خود قرار می‌گیرند. دستگاه‌های تهویه مطبوع و دوربین مداربسته هم همین‌طور. این احتمالا هیجان‎انگیزترین مرحله بازسازی داخلی منزل است؛ کمی که دقت کنید، می‌توانید خانه جدیدتان را ببینید.

هزینه‌های این مرحله: تهیه یراق آلات، کلید و پریزها، درب و پنجره، سینک، شیرآلات، توالت، دوربین مداربسته و ... به علاوه دستمزد متخصص برای (طراحی، ساخت و) نصب آنها

 

نه. نقاشی و دکورها

به مرحله آخر راهنمای بازسازی منزل خوش آمدید! ارتقای دکور و آرایش خانه در این گام انجام می‌شود.

حالا باید سنباده بزنید و سطوح را برای رنگ‌آمیزی آماده کنید. دیوارها، درب‌ها و پنجره‌ها را رنگ‌ بزنید. پرده‌ها را نصب کنید. آخرین جزئیات را تکمیل کنید. تمیزکاری کنید؛ و لوازم خانگی و مبلمان را در جای خود قرار دهید.

مهمترین هزینه‌های این مرحله: تهیه رنگ و دستمزد نقاش ساختمان، استخدام نظافتچی

 

راهنمای بازسازی منزل مسکونی

 

نکات بازسازی منزل مسکونی

حالا که مشخص شد باید برای بازسازی خانه از کجا شروع کنیم و کجا برویم، در بخش‌های بعد قصد داریم به نکات بازسازی منزل بپردازیم:

 

درباره نوع قرارداد تصمیم بگیرید

پروژه بازسازي منزل مسكوني قطعا جذابیت‌هایی دارد، اما مسائل حقوقی و قانونی آن را نباید فراموش کنید. این پروژه‌ها شامل سه نوع هزینه (هزینه مصالح، هزینه نصب و اجرا، حق‌الزحمه پیمانکار) هستند، که به سه شکل می‌توانید برای پرداخت آنها قرارداد ببندید:

 

قرارداد بازسازی دستمزدی

در این قراردادها پیمانکار یک حق‌الزحمه ثابتی دریافت کرده، و پروژه بازسازی داخل منزل را مدیریت می‌کند.  هزینه مصالح و اجرا هم تدریجا و به صورت تنخواه‌گردان تزریق می‌شود.

 

قرارداد بازسازی منزل بدون مصالح

مبلغ قطعی این قراردادها شامل هزینه‌های اجرایی و حق‌الزحمه پیمانکار می‌شود. هزینه مصالح به صورت مقطعی برآورد می‌شود، اما در قرارداد نمی‌آید. در این قراردادها مصالح کم‌کم تهیه می‌شود، و کارفرما هزینه را به صورت تنخواه پرداخت می‌کند.

 

قرارداد بازسازی درصدی

در این نوع قرارداد طراحی بازسازی منزل، که رواج زیادی هم دارد، برآوردی تقریبی از هزینه کلی (مصالح و اجرا) به کارفرما اعلام می‌شود. اما مبلغی که به عنوان حق‌الزحمه به پیمانکار پرداخت می‌شود، علاوه بر هزینه مصالح و اجرا، شامل درصدی از فاکتور مصالح و اجرا هم می‌شود.

 

نکات طراحی بازسازی منزل

 

بهترین زمان طراحی و بازسازی منزل را انتخاب کنید

به نظر می‌رسد همه بیشتر از خود شما برای تعمیر و بازسازی خانه‌تان عجله داشته باشند، از تبلیغات بگیرید تا مجله‌ها و روزنامه‌ها.

با این حال، اگر به این نتیجه رسیده‌اید که خانه‌تان دیگر با نیازهای شما تناسب ندارد، توصیه می‌کنیم همچنان عجله نکنید. انتظارات‌تان را مشخص کنید. تصمیم بگیرید که قصد دارید صرفا دستی به ظاهر ساختمان بکشید، یا یک بازسازی منزل جدی مدنظرتان است. بودجه‌بندی کنید، و کار را طبق یک برنامه دقیق جلو ببرید.

می‌پرسید چه فصلی برای بازسازی داخلی منزل مناسب است؟ قطعا پاییز و زمستان. در فصول سرد هم هزینه‌ها کمتر است، هم متخصص‌ها راحت‌تر می‌توانند کارشان را انجام دهند.

 

برای کاهش هزینه‌ها به راه‌های کمتر تهاجمی فکر کنید

یک مثال می‌زنیم. فرض کنیم کمبود نور در خانه کلافه‌تان کرده است و فقط به سوراخ کردن دیوار و اضافه کردن پنجره فکر می‌کنید. خب‌ این تنها راه نیست.

برای کاهش هزینه طراحی بازسازی منزل و هم‌زمان افزایش نور، راه‌های کمتر تهاجمی‌ای نیز هست، از جمله «لوله نوری». این ساختارها به زیبایی هرچه تمام‌تر نور طبیعی را به فضای شما انتقال می‌دهند، و آن را توزیع می‌کنند. این راه به کاهش هزینه برق هم کمک می‌کند.

یا مثلا اگر از ظاهر کابینت‌هایتان خسته شده‌اید، به جای تعویض کلی آنها می‌توانید از برچسب کابینت استفاده کنید. یا رنگ‌آمیزی‌شان کنید و دستگیره و یراق‌آلات را تعویض کنید.

 

در بازسازی داخل منزل اولویت‌تان کارایی باشد

در بازسازی و طراحی مجدد فضاهایی مانند آشپزخانه و اتاق‌ها، ابتدا به افزایش کارایی فکر کنید. مثلا به جای بی‌محابا اضافه کردن کابینت، به کشوهای جادار و سوپرمارکتی فکر کنید.

پس بدون برنامه المان‌هایی را فقط برای خلوت کردن فضا در روند بازسازی منزل مسکونی حذف نکنید؛ همچنین، وسایلی را صرفا به نام امکانات بیشتر در فضاهای گوناگون جا ندهید.

برای طراحی و بازسازی داخلی منزل از کجا شروع کنیم؟

امیدواریم این راهنمای بازسازی منزل دید جامعی از پروژه‌ای که پیش رو دارید، به شما داده باشد. برای بازسازی منزل مسكونی‌تان می‌توانید از همینجا آغاز کنید!

درخواست‌تان را رایگان در «خدمت از ما» ثبت کنید، حدود هزینه را از تیم‌های بازسازی فعال در شهرتان دریافت کنید، نمونه‌کارها و نظرات مشتریان پیشین آنها را ببینید، و بهترین گزینه را انتخاب کنید.

4.1 امتیاز از 1134 رای


تعمیر و بازسازی ساختمان
برای سرویس تعمیر و بازسازی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین